Ми завжди думаємо про себе в майбутньому краще, ніж насправді є.Про що я?Для прикладу: ⏺️ почну зарядку з понеділка ⏺️ буду пити воду зранку з завтрашнього дня⏺️ в наступному місяці почну відкладати/вивчати фінанси/інвестуватиІіііі....коли приходить завтра/наступний понеділок/наступний місяць, часто ми так нічого не починаємо. 🤷♀️Це не ви 'лінива д.па', а насправді так буває у більшості. Бо страшно, бо це щось нове на що потрібно ресурс і ще багато різних 'бо'.Допоки ви не бачите достатньої цінності дії і мотивації рухатись до якоїсь цілі, ви будете відкладати ту чи іншу дію. А зараз, в умовах накопиченого стресу, нам ще важче впроваджувати щось нове в життя. Як тоді бути?1️⃣Діліть того слона на мікро дози. Саме не міні, а МІКРО дози2️⃣Ставте цілі і потім в них визначайте проміжні етапи. Щоб мозок не починав саботувати, бо великі цілі - це страх дискомфорту3️⃣І починайте відразу як вирішили, невеликими кроками. 🤔 Думали, що почнете заощаджувати з березня по 10% від доходу. То сьогодні відкрийте банку/конверт/окрему картку, на яку щодня переказуйте 50грн/ваша невелика сума. Це менше, ніж 10% доходу, але і на початок березня у вас вже є зроблені якісь кроки. І ви вже не маєте почати з нуля, а розширяєте існуючу звичку.🔝 Планували з 2го кварталу купити лот з 20 ОВДП, то сьогодні при наявності заощаджень купіть 1 або 2 штуки. І вже в 2му кварталі не так страшнно буде купити ті 20 штук. Фінансовий коуч Олександра Грудзевич ☺️
Хіба я маю підстави жити в достатку? або чому важливо вертати свою ідентичність для власних фінансів! Такі думки в мене були свого часу. Бо я чомусь (ха-ха, чомусь) досить довго думала, що мої предки були дуже НЕ заможні, можна сказати бідні, бо були селяни. Такий був стереотип - селяни=бідні. І я жертва тодішніх стереотипів теж в це повірила. Бо ж якщо багаті, тоді куркулі і це вороги народу. і це погано!!! Боже, як нам вивернули свідомість! Чому не розповідали батьки чи бабусі/дідусі? Та бо боялись нам малим розповідати реальну історію роду. Вже років 15 точно знаю, що мої предки (і по татовій лінії і по маминій) були: - заможні. Мали господарку (худобу), землі, ліси (так ліси) у власності. - освічені. Моя бабця по маминій лінії закінчила гімназію. І я вам скажу що в ті часи гімназія, то було крутіше за університет зараз. Бо бабця знала до прикладу німецьку так, що легко перекладала будь які технічні і спеціалізовані тексти. То без всяких інтернетів. А дідо по батьковій лінії був бухгалтером, що також дуже і дуже не кожен міг майже 100 років тому (ну і ось чому пішла в фінанси працювати - це сімейне )Але то все було як відірвано від мене - бо був довгий період коли це не привласнювалось, а саме замовчувалось, відкладалось в сторону. Бо в союзі цим не пишались - за це садили в тюрми, висилали в СибірІ тільки трохи більше року тому! я ментально привласнила собі оцю спадщину мого роду. Тобто відносно недавно я зрозуміла - що саме ментальне привласнення цього, дає мені опору. Чи змінився мій фінансовий стан при цьому? поки ні. Хоча як сказати ) А як тоді це впливає на фінанси? - в мене появилась внутрішня опора на рід. А ще усвідомлення що я не продираю собі дорогу до достатку власного, не маю підгрунття, а маю ту опору в роду, оту тяглість, яку обірвали і хотіли відбрати.... І це додає величезної впевненості, стійкості і гідності.А ви досліджували свій рід? А привласнили собі ментально здобутки Ваших предків?
Work-Life balance НЕ ПРАЦЮЄ! Або як не вигоріти.Це один з основних висновків мого 2025 року. Так, саме поки була в сабатікалі, я нарешті зловила цю пастку. Власне до 2025 року я була амбасадором руху Work-Life balance, активно його просувала.... а тут такий поворот.В самій фразі є пастка! Коли ми так розділяємо на - робота - життями фактично стверджуємо, що робота, то не життя. А тільки все решта, то життя. (Стверджуючи що робота то не життя - я десь позбавила її сенсу, змісту і самого життя. Звела до якогось такого автоматизму, що перестала кайфувати від того що роблю. І при цьому, я про це писала в постах - в період сабатікалу я чекала осяяння чим я маю займатись, щоб кайфувати - і мені і далі і далі йшло що я на своєму місці - в поєднанні двох професій коуч і фінансист - я реально де потрібно проводжу коуч сесію, а де потрібно консультую по інструментах. і це мега крута синергія моїх вмінь. Які і далі буду продовжувати розвивати і в частині коучингу і в частині фінансів. Тільки тепер я присвоїла роботі рівнозначність Життя - це перша умова, щоб не вигоріти. І ще декілька порад щоб не вигорати, які зафіксувала для себе, періодично перечитую і ділюсь з Вами: 1. чути свої хочу - я почала через тілесне. Робота з тілом конкретно зараз це про тепло, хотьба, плавання, масажі. СонПросто полежатиПросто посидіти десь і повтикатиОбмежити соц мережі По мірі того як роблю ці пункти, починає наводитись чіткість в каналі "чути свої хочу" 2. Прописувати - що хочеться. Задовбувати себе цим питанням від банального що поїсти, попити, що вдіти, до куди поїхати, що робити. Так і приходять малі і великі бажання та мрії. 3 Сміливо казати "НІ", там де відчуваю, що забагато, що не моє. 4. Відмічати задоволення, коли роблю щось і подобається результат, навіть проміжний. Окремо для того, щоб бачити фізичні результати я і далі буду займатись своїми "квітниками", тому з весни буде багато фото в сторіс ) 5. жити з розумінням "я маю все що мені потрібно" - тобто з довірою до Бога/Всесвіту/простору. Це дуже перегукується з п 3. ЖИВІТЬ ЖИТТЯ на всі 10000%
Перед Новим роком класно складати цілі на наступний рік. 🎯Ідеально, коли не тільки пишете цей список, а ще протягом року ставите галочки ✅ по мірі їх досягнення/виконанняА як прописати ціль в фінансах, якщо до кінця не розумієте ні з чого почати, ні тим більше чим продовжувати?І тут вам в пригоді будуть мої коучингові запитання. Тож беріть листочок, ручку чи олівець, читайте питання і пишіть відразу Вашу відповідь. На все треба максимум 30 хвилин. Писпти чесно перше, що приходить.👀 Спочатку проведемо коротку діагностику :)Якщо взяти сферу "Я і мої фінанси", то оцініть рівень задоволення нею на сьогодні, де 0 взагалі не задоволена/ний, 10 - все ідеально Відразу скажу, що не може бути у вас 0 чи 10. Чого? ну бо так 😅 - це просто окрема ціла лекція. Довіртесь.Далі питання:1️⃣ Що має бути в цій сфері, щоб ви могли оцінити рівень задоволення на 10 Пишете від рівня доходів та інвестування до рівня знань та переконань. Тут опис досить великий - і це Ваші цілі на 3-5-10 років. 2️⃣ Що Ви можете почати робити вже з 01.01.2026 року, щоб оцінка задоволення виросла хоча б на 1 пункт. І пишете список Ваших дій - хоча б 3 пункти. ‼️3️⃣ Що Вам варто перестати робити вже з 2026 року, щоб рівень задоволення сферою фінансів виросла хоча б на 1 пункт І тут у вас буде ще 1-3 пункти 4️⃣ Коли Ваш рівень задоволеності виросте на 1 пункт, то як ця сфера буде виглядати: - список знову ж таки від доходів, навичок до фінансових інструментів, які використовуєте та ваших знань. Ось це (відповіді в п 4) і будуть Ваші цілі в фінансах на 2026 рік. А відповіді на питання 2 і 3 - це тактичні кроки до їх досягнення. То ж класного 2026 року з крутими фінансовими цілями! А головне в радості і любові! 🎄🥳🎄🥳Якщо ж Вам видається то все надто складним, то welcome до мене в фінансовий коучинг. Та перед тим давайте зустрінемось-познайомимось. Записатись можна тут
БОМБА-ракета класний фін інструментУявімо собі, що ви звернулись до лікаря бо хочете покращити свій стан, наповнити вітамінами, збільшити рівень енергії. І лікар, такий ну просто капець молодець - відразу кладе вас під крапельницю зі словами "це бомба-ракета класний препарат. швидкий результат. Будеш літати на надзвукових. все буде чікі-пік" Ваша реакція? А якщо то не Ви, а Ваша дитина? Я б втікала від такого лікаря зі швидкістю світла. - Бо він не сказав здати аналізи і не глянув їх хоч в пів ока- не перепитався який поточний стан справ в мене із здоров´ям і тим же рівнем енергії. Як сплю, яка вага тощо.А відразу вирішив ставити мені крапельницю. А може мені ті всі "чікі-піки" викличуть алергічну реакцію, або піде гіпервітаміноз - інколи це гірше, ніж гіповітамінозНадіюсь у вас така ж думка. Тоді, для чого ви просите фінансового радника ставити Вам таку крапельницю? - хочете отримати відповідь на питання який найкращий фін інструмент з найвищим пасивним доходом. Таке питання - це прийти до лікаря і попросити поставити крапельницю з якимось бомба-ракета класним препаратом. )))))) ❤️ Тож хороший фінансовий радник, до яких я включаю і себе, зробить наступні дії:✅дізнається поточний стан справ (які заощадження вже є і під які цілі, їх структуру)✅проговорить які фінансові цілі у вас є, їх пріоритетність✅ дізнається яким темпом ви можете далі заощаджувати і скільки на яку ціль відкладати ✅і тільки тоді!!!! порадить 1-2 інструменти під різні цілі. І по кожному інструменту розповість "+" та "-". І ви вже усвідомлено зробите вибір не "бомба-ракета крапельниці, а саме того, що найкраще для Вас" Це ⬆️ ще і паралельно відповідь на питання, а що робить фінансовий радник.
Як мені себе радувати або чому ми робимо емоційні покупкиСьогодні у Львові дощ, пасмурно - така максимально депресивна погода. Саме ця погода сприяє тому, що ми ще більше хочемо себе порадувати ) А наш мозок знає два найпростіших і найшвидших способи себе потішити: - з'їсти щось смачненьке - купити щось гарненьке :), а якщо ще й зі знижкою, то взагалі бомба 🙈Але через якийсь час після такого перекусу/шопінгу радість знову кудись зникає і нам потрібно ЩЕ! Як домовитись з собою /хакнути систему/ в частині шопінгу (ну бо про харчування хай нутріціологи говорять) 1️⃣ мати окрему банку/конверт саме на емоційні покупки. є там гроші - купуєте. нема там коштів - йдете далі працювати. Звучить жорстко. Та насправді дуже добре працює не тільки в мене, але і в моїх клієнтів. Кожен раз, коли отримуєте дохід, відправляєте в цю банку/конверт певний відсоток від доходу. Таким чином у вас там завжди буде якась сума. Хочете потішити себе на розпродажах/Blackfriday тощо, то акумулюєте наперед собі суму і гуляєте на неї ) Фокус в тому, що коли дозволено, то вже не цікаво саме так емоційно витрачатись 2️⃣ інвестувати в консультацію стиліста - це суттєво зменшить витрати на одяг/взуття на довший часЗдається зайва трату часу та грошей. Але ні- це власне інвестиція. Бо мінімум на рік ви будете купувати саме капсулу. Стосується і чоловіків також. 3️⃣ мати список того, що приносить радість. Мінімум на 50 пунктів. Час до часу задавати собі питання "що приносить радість" і доповнювати список. І періодично (раз в місяць-два) його перечитувати. І коли око буде "зачіпатись" за щось і промайне думка"ого, як давно я цього не робила/не робив, а дуже б хотілось" йти і робити це. От майже негайно :))))) Це звісно не всі мої правила, але основніА як ви вирішуєте питання емоційних покупок? діліться в коментарях
"Я вмію заробляти, я вмію накопичувати і от далі цю кубишку я боюсь тратити. Мій тривожник всередені просто закатує істерику, якщо я думаю куда вкласти ці кошти, хоча розумію, що правильно інвестувати". Дуже випадково (насправді нічого випадкового) в ході сесії ми вийшли з клієнткою до цієї фрази. Якщо Вам 30+, то звідки Ви мали навчитись інвестувати? Плюс все залежить, що ми бачили в дитинстві. А що ми могли бачити? - там далі депозитів мало що було доступно для наших батьків. Плюс і небезпечно (майже до 2000х) було показувати наявність коштів. Ну ок, хтось можливо купував квартири. Ось звідки така тяглість інвестувати в "однушку біля метро" ) Тож в нас зараз в суспільстві сформувався пласт людей, які вміють заробляти, навіть вміють заощаджувати - але то все під матрасом, на чорний день і внутрішній "тривожник" істерить, якщо ту "кубишку" починають витрачати. І що тепер? берегти "тривожника" і не інвестувати?Інвестувати. Але зробити безпечний алгоритм. Ділюсь1. Для себе в першу чергу прийняти - я перше покоління, яке буде інвестувати. 2. Я перше покоління, яке буде вчити інвестувати своїх дітей. 3. І далі поступово робити невеликі безпечні кроки інвестора.Відчути кайф від зміни статусу з "власник кубишки" до "власник кубишки і інвестор-початківець", далі за 2-3 роки переназвати себе в Інвестор. Step by step.Маєте запит до фінансового коуча - то запис на безкоштовну зустріч-знайомство можна зробити в моєму календарі. Так-так, з сабатікала я вийшла, тож готова взяти 2-3 нових клієнтів. пс. і нагадую, що ваші реакції під постом дуже піднімають мені настрій і надихають писати ще )))
коли ми говоримо про гроші - то говоримо не про гроші ) Ми тоді говоримо про 😀 емоції, які в нас є (приносимо радість імпульсивною покупкою)🔆 про наші цінності (як розпоряджаємось бюджетом, скільки залишимо на чай, даємо на благодійність чи ні і тут дуже довгий список) 💎про наші мрії і бажання і як ми до них йдемо або відмовляємось від них (ну власне віримо в мрію і рухаємо до неї чи вважаємо що це нереально і зупиняємо себе самі) ❣️ страхи та невпевненість або навпаки впевненість і безстрашшя (розбираємось в інвестуванні чи відмахуємось бо це незрозуміло і складно ) 👑і зрештую з ким себе порівнюємо або ні (причина певних фінансових рішень) Говорити про гроші - це не стільки про фінансові вміння, скільки про вміння бути чесними із собою 😎 В консультаціях ми говоримо про гроші, але мимоволі в словах я бачу ці коди про емоції, бажання і цінності і підсвічую клієнтам і тоді відбуваються транформації. І ці транформації ведуть до зміни ситуації з грошима, конкретних невеличких кроків. Але постійних. Найлегше це підсвітити на тренінгу-грі Cash Flow - чергова буде вже в цю суботу 8 листопада у Львові. Тож запрошуюпс. Київ планую з грудня почати приїжджати)
Сабатікал - частина про фінанси. Нагадаю, що сабатікал - це довготривала відпустка без збереження заробітної плати. (так, закордоном є практика оплачувати і таке.) В попередній частині писала про планування організаційне. Та все це неможливо, якщо б не було планування фінансового. Тож про що потрібно запланувати, де я прорахувалась ) і що в той період з інвестуванням робити. 1️⃣За що жити в період сабатікалу - найважливіше запитання. Насправді є 3 варіанти. - Попередньо зробити окремий фонд на цю ціль. - Свідомо піти на проїдання Резервного фонду (ось ще одне з призначень резервного фонду). При цьому Резервного фонду має бути до приколаду на рік, тоді на пів року можна йти в сабатікал. Якщо резервного фонду буде на 3 місяці - тут в сабатікал толком не сходиш як почне ловити панічка, що гроші закінчуються - комбінований (мій) - спочатку на гроші окремо сформованого фонду, а потім почала по-трошки проїдати резервний. 2️⃣Саме тут я і прорахувалась ⬇️Справа в тім, що я планувала бути в сабатікалі до липня. На цей період і був сформований фонд. Але обставини, знаки і відчуття власного стану показували, що мені потрібно більше часу. Ідеально до нового року. Другий важливий прорахунок полягав в інфляції 🤓Так я знала скільки я витрачаю на життя (в гривнях), скільки відкладаю на потенційні подорожі тощо. Та я не врахувала інфляційні процеси ( Тому мій внутрішній голос і не надто складні калькуляції фінансів говорили ) - максимум до вересня. Торги тривали десь тиждень і було найдено компромісний варіант: До вересня, але з вересня я дуууууууууже поступово вертаюсь до роботи. перший місяць адаптації з роботою доречі пройшов добре ) ❗️❗️Тож тут буде перший важливий висновок. Незалежно від причини сабатікалу у вас має бути фонд коштів на визначений вами термін, помножений на 2 ❗️ (все як при ремонті) '3️⃣ інвестування та домовленості з собою Моя домовленість полягала в наступному: я не інвестую нових коштів, але весь пасивний дохід від фондового ринку (Україна і світ) реінвестую. Так, в якийсь момент була думка - Боже це всі ці гроші можна було інвестувати - але вона затрималась в голові може на секунд 10 (і то мабуть для того щоб потім Вам про це розповідати) Це так звучить просто домовилась і все. На практиці - це певний процес і прийняття. Друга домовленість вже з літа була про зміну структури моїх витрат з нових доходів (щодо заощаджень, благодійності і тд). і як тільки я прийняло цей факт, все якось краще пішло в моральному плані. Так, ймовірно я або пізніше вийду на фінансову свободу або буду з часом заощаджувати більше. Та без сабатікалу (В моєму випадку) був ризик не дотягнути до тої фінансової свободи. Тому варто вміти ЧУТИ і ЗНАТИ СЕБЕ! А це я вже вмію ) ❗️❗️❗️ І тут буде ще 2 найважливійших висновки з цього мого досвіду: - гроші для того і є, що в певний період дозволяти собі такі періоди. - вибудувати такий стиль життя, щоб не вигорати і не потребувати аж такий довгий сабатікал. Як не крути - це знову про планування ) для тих, хто дочитав аж сюди, нагадую що 11го жовтня буде гра Cash Flow у Львові. Якщо було корисно - напишіть щось в коментарі, просто цікаво -поставте реакцію.
"Ну я ж за це все вже заплатила/заплатив" - саме за цією фразою часто ховається завчена бідність.Ні, я не переплутала. 🫤Саме так цей термін і називається, коли в мікродіях (часто після цієї фрази) людина показує свою завчену бідність. Або страх, що в майбутньому не буде більше такої можливості, тож користаймо на повну зараз. 👀 Елементарний приклад завченої бідності - забирати стікери цукру з кави/чаю. Бо "я вже оплатив/ла за все".🩴 Більш просунутий - забирати шампуні, гелі, тапочки з готелів. Теж під прикриттям заплатили за це все" Хай левел 👑 - приїхати в All inclusive і об'їдатися і обпиватися більше, ніж насправді можеш. Плюс пробігти всі послуги, які мають бути включені в той all inclusive вже через "не можу", але треба, бо це все оплачено!!!! 💸💸💸Як перевірити себе? Спробуйте наступний раз як підете в ресторан чи кафе, якщо вже наїстеся, не доїдати /не допивати до кінця оплачене. І прослідкуйте які думки будуть йти. Якщо буде супротив - то десь там глибоко є ота "завчена бідність" Якщо ж спокійно можете залишити і половину порції, тоді все ок. Відразу скажу, я себе перевіряла і продовжую інколи перевіряти. І були різні ситуації. І дійсно буквально працювала над собою. І питання ж не про позбутись від цієї завченої бідності, а розширитись в стані багатства і достатку. Бо навіть якщо я заплатила, то я знаю, що коли знову щось захочу, то в мене будуть кошти і я собі це дам.ю І нема зараз потреби вести себе так, ніби це в останній раз в мене така можливість є - ніби це мої останні гроші :)