Капуста для мене - не просто корисний овоч.З нею пов’язані моє дитинство та юність.Це була основна культура, яку наша сім’я вирощувала на продаж. Наш хліб.Досі пам’ятаю відчуття піднесення, коли навесні бачив охайні ряди капусти. Спочатку під плівкою, захищеною від весняних заморозків, а потім дедалі більшою й міцнішою.Особливо запам’ятався один рік.Двадцять соток. Відкритий ґрунт. Тисячі голівок голландського сорту виблискують на сонці. Врожай був добрим.Але ціна…Гуртові покупці приїздять просто на город вантажівкою. Ми з батьком і старшим братом вантажимо тонни капусти.По десять копійок за кілограм.Я вже був достатньо дорослим, щоб розуміти: величезна праця йде майже за безцінь.Не скажу, що тоді сильно сумував. Але й радості не було.Того року кросівки мені купила бабуся.Мої перші кросівки.Пам’ятаю, як довго на них дивився.Мабуть саме тому в дорослому житті я завжди намагаюся купувати овочі у людей, які виростили їх власними руками.Ніколи не торгуюся.Бо за кожною головою капусти я бачу не просто капусту.
Цікаве запитання поставила мені потенційна учасниця курсу.З досвіду скажу, що в такому запитанні часто приховане бажання отримати гарантію результату без повної особистої відповідальності за цей результат.Так, було б чудово, якби була чарівна кнопка.Просто платиш гроші, тиснеш на неї і отримуєш бажаний результат. Але в розвитку ораторського мистецтва так не працює.Жоден тренер не може гарантувати, що за 5 тижнів ви станете блискучим оратором, позбавитесь зайвих хвилювань, прокачаєте дикцію, голос тощо.Так само як тренер у спортзалі не може гарантувати кубики преса через місяць.Бо результат залежить не лише від методики. Він залежить від того, чи будете ви виконувати вправи та настанови, виходити із зони комфорту, практикуватися і працювати над собою.Я можу гарантувати якісну програму.Можу гарантувати перевірені практики та інструменти.Можу гарантувати круте оточення одногрупників і безпрецедентну підтримку. Але ніхто не може гарантувати результат людині, яка не готова брати повну відповідальність за власні зміни.І знаєте що…Найбільший прогрес отримують не ті, хто шукає гарантії.. А ті, хто бере відповідальність за свій розвиток, слідує моїм настановам і системно працює. І які результати отримують випускники, що взяли на себе цю відповідальність, подивіться в закріплених повідомленнях.Пишаюся Вільномовцями💪
Аватаризація суспільстваСпочатку ми прикрашали реальність.Потім почали її редагувати.А тепер поступово замінюємо її.Дедалі більше людей перестають показувати себе в соцмережах. Замість реальних фото - згенеровані обличчя. Замість живих відео - штучні аватари. Замість людини - її цифрова версія.Соцмережі давно відривають нас від реальності. Спочатку були вдалі ракурси. Потім фотошоп. Потім фільтри. Потім маски.Тепер ми дійшли до етапу, коли реальна людина просто зникає з екрана.Мені це нагадує старий фантастичний сюжет, де люди сидять у темних кімнатах, підключені до своїх ідеальних аватарів.Ті працюють, спілкуються, подорожують, живуть насиченим життям. А справжня людина весь цей час залишається десь у кутку непровітреної кімнати.Іноді здається, що ми непомітно рухаємося саме в цей бік.Та є одна проблема.Чим більше ми ховаємо свої зморшки, недоліки та особливості, тим більше соромимося бути собою.Штучний інтелект може створити красивіше обличчя. Ідеальнішу фігуру. Ефектніший образ.Але він не здатний створити справжність.Жива людина з недосконалим голосом і навіть словами-паразитами, справжніми емоціями завжди цінніша за будь-який цифровий аватар.Люди, повертайтеся.Бо світові потрібні не ідеальні картинки, Світові потрібні справжні люди.
У світі близько 700 тисяч срібних кнопок ютуб. Але активних ютуб каналів більше 100 мільйонів.Тобто менше 1% виходять на показник 100 тис і більше підписників. Знаю, що більшість вважає ютуб чимось складним, незрозумілим… Саме тому уникають його і не роблять нічого в цьому гігантському океані можливостей. Але вам не потрібні сотні/десятки тисяч підписників (на початку принаймні), щоб отримувати цільові перегляди від людей, які зацікавлені тим, що ви можете їм дати. І зараз, коли інст та тікток перенасичені коротким контентом, багато гарних експертів не мають психологічних сил аби виходити в це конкурентне поле.Змагатися там за увагу дедалі важче. І більшості не під силу створювати щодня хоча б одне коротке відео. Рішення - вихід в ютуб. Робити прості відео 2-4 рази на місяць.А кожен експертний ролик може декілька років давати вам клієнтів.Та для цього треба правильно підходити до створення відео у ютуб та їх оптимізації.Я поділюся з вами цією технологією на закритому зумі.Візьму не більше 12 учасників, задля максимальної персоналізації. Ви будете володіти знаннями, що дозволять панувати у вашому сегменті в ютюб💪✅Онлайн зустріч відбудеться 28.05 о 19:00✅Тривалість 2+ години. ✅Вартість 990 грн.Займайте місце - ТУТ
Хотів написати пост про синдром самозванця.Але хто я такий, щоб про це говорити…І в цьому, здається, весь його механізм.Ти мовчиш не тоді, коли тобі нічого сказати.А тоді, коли сказати вже є що, та внутрішній прокурор вимагає ще три дипломи і чийсь там іще дозвіл.А справжній самозванець не сумнівається.Він продає курси після трьох рилзів, називає себе наставником після однієї книжки й спокійно роздає поради, яких сам ніколи не перевіряв на собі.А ти сидиш над одним текстом третю годину.Перечитуєш. Видаляєш. Знову пишеш.Бо тобі не все одно.Синдром самозванця це часто не про слабкість.Це побічний ефект досвіду і експертизи.Коли людина вже достатньо розумна, щоб бачити межі власної компетенції, але ще недостатньо цинічна, щоб говорити про все з упевненим обличчям.Іронія в тому, що світ сьогодні винагороджує не завжди найглибших, а часто найгучніших.І поки одні чекають дозволу називати себе професіоналами,інші вже будують особистий бренд на харизмі, нахабстві й хорошому світлі в кадрі.Можливо, зрілість це не коли зникли сумніви.А коли ти перестав ставити їх за кермо.
Що як вишиванка - це перший в історії персональний профіль?Зараз доведу, що так і є✅Шапка профілю (Bio)Колір ниток, крій та орнамент безпомилково транслювали твою «біографію».Це була візуальна візитівка, яка зчитувалася простором миттєво: твій статус, вік, походження та наміри. Інформація про тебе ще до представлення.Налаштування приватностіВишивку наносили виключно на головні центри комунікації та вразливості:• Груди та комір: захист серця та підсилення голосу.• Рукава та манжети: щоб зробити кожен жест у розмові вагомим.Це були перші в історії психологічні кордони, винесені на тканину.Автентифікація Кожен регіон мав свій код, який неможливо було підробити. Якщо ти бачив борщівську вишиванку з її густим чорним шитвом, ти відразу розумів локацію користувача.Комунікація починається з нашої появи у просторі. І наші предки були геніями невербального спілкування. Твоя вишиванка - цьому доказ.Що означають символи на твоїй вишиванці? Рослинні (квіти, листя): про життя, постійний ріст та родючість.Геометричні (ромби, кола): символи порядку, захисту від зурочення та вічності.Зооморфні (птахи, тварини): уособлення сили, свободи та міцної сім'ї.⚪️Білий - світло, чистота, свято та незаймана енергія. Оберіг від усього лихого, символ духовного перезавантаження. ⚫️Чорний - земля-годувальниця, плодючість, мудрість та глибокі таємниці роду. 🔴Червоний - вогонь, пристрасть, гаряча кров, любов до життя та потужний захист від пристріту. 🔵Синій / Блакитний - небо та вода. Символ очищення, душевного спокою, прохолоди та зцілення (часто вишивали для чоловіків та дітей). 🟡Жовтий / Золотий - сонце, стигле пшеничне поле, достаток, радість та божественне світло. 🟢Зелений - молодість, весна, народження нового життя, оновлення природи та нестримна енергія росту.З днем вишиванки!(фото сам робив, ще минулого року на заході в Одесі)
Історія початку з нуля. 19 травня 22 року я опублікував перший допис на новій сторінці Vilnomov в інстаграм. Відчув, що хочу і маю продовжувати робити справу, яку знаю і люблю. Тільки тепер вже українською мовою. Покинув російськомовний ютуб канал "Свобода речи" на 300000 підписників і, паралельно витягаючи себе зі стархів та сумнівів розпочав усе з самого початку. Українською.На зараз нас вже більше 500000 загально у всіх соц мережах. І все це завдяки Вам, шановні глядачі, та слухачі!🤝Чотири роки - не малий період. Та я знаю - насправді це тільки початок. _🎁З цієї нагоди приготував подарунок для вас до дня народження.Забирайте ось ТУТІ знаєте, озираючись на пройдений шлях та досвід, сформулював простий рецепт на шляху до результату:1. Говорити те, у що віриш.2. Починати не тоді, коли готовий, а тоді коли хочеш. Ще домовитись із собою, щоб не стояти навшпиньках перед своїми страхами та синдромом самозванця. І діяти. Помилятися, але постійно діяти. Так, згоден, нічого надприродного. Але це працює :)Дякую.
21 рік ніхто не знав про це.Уявіть, що ви летите рейсом KLM. Звичайний голос у динаміку: "Капітан та екіпаж вітають вас на борту"А в кабіні - король Нідерландів.Двадцять один рік. Двічі на місяць. У формі, у кепці, під псевдонімом "пан ван Бюрен" тихо і без пафосу він сідав у крісло другого пілота.Розкрилося це випадково у 2017-му, в інтерв'ю газеті. Король Віллем-Олександр на питання про своє захоплення відповів:"Літати. Це фантастично. Ти не можеш узяти проблеми з землі в небо. Повністю відключаєшся і концентруєшся на іншому."Не для слави чи грошей. Просто тому що любить.І от тепер найсильніше...Коли KLM почав міняти парк літаків з однієї моделі на іншу (на Боінг), він пішов перевчатися. У 50 років. Король. Перевчатися.У березні 2026го виконав останній рейс на Боінгу. І знаєте, що далі? Компанія KLM переходить на Airbus. І він знову йде на навчання. У 58.____Ми частенько заганяємо себе в рамки "я вже обрав професію", "пізно вчитися", "не мій рівень", "як я виглядатиму, починаючи з нуля".А людина, яка офіційно є королем двадцять один рік була чиїмось другим пілотом. І називає це найкращою частиною своєї роботи.Розвиток не має кінцевої точки.Можна бути королем, і вчитися з нуля.Можна досягти вершини, і робити щось просто тому, що це приносить радість.Можна бути серйозним професіоналом в одному, і учнем в іншому. А можна з нуля створити себе тим, ким хочеш.---Якщо вас давно щось цікавить - спробуйте. Навіть якщо це не вписується у вашу "основну роль". Навіть якщо страшно виглядати новачком. Бо життя це не один шлях.Це всі шляхи, на які ми наважуємося ступити.
СЛОВА, ЩО ЛАМАЮТЬ ЯЗИК. ТРЕНАЖЕР ДЛЯ ДИКЦІЇ5 хвилин вголос - і ваша артикуляція стане чіткішою, мовлення - впевненішим, голос - вільнішим.Рівень1. Дієслова майбутнього часу язик ламається через довгий ланцюжок схожих складів: -ува-ти-ме-те-ся.- дотримуватиметеся- використовуватимете-підпорядковуватиметеся- запам'ятовуватимете- розпоряджатиметеся- удосконалюватиметеся- пристосовуватиметеся- розмірковуватимете- перебудовуватиметеся- співпрацюватиметеРівень2. Шиплячі й свистячі поручКласика логопедії. Тут язик стрибає з «ш» на «щ», з «с» на «з», з «ч» на «ж».- зщулюватиметеся- прищеплюватиметеся- розщеплюватимете- зашпортуватиметеся- зчищатимете- здешевшає- насуплюватиметесяРівень 3. Випробування для «Р»Якщо «р» у вас слабке - ось де його тренувати.- переформулюватимете- ретранслюватиметься- протиправність- перепорошуватимете- пересортовуватимете- префронтальний- розпорядчістьРівень 4. Довгі слова з багатьох частинТут просто не вистачає дихання, якщо не вмієш правильно ним керувати.- співвідповідальність- самовдосконалення- взаємопорозуміння- військовозобов'язаний- сільськогосподарський- електрифікованість- інтернаціоналізація- загальнообов'язковістьРівень 5. Красиві питомо українські словаНе лише складні - а ще й рідні. Кожне з цих слів живе в українській віддавна.- праправнучка- верболозовий- громовідвід- щиросердечність- многоголосся- хитромудрий- жовтогарячий- п'ятдесятип'ятирічнийЯК ТРЕНУВАТИСЯ ПРАВИЛЬНО1️⃣ Спочатку - повільно й по складах. Не намагайтеся одразу швидко.2️⃣ Потім - у звичайному темпі, але чітко.3️⃣ Тільки тоді - швидше, але не втрачаючи жодного звуку.4️⃣ Робіть це інколи перед дзеркалом. Дивіться на свою артикуляцію.5️⃣ Дихайте животом, не грудьми. Інакше довгі слова просто «задушать».В коментарях напишіть, яке слово виявилося для вас найскладнішим 👇
НЕ КАЖИ ТАК. ЦЕ Ж РУСИЗМ!А насправді - ні. Ось слова, які багато хто соромиться вживати, бо «звучить по-російськи». Але це наші, питомо українські слова.Перевірте самі:Смисл - є у Грінченка, Шевченка, Франка. «У чому смисл життя?» — питома українська конструкція.Ум - давньоруське слово, від нього «розум», «уміти», «умілий». «На умі», «звести з ума». Це фразеологізми, яким сотні років.Глупий - означає не лише «дурний», а й «глухий», «темний». «Глупа ніч» - класичний український вислів.Чудо - є у колядках, казках, у Шевченка. «Чудо чудне, диво дивне».Просьба - фіксується в українських пам'ятках з XVI століття. Паралельно з «прохання» - обидва наші.Красиво - від «краса». Слово «гарно» не витісняє «красиво», вони співіснують віками.Точка - «точка зору», «больова точка», «крапка» — це різні слова з різними значеннями.Стид - «стид і сором», «стидно». Є у Котляревського, Квітки-Основ'яненка.Празник - народна форма поряд зі «свято». «Празникувати», «храмовий празник».Рисунок - від «рисувати». Поряд із «малюнок» обидва правильні.Лице - «на лиці написано», «з лиця спасти». Питоме слово, від нього «лицар», «лицемір».Круг - «круг друзів», «заворожене коло» і «круг». тут різні відтінки.Процент - запозичення з латини через німецьку, в українській з XIX століття. «Відсоток» - пізніший пуризм.Сковорода - давнє слово, прізвище нашого філософа Григорія Сковороди говорить саме за себе.Радянська політика зближення мов зробила навпаки: щоб відрізнятися від російської, українці почали уникати спільних слів, навіть тих, які були в нас раніше або паралельно. Так ми самі звужували свою мову.Тому варто досліджувати, не боятися своїх слів. Перевіряти за словниками Грінченка, етимологічним словником. Мова багата тоді, коли в ній є синоніми, відтінки, варіанти.Не «смисл» проти «сенсу», а смисл і сенс. Не «лице» проти «обличчя», а лице і обличчя.Може знаєте ще цікаві слова, які насправді НЕ русизми?