Login Sign Up
Advert
Your ad spot
Reserve this exclusive slot for the selected period.
Buy advertising →
Telegram community logo - Вернадський 🇺🇦 Антарктида 🇦🇶
Added 06 Dec 2025

Вернадський 🇺🇦 Антарктида 🇦🇶

@vernadsky_antarctica
Number of subscribers: 2 312
Photos: 1,880
Videos: 166
Links: 80
Description:
Амбасадори України в Антарктиці ❄️ Закохані в науку🔬 Проводимо антарктичні експедиції на станцію «Академік Вернадський» 🐧 Маємо свій криголам 😎 Офіційна сторінка Національного антарктичного наукового центру https://linktr.ee/antarcticcenterua

👥 Number of subscribers

2 312
Average/Day:: -4
Average/Week:: +4
Average/Month:: +10

👁️ Average views per message

2 249
Average/Day:: 4,220
Average/Week:: 3,018
ERR: 97.28%

📊 Messages per Day

1.3
Last day: 0
Week average: 1.6
Average per day: 1.3

Status change history

Officially confirmed 2025-12-06

Wall

Telegram statistics channel

🐧 У дописі про линяння пінгвінів усім так сподобався цей малюк із білою шапочкою (чи короною), що ми знайшли для вас відео з ним.Пташеня вирішило дослідити вміст калюжі на острові Галіндез, де розташований «Вернадський». Тож, як справжнє допитливе дитя, стало в неї лапками та щось шукало дзьобом 😁Зараз багато пінгвінят цього сезону вже підросли й не сидять з батьками в гніздах, а збираються в ясла. Це такі групи малечі, за якими наглядає кілька дорослих.У цих групах пташенята активно вивчають навколишній світ, а після линяння — вчаться плавати 🌊 Spa-процедури влаштовують або в невеликому озері біля «Вернадського», або в острівних заводях.Також у період дорослішання пінгвінята повторюють поведінку дорослих, наприклад, складають камінці у гнізді.А от чого вони ще точно не роблять, то це — самостійне харчування. Дітей до початку плавання в океані годують батьки. Як це відбувається, ми показували в одному з попередніх відео.Нагадуємо, що цього сезону на Галіндезі гніздували 7 тисяч пінгвінів, які привели на світ майже 4 тисячі пташенят 🐣Відео: Зоя Швидка
Антарктична експедиція з першою очільницею — в дорозі до «Вернадського» 🇦🇶🇺🇦Команда 31-ї Української антарктичної експедиції (УАЕ) вирушила на станцію «Академік Вернадський». Тривалий шлях до крижаного континенту почався вночі з 24 на 25 лютого з Києва. 🚌Автобусом учасники та учасниці експедиції вирушили до Варшави. Звідти вже літаками вони діставатимуться найпівденнішого міста Чилі — Пунта-Аренас.Там полярники та полярниці пересядуть на наш криголам «Ноосфера»🚢 Судно доправить їх до фінального пункту призначення — антарктичного острова Галіндез, де розташований «Вернадський».На станції експедиція працюватиме рік, замінивши колег із 30-ї УАЕ. Традиційно команда підхопить дослідження за трьома основними напрямами: геофізика, метеорологія, біологія. Також забезпечуватиме сталу роботу «Вернадського».💬«Цьогоріч ми відзначили ювілейну дату присутності незалежної України в Антарктиці. 30 років, відколи Британія передала нам свою антарктичну станцію, і ми пишемо власний літопис полярної науки. Але насправді наша робота там — про набагато ширший вимір. Як територіально, адже Антарктика — це регіон, де ми “міряємо пульс” усієї планети, так і часово, бо продовжуємо ряди найдовших антарктичних спостережень, яким далеко не 30 років. Дуже важливо, що навіть в умовах повномасштабної війни ми зберігаємо і тяглість безперервних досліджень, і розвиваємо нові напрями», — відзначив директор НАНЦ Євген Дикий.📸: Олександр Заклецький
🧊 Погляньте, який красивий льодовик з аркою зняли наші полярники неподалік станції «Академік Вернадський». Неначе величезний крижаний міст із тунелем.Як же природа створила таку цікаву форму? Здебільшого арки формуються там, де океанічні хвилі та теплі течії розмивають слабші ділянки льоду. Це часто відбувається на межі зіткнення поверхні води та крижаної брили, хоча теплі течії можуть руйнувати айсберг і під водою 🌊Спершу з'являються тріщини, які з часом перетворюються на гроти, печери, а відтак — на тунелі. Важливу роль відіграє також атмосферна ерозія: тепле повітря, вітер і дощ теж сприяють таненню льодовика, розширюючи тріщини і порожнини. Хоч такі арки мають дуже гарний вигляд, проте вони свідчать про близьке й неминуче руйнування айсберга 😔 Тож наближатися до льодяних глиб, а тим паче проїжджати через тунелі — дуже небезпечно. В будь-яку мить вони можуть розколотися та обвалитися.Нагадуємо, що в Антартиці айсберги переважно відколюються від шельфових льодовиків, утворюючи столоподібні плавучі острови. Вони мають рівну горизонтальну поверхню та рівні сторони — як цей велетень на відео.🎦 Сергій Тищенко 
Таких унікальних кадрів на нашій сторінці ви ще не бачили 😍До Всесвітнього дня захисту морських ссавців показуємо трохи закулісся з життя горбатого кита буквально від першої особи.На відео можна побачити занурення, фонтанування 🐳 та притаманне лише горбаням бульбашкове полювання. Як з’явилися ці кадри?Щоб ефективно захищати популяції китів, потрібно спершу зрозуміти, як вони живуть. Тому вчені фіксують і записують побут цих тварин за допомогою спеціальних біологічних реєстраторів.👀 Відео, які ви переглядаєте, отримані завдяки системі CATS (Customized Animal Tracking Solutions). Вона тимчасово кріпиться до тіла кита.Це не імплант і не чип. Мітка тримається на вакуумних присосках — без проколювання шкіри, пошкодження тканин і тривалих наслідків. За кілька годин або діб вона самостійно відпадає та спливає на поверхню 🌊CATS — це фактично маленька підводна лабораторія. Усередині може бути відеокамера 🎥 з широким кутом огляду, датчик тиску (щоб визначати глибину занурення), інерційна система з акселерометрами та гіроскопами (щоб фіксувати рухи тіла), температурний сенсор, датчик освітлення, а інколи навіть гідрофон 🎙Усі датчики синхронізовані в часі. Тому кожен рух хвоста чи плавника можна співставити з відео, глибиною, швидкістю та енергетичними витратами. Так науковці точно визначають моменти живлення, маневри під час полювання, описують профіль занурення й оцінюють витрати енергії.Після відпадання мітка передає VHF-сигнал (рідше GPS). Антена залишається над водою, і дослідники можуть знайти пристрій та зчитати повний масив даних.Встановлюють мітку з малого човна за допомогою довгої карбонової штанги — зазвичай на спину кита, щоб забезпечити стабільну орієнтацію.Відео надані науковцями Лабораторії біотелеметрії та поведінкової екології Університету Каліфорнії в Санта-Крус (США), з якими співпрацюють українські полярники та де стажуються наші біологи 🇺🇲🇺🇦Саме такі дослідження дозволяють краще зрозуміти морських ссавців — а отже, ефективніше їх захищати.🤍 Дякуємо за допомогу в підготовці допису біологам Оксані Савенко та Вадиму Ткаченку.
Молодий вчений Павло Коваленко отримав підтримку від Фонду принца Монако Альберта ІІ та увійшов до шістки стипендіатів Наукового комітету з антарктичних досліджень (SCAR) 2025 року🔬Павло є співробітником НАНЦ і водночас навчається в аспірантурі Інституту еволюційної екології НАН України. У своїй дисертаційній роботі він досліджує вплив зміни клімату на єдину антарктичну комаху-ендеміка 🦟 (зустрічається тільки вздовж Антарктичного півострова та на прилеглих островах) — комара-дзвінця Belgica antarctica.Ця комаха є унікальною, адже може виживати протягом довгої антарктичної зими❄️, витримуючи до -15 С⁰. Водночас вона не любить тепла. Кілька днів за температури +10 С⁰ можуть повністю вбити популяцію. Тож цих комарів можна вважати маркером зміни клімату.З метою збору матеріалу Павло двічі був на «Вернадському» у складі сезонних загонів: у 2021–2022 та 2023–2024 роках.Торік вчений подав заявку на отримання стипендії Наукового комітету з антарктичних досліджень 🇦🇶(SCAR). Це провідна міжнародна організація світової наукової спільноти, яка визначає напрями досліджень в Антарктиці та координує міжнародну співпрацю дослідників на крижаному континенті.Щороку SCAR присуджує кілька (не більше 5) стипендій для молодих вчених👩‍🔬🧑‍🔬, які займаються найбільш актуальними та важливими дослідженнями на світовому рівні та потребують ресурсів, яких немає в їхній країні, але які можна отримати у міжнародній колаборації.Павло ж отримав шосту стипендію за підтримки фонду принца Монако Альберта ІІ. Цей фонд фінансує проєкти, спрямовані на встановлення нових відносин з природою 🍃Павло продовжить досліджувати комара-дзвінця Belgica antarctica з фокусом на аналізі його ДНК🧬 і генетичній мінливості. Він порівнюватиме дані аналізу зразків, зібраних на «Вернадському», з результатами попереднього популяційно-геномного дослідження, здійсненого понад 10 років тому поблизу американської станції «Палмер». Це допоможе зрозуміти особливості генетичних процесів цих комах в умовах зміни клімату 🌏Виконувати дослідження вчений буде на базі департаменту біологічних наук Оклендського університету, м. Рочестер, Мічиган, США.Вітаємо Павла з таким здобутком і бажаємо плідної роботи 🫶🔹Нагадуємо, що вже тричі науковиці НАНЦ ставали стипендіатками SCAR. 2019-го премію отримала Марія Павловська, 2021-го — Євгенія Прекрасна, а 2022-го — Ганна Євчун (усі — дослідниці за напрямом біології).
Наші полярники неочікувано зустріли… королівського пінгвіна 🐧 Цей вид не мешкає в нашому районі Антарктики, тож побачити його в околицях «Вернадського» — велика рідкість. Королівські пінгвіни — теплолюбні, й обирають для життя Субантарктичні острови. Найближча від нашої станції колонія — десь за 2 тис. кілометрів.Проте деякі мандрівники іноді все ж припливають до острова Галіндез, де розташований «Вернадський». Хоча цього разу українські вчені зустріли королівського пінгвіна на одному із сусідніх островів під назвою Бут. 🪺 Він відомий тим, що там гніздують одразу 3 види пінгвінів, що мешкають в нашому районі: субантарктичні, антарктичні та Аделі. Саме для обліку їхніх пташенят біологи прибули на острів.💬 «Побачити королівського пінгвіна допоміг випадок. Ми планували висадитися в одному місці, але там заважала льодова ситуація. Тож довелося причалювати до іншої частини острова, де й був цей красень. Таким чином ми “перевиконали план” й одночасно побачили чотири види пінгвінів замість трьох», — поділилася біологиня 30-ї експедиції Зоя Швидка.Нагадуємо, що загалом в Антарктиці живе 5 видів пінгвінів. З них королівські — другі за розміром. Їхній зріст сягає близько метра, а вага — 18 кг.Вони вважаються найяскравішими через помаранчеве забарвлення на щоках, шиї та дзьобі 🧡На відміну від субантарктичних пінгвінів, що живуть біля «Вернадського», королівські не будують гнізда з камінців. Вони зносять 1 яйце і висиджують його на лапах, прикриваючи шкірою.📸 Зоя Швидка 
🐧 Спочатку були просто пінгвіни. Фото та відео з кумедними птахами у смокінгах, які члени команди українського бренду OLIZ слали один одному заради втіхи.Вони смішили, відволікали від важких думок та інколи допомагали втекти від реальності.«Пінгвінотерапія!» — подумали в OLIZ, й так зʼявилася ідея про колекцію хусток із пінгвінами, а разом із цим — нові сенси ✨️Ця колекція присвячена полярникам, що зараз боронять Україну на фронті, та учасникам експедицій, які продовжують наукову роботу в найхолоднішому куточку планети.І, звісно, вона присвячена пінгвінам, які в останні роки стали найчисельнішими сусідами українських дослідників Антарктики. На острові Галіндез, де розташована станція «Академік Вернадський», їх зараз більш як 10 тисяч. Тож ранкова кава полярників рідко обходиться без них ☺️Це — субантарктичні пінгвіни. Їх ви можете побачити на хустках разом із іншим видом — імператораторськими пінгвінами. Вони не живуть біля «Вернадського», адже надають перевагу іншим, холоднішим локаціям на континенті. Але іноді заходять в гості до української станції.Частину коштів від продажу колекції буде спрямовано на підтримку «бойових пінгвінів» — полярників з різних експедицій, що нині служать у Силах оборони України 🇺🇦Замовити хустку можна за лінком: https://oliz.com.ua/pc/pingvinoterapiia
Полярники й полярниці підтримали скелетоніста Владислава Гераскевича з найвіддаленіших куточів України — зі станції «Академік Вернадський» та з борту «Ноосфери» 🚢🇦🇶Вони показали наліпку з уже відомим написом «Remembrance is not a violation» — «Пам’ять не є порушенням».«Ми маємо пам’ятати про тих, чиї плани і мрії знищила російська агресія. Спортсмени, які вже ніколи не змагатимуться за медалі. Науковці, які ніколи не долучаться до досліджень, зокрема з нами на “Вернадському”. Митці, які ніколи не створять власні шедеври… і багато-багато інших, хто ніколи не втілить свої задуми», — зазначив Олександр Полудень, керівник 30-ї Української антарктичної експедиції.🤍 Він подякував Владиславу Гераскевичу за потужне нагадування всьому світу про тих, кого ми втратили: невинних жертв війни і оборонців України.«Владиславе, для нас — Ви вже чемпіон. Ви вже перемогли, бо показали всьому світу, що таке гідність. А спортивних перемог попереду буде багато — завжди вболіватимемо за Вас», — додав Олександр.Усією полярною спільнотою доєднуємося до цих слів. Дякуємо! І тримаймося заради Перемоги України 🇺🇦#RemembranceIsNotAViolation #ПамятьНеПорушення
🇨🇿🇺🇦 До ювілею станції «Академік Вернадський» українські полярники в Антарктиці отримали привітання, власноруч підписане… президентом Чеської Республіки Петром Павелом.У листівці зазначено: «У 30-ту річницю станції “Академік Вернадський” бажаю українським вченим ще багатьох років успішних досліджень і співпраці, безпечних експедицій і нових відкриттів».Цей унікальний подарунок привіз із собою в Антарктику Матяш Шанда — представник Чеської антарктичної програми. З нею НАНЦ об’єднують роки успішної співпраці 🤝Особливу листівку з автографами також передали Мілош Вистрчіл, голова Сенату Чеської Республіки, та сенатор Їржі Душек. Вони, як і президент, послідовно підтримують Україну. До речі, чеському Сенату цього року теж 30 років, як і нашій станції, а його гасло дуже співзвучне всім українцям — «вірні свободі».🤍 Щиро вдячні Петру Павелу, представникам Сенату і колегам з Чеської антарктичної програми за вітання, постійне сприяння нашій державі та спільним полярним дослідженням.ℹ️ ДовідковоПротягом 4 років НАНЦ плідно співпрацює з Чеською антарктичною програмою. Зокрема, проводяться спільні дослідження щодо впливу глобального потепління на наземні екосистеми Антарктики вздовж Антарктичного півострова на «Вернадському» та «Еко-Нельсоні». До речі, саме на цю чеську станцію зараз вирушила спільна група вчених на борту «Ноосфери».Фото: Матяш Санда, Юрій Шепета
Дорогі та чудові фанати української Антарктики!До 30-річчя передачі станції ми підготували неймовірну колаборацію, що стартує сьогодні 🔥Поговорили з Monobank і переконали їх, що серед скінів для електронних карток катастрофічно не вистачає… «Вернадського» і пінгвінів 🐧Тож ta-da!У магазині скінів у застосунку Monobank на вас уже чекає легендарне фото станції авторства зимівниці Оксани Савенко. Звісно, із субантарктичними пінгвінами — з якими ви часто нас асоціюєте 🥰Цей скін має благодійну складову, і отримати його можна за донат від 100 гривень на підтримку «бойових пінгвінів» 🪖🐧Нагадуємо, що це учасники експедицій, які стали на захист України. З початку повномасштабного вторгнення до Сил оборони долучилися вже 32 полярники.Як задизайнити картку?1️⃣ Задонатити від 100 грн на банку для «бойових пінгвінів»:https://send.monobank.ua/jar/3LeVTKkqKj2️⃣ Почекати 15 хвилин (у цей час можна почитати наш попередній допис про 30 цікавих фактів до 30-ліття «Вернадського»)3️⃣ Зайти в застосунок Monobank4️⃣ Обрати потрібну вам картку та натиснути на неї5️⃣ Обрати пункт Налаштування Apple/Google Pay6️⃣ Натиснути Скін для гаманця й обрати наш 🐧Ми дякуємо кожному й кожній за теплі привітання цього дня і закликаємо конвертувати їх у підтримку тих, хто захищає нас.Лише завдяки нашим воїнам та воїнкам ми маємо змогу відзначати ці 30 років української Антарктики. Наша вдячність їм — безмежна 🤍