Іван КомпанСьогодні Бюро статистики праці має оголосити оновлені дані щодо ринку праці. Очікується, що згідно нових даних, кількість робочих місць станом на березень цього року була майже на 800 000 меншою, ніж оголошували раніше. Nomura Securities, Bank of America та Royal Bank of Canada вважають, що ревізія може сягнути і мільйона. Отже, схоже, що стан ринку праці в США – безсумнівно, винуватий у всьому Байден – далеко не найкращий, що дає зелене світло для подальшого зниження ставки. В очікуванні даних, які буде оприлюднено сьогодні о 10 am за східним часом, ринки оцінюють ймовірність трьох знижень до кінця року на рівні 69.6% (ще тиждень тому було 40.1%). Дешеві гроші повертаються і не дивно, що ринки зеленіють… Ну, а герой дня – це, звичайно, золото, для якого зниження ставки - це завжди гарні новини. Ціна на золото сягнула нового історичного максимуму і не схоже, що збирається на цьому зупинятися. Адепти «цифрового золота» теж ожили: Michael Saylor прогнозує, що ціна на BTC до кінця року сягне $150,000, а Tom Lee каже про $200,000. Хто більше?! Повертаючись до ревізії даних про стан ринку праці подумав - а для чого людям, взагалі, працювати, коли все зростає, як на дріжджах, і ніколи не впаде?
Віталій ПортніковЗаяви у суді ймовірного вбивці Андрія Парубія стали для мене кульмінацією того світу вигаданих реалій, у якому живе величезна кількість наших сучасників. Людина — можливо, пригнічена загибеллю сина, а можливо, просто розгублена у пошуках свого місця в житті — створила для себе уявний світ, де вона вбиває українського політика, потрапляє в обмінний список і в нагороду отримує тіло своєї дитини. І, звісно, знайшлися ті, хто допоміг їй у цю вигадану реальність повірити.Те, що вся ця конструкція розсипається від будь-якого дотику логіки, не має жодного значення. Бо логіку сьогодні люди майже не застосовують. Вони хочуть, щоб логіка підлаштовувалася під їхні бажання.Ми усвідомлюємо це лише тоді, коли стикаємося із смертельною кульмінацією такого ірреального світосприйняття. Але насправді воно давно переслідує нас і є наслідком життя у герметичних інформаційних бульбашках. Тому у 2019 році багато хто вірив, що якщо «правильно» проголосує — все буде, як у серіалі. Тому багато хто й досі переконаний, що з Путіним можна домовитися. Тому дехто щиро вважає, що Трамп «зробить Америку великою». Тому чимало британців вірили, що вихід з ЄС принесе їм багатство й успіх. Тому хтось і досі переконаний, що українці обкрадають поляків.І найголовніше: навіть стикаючись із конкретними наслідками свого вибору чи вчинків, люди не змінюють своїх переконань. Вони й далі твердять, що все робили правильно або що альтернативи не було. Це — захисна реакція тих, хто живе у вигаданому світі.Змінити це, на превеликий жаль, вже не є можливим. Тому завдання полягає не в тому, щоб змінити чужий вигаданий світ, а в тому, щоб вижити у своєму реальному і на рівні держави, і на рівні народу, і на рівні окремої людини.
Ірина ГеращенкоНа жаль, це правда. Наша команда шокована. Це терор. Наш друг, колега, брат, Андрій Парубій розстріляний у Львові. В мене немає слів. Перехоплює горло від люті і ненависті до ворога. Андрій був одним із державотворців сучасної України, учасник Помаранчевого Майдану і Революції Гідності, він створював загони самооборони, а в березні 2014 нову українську Гвардію, Армію, Сили оборони.Андрій був нашим колегою і другом, надійним товаришем, він був принциповим і порядним, патріотичним, розумним. Прекрасним головою ВР, з яким честь була працювати поряд в президії. Він завжди захищав субʼєктність і авторитет Верховної Ради. Європейська Солідарність вимагає від влади і правоохоронних органів негайного, ретельного, професійного, прозорого розслідування вбивства державного діяча, народного депутата Андрія Парубія. Ми повʼязуємо це вбивство з його державницькою проукраїнською позицією і вважаємо, що за цим жорстким злочином може стояти наш споконвічний ворог і терорист - російська федерація і її 5 колона. Москва щиро ненавиділа Парубія як одного з державотворців сучасної України. Андрій дуже ніжно любив свою родину, тата , дружину, доньку, яку ласкаво називав «моя донечка». Наші серця сьогодні з Твоєю родиною. Найбільше в житті Андрій любив Україну. Після повномасштабного вторгнення він робив все для допомоги і підтримки ЗСУ, працюючи в профільному комітеті з нацбезпеки, допомагаючи конкретним підрозділам, де служать його побратими.Андрій мав беззаперечний авторитет в нашій команді. Щодня він не втомлювався повторювати - ми маємо зберегти Україну. Україна - понад усе! Вимагаємо знайти вбивцю. Андрію, світлая вічная памʼять…Ми, наша команда, поки що відмовляємося в це вірити і в нас перехоплює дихання від жаху…
Сьогодні мені 46 і останні пів року перевернули моє життя.Найвпливовіший олігарх України оцінив мою голову в $15 млн,а Forbes написав велику статтю про мій життєвий шлях. Навесні отримав цинічну пропозицію від Андрія Веревського,що можу позбавитись переслідувань і кримінальних справ в обмін на деякі поступки. Кернел спробували поєднати підкуп та погрози. Запропонували взяти гроші собі. Кинути усіх інвесторів та відкликати судові позови в Люксембургу.Під тиском я був вимушений вивезти сім’ю з України,незважаючи на своє категоричне небажання залишати країну під час війни. Нажаль це не поодинока історія. Поза межами закону йде тиск на багатьох бізнесменів, інвесторів, активістів та опозиційних політиків. Але ми це вже проходили в 2004 та 2013-2014… На щастя подальший текст увесь про досягнення і приємнімиттєвості. Вчора я отримав останній платіж з $1,5 млн виграних в судаху Ріната Ахметова. Тепер маю офіційну угоду з дохідністю x60 та цеглину на вагах розбудови Фондового ринку України. Навесні реалізував угоди з євробондамита варантами отримавши дохідність біля 200%. Разом зі мною це зробили тисячіукраїнців. В травні Gonzo invest перші в Україні отримали ліцензію інвестиційного консультування. Тепер ми маємо свій фінансовий моніторинг, аудит, раду директорів та будемо розширювати свою діяльність допомагаючи українцям інвестувати. Йдемо з третьогосвіту в перший! Але є й інша сторона життя. Соня каже, що поруч з татом їй нічого не страшно і тільки щоподарувала мені книжку і малюнок. Аня і мої батьки посміхаються та щасливі .Маю вірних друзів та підтримку суспільства. Допомагаю Україні і можу пишатисьсвоїми вчинками. І завжди пам’ятаю, що життя неймовірно прекрасне незважаючи на всі труднощі, що оточують нас.
А соціологія може й не показати нічого. Бо без спеціальних зусиль не розрізнить інституційну довіру (як до очільника держави, символу незалежності та фронтмену національного спротиву) та персональну довіру як до політика. Загалом за великими цифрами пасивної більшості можна не помітити активної меншості.Не буду оцінювати перспективи виборів, бо їх ще нема на горизонті. Спочатку перемога (знову повторю: ми навіть не маємо публічної дискусії, що це таке), а потім вже буде видно. Перемога не гарантована (незабаром опублікую аналіз сценарного поля "перемога/поразка", який наша команда завершує).І тут виникають два нові важливі виклики.По-перше, Захід вперше побачив у Зеленському того, кого бачимо ми, -- не фантастичного героя, що уособлює всі чесноти й подвиги нації, а живу людину з особистими перевагами й недоліками, якій випало очолити спротив мільйонів героїв. У західній свідомості почав відбуватися decoupling (розщеплення) України та Володимира Зеленського. Для них це культурний шок. Наслідки наразі не беруся прогнозувати.По-друге, падіння легітимності ставить під загрозу мирні переговори, які колись таки почнуться. І справа не в тому, що говоритимуть мешканці Кремля, -- на це ми чхали. Справа в тому, що переговорник повинен мати довіру. Відсутність довіри призведе як до обмеження можливостей самого переговорника, так і до викривленого сприйняття його здобутків вдома. А це вже серйозна загроза.Тож єдиним виходом я бачу термінове збільшення легітимності, як описано вище.5. Окремі рядки варто присвятити Парламенту. Там є порядні люди, там є залякані, там є безнадійні ідіоти, там є неприховані злочинці. Але також є люди, які не розібралися, і їм я раджу дуже швидко розібратися. Бо шанс лише один, і все подальше життя може піти не так.І ще є люди, які дуже сильно застаріли. Ментально вони застрягли на початку століття, відстали на 20 років. Ці люди не обов'язково старі, можливо, просто останні 20 років невдало обрали собі оточення і внаслідок цього все пропустили: два Майдани, війну, все на світі. Розрив у часі між соціумом (точніше, його активною меншістю) та політикумом був ясно видимим 22 липня, у день голосування та перших протестів. Суспільство виросло, а ці люди залишилися де були. Що з цим робить? 6. Два слова щодо Уряду. Там чимало молодих порядних високопрофесійних людей. Я їх знаю особисто. Звертаюся до вас: в якийсь момент вам запропонують стати на бік неправди, і у вас буде ціла купа причин і пояснень, чому треба так зробити. Будь ласка, в цей момент знайдіть в собі сили не робити цього, не ставати на бік неправди. Покладіть на стіл заяву і вийдіть. Життя довге, все ще попереду.7. Росія в шоці, поки не перетравила побачене. Перед їхніми очами постав їхній найбільший страх. Але хочу попередити: вони оговтаються швидко.8. Суспільний договір у нас таки є. І це не папірці з печаткою. А ще в нас величезний незадоволений запит на справедливість. У 2019 його обіцяли задовольнити. Не зробили цього. З того часу він тільки виріс. Не грайтеся з вогнем.Наче все. Може, потім ще щось згадаю.На цей текст вплинуло читання дописів певних найрозумніших людей України, на кшталт Olga Dukhnich Олексій Панич Vitaliy Rudenky Roman Vybranovskyy та інших, дякую їм.
Сергій ФурсаПідпис президента під законом, що руйнує соціальний договір посеред війни, підриває довіру із західними партнерами, ставить під питання європейську інтеграцію, змушуючи у Кремлі відкорковувати шампанське і просто радує всіх корупціонерів України, народжує і певні філософські роздуми. Як спосіб боротьби із відчаєм, фрустрацією і безнадьогою.Так от, цей закон показує, що червоних ліній не існує. І що авторитаризм в Україні можливий.Я завжди скептично ставився до цієї ідеї. Авторитарної України. Бо країна не та. Бо на двох українців три гетьмани, як відомо. Але головне - відсутня основа для формування авторитарного режиму. Наявність ренти. Яку можна розподіляти. В Україні немає нафти, наприклад. А отже нема і над доходів.Без ренти авторитаризму важко зародитись. Бо авторитаризм не ефективний. І протирічить людський природі. І ще з безлічі причин. Росія стала тоталітарною державою, бо була нафта. І Білорусь - бо були російські гроші. В Україні такого немає. А спроба взяти російські гроші погано закінчилась.І це наче убезпечувало нас від авторитаризму. Над треба було бути ринковою демократією щоб залучати зовнішнє фінансування.І це зовнішнє фінансування і було драйвером змін в країні.Дотепер. Бо війна подарила цю ренту. Не секрет, що Україна тримається тільки завдяки західній підтримці. Зараз США відвалилось і лишилась Європа. Яка приречена заливати в Україну мільярди доларів, бо це забезпечує безпеку самій Європі. І от тут з явилась рента. З явились гроші, які можна розподіляти.І зʼявилась база для авторитарного режиму в Україні.Звісно, ніхто авторитарну Україну в ЄС не візьме. Але ж мова не про це. Мова про фінансування війни. І тут Європі просто по барабану, авторитарна тут Україна, корумпована чи якась інша. Головне, щоб стримувала російську агресію. І за це Європа ладна платити навіть чорту.В результаті в Україні може виникнути авторитарний режим. Ренту якого забезпечує війна. Фактично, люди, які тримають фронт. От так ми прийшли до ситуаціі 21 століття, коли основа основ - людський капітал. Але прийшли в дуже неприємному виді. Чи можна провести аналогію з часом Київської Русі, основу економіки княжеств якої складала работоргівля. Торгували славянами, до речі.І я не знаю, що робити з цією думкою. Бо від неї тільки наростає фрустрація і відчай. Бо я бачу зародження іншої України. Яку я не хочу бачити.Іноді одне голосування здатно змінити все. Знищити репутацію людей, які іі мали. І забрати надію у тих, хто ще вірив.Єдиний плюс - таке голосування можна відкотити назад ще одним голосуванням. Треба просто щоб Європа дала зрозуміти, що ренти не буде. А от відмити репутацію вже неможливо. Нікому із тих акторів, хто взяв участь у бліцкринжі по руйнуванню незалежності Антикорупційних органів.
Чи змінив Дональд Трамп своє ставлення до Росії та її президента Путіна?Дивно спостерігати, як ті, хто ще кілька місяців — а іноді й тижнів тому — закликали нас зрозуміти Трампа й погоджуватися з будь-якою його маячнею, коли він телефонував Путіну й вихвалявся чудовими розмовами з ним, тепер, коли Трамп виглядає значно адекватнішим і менш прихильним до Путіна, намагаються переконати нас у зворотному — у збереженні цієї прихильності.По-перше, Дональд Трамп прихильний тільки до однієї людини у світі — до Дональда Трампа. Усі інші — від Меланії Трамп до Путіна й Сі Цзіньпіна — лише декорації навколо його «величі». І Трамп прихильний лише до однієї країни — до Америки. Але до тієї Америки, яку він собі уявляє. Усі інші держави — просто тло для театру «Америка понад усе». Зникне якась країна з мапи світу — Трамп цього може й не помітити. Ані Україна, ані Гренландія не є для нього цінністю. Але й Росія також не є.По-друге, Трамп не любить, коли декорації його величі виглядають негарно або не відповідають його уявленням про ідеальний світ. Коли Зеленський відмовився грати роль зручного реквізиту, він отримав відповідну реакцію. Тепер, коли Путін не хоче бути «адекватною» частиною цієї декорації — реакція аналогічна. Виграють ті, хто вміє правильно подати себе як реквізит. Найкращий приклад — Марк Рютте. А тим, хто не здатен зіграти цю роль, краще відійти вбік до 2029 року і не заважати. Путін намагається вдавати зручного партнера, але лише настільки, наскільки це вигідно йому. Самозакоханість і схильність до надмірних вчинків уже не раз ставили Путіна в дурне становище у спілкуванні з Трампом. Хоча, здавалося б, досвід КДБ мав би йому допомогти. Але 25 років необмеженої влади дискваліфікують будь-кого. Та й добрим працівником КДБ Путін ніколи не був.По-третє, «50 днів Трампа» — це не запрошення Путіну продовжувати окупацію України. Путін її і так продовжуватиме — незалежно від санкцій чи західної зброї. Але Трамп завжди дає чіткі терміни тим, кого хоче вмонтувати у свою правильну картинку світу. Згадаймо хоча б Іран. Ніхто не вірив, що через 60 днів після ультиматуму Трампа почнеться 12-денна війна. Тепер не вірять росіяни. Але якщо вони не зреагують адекватно — дії Трампа через 50 днів можуть бути значно серйознішими. Так, він не почне з дій власними руками — спочатку буде діяти нашими. Включно з передачею далекобійних ракет із вимогою вдарити по Москві.Чи може це призвести до ядерного удару з боку Росії? Так, може. Але такий удар можливий і без рішучих дій із нашого боку. Краще мати засоби відповіді, ніж не мати їх зовсім. І так — у разі ядерного удару по Україні — Трамп може вступити у війну з Росією самостійно. Бо його «декорація» буде зруйнована вщент. Це не означає, що за 50 днів почнеться Третя світова, але швидкість, із якою ми до неї наближаємось, точно зростає. І так, Третя світова війна — це один із можливих сценаріїв збереження української державності. Бо в глобальному вогні легше вижити на периферії.По-четверте — це не апокаліптичний прогноз. Саме непередбачуваність Трампа може змусити Путіна замислитися над цими 50 днями. І хоча б імітувати мирний процес, який призведе до припинення вогню — не на путінських умовах, а на умовах Трампа. Так, це може бути тимчасова пауза — на тижні, місяці, навіть роки. Але ця пауза дозволить Україні серйозно підготуватися до наступної війни, створити ефективну владу і вибудувати стримування, що примусить Путіна сто разів подумати, перш ніж почати новий наступ.Тому розчарування Трампа у декорації — це наш шанс. І було б гріхом ним не скористатися.Віталій Портніков
ЧИ ВСЕ ТАК ПРОСТО, ЯК ЗДАЄТЬСЯ З ПЕРШОГО ПОГЛЯДУ? І так, і ні… Якщо ви просто вірите в силу американської економіки, але ніколи не чули про принципи інвестиційного аналізу компаній, то SPDR S&P 500 ETF (SPY) або Vanguard S&P 500 ETF (VOO) — це найкраща можливість заробити на майбутньому економічному зростанні. Тут і справді все просто: купуючи одну акцію якогось з цих фондів ви, фактично, отримуєте у власність частки у всіх найбільших американських компаніях, які формують індекс S&P 500, адже портфель ETF точно копіює структуру індексу. Зростатиме економіка США — ціни на акції цих компаній теж зростуть і зроблять вас трохи багатшими. Але чи достатньо у вас знань і розуміння ринків та фінансових інструментів, щоб зробити наступний крок і заглибитися у світ більш спеціалізованих ETF, адже досить часто для їх створення використовують справді екзотичні фінансові інструменти. А у світі фінансів слово «екзотика» — це синонім слову «ризик». Простий приклад — той же ETF, який копіює динаміку індексу S&P 500, як і традиційні SPY чи VOO, можна створити і за допомогою деривативів, які Воррен Баффет колись назвав «фінансовою зброєю масового враження» через їх високий ризик. Виходить, що обгортка — консервативна, а всередині бомба, яка може рознести ваш капітал на друзки. І таких прикладів чимало.ОСТАННІМ ЧАСОМ ПОПУЛЯРНОСТІ НАБИРАЮТЬ ТАК ЗВАНІ «АКТИВНІ» ETF, які не просто копіюють динаміку індексів, з чого, власне, починалася індустрія ETF, а де рішення приймають «живі» управляючі, які відповідають за створення інвестиційної стратегії і втілення її в життя. За даними компанії Trackinsight, лише минулого року було створено 500 таких фондів, або 70% від кількості всіх новостворених ETFів. Найвідоміший приклад такого фонду — це ARK Innovation, яким керує знаменита Кетрін Вуд. У 2020 році, на хвилі «пандемічного» захоплення акціями високотехнологічних компаній, які дозволяли жити більш-менш звичним життям, не виходячи з дому, фонд злетів більш ніж на 150%, а активи досягли піку в $28 млрд. Захоплення інвесторів не мало меж, а з бажаючих інвестувати в акції ARK вишикувалася ціла черга. Але наступні роки були не такими вдалими і в підсумку — за останні п’ять років ціна акцій фонду знизилася на 5.2%, при тому, що S&P 500, в який ви можете інвестувати самостійно, без допомоги радників, купивши акції VOO чи SPY, за ті ж самі п’ять років приніс дохід у 100%.І ЩЕ ОДНА РИЗИКОВАНА «ІГРАШКА» НА РИНКУ ETF — це фонди з «кредитним плечем». Колись Архімед сказав, що точка опори і достатньо довгий важіль дозволили б йому підняти Землю. Так само, використання боргового капіталу, який називають фінансовим важелем, дозволяє вам збільшити прибутки, якщо все йде добре, або штовхає в прірву збитків, якщо погано. Чим більше «плече», тим потужніше ефект. І в сучасному фінансовому світі вам вже не потрібно думати де взяти кредит — якщо вирішили ризикнути, всесвіт ETF подарує вам готові рішення з «плечами» на будь-який смак. Аби тільки ті плечі Атланта витримали світ, який на них спирається, бо як сказав Баффет: «Для інвестора є згубними три „L“: Liquor (Алкоголь), Ladies (Жінки) та Leverage (Кредитне плече)».ОТЖЕ, ЧИМ Є ДЛЯ НАС СВІТ ETF — можливістю заробити чи ризикованою спокусою, здатною знищити фінансово? І те, й інше, але якщо слідувати простим правилам, то другого можна уникнути. Рецепт досить легкий для розуміння, хоча й складний для наслідування, коли хочеться швидко заробити, формулюється просто: дотримуйтеся простої стратегії - купуйте великі ліквідні ETF, які інвестують в реальні активи, акції, облігації, сировину, тощо, та не спокушайтеся на яскраву обгортку із загадкових фінансових термінів і хитромудрих стратегій, за якими невідомо що ховається. І головне, як радять досвідчені інвестори: «Найстаріша і найпростіша порада залишається найкращою: «За інших рівних умов обирайте низьку ціну». І з цим неможливо не погодитися — навряд чи можна розбагатіти, купуючи незрозуміло що і при цьому переплачуючи.Іван Компан
Я у Forbes Ukraine. Мріяв про це з моменту, як прочитав свій перший журнал). Вдячний Serhiy Shevchuk та Denys Katsylo за дуже якісну роботу. Дві години професійного інтерв’ю. Вперше в житті надав купу документів на підтвердження своїх угод. Forbes зі свого боку отримав коментарі від дуже різних учасників ринку. Розкопали навіть те, про що я взагалі не планував говорити.Для тих, хто прочитає статтю, додаю інформацію про «Кернел» та цифри для більш глибокого розуміння.У нас 4 млн акцій. Кожен інвестор та сторона рахують по-своєму: хтось оцінює компенсацію від Kernel у разі мирової угоди в $5 млн, хтось у $20 млн, а хтось у $150 млн.Але для нас гроші не головне. Ніяка одноразова компенсація не зрівняється з тим, що ми вже досягли і за що боремося далі. Справедливість і скасування шахрайської додаткової емісії це автоматично >$100 млн виграшу для всіх.Завдяки скасуванню емісії виграють не лише ми, виграють усі 14,18 млн акцій, які перебувають у вільному обігу на Варшавській біржі. Це реальний шанс повернути компанію до справедливої вартості для тисяч дрібних інвесторів, навіть тих, хто мовчав і не міг себе захистити.Це прецедент, активна позиція кількох людей може врятувати сотні мільйони доларів капіталу, який міг би зникнути тихо і без боротьби.Нехай для когось ми комаха. Але комаха, яка сідає на гнилу рану корпоративного управління, завжди сигнал, що далі буде тільки гірше.Якщо рахувати різницю між поточною ринковою ціною та справедливою вартістю, то сума спору з «Кернел» сягає $86–149 млн. Якщо рахувати до балансової вартості це близько $86 млн. Саме таку суму мала би виплатити «Кернел», якби екстраполювати рішення Верховного Суду України у справі з Авдіївським коксохімом. Якщо ж брати до уваги міжнародну експертну оцінку, то сума становить $149 млн. Звісно, ця оцінка буде використана у судах.Усі єврооблігації продав на початку року. Прибуток склав близько 200 %.Свій портфель у моменті ніколи не розкриваю. Бувають рідкісні винятки. Якщо розповідаю про будь-які компанії, то в 90 % випадків вони в мене вже були, і я їх продав, або просто коментую класні компанії, які мені подобаються, але у портфелі їх не маю.Прибутковість угоди з АВДК: спочатку заробив ×15 на продажу акцій (примусовий викуп). Після виграшу в судах і мирової угоди прибутковість зросла до ×60.Зараз у мене немає бороди по ній не впізнаєте. Повернувся до щетини)Але впізнаєте по угодах, гучному сміху та готовності відстоювати права всіх інвесторів в Україні!
Цікаво, що центральні банки по всьому світу зараз накопичили стільки ж золота, як і в 1965 році, в епоху Бреттон-Вудса.І ЯКЩО З ГЛОБАЛЬНИМИ ТЕНДЕНЦІЯМИ НА РІВНІ ЦЕНТРАЛЬНИХ БАНКІВ ВСЕ БІЛЬШ МЕНШ ЗРОЗУМІЛО — долар страждає, золото виблискує, євро тримається, а інші потроху підкорюють світ — то що ж робити простому українцеві зі своїм «матрацом», під яким ще жевріє надія на пристойне фінансове майбутнє?ПО-ПЕРШЕ, НЕ ВАРТО ГАРЯЧКУВАТИ і кидатися продавати всі долари, які є, за будь-яку ціну. Долар США все ще є домінуючою валютою у світі і навіть Трампу буде не так легко повністю підірвати до нього довіру. Вищі відсоткові ставки порівняно з іншими розвинутими країнами також грають йому на користь. Та й з точки зору практичності використання всередині України, долар все ще на висоті: висока ліквідність, тобто просто купити, легко продати, різниця між ціною купівлі і продажу — мінімальна, та й ментальне сприйняття долару, як ще однієї української валюти, з цінами на автомобілі, квартири та інші дорогі речі, зафіксованими саме в доларах, теж грає неабияку роль.ДРУГА ЗА ПОПУЛЯРНІСТЮ У СВІТІ ВАЛЮТА, ЄВРО, теж, без жодних сумнівів, має право на достойне місце під українським «матрацом». Вона, як і долар, ліквідна і має суттєву перевагу з точки зору практичного використання. Якщо вас цікавить навчання, лікування, подорожі і розваги в Європі, то це все у євро, в той час, як з готівковим доларом по Європі вже сильно не погуляєш.ЗОЛОТО, ПОПУЛЯРНІСТЬ ЯКОГО ЗАРАЗ НА МАКСИМУМІ, МАЄ ПОТЕНЦІАЛ І ДЛЯ ПОДАЛЬШОГО ЗРОСТАННЯ В ЦІНІ, але ось з точки зору практичного використання в Україні є проблеми, найболючіша з яких низька ліквідність: купити можна, продати складніше і як наслідок різниця між ціною купівлі та продажу інколи сягає 20%. Єдине, якщо у вас є брокерський рахунок за кордоном, то можна купити акції інвестиційного фонду SPDR Gold Shares, який купить, продасть і збереже для вас золоті злитки за символічну плату в 0.4% на рік. Гарний фонд в майже $100 млрд та й акції його дуже ліквідні.НЕТРАДИЦІЙНІ ВАЛЮТИ, які набирають популярність у світі центробанків, навряд чи гарне капіталовкладення для звичайного українця, хіба що ви регулярно відвідуєте Австралію чи Канаду, платите за навчання дітей, або лікування в цих країнах чи плануєте туди переїхати.ЩОДО КРИПТОВАЛЮТ, ПОПУЛЯРНІСТЬ ЯКИХ ПРОДОВЖУЄ ЗРОСТАТИ, в тому числі й в Україні, то є певні застереження. В глобальному масштабі криптоактиви та стейблкоїни стають все популярнішими у транскордонних розрахунках. Основною перевагою використання стейблкоїнів для транскордонних платежів є усунення посередників. Крім того, вони пропонують псевдоанонімність, швидшу обробку платежів та можливість працювати 24/7/365. Все це підвищує цінність стейблкоїнів в країнах з нестабільними національними валютами та обмеженнями або високими комісіями на перекази в доларах, саме як в Україні. Але 99% всіх стейблкоїнів прив’язані до долара США, можливе знецінення якого може позначитися і на вашому стейблкоїновому капіталі. Щодо криптовалют, Bitcoin, Ethereum, Solana та інших, то амплітуда коливань їх ціни настільки висока, що навряд чи доречно вести мову про заощадження. Це, переважно, розвага для тих, хто мріє швидко розбагатіти, або хоче полоскотати нерви.ОТЖЕ, ВИСНОВОК ПРОСТИЙ: світ змінився і ми маємо змінюватися разом з ним. Часи, коли долар США давав повноцінну гарантію на безхмарне фінансове майбутнє, вже в минулому. Тепер ключове слово — диверсифікація, що робить наше «матрацне» життя трохи складнішим, але в той же час і менш ризикованим.Іван Компан