Тема саморозвитку завжди актуальна... Давайте з початку, щоб розуміти куди і що розвивати треба поставити цільУмовно - отримати наступний грейд /претендувати на іншу позицію/ підняти зп/ бути більш впевненим в своїх знаннях/тощо.Після цілі треба розуміти скільки часу ви готові цьому приділяти. Ідеально- кожен день робити крок в заданому напрямку. Тобто кожен день серед ваших тасок має бути одна як мінімум, яка буде робитись задля досягнення вашої мети. Як зрозуміти чого не вистачає для мети Х? В нашому випадку потрібно фокусуватись на 2 речах : 1. Продукт зараз який робите 2. Загальний розвиток до мети хВ межах продукту вивчаємо фідбеки по собі, зауваження і беремо це у план.Також тут важливі самовідчуття - наскільки ви впевнені в навичці х яку застосовуєте в продукті. Далі берете і вигрібаєте набір вакансій, по наступній позиції які вам здаються цікавими. Якщо ви хочете міняти домен - шукаєте вакансії по тому домену, якщо ж ні - лише позицію чи зп , шо актуально то й шукаєте.Далі виписуєте всі скіли з тих вакансій собі в табличку і позначаєте : Зелене - в мене є ця навичка Жовтим - є але треба підтягнути Червоним - навички нема Після цього робите фільтр по червоним - подивіться яка навички у скількох вакансія повториться. Чим більше повторів тим вище пріоритет на вивчення. Після червоних те саме робите з жовтими. Таким чином ви визначите найпріорітетніші скіли -> напрямки для розвитку. Далі можна додати вже якісь ще фільри , по часу на вивчення, по хочу не хочу, по вартості навчання, по потребі цих скілів тут на проекті і так далі.Додавати фільтри і додатково отримуєте пріоритезацію під себе, та свою мотивацію. Додатково я про це розповідала ось тут як обирати курси там же є і про вакансії та побудову плану Про саморозвиток теж важливо розуміти що треба відпочити інколи І про самомотивацію там прям є план як будувати собі розвиток на прикладі пошуку роботи Успіху в цьому)) а для визначення своєї цінності можна ще походити на співбесіди, окрім відгуків в компанії. #самомотивація #саморозвиток
Як людина яка пройшла хрінову тучу курсів вже по АІ скажу вам непопулярну думку - купляти навчання аі це гроші викинуті в смітник. Чому? Всі ці штуки оновлюються швидше ніж курси (і це причина чому я не вчу користуватись аі в роботі на навчанні) Вчити треба базу, базу дають всі інструменти по факту безкоштовно. GOOGLE, CLАUD, та інші. Короче кожна майже компанія яка робить аі щось - дає курс по ньому фрі, або з оплатою за іспит та сертифікат лише.Багато хто боїться агентів, коротко агент це прописаний промптами на ваших прикладах річ. З видатними вами доступами куди треба.Усе.Вони всі працюють типово, ваша задача обрати модель яка підійде вам під ваші задачі. І ще одне- воно досі тупе. Вам не треба 100500 доповідей подкастів відео курсів і всього іншого для цього.Більше скажу, аі моделі спрощують максимально, щоб вони розуміли і тупі запити також.Створити агента це як прописати детально дитині 3 років як їй самостійно прожити типовий день. Від прокинутись , де взяти яку зубну щітку, як відкрити пасту в яку сторону крутити ковпвчок , кран і так далі. Дуже дуже детально. Чим чіткіше і детальніше ви це зробите тим краще буде агент. І та, тестувальникам це прописувати вдається краще ніж дев чи комусь іншому, бо по суті це як створити продукт с 0 і пояснити його в деталях всім і кожному. Капцями 🤩можна кидати в мене тут -> 🤩#аі
Запланувала вже серію постів з відповідями на ваші запитання. Дуже багато питань про АІ (і я вас розумію) Зараз питання трошки інше - розвиток через 10 років досвіду. куди рухатись ? (деталі питання див. в скріні нижче) Я сама була колись в цій шкурі. Куди рухатись, лідерство правда я на той момент вже спробувала. Автоматизувати пробувала теж. І якщо з автоматизацією метч в мене не склався одразу - мені нудно то дуже, то з лідерством все було більш меньш зрозуміло і ок. Тож, якщо ви не пробували не те , не те - можно почати з цього. Подивитись що робить лідер, подивитись та спробувати автоматизацію, та обрати загальний вектор. Я завдяки мові програмування зрозуміла що ані дев, ані автоматизація - не моє. Тому лишилось 3 варіанти. Далі в тестуванні менеджмент, або бізнес аналітик, або продакт. В мене була можливість спробувати обидві. Так склалос з часом. І завдяки цим пробам, я усвідомила що тестування та менеджмент це більш моє. Хоча влада продакта мені досі інколи не дає спокою🤣 Як обирати вам? - подивіться на можливості в компанії - чи є якісь позиції які відкриються, чи є потреби - якщо є рухайтесь в той вектор - якщо готові на зміни компанії в подальшому - подивіться що роблять ліди, автоматизатори, аналітики в середньому (не суто у вас в компанії) створіть собі перелік їх задач і подумайте що з цього вам цікаво а що не дуже.2 заходом подивіться що з цих скілів які потрібні для тих позиції у вас вже є, а що і скільки часу треба вчити. Далі додайте пункти чим вас приваблює ця позиція. І подивіться чи готові ви вчити наприклад програмування пів року заради чогось, чи готові відповідати за результат для чогось, чи хочете нон стопом спілкуватись з бізнесом та дев/куа і писати багато тексту? Зробіть собі певну табличку з критеріїв і обирайте в порівнянні та по наявності. Або сміливо кидайте все і йдіть уперед за мрією. Як піде.) В кожного це свій шлях )#питання #відповіді
Рано чи пізно це мало статись. ви вже скорше за все помітили ці зміни, але додам контексту. З самого початку я мала певні сумніви щодо своєї ідеї яка зародилась ще в 2013 році - побудувати певну навчальну платформу.. Тоді моєю ідеєю був курс з геймдеву і тестування в ньому. Я його навіть наполовину зробила і далі я зробила фатальну помилку - віддала свій курс на рев'ю тренерам, які вже мали свою школу і викладали там.Мене обісрали, що там казати закидали "непотрібним лайном" то "нікому не цікаво " і так далі.З того часу я боялась робити "своє", я вчила в компанії - бо це обов'язкі, я викладала в частині курсів когось - бо це ж не я , це пара лекцій, або пробувала запускати свої курси але під брендом іншої людини. Певні обставини привели до рішучості і прийняття факту - треба робити своє самій. І так з'явився QA Navigator Leadership. Бо з часу геймдеву пройшло багато років і курси я вирішила робити для лідерів та вище.Але, десь всередині лишилось ото недоразвите, ото початкове, назвіть гештальтом. І от з часом я вирішила, що все, що я робила десь, треба робити в себе. І прийняла рішення що курсу по геймдеву теж бути. А далі, я усвідомила, що не хочу щоб це була платформа лише мене, і я хочу інших крутих спеціалістів. І так ми прийшли до того, що брендом стає QA Navigator, який має 2 напрями Leadership та Base. Leadership лишає все, що ви знали зараз- Essential, Core, Advanced skills, і потім додамо курс по розробці власного продукту як це роблю я, і як це має бути. Повірте, курси на інших ресурсах я їх всі пройшла ні про що. Base тут будуть ті самі геймдев, та зараз пробуємо додати круту Юлю, для старту перших кроків в тестуванні новачками. Та, я в курсі що зараз коїться з ринком, і що аі, і мануал помре (з 2007 р. ніяк не вбивається), але, я хочу цей формат спробувати, і повністю передати навчання іншій людині з моїм мінімальним залученням. І якщо все це піде жити то життя то в мене відкриються вакансії для SMM однозначно, і можливо ще пари позицій,і - для інших навчань і крутих менторів. В цілому я хотіла пояснити за Base та Leadership, а щось тут мемуари вийшли. Ну , як є. Така я. Така історія. Історію варто знати і не повторювати помилок. Не слухайте тих, хто нічого не тямить в тому, що ви робите, і не слухайте тих, хто досяг меньше за вас. #qanavigator #leadership #base
Метрики це та річ, якою можна вертіти як законом, куди тобі треба те й покажеш, бо мало хто їх розуміє взагалі. Більшість з нас може відкрити купу формул тих метрик і впасти в ступор, куди і коли яка з них треба чи не треба, як її вивести в своїх реаліях, кому ця метрика потрібна і я вже мовчу про те, що більшість замовчує про метрики які існують лише для того, щоб з них скласти іншу.В своїх навчальних матеріалах я розжовую метрики продукту, від бізнесових які на вашу думку не стосуються тестування, до метрик інфраструктури і загалом продукту, які на вашу думку теж вам не треба, до аудиту і перевірки метрик, на потрібність та загубленість, до розуміння значущості і кому та що демонструвати і чому метрики це один лише один пункт до прозорості роботи.Я починаю про метрики казати на курсі Essential, по командам та шерінгу знань.Продовжую розказувати як зібрати і який набір буде майже всюди та як зрозуміти, що саме вам треба з метрик тестування та вплив бізнесових метрик на вас на курсі Core skills. А завершуємо ми метрики інфраструктури, автоматизації, метриками продуктивності команди та аудитом метрик на курсі Advanced skills. Нагадаю, Essential - стартуємо будь коли , індивідуальне навчання Core skills - група 9 старт в понеділок, індивідуальне навчання - будь коли Advanced skills тільки група - старт 3 групи в липні.#метрики
Буквально вчора робила пост в інсті де відпочиваю 1 день в орендованому будиночку перед стартом нової групи. І от писали мені, що це успішний успіх, інфоциганство та все таке.Давайте про це поговоримо? Що таке успішний успіх+ інфоциганство? - це коли вам обіцяють мати все не докладаючи особливих зусиль, коли от я за день маю 2000 баксів на консалтингу - приходь і тебе навчу. Не навчиш. Бо по-перше ти брешеш 90% і не маєш такіх грошей сам на постійній основі, по друге - це впарювання хз чого і якої якості, і це вже інфоциганство, на фоні успішного успіху. Тобто ви купуєте "мрію" не особливо дивлячись хто і чому вас буде вчити. Колись мене такі пости з успішним успіхом дуже вкурвили і я зробила пост з фото своєї авто та відпустками - проте написала, що оце все - ви можете мати якщо пройдете мій шлях в 15+ років досвіду роботи, витратите стільки-то грошей на навчання, саморозвиток, психотерапії і багато чого ще. Бо це все бляха дається великим трудом. Особливо коли у вас немає багатих родичів, чи банально батьків, які допомагають будь чим. Так от - дозволити собі відпочинок в 1 день в тиші - я змогла за умови що вже 5 років не була у відпустці. Бо останній рік я робила ремонт і моя кукухонька вже відлітає в теплі краї просто. І я розумію чітко, що це вже конче необхідно кукусі. Інакше ніяке навчання людей я не можу робити бо можу їм нашкодити більше, ніж допомогти, ну і нашкодити собі ще більше. Тож, мої хороші, це ніхрена не про успішний успіх, це про те, що будете херачити - будете мати. Хочете мати 1,2,3 - ставьте за мету та йдіть до неї. Швидко буває тільки діарея. Все інше - треба працювати. І чим більше ви хочете - тим довше працювати прийдеться. А якщо ви ведетесь на рекламу курсів де обіцяють бішані кошти після курсу майже одразу, працевлаштування і зп вище 1 к баксів вже завтра - вам звіздять у вуха в 99% випадках. І якщо ви купляєте курси чи інше навчання в таких людей - то винесьте хоча б цього урок - на майбутнє: фільтрувати навчання. Бо в 90% випадках ви там нічому не навчитесь. Бо заробляють ті люди такі гроші тільки завдяки тим, хто ведеться на інста життя і обіцянки, бігаючи за цим успішним успіхом та картинкам. Звісно можна правда піти тим же шляхом, впарювати zero /курси створені аі/або як охеренно навчать вас аі без конкретики - наївним людям. Якщо совість вас покинула, а егоїзм досяг піку Гімалаїв, то це ваш варіант) #інфоциганство #успішний_успіх
Наступне запитання стосується використання АІ в роботі. (детальніше питання див на скріні внизу) 1️⃣ АІ шкідливе для початківців. Вони не можуть просто ніяк валідувати його відповіді. В них нема ані знань, ані досвіду, ані розуміння чи прав він чи ні, чи галюцінує чи ні і так далі. 2️⃣ АІ для досвідчених людей по тим пунктам що ви спитали — немає сенсу, на мою думку, бо не поступається ніяк людині. Поясню: Генерація тестів — простіше писати тести, ніж перечитувати і ревьюїти роботу АІ, це скушно, нудно, і втомлює більше ніж створення. Можна спитати АІ яку техніку краще використовувати, можна попросити якраз поревьюїти ваші тести створені, спитати чи ви нічого не впустили, або генерувати прості тести які просто займають час — наприклад коли це гранічні значення і їх треба розписати. Просто це буде швидше. 3️⃣ АІ для регресії. Якщо існують нормальні процеси та імпакт аналіз — то вам це не треба 300 років. І знову таки — АІ в цьому не дуже досконалий. Принаймні досі. Але якщо процесів нема, а ви можете згодувати йому весь код, вимоги, та тести з данними для більш якісної відповіді — то чом би й ні. 4️⃣ Я не вірю в дослідницьке тестування автотестами, а в це з АІ подавно. Головна задача дослідницького тестування це не пошук багів навіть. А пошук ідей для покращення, та використання з метою пізнання функціональностей та якихось корнер кейсів. Якщо ви бачите в цьому користь — то використовуйте. Я б навряд чи таке робила, бо це в більшості UI, а його краще за все перевіряє людина. Особливо коли мова ще й про тестування зручності використання. 📊 Я не бачила поки що жодної метрики в себе чи в колег, які б показали суттєве пришвидшення тестування в цілому завдяки АІ. Якщо брати весь цикл трудовитрат — воно не дуже дешевше, і по якості — гірше. Якщо брати окремо - от він пише тест от аі - то це офігеть як круто і швидко)Я сужу по своїм продуктам. Проте, на простих продуктах, можливо будуть інші показники. В мене просто таких проектів не буває, тому сказати що тестування, наприклад, якогось сайту на Wordpress буде мати ті самі метрики — я не можу. Можливо, там це має сенс. ✅ Де я використовую АІ? — автоматизація мануальних кейсів. Це дійсно швидше ніж роблять автоматизатори руками, проте — рев'ю ніхто не відміняє, і автоматизатори від цього теж не в захваті. 🧪 Unit тести — якщо їх не писали до цього і стали робити з АІ — ну краще ніж нічого. Але сказати що від того, що покриття коду стане 80+% — якість коду стає краще - ну ви самі все розумієте ж ))
Набір на курс Core skills у 9 групу: Це курс в межах якого: 💙ви поглянете на свій продукт і процеси з іншого боку💛дізнаєтесь про нові підходи та інструменти, або про їх застосування з іншого ракурсу. 💙 зрозумієте, що потрібно саме вашому продукту і як побудувати потрібні процеси або прибрати зайві💛 живі тренінги дадуть практичні навички та закріплять знання🎓Група до 10 людей, час буде на кожного. (Наразі вільно 8 місць)🏖Домашні завдання - гнучкий формат без жорстких дедлайнів, без "обов'язково зробити все"✍ Старт 11 травня з тижнем "канікул " 🏖Комбінований формат лекції (запис), тренінг (онлайн) 👩💻На курс можно йти і middle + , вам буде важче, але цікаво і корисно, Курс корисний навіть тим, хто не планує ставати керівником 🤓Програма курса На курсі буде більше, ніж описано. ➕Відгуки: на сайті , або тут #відгуки, та на сторінці LinkedIn 👉 Відгук не лідера👉 Відгук ліда автоматизаторів 🤑Доступні різні варіанти оплати, оплата частинами, розтермінування та інші форми. Співпрацюю з компаніями, надаю документи через Вчасно, виставляю інвойс для зарубіжних компаній.Чекаю на вас 🤗Є питання? - пишіть в особисті @Rina_anir #qanavigator #core_skills
Дуже часто люди, які стають лідерами починають вимагати від інших те, що вимагають від себе. І я теж так робила, і можливо десь колись це ще проскакує. Наприклад у новачків я очікую цікавості до всіх етапів продукту- але її не буде , люди різні. Або очікую що людина проходячи онбординг читає всі інструкції та вимоги до тих же кецсів і буде дотримуватися їх одразу. І так далі.І начебто це нормальні очікування, правда? Але не всі роблять так як ви.І це нормально, треба дати час, поштовх, підтимку в залежності від типу людини, щоб це відбулось. Але багато хто розчаровується одразу, людина не виправдовує ваших очікувань і ми її звільняємо. І після цього ми робимо 2 помилку - починаємо шукати людей, таких же як ми самі.А оце вже утопія. Бо в команді вам потрібні люди, які роблять краще те, що ви робите гірше/погано.Нам потрібно мати скіловість команди з усіх сторін і укріпляти її, таким чином маючи внутрішній ресурс ще на розвиток інших. Команда доповнює один одного і навчається друг у друга.Але часто ми ще стикаємось тут з 3 нюансом-хибні очікування команди, яка вважає, що якщо ти лід - то ти вмієш все що вміє вся команда і навіть краще за них.Але це не так. Позиція ліда це не бути краще за всіх вас, і це не знати краще за всіх продукт- це зовсім інша роль і призначення, мета і ціль.Тож не робіть цих базових помилок в лідерстві і в очікуваннях від свого ліда теж. #помилки #лідерство
Наступне запитання з форми, яке не визначилось чи воно термінове чи ні )Порахувала як "так") Чи має сенс, з урахуванням викликів і ризиків, вкладати ресурс щоб зайти джуном в QA? (деталі на скріні)Насправді, мені важко відповісти не маючи контексту з ваших поточних знань та здібностей. Бо від того яка у вас наразі професія і заробіток простіше надати відповідь. Давайте про реалії. - ринок складний - зп для трейні може бути в районі 600$ на доволі довгий період часу (від 3 місяців до року- залежить дуже де знайдете роботу) - надалі це може бути 900-1200 на посаді джуна. і це теж на доволі довгий період часу може бути Щодо вкладень і ризиків:- ризика тут два - витратити гроші та незнайти роботу обидва ризики є у будь-якій професії наразі. Бо в нас війна, але - люди знаходять. Багато людей знаходять. Вакансії є на ринку. Значить - все можливе. - гроші. Навчання. Все значно простіше якщо в вас є англійська. Бо все інше вчиться швидше при наявності вільного часу та бажання. Англійська з 0 до В 1 це пів року +- , знову таки залежить від грошей і вільного часу та бажання. Якщо англійська є, то за пів року дуже реально гарно себе підкачати, а починати шукати можна й через 3 місяці. Треба бути готовим до різних викликів : непрофесійних ейчарів, багато часу приділяти пошукам, підготовці резюме під позиції, проходити співбесіди і не отримувати відгуків або отримувати відмови. Але, якщо вам дійсно дуже подобається і манить професія, то все це летить на нівець і ви робите все, що треба. Нема грошей - проходити на ютубі курси Наталі Попелюшки, шукаєте неоплачувані пет проекти, набуваєте якогось досвіду, параллельно проходити всі можливі курси в тому ж ЕРАМ які безкоштовні, і йдете до мети. Навчання Наталі - отут відео Є гроші - приходьте до Юлі Клімук на навчання, якраз в травні стартує. Не за всі гроші світу, але потрібно час і багато робити практики. Курс Юлі - отут лінка Маєте багато грошей - шукаєте собі ментора який все це вам дасть. Як обирати курси взагалі під свої потреби - отут відео Але якщо ви маєте гарні навички і знання в іншій галузі - в якій швидше для вас буде старт і вхід - то обирайте її. Айтішка не єдина хто зараз заробляє. Так, в перспективі з роками та часом вона є гарним показником. Але це роки 3+ щоб вийти на 2,5-3,5 тис і вище. Якщо грати вдовгу - то альтернатива хіба що власний бізнес. Дивіться самі. Я наче розклала усе. Тестування це не просто. Це постійно розвиватись і вкладати в себе гроші, щоб потім вони тобі повернулись в Х разів. Але якщо є бажання - нічого неможливого нема. І ні, аі прям всіх не замінить. Якщо зараз і є тенденції в цьому напрямку, то якраз з часом потрібні будуть досвідчені люди які то АІ зможуть контролювати. І чесно кажучи, якщо не почати найближчим часом, то цей потяг може піти. Бо 1 з ризиків АІ це відсутність потреби в недосвідчених людях в роботі. А починати і брати досвід нема буде де. І цю проблему не піднімає зараз тільки лінивий Вирішувати тут тільки вам ) Успіхів вам у цьому рішенні. 🫶#питання #відповіді