«Поки один ворог нашого народу їздить на танках, а інший ворог нашого народу їздить лімузинах, я у цей час їжджу на метро. З діями нашої влади я щиро здивований, що на сьогоднішній день маю можливість безкоштовно ходити пішки» — Виступ одного з активістів профспілки «Пряма дія» на протесті проти підвищення цін на проїзд у Києві У воєнний час на плечі киян лягло чимало труднощів. Ясна річ, місцева влада не переймається тим, аби полегшувати їм життя. Поки російська армія обстрілює столицю, Київ залишається єдиним (!) містом, де громадський транспорт зупиняється під час тривог. Сидіти в укриттях під час кожної тривоги, які часом тривають годинами — не варіант, тож містянам доводиться «розщедрюватись» на приватні маршрутки або на таксі. Наче цього УДАРу™ по гаманцям киян було недостатньо, Кличко і компанія викотили ще один, збільшивши ціну на проїзд майже в чотири рази. Сказати, що ця новина не порадувала мешканців міста, означає не сказати нічого: разова поїздка тепер коштуватиме 30₴ замість 8₴, а проїзний на 46 поїздок — 1088₴, замість 290₴. Так, комунальний транспорт Києва стане четвертим за дороговизною в Європі.Рішення про здорожчання проїзду влада називає «економічно вимушеним», а сам транспорт — «повністю дотаційним». Проте чому низка міст по всьому світу, зокрема українські Кривий Ріг і Харків, цілком успішно практикують безкоштовний транспорт, заразом маючи далеко нижчі за Київ бюджети? Чому в принципі Кличко намагається нав'язати думку, що транспорт повинен бути комерційним, а не служити громаді незалежно від коливань ринку?Наша редакція проаналізувала, чому це рішення є шкідливим й антинародним, а також взяла коментар в активіста студентської профспілки «Пряма дія», що брав участь в акції проти здорожчання проїзду.Гроші на транспорт є — у кишенях олігархів!➡️ Читати матеріал
🇺🇦 19 травня на фронті загинув Бодя Слем — аеророзвідник, панк і анархіст. Без нього важко було уявити хардкор спільноту і панк-концерти Харкова.Бодя був одним із бійців, яких ми підтримували. У березні 2022 року він добровольцем пішов на фронт, вбачаючи у своїй боротьбі справжній дух панк-року. Почавши з посади кулеметника, Бодя перейшов в аеророзвідку підрозділ «CODE 9.2», де не раз стикався впритул з ворогом.Висловлюємо щирі співчуття його рідним, друзям і побратимам. Світла пам’ять.Допомогти родині Боді: (банка) 🇬🇧 On 19 May, Bodia Slam, an aerial reconnaissance officer serving with the ‘CODE 9.2’ unit on the Zaporizhzhia front, was killed in action. Bodia was one of the fighters we supported. An anarchist and an active member of the hardcore scene, he was someone without whom it was hard to imagine hardcore and punk gigs in Kharkiv. In March 2022, he volunteered to go to the front, seeing the true spirit of punk rock in his struggle. Our heartfelt condolences to his family, friends and comrades. May his memory live on. To help Bodia's family: (monobank jar)
СКАНДАЛЬНІ ВИБОРИ РЕКТОРА В НАОМА📅 Зовсім скоро, 18 червня, в НАОМА відбудуться вибори ректора, на яких єдиним кандидатом заявлений Олександр Цугорка. Власне, той самий попередній “керманич” навчального закладу, проти якого студентство боролося протягом попередніх років і проти якого органи студентського самоврядування прямо зараз оголосили кампанію бойкоту.Трішки передісторії.За заявами студенток, ректора О. Цугорку обирали як надію на зміни, утім, сподівання не виправдалися. За каденції О. Цугорки з Академії було звільнено близько 100 осіб, а трудовий колектив переведено на річні контракти, що створює можливості для звільнення без підстав – контракт можна просто не продовжити. Активістки «Подиху» заявляють, що чимало викладачів у приватних бесідах скаржаться на умови праці, але не мають змоги повпливати на щось усередині університету. Зрештою, студентки апелюють до того, що мистецтво – це простір свободи, тоді як зараз самостійності та творчості в НАОМА не раді. Щодо покращення комунікації в НАОМА серед освітян були великі очікування. За минулі роки в Академії падала стеля, проривало труби, температура в гуртожитках трималася близько 10 градусів за Цельсієм, і водночас, як стверджують студентки, Мінкульт повідомив, що, на відміну від інших мистецьких закладів, НАОМА не подавалася на програми додаткового фінансування. В Академії перестали існувати власна їдальня та котельня. Детальніше про це на сторінці наших товаришів і товаришок із профспілки “Подих”.Студентство та персонал навчального закладу очікувано були незадоволені: попередніми роками вони організовували протести, аби привернути увагу до цього питання. Після мирних демонстрацій на тих, хто підтримував акції, почали тиснути – зокрема, публічно вилаяли викладача, який поставив лайк у фейсбуці під дописом студентського самоврядування. Протести сприяли тому, що адміністрація організувала ремонт у гуртожитку, проте О. Цугорка погрожував виселити мешканців та мешканок на літо як покарання за ініціативу.Трішки про сьогодення.Зважаючи на досвід навчання під керівництвом Олександра Цугорки, студентське самоврядування разом із профспілкою організовують кампанію бойкоту. Ініціатори закликають викладачів і делегатів не голосувати «за», а замість цього бойкотувати голосування, псувати бюлетені або голосувати проти єдиного кандидата. За їхніми словами, посилаючись на роз'яснення Міністерства культури, якщо кандидат не набере 50% голосів, вибори будуть призначені повторно – це відкриє шлях для появи альтернативних кандидатур, зокрема серед викладачів, звільнених за час каденції Цугорки. Якщо вибори не відбудуться, чинний керівник залишиться на посаді до завершення контракту в серпні, після чого, за тими ж даними, буде призначено виконувача обов'язків, погодженого з викладацьким складом – це дасть змогу провести повторні вибори восени з кількома кандидатами. ✊ Ми всебічно підтримуємо боротьбу наомівок, долучаємось до їхнього бойкоту і просимо вас поширювати інформацію про Академію серед інших студент_ок. Якщо маєте змогу допомогти фізично й поклеїти постери разом із нами, то пишіть у коментарі
Опитування київських студентів щодо підвищення цін на транспорт🎤 Ми продовжуємо нашу кампанію за доступний транспорт у Києві, і крім конференції громадських рухів, ми також провели опитування серед студент:ок Києва щодо їх думки про підвищення ціни на транспорт до 30 грн.🔍 Наше опитування виявило, що студентство переважно негативно ставиться до цього рішення, хоча й готове прийняти більш поступові зміни. Насамперед їх непокоїть різкість підвищення цін (вартість одноразового проїзду зросла майже в чотири рази!). Деяких турбує низька якість громадського транспорту, яка не покращується незважаючи на зростання цін. Одна респодентка згадала заяву Кличка 2023-го року, згідно з якою тарифи мали лишатися замороженими до закінчення військових дій. Інший опитаний також вказав на невикористаний бюджет Києва, який наприкінці 2025 року становив від 15 до 30 мільярдів гривень і міг би бути використаний для фінансування міського громадського транспорту. Водночас студент запропонував розробити кращу та доступнішу систему проїзних абонементів. ⌛ Нові тарифи можуть мати значний негативний вплив на мобільність студент:ок у місті та їхню дорогу до університету. Як студентська профспілка, ми закликаємо київську владу дослухатися до думки уражених їх політикою здобувач:ок освіти, та передивитись рішення на користь більш доступного транспорту.🎦 Детальніше про думку студентів дивіться у нашому відео до цього посту.
ПРОЇЗД (НЕ) ОБМЕЖЕНО: ПІДНЯТТЯ ТАРИФІВ НА ГРОМАДСЬКИЙ ТРАНСПОРТ ЯК ЧЕРГОВИЙ УДАР ПО СТУДЕНТСТВУ18 травня Київська міська державна адміністрація представила громадськості проєкт розпорядження, що передбачає кардинальне зростання цін на проїзд у міському транспорті: замість 8 грн. за одну поїздку киянам пропонують платити 30 грн.; замість 1300 грн. за безлімітний проїзний на місяць - 4875 грн.; а за проїзний на 46 поїздок - 1088 грн. замість 290. За наявності студентського квитка найдешевший проїзний на 46 поїздок коштуватиме 544 грн. (зараз - 145 грн.), а безлімітний - 2437 грн. 50 коп (зараз - 750 грн.). Таким чином, міська влада пропонує підняти тарифи одразу більш ніж втричі.Основний аргумент КМДА полягає в тому, що міський транспорт в Києві занадто дешевий і дотаційний. Але не обманюймося показником у 49000 гривень середньої зарплати — за показниками з актуального опитування Міжнародної організації з міграції більш ніж третина киян живуть на мінімалку або менше. Для цих людей підвищення цін на проїзд стане ударом, і це у першу чергу працівники бюджетних установ: медсестри, комунальники, а також персонал закладів освіти. Із нинішнім рівнем мінімальної зарплати у 8647 грн. (близько 6600 грн. "чистими"), для цих категорій новий рівень цін буде близьким до непідйомного. Студенти опиняються навіть в ще більш вразливому становищі. Нинішній рівень стипендій є нижчим за прожитковий мінімум. В купі з платою за гуртожитки чи оренду житла, віддаленістю гуртожитків від корпусів та тим фактом, що стипендії в цілому отримує лише меншість здобувачів освіти, десятки тисяч студентів опиняються в ситуації екзистенційного вибору: або працюй паралельно із навчанням трохи більше ніж за мінімалку і забий на навчання — або ходи пішки.Як незалежна студентська профспілка, що стоїть на захисті соціально-економічних інтересів студентства та є солідарною з іншими міськими групами, ми вважаємо що підняття цін на проїзд – це постріл собі в ногу та провокація, і навіть збереження пільг не здатне зробити цю ініціативу менш антисоціальною. Наша позиція полягає у тому, що громадський транспорт — це не бізнес, а суспільне благо. Він не має і не може бути прибутковим, і жодне "економічне обґрунтування" не скасує цього факту. А це означає, що логіка його фінансування має відрізнятися від логіки фінансування бізнесу. У великих містах нас мало що обʼєднує, але громадський транспорт – це буквально сполучна тканина міста. Єдність для Києва – це також і про міський транспорт. Саме тому необхідно розглядати його як спільне благо, як те що забезпечується і використовується колективно, і впливає на усіх містян. Бюджетники, студенти, автомобілісти і велосипедисти — усім потрібен доступний транспорт, щоб відчувати безпеку та гідність, незалежно від розміру зарплати. В рамках громадського обговорення цієї ініціативи, що тривало до 1 червня, ми направили до КМДА звернення із чіткою вимогою відкликати проєкт розпорядження і зберегти чинні тарифи. Якщо подивитися не в абсолютних, а відносних показниках, вартість проїзду зараз цілком відповідає ідеї доступності міського транспорту в Європі. Так, нас всіх жахає разовий проїзд за два євро в Європі, але для місцевих проїзд в Європі коштує приблизно так само як і у нас загальний проїзд вже зараз. Детальніше про те, які загрози для студентства несуть запропоновані тарифи розписали у самому звернення, із яким закликаємо ознайомитися (файл у коментарях до цього посту). Також вітаємо відповідну рішучість у заявах самоврядування КНУ і НаУКМА — сподіваємося на готовність до спільних дій у випадку, якщо до думки громадськості зрештою не прислухаються.Приєднатися | Підтримати нашу діяльність
Дайджест дописів «Прямої дії» за травень🌿 Травень став для нас місяцем активної боротьби та стійкості. Головним викликом цього періоду став новий Цивільний кодекс, протистояння якому триває й досі. Тож ділимося головними подіями у свіжому дайджесті:◾️ 1 травня відзначали Міжнародний день праці;◾️Розповідали про проблемність нового Цивільного кодексу;◾️Аналізували нашу участь на протесті проти проєкту нового ЦК в Києві.🤔А що там у наших осередках?ЛНУ:◾️ Осередок організував свій власний протест від імені нашої профспілки;◾️ Зробили акцію про новий ЦК в стінах університету ім. Франка;◾️ Провели акцію в стінах ЛНУ.КНУ:◾️ Підіймали проблему ремонту ліфтів у гуртожитку №20 КФ "ОЮА":◾️ Привітали з поверненням з російського полону антиавторитарного військового Влада "Іскру" Журавльова;◾️ Доєдналися до простесту проти нового ЦК у Кривому Розі;◾️ Агітували на дні відкритих дверей у своєму коледжі;◾️ Запустили свого бота зворотного зв'язку.Дякуємо кожному, хто підтримує наш спротив! Попереду складний шлях, але ми віримо у нашу спільну перемогу над новим Цивільним кодексом. Залишайтеся з нами, далі буде!Приєднатися | Підтримати нашу діяльність
"Пряма дія" на протесті проти проекту нового Цивільного кодексу в Києві 🪧 Разом із сотнями небайдужих людей ми доєдналися до протесту 17-го травня в Києві і вдячні усім, хто продовжує стояти на заваді хижацькій приватизації держмайна, консервативному повороту в регулюванні сімейних відносин та іншим "новаторствам", що пропонують нам депутати.❌ Як зазначила наша активістка в своїй промові (на відео вище), потрібно вимагати не лише неприйняття нового ЦК, але й скасування "Закону Мазепи", що вперше проклав шлях до добросовісного дерибану державного і комунального майна ще у минулому році. 📢 Варто вказати на деякі недоліки в організації протесту: на відміну від протесту 5 травня, не було відкритого мікрофону: за словами організаторів, запис відбувався за два тижні перед протестом. При тому на деяких зареєстрованих спікерів довелося чекати, хоча у цей час могли говорити інші бажаючі. Через це виник конфлікт наприкінці офіційної акції: в єдиний час, коли учасникам вдалося говорити в мегафон без запису, поліція діалогу почала активно заважати продовженню акції і фактично розганяти тих, хто залишався, нехай і без застосування сили.🚓 Хочемо також вказати на інші неприпустимі дії поліції протягом всієї хвилі протестів. З різних міст повідомляли, що поліція цензурувала плакати, не допускала ЛГБТК+ чи іншу "провокативну" символіку, відбирала пляшки з водою та інші речі в протестуючих перед входом тощо. Ба більше, згадували також і про тиск на організаторів протестів у деяких містах перед початком акції. Крім цього, представниці ГО "Інсайт" в Івано-Франківську повідомили, що поліція була бездіяльною, коли на організаторок після відходу з акції напали ультраправі. ✊ Всім нам, хто бореться за прогресивні цінності, варто розуміти, що ми не можемо покладатись на державу. Як бачимо, можновладці не стануть захищати нас тоді, коли їм це не вигідно. Ми маємо вчитись самостійно забезпечувати безпеку акцій та рішуче давати спротив будь-якому тиску. Лише власними силами ми зможемо побудувати справді демократичне майбутнє України.Владу — мільйонам, а не мільйонерам!Приєднатися | Підтримати нашу діяльність
Проєкт нового ЦК прийняли в першому читанні: виходь на протест⚖️ Нещодавно депутати Верховної Ради прийняли в першому читанні проєкт нового Цивільного кодексу, про проблемність якого висловлювались багато правозахисних організацій. Ось лише зовсім трохи кричущих положень:▪️дерибан державної власності через т. зв. "добросовісне набуття". Фактично, це узаконює приватизацію державної власності через численні махінації;▪️обмеження свободи медіа: наприклад, не можна публікувати розслідування, якщо немає рішення суду;▪️обмеження репродуктивних прав (ст. 305) та свободи жінок в шлюбі: держава має "мирити" подружжя, якщо в ньому є дитина (ст. 1513), а також ускладнює стягнення аліментів (ст. 1631);▪️ведення поняття "доброзвичайності", для захисту якої прямо можна дискримінувати людину, в т.ч за ознаками статі, сексуальності, мови чи навіть "стилем одягу,зовнішністю, видом статури...", (ст. 317). ▪️абсолютне невизнання ЛГБТК+ осіб: обмеження на шлюб, всиновлення та зміну статті після одруження (ст. 1474, ст. 1875, ст. 1660, ст. 1495 та ін.);❌ Отже, крім повного відкату в правах жінок та ЛГБТК+ людей, цей кодекс захищає інтереси можновладців, бізнесу та корупціонерів. ✊ Ми не маємо просто сидіти, поки депутати плекають свої кармани та середньовічні уявлення про мораль. "Пряма дія" закликає всіх виходити протести, які вже анонсовані в багатьох містах:
▪️ Київ (місце та час згодом на @kyivpride), 17 травня;▪️ Львів (пам'ятник Т. Шевченка), 7 травня, 19:00;▪️ Харків (сад Шевченка біля м. Університет), 6 травня, 19:00;▪️ Харків (сад Шевченка, біля пам'ятника Т. Шевченка), 10 травня, 12:00;▪️ Одеса (Біржова площа), 10 травня, 10:00;▪️ Одеса (Біржова площа), 17 травня, 10:00;▪️ Запоріжжя (бульвар Шевченка), 9 травня, 19:00;▪️ Запоріжжя (бульвар Шевченка), 17 травня, 19:00;▪️ Вінниця (Майдан Незалежності), 7 травня, 19:00;▪️Житомир (памʼятник С. Корольова), 9 травня, 14:00;▪️Рівне (Академічний театр), 13 травня, 18:30;▪️ Луцьк (Театральний майдан), 9 травня, 16:00;▪️ Чернівці (місце згодом на ГО Інсайт), 9 травня, 12:00;▪️Черкаси (Соборна площа), 9 травня, 12:00;▪️ Івано-Франківськ (ОДА), 10 травня, 14:00;▪️ Тернопіль (ОДА), 6 травня, 18:00;▪️ Ужгород (Поштова площа), 7 травня, 20:00;
❗️місце та час можуть замінюватися, уточнюйте деталі на сторінках феміністичних та квір-організацій свого міста.Бунтуй, кохай, права не віддавай!
1 травня: студент_ки та робітни_ці, борімося у всьому світі разом✊ 1 травня в більшості країн світу відзначається Міжнародний день праці. Цей пам'ятний день бере свій початок з масштабних виступів американських робітників у 1886 році, що вимагали восьмигодинного робочого дня. Тоді їх виступ було жорстоко придушено, і в пам'ять про їх жертву 1 травня стало днем міжнародної солідарності трудящих. Вже 1890 року Першотравень уперше відзначили в Україні, у Львові.🛠 Як студентство, ми становимо собою творчу силу, що вбудована в загальні процеси створення благ. Отож, цей день актуальний і для нас, а рух за права студентів іде пліч-о-пліч з рухом робітничим, зливаючись у спільну боротьбу за звільнення людини.🌐 Разом з міжнародною мережею «Universities of War», до якої входять також польська профспілка «Inicjatywa Pracownicza» та французька «Solidaires», ми підготували допис про актуальність Міжнародного дня праці для студентського руху і про виклики, які стоять перед трудящими та незалежними профспілками.👆Читайте детальніше в карткахПриєднатися | Підтримати нашу діяльність
ВІД УКРАЇНИ ДО ПАЛЕСТИНИ — ВСІ ОКУПАЦІЇ ЗЛОЧИННІ! Українці на глобальній флотилії «Сумуд»Глобальна флотилія «Сумуд» – міжнародна морська ініціатива, запущена в середині 2025 року з метою прорвати ізраїльську блокаду сектора Газа. Ми взяли коментар у одного з українських представників флотилії, активіста другого покоління «Прямої дії» Андрія Мовчана:«Мене звати Андрій Мовчан, я український лівий активіст. Живу вже одиннадцять років в екзилі і належу до Європейської мережі солідарності з Україною – це мережа лівих і профспілкових організацій, яка підтримує Україну у боротьбі проти російського вторгнення. Але зараз я представляю українську делагацію на глобальній флотилії "Сумуд" до Палестини.Глобальна флотилія це гуманітарна місія, мета якої пробити морську блокаду сектора Гази. Газа знаходиться у тотальній блокаді ізраїльських військ, яка порушує міжнародне право і не дає поставляти до Гази найнеобхідніші гуманітарні вантажі, такі як ліки. З моря доступ до Гази також перекритий, тож ми хочемо встановити гуманітарний коридор, для того щоб гуманітарні поставки стал можливимиУкраїнцям, мабуть, краще за багато інших народів, відомо що таке військове вторгнення, зовнішня військова агресія та окупація. Нам слід пам'ятати, що інші народи в світі переживають схожий досвід, місцями навіть більш болючий. Це стосується насамперед Палестини – місця найгостріших проявів несправедливості та імперіалістичного насильства в світі. Крім того, солідарність з Палестиною важлива для українців не тільки з моральних міркувань (як підтримка пригноблених), але і для того, щоб нас краще почав розуміти Глобальний Південь, який потерпає від західного імперіалізму; аби ці країни зрозуміли, що українці не стоять осторонь тих, кого стосується та сама бідаЯ дійсно маю меседж до українців. Наша місія, місія української делегації, полягає в тому, щоби дати краще зрозуміти українському суспільству палестинську проблематику. Я розумію, що в багатьох із нас є знайомі, що живуть в Ізраїлі, які туди переїхали; величезна частина Ізраїлю говорить російською мовою, багато якихось експертів чи публічних людей з проізраїльською позицією постійно виступають на українському ютубі. Ізраїль – це вестернізоване суспільство, схоже на нас по способу життя, тому, нам нібито "легше" зрозуміти цю сторону. Але подивімось на ті цінності, які відстоює зараз український народ у боротьбі з агресором: боротьба проти окупації, незаконних анексій, заселення окупованих територій іноземцями, насильницької зміни етнічного складу населення на окупованих територіях, в кінці-кінців боротьба за дотримання міжнародного права. Якщо ми подивимося на ситуацію в Палестині з цього боку, стане очевидно, на чиїй ми маємо бути стороні. Ми маємо бути на стороні пригноблених, ми маємо бути на стороні палестинського народу»