Як росіяни пригнічують «Старлінк» засобами РЕБ.Звісно, «Старлінк» є серйозною проблемою для нашого ворога, і з першого дня війни він проводить експерименти з пригнічення «Старлінк» засобами РЕБ. Перший випадок пригнічення «Старлінк» противником було зафіксовано у 2024 році на Харківському напрямку. Російський РЕБ був швидко виявлений українськими військовими і знищений. До 2026 року масових спроб повторити його використання не фіксувалося. Після початку атак на логістику РФ українськими мідл страйками, ми знову почали фіксувати роботу РЕБ проти системи зв'язку Старлінк. Звичайно, ми виявляємо і будемо виявляти подібні комплекси противника та знищувати їх. Знищення першого такого комплексу нещодавно показав командир 422 ОП БПС на своєму каналі https://www.facebook.com/share/v/18ckdSTrKy/?mibextid=wwXIfr З його дозволу я покажу вам відео знищення наступного комплексу РЕБ проти Старлінку силами того ж 422 ОП БПС.Що ми знаємо про російську систему РЕБ. Хто її виробляє і як вона працює.Називається РЕБ «Волна Купол Гарант». Виробляє його підприємство ООО «Російський купол» із Сімферополя.Принцип роботи РЕБ простий. На Землі встановлено систему супутникових антен, які «дивляться» в небо на супутник, що пролітає. Система випромінює потужні перешкоди з Землі на супутник, так, щоб супутник не чув сигналів від звичайних терміналів.Технічно супутник Starlink приймає сигнали від терміналів у діапазоні 14–14,5 ГГц. Цей діапазон поділений на 8 каналів шириною 62,5 МГц кожен. Росіяни умовно взяли 8 супутникових «тарілок», направили їх на супутник, і кожна тарілка передає перешкоду на своєму каналі. Все. Супутник «оглух».Один комплекс РЕБ забезпечує захист близько 20 квадратних кілометрів.РЕБ Волна Купол Гарант змонтований на причепах. На кожному причепі стоїть по дві антени, і всього весь комплекс налічує 6 причепів. Антенна система може зніматися з причепів і розміщуватися на одній платформі або монтуватися прямо на землю. Кожна антена візуально схожа на яйце, але всередині яйця ховається супутникова тарілка з механізмом повороту. Як і будь-яка система РЕБ, «Волна Купол Гарант» споживає багато електроенергії. Комплекс може працювати як на генераторах у кожному причепі, так і від зовнішньої лінії електроживлення.P.S. А ще господам із ООО «Российский купол» вдалося продати ці вироби армії за ціною 1,5 мільйона доларів за кожен. Це прям феерично.
Російський аналог StarLink — проект «Бюро 1440»Після того, як «Мілітарний» узагальнив усю інформацію, що є у відкритому доступі, у форматі відеоогляду на тему супутників «Рассвет», мене буквально засипали запитаннями. Відповім структуровано: 1. Противнику потрібен «російський StarLink». Безумовно, Росія розуміє важливість системи швидкісної передачі даних через супутники на низькій орбіті, і було б нерозумно думати, що вони не займатимуться цим напрямком. Питання лише в термінах.2. Я не маю уявлення, хто у нас в країні з відомств і структур відстежує цей проєкт і думає про можливі проблеми. Я можу говорити лише за себе. Я з першого дня війни збираю всю інформацію з цієї теми, намагаюся все аналізувати та відстежувати.3. Чому ми нічого не робимо проти цього проєкту? Тому що він не має ознак і фактів військового використання. Ну і також мені цікаво, як Ви бачите контрзаходи? Атака нашими БПЛА далеких космодромів Плесецьк, Східний і Байконур, щоб супутники для мобільного інтернету більше не запускали? Звучить, як на мене, як маячня. 4. Зараз на орбіті вже є перші 16 супутників «Рассвет». Щоб передача даних була постійною і стабільною, потрібно запустити мінімум 200–250 супутників. У планах на найближчі роки запустити 300 а потім ще 700 супутників. Коли і скільки запустять насправді, подивимося. Терміни та плани постійно змінюються 5. Чи можуть наявні супутники вже використовуватися проти нас у військових цілях? Теоретично — так. Супутник може забезпечити швидкісну передачу даних протягом 6–10 хвилин, пролітаючи над нами. Вони пролітають приблизно раз на добу. Кому цікаво, коли і де вони пролітають, можете завантажити додаток, наприклад Satellite Tracker. Теоретично ворог може вже встановити супутникові інтернет-термінали на Шахедах і спланувати атаку під час прольоту супутників, але я вважаю, що це занадто складно з організаційної точки зору, і поки на орбіті не буде достатньої кількості супутників для стабільного зв'язку, військового застосування не буде.6. Якщо почнеться військове застосування супутників «Рассвет», то ми зафіксуємо це за трафіком із супутників, за розвідданими або за трофеями. Залежно від того, яке буде застосування.7. Які заходи протидії супутникам «Рассвет» можуть бути з нашого боку. Чи змогла Росія зі своїм науковим і технологічним потенціалом за 4 роки щось зробити зі «Старлінками»? Не змогла. Тому я думаю, що й ми нічого не зможемо коли супутников буде дуже багато, але деякі підступні задуми у мене є 🙂 Випробовувати їх зараз занадто рано. Наявні на орбіті 16 супутників працюють у тестовому режимі.
Щодня отримую питання від друзів і знайомих щодо загроз з боку Республіки Білорусь. Відповім усім:1. Так, ми фіксуємо активність, яка в майбутньому може становити загрозу для нас або країн Європи 2. Ні, ми не бачимо готовності напасти на нас, умовно «завтра». 3. Так, у нас є розвідка, яка відстежує ситуацію в цілому. 4. Так, у нас достатньо укріплень, військ на кордонах і військ у готовності, щоб відбити можливу агресію.5. Глобальне вторгнення формату 2022 року вже не повториться. Війна змінилася. Будь-яка колона техніки не протримається й кількох годин. 6. Відкриття фронту з Білоруссю може мати лише мету відтягнути частину наших військ на нову ділянку фронту. Або, наприклад, рф буде використовувати Білорусь як плацдарм для запуску ракет або шахідів.6. Наша армія готова до найрізноманітніших сценаріїв і подій.7. Я щиро вірю, що народ і армія РБ бачать сучасний формат і результати поточної війни для всіх сторін і не дозволять втягнути себе в це божевілля. Народам України та Білорусі нема чого ділити і нема чого ворогувати.
Про суть нічної атаки1. Основну частину збитків знову завдали ракети. На жаль, ракет було занадто багато для наших ресурсів ППО.2. Щодо «Шахедів», Сили оборони продемонстрували кращі показники, ніж у середньому за півріччя. 3. Цього разу частка перехоплювачів вже склала понад 40% від усіх збитих Шахедів. Позитивна динаміка роботи Міністерства оборони та Сил оборони України за останні 4 місяці очевидна. 4. Шахеди цього разу, як і минулого, використовували тактику масованої атаки, залітаючи одними маршрутами, намагаючись перевантажити ППО.5. Реактивні «Шахеди» у невеликій кількості намагалися атакувати Київ з півночі, при цьому застосовувалися як «Герань-3», так і «Герань-4».6. «Шахедів» з керуванням було мало, у цій атаці ворог робив ставку на масовість, а не на ефективність.7. Спроб керувати «Шахедами» з РБ цього разу не фіксувалося. Висновки робити зарано. Можливо тому, що весь удар був на Київ, а не на західну частину України, як минулого разу. 8. Я вважаю, що цілі в Києві були обрані противником лише як привід для удару по місту. Наприклад завод на Лук’янівці, де за роки війни ракетами вже давно рознесли все, що можна було, або територія командування сухопутних військ, де з першого дня війни нікого немає, як і на всіх подібних об’єктах Києва. Нічого технологічно чи тактично нового для себе в цій атаці я не побачив.
Колеги з фронтів повідомляють, що останнім часом виникають проблеми з придушенням управління FPV, особливо VT40.Усі процеси підпорядковуються законам фізики, і ніяких чудес не буває. Противник застосовує дві технології:1. Розподілений прийом команд управління на кілька діапазонів;2. Розширення діапазону ППРЧ на смугу 200–500 МГц Не варто будувати ілюзій, що ворог не знає ТТХ нашого РЕБ та інших виробів. Наприклад, нещодавно до них потрапив документ ДСК ДШБ щодо нашого РЕБ та РЕР, який вони поширили у себе. Знаючи ТТХ нашого РЕБ (наприклад, «Дамба» або «Бетон»), вони будують свої системи управління. Що нам робити? Найголовніше — це ловити частоти їхніх пультів і працювати у виявлених діапазонах, а не навмання. І, звичайно, бути готовими до того, що ці частоти відрізняються не тільки за фронтовими напрямками, але й змінюються на одній ділянці фронту.Чим виявляти пульти? Тут знову дурна ситуація. Ворог знає назви наших комплексів, а я… їх публічно не можу називати, бо це… таємниця від ворога.
Ми пережили одну з найважчих атак за останній час.Що можна сказати по цій атакі:1. Ми успішно витримали спробу перевантажити ППО ударними БПЛА. Понад 1500 на добу. Такого в світі ще не було.2. Було збито та знешкоджено 95% БПЛА. Це фантастичний результат. Низький уклін усім військовим усіх родів військ та ДФТГ, які захищали нас. 3. Перехоплювачі збили близько 30% усіх БПЛА. Це відчутний відсоток, який продовжує зростати.4. У цій атаці відсоток реактивних «Шахедів» і «Шахедів» з керуванням був невеликим. Очевидно, ворог розраховувал на масове застосування звичайних «Шахедів». 5. Лиха накоїли ракети. Особливо в Києві. Є влучання в житлові будинки та на території цивільних підприємств. Ми не публікуємо таку інформацію, але противник уже сьогодні все побачить сам на супутникових знімках. Особливо цинічними були повторні удари балістикою в ті сами місця через кілька годин. Так ворог намагався вбити рятувальників, які працюють на місцях. 6. Метою атаки були об’єкти критичної інфраструктури, «Укрзалізниця» та логістика Жодна матеріальна шкода не може зрівнятися з людськими життями. Це страшна втрата для нас усіх.
М-35 та БМ-70 — це ударні БПЛА РФ, схожі за концепцією та формою. БМ-35 несе заряд вагою до 5 кг і оснащений двопоршневим двигуном внутрішнього згоряння, який розташований у передній частині БПЛА.Свого часу цих БПЛА запускалося дуже багато в різних напрямках, але потім настала пауза, пов'язана з великим відсотком браку БПЛА. Брак був настільки великим, що більше половини БМ-35 не долітали до цілей. Ламався гвинт, заклинював двигун, двигун глухнув у польоті.БМ-35 — це великий аналог FPV-дрона. Пілот керує БМ-35 через пульт «Радіомастер» та окуляри або монітор. Відео з БМ-35 передається в діапазоні 3000–3700 МГц і приймається оператором двома квадратними патч-антенами.Сигнали керування можуть передаватися на двох діапазонах, 310-370 МГц і 515 МГц. Для цього на наземній станції є дві різні антени, але майже завжди противник застосовує діапазон 360 МГц. Сигнал має смугу шириною 10 МГцЗрозуміло, що управління по радіо обмежує пряма радіовидимість, тому наш противник шукає високі точки для розміщення антен управління. З цим нюансом пов'язана і тактика застосування БМ. Дуже низько опускати БМ не можна, тому що втратиться зв'язок, тому застосовується тактика пікірування на ціль з висоти. При цьому атака рухомих цілей практично неможлива. З огляду на особливості конструкції біля землі БМ досягає швидкості 200+ км/год і перестає ефектiвно керуватисяВивчивши всі ці нюанси, противник вирішив застосовувати цей тип БПЛА для атак лише на стаціонарні об’єкти великих розмірів. Наш ворог не цурається й атак на житлові будинки в Сумах, Краматорську та інших містах.Протидія БМ полягає у застосуванні зенітних дронів-перехоплювачів та засобів РЕБ. На жаль, канал управління БМ дуже стійкий до перешкод, і навіть спрямовані засоби РЕБ не можуть забезпечити зону придушення на відстані в десятки кілометрів.Хочу дще одати, що почали з'являтися випадки фіксації відеоканалу з цього БПЛА на частоті 520 МГц. Це може бути гармоніка основного відеосигналу на 1040 МГц. У трофеях поки що цього діапазону я не зустрічав. На завершення хочу посумувати на тему дефіциту у нас засобів придушення аналогових відеоканалів БПЛА. Наш ворог зробив ставку на цей тип РЕБ і застосовує щонайменше 5 серійних виробів. Такий би РЕБ дуже допоміг боротися з БПЛА БМ.P.S. Пошукайте станції управління, як на фото. Гарна ціль. Вони розташовані не ближче ніж за 15 кілометрів від ЛБЗ. Зазвичай знаходяться на дахах будівель.
Як відключення StarLink завадило планам ворога на морі.Як тільки наша країна продемонструвала успішні приклади застосування ударних морських дронів, наш ворог одразу взявся за розробку аналогів. Протягом усього 2024 року тривають підготовчі та конструкторські роботи.У лютому 2025 року з’являються єдині тактико-технічні вимоги до безпілотних катерів військово-морського флоту РФ.Кількома підприємствами вже весною 2025 року розпочато випуск безпілотних ударних катерів. У середині літа 2025 року проводяться масштабні випробування та навчання БЕК. Підрозділ «Рубікон» долучається до теми БЕК.25 серпня 2025 року противник здійснює успішну атаку на судно «Сімферополь» у дельті Дунаю. Також восени катери виконують низку атак на інші об’єкти на нашому узбережжі.Зʼявляються десятки моделей БЕК: Оркан, Катран, Визир, Мурена, Сардина, 10002026 рік мав стати роком масового застосування противником БЕК. Але всі плани зіпсувало відключення «Старлинка» на початку 2026 року.Справа в тому, що для безпілотних катерів питання зв'язку та управління є найважливішим. Наш противник вирішив взяти з нас приклад і зробив основну ставку для управління БЕК на Старлінк. Резервні системи були, але вони не стали заміною Старлінку, і я розповім вам, чому.Згідно з концепцією противника, зв'язок у прибережній зоні має забезпечувати МЕШ радіосистема «Павутина». Однак вона забезпечувала зв'язок лише на відстані 30 кілометрів і виконувала завдання лише щодо захисту узбережжя катерами.Була зроблена спроба працювати через геостаціонарні супутники росії, застосовуючи спеціальні термінали (я вам їх показував, така біла куля, всередині якої маленька супутникова тарілка дивиться на супутник). Такі термінали працюють на великих кораблях, але, як виявилося, під час хитання та маневрів зв'язок із супутником повністю втрачається. Швидкість каналу та затримки сигналу через «далекий» супутник теж створювали труднощі з керуванням.Далі ворог спробував запустити канал керування катерами через радіозв'язок із застосуванням БПЛА-ретрансляторів. Шукати нічого не стали і спробували «підняти» канал управління та відео на обладнанні компанії «Аероскан», яке встановлено на БПЛА «Зала». Сама «Зала» була ретранслятором. Система працювала на частотах, які знають усі наші РЕБовці (2100-2700 МГц)Альтернативою була система радіозв'язку 3D Link компанії ООО «ПЛАЗ». А БПЛА-ретранслятори застосовувалися б компанії «Геоскан. Діапазон зв'язку 1100-1400 МГцВипробування показали, що обидві системи забезпечують стабільну якість радіозв'язку для атаки всього узбережжя України. Але ось яка «біда»-катери є джерелом радіовипромінювання. Морський ефір ретельно моніториться і таки катери будуть швидко виявлені, а їхні радіомодеми будуть придушені засобами РЕБ.Звісно, не можна недооцінювати нашого ворога. Вони дуже хочуть застосовувати БЕКи, які, тим більше, вже побудовані. Я приблизно розумію, куди вони рухатимуться далі. Подивимось.
Оскільки я вже зачепив тему детекторів FPV, то скажу, що я, мабуть, протестував усе, що є на ринку, та важаю, що ідеального виробу не існує. У кожного є свої нюанси. Тому на фронта я вирушаю, маючи при собі кілька детекторів. Вони компенсують недоліки один одного.Я тестую зразки, даю поради щодо недоліків та способів їх усунення. Хтось із виробників слухає, хтось ні. При цьому я ніколи не буду писати публічно, що когось треба купувати, а когось ні. У всіх виробників є частка браку та проблеми, які можуть вилазити з часом.Також мені дуже неприємно, коли одні виробники починають гадити на інших, щоб просувати свій товар. При цьому вдаються до всіх можливих способів. Це просто підло. Якщо вам хтось буде розповідати, що один виріб кодифікований, а інший ні (як 100% доказ), це не завжди щось означає. Не завжди означає, тому що система побудована так, що постійно з'являються нові вимоги до кодифікації відповідно до реалій фронтів, але при цьому те, що кодифіковано давно і, можливо, давно не актуально..... як і раніше допускається до виробництва та поставок в армію. Це біда, і я хочу це виправити.Актуальним залишається питання того, що не відповідає вимогам армії через якісь дрібниці, але при цьому коштує набагато дешевше. Ось нещодавно одному виробнику відмовили в кодифікації тому, що батарея тримає не 8 годин, а 7, корпус не того рівня захисту, один діапазон коротший, ніж потрібно, але ціна у ДВА РАЗИ НИЖЧА ЗА ІНШІ. Запитайте у військової частини, яка купує щось за "cвоi"гроші: чи важливий для них корпус детектора якiй всередині машини, та минус одна година роботи акумулятора, якщо замість одного приладу можна купити два.Зараз з'явився новий детектор, який не складено з набору FPV-приймачів, а повністю розроблено в Україні на основі SDR. Він охоплює весь діапазон частот і ще довго залишатиметься актуальним. Група інженерів працювала над прладом цілий рік. Поки що я тестую його разом із виробником, а виробник доопрацьовує зручність користування для пересічного солдата.Окремий пункт про детектор «Фізика». Фізик — це інженер, який розробив детектор і передає його на виробництво іншим за умови дотримання обмеження ціни. Така модель має як плюси, так і мінуси. Плюс — у низькій ціні виробу та великому обсязі поставок на ринок.Мінус — у тому, що не кожен виробник "за ліцензією" веде власні розробки та доопрацювання. Автор також не може гарантувати однакової якості та надійності у всіх виробників.Розпізнати детектор за ліцензією «Фізика» дуже просто. Прилад має невеликий додатковий екран ( 2 кольори), на якому частоти відображаються одразу по 3 діапазонам.Я вірю, що з часом ринок насититься детекторами, ціни у всіх вирівняються, а якість і репутація виробників розставлять усе на свої місця. До закупівель для армії будуть допущені лише пристрої, що відповідають актуальним на сьогодні вимогам.
Нам потрібні українські високошвидкісні радіомодеми з функцією MESH!MESH — це не протокол, не сигнал і не вид зв’язку, це технологія, яка дозволяє радіомодемам виступати ретрансляторами один для одного. Завдяки цьому збільшується дальність зв’язку та його надійність.У світі багато виробників подібних рішень, але покладатися на Китай, як росія, ми не можемо, а купувати модеми в захiдних краiнах нам занадто дорого. Радіозв'язок — це основа управління всіма безпілотними системами на землі, воді та суші. Без нього нияк. Загальне завдання: нам потрібно забезпечити стійке до радіоелектронних перешкод та зашифроване з'єднання для керування БПЛА на відстані 300–400 кілометрів із мінімальними затримками сигналу та швидкістю, достатньою для передачі стабільного відеоканалу у форматі HD.Я розбирав і вивчав МЕШ-модеми різних виробників. Фактично всередині є підсилювач потужності радіосигналу та один модуль приймача-передавача. Усією роботою приймача-передавача керує програмне забезпечення. Я вірю, що у нас є багато талановитих програмістів, здатних вирішити це завдання. Ніщо не заважає залучати західних консультантів.Якщо Ви працюєте в цьому напрямку, впевнені у своїх силах, але Вам потрібна якась допомога, пишіть мені. Підключимо ресурси МО, Brave1