Login Sign Up
Advert
Your ad spot
Reserve this exclusive slot for the selected period.
Buy advertising →
Telegram community logo - MojaPolska
Added 06 Dec 2025

MojaPolska

@mojapolskaszkola
Number of subscribers: 14 082
Photos: 963
Videos: 83
Links: 385
Description:
Школа польської 🇵🇱 мови. Польська мова від професіоналів. Ми вміємо ідеально пояснити. Це те, що нас відрізняє. 📔 Класичний підхід 🔥 Сучасні методики ❗ Чітко і доступно ✅ Цікаво і ефективно Перепости наших текстів виключно з посиланням на канал!

👥 Number of subscribers

14 082
Average/Day:: -10
Average/Week:: -21
Average/Month:: -112

👁️ Average views per message

2 003
Average/Day:: 1,520
Average/Week:: 2,107
ERR: 14.22%

📊 Messages per Day

3.3
Last day: 8
Week average: 2.7
Average per day: 3.3

Status change history

Officially not confirmed 2025-12-06

Wall

Telegram statistics channel

👁 2,430 26-05-22 11:01
А при цій нагоді хочу проговорити цікаве явище у польській мові.У першому стовпчику Sylwia співає:👉 "Ale ma siłę, jaką miewa mało kto - Але має силу, яку має мало хто"Ви звернули увагу, що українське "має" польською мовою передають два дієслова: miewa i ma?Отож, потрібно розібратися, бо ж це не поодинокий приклад вживання дієслова miewać замість mieć.Тут дуже важлива різниця:👉 mieć = просто мати👉 miewać = мати ЧАС ВІД ЧАСУ / мати ІНОДІ / мати як типову рису🔹 mieć - це коли ми констатуємо звичайний факт:* mam czas* mam samochód* ma siłę* mamy problemНатомість🔹 miewać - це про щось повторюване, періодичне, типове* miewam bóle głowy → у мене часом бувають головні болі* on miewa dziwne pomysły → у нього бувають дивні ідеї* miewają kryzysy → у них трапляються кризиТаким чином, у пісні фраза siłę, jaką miewa mało kto звучить набагато красивіше й глибше, ніж просте: jaką ma mało kto, згідні? Бо тут є відтінок “таку силу взагалі рідко можна зустріти”.І це непоодинока пара у польській мові. Маємо ще, наприклад, 🍽️ jeść / jadać pić / pijać🚶 chodzić / chadzać🗣️ mówić / mawiaćНе кажучи вже про відоме усім❤️ być /bywaćА може підкажете ще інші подібні пари дієслів? Zapraszam до обговорення.
👁 1,660 26-05-20 13:33
І сьогодні, після усього того, що з вами вивчили про przysłówek, ми дійшли нарешті, до основного - stopniowania przysłówka, тобто ступенів порівняння прислівника. На хлопський розум - говоримо про те, чому szybko, але szybciej. І чому☑️ Marek biega szybciej niż Jarek - це правильне речення, а ⛔️ Marek biega szybsze niż Jarek - це неправильне речення.Готові? Отже, #gramatyka_bez_stresu ❗️Stopniowanie przysłówka ❗️Не хочеться лізти одразу в глибоку граматику, але трішки мусимо нагадати, що ступені порівняння - це про збільшення або зменшення інтенсивносі ознаки. Тобто 👉 stopień równy - це просто наявність цієї ознаки: Marek biega szybko. Ну швидко, та й швидко, молодець. 👉 stopień wyższy - це більша інтенсивність ознаки: Marek biega szybciej - і одразу хочеться запитати - ніж хто? Бо ж зазвичай цей ступінь використовуємо для порівняння - ознака більш інтенсивна у порівнянні з цією ж якістю у іншої людини. Все ж пізнається у порівнянні - відомий факт.👉 stopień najwyższy - це максимально можлива інтенсивність ознаки. Ми оце naj додаємо тоді, коли хочемо виділити когось (або щось) з ряду йому подібних. І це не обовʼязково про хороше. Можна сказати Marek biega najszybciej z całej klasy, а можна сказати, що Jarek liczy najwolniej wśród rówieśników. - але завжди це буде виділення чогось одного серед маси інших. Але це речі для нас, українців, зазвичай, досить зрозумілі і часто інтуїтивні. У чому складність? Та нема її 🙂. Основне запамʼятати одну річ:❗️для утворення вищого ступеня порівняння прислівника у польській мові маємо лише, тільки і виключно суфікс ➡️ej!!! ❗️szybko - szybciejwysoko - wyżejładnie - ładniejzdrowo - zdrowiejІ навіть коли нам наш український 🧠 буде підкидати варіанти типу szybsze чи ładniejsze - не піддавайтеся на ці міжмовні провокації! Ну немає для прислівників опції з ⛔️sz⛔️. Koniec, kropka. Саме тому речення Ola śpiewa lepiej od Marty - правильне,а речення⛔️ Ola śpiewa lepsze od Marty - неправильне.Цю різницю важливо памʼятати, особливо, якщо ви плануєте писати екзамен В1, бо там це буде. Але це тільки частинка теми, а отже то цієї розмови ми точно повернемося. Buziaczki 💋💋💋.
👁 1,830 26-05-17 10:50
"Kawiarnia pod Kotem". Sezon 2. Odcinek 10: „Nie wszystko jest takie proste”Kot na zegarze nad drzwiami wskazywał ogonem dziewiątą wieczorem.Julia po raz ostatni sprawdziła przygotowania do jutrzejszego dnia, a Marek uruchomił zmywarkę. Mirka siedziała cicho przy stoliku i patrzyła przez okno na ciemną ulicę.— No dobra, chodźmy — powiedziała stanowczo Julia, zdejmując fartuch i zakładając kurtkę.Mirka podniosła na nią oczy — z niezrozumieniem i nagle zgasłą nadzieją.— Nie pozwolisz mi zostać tutaj? — zapytała głosem kogoś, kto właśnie stracił wiarę w ludzi.Marek zrobił ruch w kierunku Julii, ale ta spokojnie odpowiedziała:— Jasne, że nie. Przecież to nie jest hotel. To kawiarnia Wojtka.Mirka z obojętną twarzą rzuciła:— Jasne. Ok.Zaczęła się ubierać. Julia patrzyła na nią przez chwilę, a potem dodała:— Przenocujesz u mnie. Mam dmuchany materac i coś do jedzenia. Szybciej, bo tramwaj nam ucieknie.Stanęła przy drzwiach, czekając, aż Mirka i Marek wyjdą. Marek się wtrącił:— Może u mnie? Wujka nie ma, więc…— Nie. Koniec, kropka. Chodźmy, Mirka. O, cholera, już jedzie!Julia szybko włączyła alarm, zamknęła drzwi i pomachała Markowi ręką. Razem z Mirką pobiegły w stronę przystanku.Wpadły na przystanek akurat w chwili, gdy drzwi tramwaju zamknęły się z sykiem tuż przed nimi.— Świetnie — sapnęła Julia. — Następny pewnie za dwadzieścia minut.Mirka wzruszyła ramionami.— Możemy iść pieszo.Julia przez chwilę patrzyła na pustą ulicę i podświetloną tablicę odjazdów.— W sumie to nawet lepiej — mruknęła. — Muszę przewietrzyć głowę.Przez jakiś czas szły w milczeniu. Każda myślała o czymś swoim. Po kilku minutach Mirka przerwała ciszę:— Daleko masz do domu?— Nie, jeszcze parę minut. Jesteś głodna?Mirka nie odpowiedziała od razu. Zatrzymała się i spojrzała prosto na Julię.— Nie chcę się narzucać. I tak robisz dla mnie za dużo, jak na przypadkową znajomą. Po prostu nie chcę spać w parku na ławce.Julia uśmiechnęła się lekko.— Nie musisz być taka ostra, Mirka. Nie musisz się bronić. Nie wiem, jakie masz problemy — jak będziesz chciała opowiedzieć, to umiem słuchać. Ale jedno wiem na pewno: byłam kiedyś w twojej skórze. Zawahała się na sekundę.— Spałam na dworcu. Jadłam byle co. Wiem, jak to jest.Mirka patrzyła na nią w milczeniu.— Tak że chodź. Jutro… — Julia urwała.— Jutro mam maturę — powiedziała nagle Mirka.Julia uniosła brwi.— Tym bardziej. Musisz się chociaż trochę wyspać.Wyjęła klucze i otworzyła drzwi do klatki. Mirka bez słowa weszła za nią.Długi majowy dzień kończył się powoli.Okna w mieszkaniu Julii świeciły się jeszcze długo po północy. Zuza u siebie brała prysznic po kolejnej nieudanej randce. Wojtek gdzieś pod Mediolanem siedział nad rachunkami, pijąc już nie pierwszą mocną kawę, a siostry Braun na dobranoc zamieniały się ostrymi uwagami, doprowadzając starego fotografa do cichej paniki.Spały tylko koty.
👁 1,870 26-05-15 08:09
Ви памʼятаєте, що у нас недоговорена розмова про те, як ми творимо прислівники у польській мові? Залишилося jak na lekarstwo - дуже мало, тому zróbmy to. А отже #gramatyka_bez_stresu У минулій серії я розповіла, що для того, аби утворити від прикметника (напр. ładny, zdrowy) прислівник (ładnie, zdrowo), потрібні два закінчення: -о та -е. Але ми не можемо ці закінчення ставити рандомним чином, що логічно. Є цілком конкретний список правил, але також і винятків (що нелогічно, але уже звично). І розібрали ми, коли ставити ❗️закінчення -о❗️Сьогодні ж кілька правил про те, коли ж ставимо ❗️-е. ❗️Więc, końcówkę використовуємо, якщо прикметники, від яких творимо przysłówki, закінчуються на👉 ły 🔹zły - źle, biegły - biegle, stały - stale 👉 ny (оооо, тут реально багато)🔹spokojny - spokojnie, fajny - fajnie, ładny - ładnie👉 wy🔹sprawiedliwy - sprawiedliwie, gorliwy - gorliwie👉 ty (sty) 🔹uroczysty - uroczyście, całkowity - całkowicieАле це не точно, бо є багато винятків, зокрема серед слів, які вживаються дуже часто: ❗️ wesoło, biało, mało, miło, ciepło❗️chłodno, zimno, jasno, ciemno, mocno, późno, trudno❗️siwo, lewo, żywo❗️czysto, prosto, tłusto, bogato❗️staro, szaro, przykroКрім того, варто запамʼятати той моментик, що закінчення має таку специфіку, що зазвичай помʼякшує приголосний перед собою, а отже любить і чергування ➡️ ły /le (zły / źle), ry /rze (mądry / mądrze), ty, sty / cie, ście (oczywisty / oczywiście). І на завершення знову пригадаю пораду досвідчених: тут краще спрацьовує принцип взяти і завчити, аніж "na dwoje babka wróżyła" 😅Trzymajcie się. Тренінг буде.
👁 1,720 26-05-13 14:44
Продовжуючи розмову про przysłówek, яку ми розпрочали у минулій #gramatyka_bez_stresu , скажемо два слова про їх утворення (бо якось же нам треба звідкись їх брати 🙃). Але спочатку згадаємо, що 👉 przysłówek відповідає на питання jak? : Czuję się dobrze, śpię słodko, jem smacznie👉 przymiotnik відповідає на питання jaki, jaka, jakie?: Mam dobre zdrowie, słodki sen i smaczne jedzenie.І отепер - трішки подивимося на теорію. Отож, дуже велику кількість прислівників (тих, що відповідають на питання jak?) ми утворюємо від прикметника. І при цьому, частина із них братиме останнім голосним -о, а частина 🔹mały - mało🔹zdrowy - zdrowo🔹wesoły - wesoło🔹ciekawy - ciekawie🔹spokojny - spokojnie🔹fajny - fajnieПитання в тому, ⁉️як знати, коли давати закінчення -о, а коли -е?⁉️Добра новина: є правилаПогана новина: вони діють далеко не завжди (так-так, винятки наше все)Просто новина: навіть польські граматисти радять ...po prostu вивчати прислівники на памʼять, як нові слова, не привʼязуючись до правил-То що, бої без правил? Та ні, тримайте, хай будуть 👇👇👇.Закінчення -o додають прислівники, утворені від прикметників, що закінчуються на: 👉🏻 мʼякі і помʼякшені приголосні:tani - tanio 👉 історично-мʼякі (тобто шиплячі sz, cz, ż, rz, dż та c, dz)pieszy - pieszouroczy - uroczoświeży - świeżoobcy - obco 👉 Якщо прикметник закінчується на -owykolorowy - kolorowopomarańczowy - pomarańczowoczekoladowy - czekoladowo👉 а також на -ącyinteresujący - interesującozachwycający - zachwycająco👉 і на один із цих приголосних: ch, d, p, s, k, b, gcichy - cicho(як тут не згадати дитячу страшилку "Cicho, bo przyjdzie Zdzicho!" - так говорять, коли треба, щоб хтось стулив писок замовк)młody - młodotępy - tępołysy - łysoniski - niskogruby - grubodrogi - drogoА якщо перелік цей не тримається вашої голови, то запамʼятайте taką rymowankę, бо вона якраз містить всі потрібні літери:Po KioSku BieGa DuCHI się gapi: uch! uch! uch!👻Решту я вам розповім завтра, щоб остаточно не відлякати ☠️. А поки готуйтеся до treningu
👁 2,150 26-05-12 09:35
Друзі, у нас відкрито ❗️набір на літні групи❗️Наші чудові викладачі чекають на зустріч із новими студентами! Польща все більше закручує мовні гайки, тому у нас немає вибору, як нарешті вивчити польську і здати іспит ✔️. А якщо ви не у Польщі і навіть не плануєте (хоча ніхто не знає, куди закине нас життя), памʼятайте, що вивчення іноземних мов - найкраща профілактика склерозу та Альцгеймера. Адже при заучуванні нових слів та правил у вашому мозку формуються нові нейронні звʼязки, а старість у паніці втікає 😁. Знаю, що кажу, бо сама, у свої майже 45 років, вивчаю ще одну іноземну мову. Так що бігом від Альцгеймера! 🏃🏃🏃 🔥🔥🔥 Курс "Підготовка до вступу" з нуляТривалість: 10 місяцівІнтенсивність: 3 рази на тижденьФормат роботи: група, живі заняття онлайн / оффлайн у ТернополіВік: 14-18 р.Ваш результат: В1 (добре читаю тексти різної складності, розумію на слух, вільно спілкуюся на побутові теми, можу писати тексти різного плану (у т.ч. лист, оповідання, опис), володію базовими знаннями з польської граматики)Вартість: 2 690 грн на місяць (12 занять по годині)✏️РОЗКЛАД💻ОНЛАЙНпонеділок 18:00 середа 18:00пʼятниця 18:00 Викладач: Тетяна Шлега СТАРТ по мірі набору🏤ОФЛАЙНПонеділок о 15:00Середа о 15:00П'ятниця о 15:00Викладач : Тетяна Шлега Старт по мірі набору🔥🔥🔥Курс з нуля "Швидкий розмовний інтенсив"Тривалість: 5 місяцівІнтенсивність: 2 рази на тижденьФормат роботи: група, живі заняття онлайнВік: дорослі (18+)Ваш результат: А2 (добре читаю, розумію на слух майже все, даю собі ради в основних розмовних ситуаціях, можу написати смску, повідомлення, нескладний лист)Вартість: 2120 грн за місяць (8 занять по годині)✏️РОЗКЛАД Понеділок о 20:00Четвер о 20:00Викладач: Мар'яна Кацан СТАРТ по мірі набору🔥🔥🔥 Курс "Polski z A1 na А2"Тривалість: 4 місяціІнтенсивність: 2 рази на тижденьФормат роботи: група, живі заняття онлайнВік: 18+ р.Стартовий рівень: А1Ваш результат: А2 (добре читаю  нескладні тексти на базові теми, розумію на слух, можу підтримувати розмову на побутові теми, можу писати невеликі ужиткові тексти (емейл, смс, привітання), володію мінімально необхідними знаннями з польської граматики), можу здавати сертифікаційний екзамен на А2Вартість: 2120 грн на місяць (8 занять по годині)✏️РОЗКЛАД Ранкова група Вівторок, четвер о 11:00Викладач: Тетяна Шлега Старт по мірі набору Вечірня групаПонеділок о 16:30Четвер о 19:15Викладач: Діана БійчукСтарт 01.06.2026р.🔥🔥🔥 Курс "Polski z A2 na B1"Тривалість: 6 місяцівІнтенсивність: 2 рази на тижденьФормат роботи: група, живі заняття онлайнВік: 18+ р.Стартовий рівень: А2❗️ За потреби перед початком курсу пропонуємо Вам діагностичний тест.Ваш результат: В1 (добре читаю тексти різної складності, розумію на слух, вільно спілкуюся на побутові теми, можу писати тексти різного плану (у т.ч. лист, оповідання, опис), володію базовими знаннями з польської граматики), можу здавати сертифікаційний екзамен на В1Вартість: 2120 грн на місяць (8 занять по годині)✏️ РОЗКЛАДпонеділок о 19:00середа о 20:00ВИКЛАДАЧ: Мар'яна КацанСТАРТ 01.06.26 🔥🔥🔥 Курс "Polski z В1 na B2"Тривалість: 6 місяцівІнтенсивність: 2 рази на тижденьФормат роботи: група, живі заняття онлайнСтартовий рівень: В1❗️Перед початком курсу пропонуємо Вам діагностичний тест.Ваш результат: В2(вільно читаю тексти різної складності, у тому числі і на важкі теми, без проблем розумію на слух природне мовлення різних типів та жанрів, вільно спілкуюся на різні  теми, використовуючи фразеологію та лексику ріхних жанрів, можу писати тексти різного плану (у т.ч. лист, оповідання, опис, есе, аргументаційний текст), володію знаннями з усіх тем польської граматики), можу здавати сертифікаційний екзамен на В2Вартість: 2120 грн на місяць (8 занять по годині)✏️РОЗКЛАД Вівторок о 19:00Четвер о 19:00Викладач: Ірина БончакСТАРТ 02.06.26 Не відкладайте свої плани — почніть вже зараз!📩 Запис та деталі:Telegram: @natalialobasViber: 098 32 32 332
👁 2,210 26-05-07 11:25
Сьогодні ми працюємо над вашим словничоком #słowniczek_polski І тема дуже цікава і потрібна. Адже на літо багато хто мріє про dobrą kondycję, płaski brzuszek i kaloryfer (так-так, славнозвісні кубики 😁) oraz piękne mięśnie. Одним словом, сьогоднішня тема siłownia 💪🏋‍♀️Sprzęt - обладнання і тренажери👉 Bieżnia — бігова доріжка.👉 Rower stacjonarny — велотренажер.👉 Orbitrek — орбітрек.👉 Ławka do wyciskania — лава для жиму.👉 Hantel / hantle — гантеля / гантелі👉 Sztanga — штанга.👉 Obciążenia / Talerze — бліни (ваги) для штанги.👉 Brama — кросовер (блочний тренажер).👉 Drążek — турнік.👉 Mata do ćwiczeń — килимок для вправ.Ćwiczenia i czynności - вправи та дії👉 Rozgrzewka — розминка.👉 Trening siłowy / kardio — силове / кардіо тренування.👉 Wyciskanie — жим.👉 Przysiady — присідання.👉 Brzuszki — вправи на прес.👉 Pompki — віджимання.👉 Podciąganie — підтягування.👉 Seria / Powtórzenie — підхід (серія) / повторення.Готові фрази для спілкування:👉 Czy to miejsce jest wolne? — Чи це місце вільне?👉 Czy korzystasz z tego urządzenia? — Ти користуєшся цим тренажером?👉 Mogę się dołączyć? — Можна я приєднаюся? (якщо хочете робити вправи по черзі).👉 Ile serii Ci zostało? — Скільки підходів тобі залишилося?👉 Czy możemy ćwiczyć na zmianę? - Чи можемо ми займатися по черзі?👉 Czy możesz mnie zaasekurować? — Можеш мене підстрахувати?👉 Gdzie mogę odłożyć sprzęt? — Куди я можу скласти спорядження?
👁 1,700 26-05-01 11:52
#czytanie #naszserial_2 #kawiawnia_pod_kotem Odcinek 9. Coś tu nie gra— No to ja lecę, buziaczki! — Zuza poprawiła włosy, złapała torbę i szybko wybiegła z kawiarni. Drzwi cicho się za nią zamknęły.— Znów randka? Kolejny Jacek z Tindera? — zaśmiał się Marek.— Jak widzisz — wzruszyła ramionami Julia. — Ale żaden nie był wystarczająco…— Normalny? — dokończył za nią Marek.— Właśnie — skwitowała Julia i zaczęła zbierać brudne talerze ze stolików.Mirka nie pokazywała się w kawiarni od tygodnia — odkąd skończyła się zielona matcha. Czy był to przypadkowy zbieg okoliczności? Marek codziennie pisał do wujka, ale w odpowiedzi dostawał to samo: „czekaj, nie mam czasu, później…”. Trochę inne wiadomości dostawała Julia, ale również suche — dotyczące wyłącznie kawiarni. I tyle.— Wiesz co, Julia? — powiedział Marek pewnego wieczoru, wstawiając kubki i talerze do zmywarki.— Nie, ale jak powiesz, to się dowiem — odparła i postawiła na ladzie jeszcze stos brudnych naczyń. Mimo braku matchy i Mirki klientów nie brakowało.— Może poszukamy sami, gdzie kupić tę matchę? Póki wujek nie wróci.— A płacić będziesz z pensji? Odpuść już, Marku. Bez matchy świat się nie zawali — poklepała chłopaka po plecach i wróciła do sprzątania.— Zależy czyj — mruknął pod nosem i uruchomił zmywarkę.Julia udała, że nie usłyszała, choć smutno się uśmiechnęła.Zerknęła na zegarek: do zamknięcia pozostawał kwadrans.— O, cześć! — powiedziała do spóźnionego klienta. — Matchy wciąż nie mamy, ale mogę zrobić kakao.Marek gwałtownie się odwrócił i spotkał się ze spojrzeniem Mirki. Ale ona szybko odwróciła wzrok i skinęła głową do Julii. Ta od razu zauważyła ostre napięcie w jej zazwyczaj ironicznym spojrzeniu.Mirka usiadła przy najdalszym stoliku, nie mówiąc ani słowa.Marek chwycił kubek z kakao i już chciał go odnieść, gdy nagle Julia złapała go za rękę i szepnęła:— Czekaj. Coś tu nie gra. Ja sama zaniosę.Postawiła kubek przed dziewczyną i usiadła naprzeciwko.Mirka podniosła na nią oczy. Przez chwilę milczała, grzejąc dłonie o ciepły napój. Julia zauważyła, że pod niezmienną ramoneską ma na sobie tylko cienką koszulę.Dziewczyna zacisnęła palce na kubku tak mocno, że aż zbielały knykcie.Wzięła krótki, nierówny oddech.— Czy mogę tu przenocować? — zapytała cicho. — Nie mam gdzie iść.Julię zatkało. Po raz pierwszy od dawna nie wiedziała, co powiedzieć.W tle było słychać tylko tykanie zegara.Marek wydawał się nie oddychać.
👁 1,630 26-04-28 08:15
Чи цими чергуваннями тема вичерпується? На превеликий жаль, ні 🫣. Бо ще ж є слова, де не відбуваються чергування. Або додаються інші закінчення. І винятки. І винятки з винятків. І винятки з винятків, з яких вже були винятки... Одним словом, ви не здивувалися 🙃.Але ж нагадую, що вже 10 травня я проводжу вебінар якраз на цю тему - як утворювати множину від назв чоловіків і все, що з цим повʼязано.Чим мої вебінари відрізняються від вебінарів інших гуру від польської?По-1) Я говорю по суті, без води. Тільки те, що заявлено у темі.По-2) Я говорю дуже просто. Бо памʼятаю, що моя аудиторія - не професорський склад кафедри університету, а люди, яким треба зрозуміти! І для мене це пріоритет.По-3) Півтори години вебінару - це півтори години теми, а не година реклами і півгодини теми. Я в ці ігри не граю. Якщо ви тут, ви і так знаєте, що наша школа реально крута, бо дає результати, а не танці з бубном, а набори відбуваються регулярно. Одним словом, приходьте. Розберемося з цією темою разом. Bo nie taki straszny diabeł, jak go rysują 😅. Неділя, 10 травня о 18:00 за Києвом Вартість 200 грн / 20 злотих Посилання кожен учасник отримує після реєстрації та оплати участі.‼️ Кожен оплачений учасник, незалежно від присутності на вебінарі, отримує довічний доступ до матеріалів зустрічі (відео + презентація)
👁 1,890 26-04-26 11:44
І знову відповідь на ваше питаннячко.Пані Наталю, є якесь правило для дієслів множини теперішнього часу, як розрізнити, коли пишемо -ją, а коли -ią? Щось плутаю останнім часом Давайте спочатку подивимося, що це за закінчення взагалі і при нагоді пригадаємо трішки граматики #gramatyka_bez_stresu .Отож, закінчення ➡️ą беруть абсолютно всі дієслова у теперішньому часі у третій особі множини - вони (oni/ one)👉 pisać ➡️ uczniowie piszą👉 biegać ➡️ dzieci biegają👉 jeść ➡️ goście jedząЦе закінчення однакове для дієслів усіх чотирьох груп, бо ж якщо ви памʼятаєте, що у теперішньому часі всі дієслова ділимо на чотири групи відповідно до того, які закінчення вони беруть. Саме тому ja idę, але ja czytam - різні закінчення, бо різні групи відмінювання. І якраз закінчення ➡️ą спільне для всіх. І тут якраз підходимо безпосередньо до питання читачки: якщо закінчення у всіх однакове, то звідки різниці і чому mówią, але słuchają?Різниця у тому, що:(готуйтеся, зараз буде багато тексту. Але вкінці - подарунок для лінивих: дуже коротке і дієве правило. Егей, ви куди побігли? Читайте по порядку!)📌 1. Дієслова 3 групи (III koniugacja) перед закінченням ➡️ą братимуть розширення -aj-. Тобто, у третій особі множини теперішнього часу вони беруть не просто закінчення ➡️ą, а його розширену версію ➡️ają👉 czytać - czytają👉 kochać - kochają👉 znać - znają👉 szukać - szukająЯкщо ви не памʼятаєте нічого про 3 групу дієслів, то підчитайте собі тут , бо -як я вже говорила - ми на цьому каналі розібрали практично всю граматику рівня В1. Продовжимо. Чи тільки у цій ситуації зʼявиться -j- перед закінченням ? На жаль, не тільки. Бо ще є...📌 2. Дієслова першої групи, які в неозначеній формі закінчуються на -ować (типу pracować, kupować), -ywać (типу przygotowywać), -iwać (типу podpisywać). У них у теперішньому часі відбудеться зміна цих -ować, -ywać, -iwać на -uj- , що відповідно, дасть -j- перед закінченням:👉 pracować - pracują👉 przygotowywać - przygotowują👉 podpisywać - podpisują📌 3. Також дієслова першої групи, які в неозначеній формі закінчуються на -awać (типу wstawać, dawać). У них теж у теперішньому часі відбудеться зміна -awać на -aj-, що так само дасть -j- перед закінченням:👉 wstawać - oni wstają👉 sprzedawać - oni sprzedają📌 4. Знову ж у межах першої групи знаходиться дуже своєрідна купка дієслів, які мають нетипове для цієї групи закінчення -eć і означають зміну стану, такі, як, наприклад: starzeć - старіти, pięknieć - красивішати, niszczeć - нищитися, młodnieć - молодіти, istnieć - існувати (конкретно тут не особливо якась зміна, то просто його тут запамʼятаємо). Ці слова при відмінюванні додають собі -j- до кожного закінчення, у тому числі і у третій особі:👉 istnieć - oni istniejąІ точно так само поводять себе короткі дієслова типу bić, pić, żyć, żuć, pluć - додають -j- перед кожним закінченням. Тому і пишемо👉 biją, piją, żyją, żują, psują, plują, czują się 📌 5. І щоб вже точно закрити цю puszkę Pandory, запамʼятайте, що: 👉 Czasami ludzie stoją i boją się, chociaż wszystko umieją i rozumieją. Звісно тут ідеться про дієслова-винятки другої групи stać i bać się, а також дієслова четвертої групи umieć i rozumieć, які обовʼязково мають -j- перед -ą.А тепер обіцяне коротке і дієве правило (в принципі, я могла би обійтися тільки ним, але так же не цікаво 😅):❗️-j- пишемо завжди між голосними, там, де ви добре його чуєте:👉 śpiewają👉 umieją👉 czują❗️ -i- пишемо після приголосного, де є явне помʼякшення👉 mówią👉 potrafią 👉 lubią Ось, в принципі і все. Але я тішуся, якщо ви прочитали весь пост і впевнена, що ця інформація вам пригодиться.Ну і тренінг зробимо. 💋💋💋