Iniciar sesión Registro
Anuncios
Tu espacio publicitario
Reserva este slot exclusivo para el periodo elegido.
Comprar publicidad →
Logotipo de la comunidad de telegram - Це AMES: коментарі, оцінки, погляди
Añadido 14 jul. 2024

Це AMES: коментарі, оцінки, погляди

@middle_east_review
Número de suscriptores: 5 206
Fotos: 3,350
Videos: 710
Enlaces: 10,700
Descripción:
Інформація, коментарі, оцінки, погляди від Українського центру близькосхідних досліджень у співпраці з Інститутом сходознавства ім. А. Кримського НАН України

👥 Número de suscriptores

5 206
Promedio/Día:: 0
Promedio/Tiempo:: -12
Promedio/Mes:: -76

👁️ Vistas promedio por mensaje

2 519
Promedio/Día:: 2,470
Promedio/Tiempo:: 1,931
ERR: 48.39%

📊 Mensajes por Día

0.6
Último día: 1
Promedio semanal: 0.3
Promedio por día: 0.6

Historial de cambios de estado

Oficialmente no confirmado 2024-07-14

Muro

Estadísticas de telegram canal

Хронологія протестів (1979–2026) в Ірані🇮🇷Ранній спротив (1979 — кінець 90-х):Перші протести почалися вже через два тижні після революції 1979 року — тисячі жінок виступили проти обов'язкового носіння хіджабу.В цей період було створено КВІР для придушення опозиції (зокрема MEK). Студентські та реформістські рухи (1999–2003):1999 рік: Наймасштабніші на той час протести через закриття реформістської газети. Силовики та «Басідж» жорстоко атакували гуртожитки студентів.2007 рік: Короткий, але бурхливий спалах гніву через раптове введення карток на пальне при президенті Ахмадінежаді.«Зелений рух» (Хронологія протестів (1979–2026) в Ірані:Ранній спротив (1979 — кінець 90-х):Перші протести почалися вже через два тижні після революції 1979 року — тисячі жінок виступили проти обов'язкового носіння хіджабу.В цей період було створено КВІР для придушення опозиції (зокрема MEK).Студентські та реформістські рухи (1999–2003):1999 рік: Наймасштабніші на той час протести через закриття реформістської газети. Силовики та «Басідж» жорстоко атакували гуртожитки студентів.2007 рік: Короткий, але бурхливий спалах гніву через раптове введення карток на пальне при президенті Ахмадінежаді.«Зелений рух» (2009–2010):Мільйони людей вийшли на вулиці через фальсифікацію виборів. Це був перший випадок масового використання відеосвідчень (вбивство Неди Ага-Солтан стало символом). Режим відповів жорсткою цензурою та блокуванням соцмереж.Економічні бунти та «Кривавий Абан» (2017–2019):Протести змістили акцент на вартість життя та безробіття. У листопаді 2019 року через підняття цін на бензин на 200% країною прокотилася хвиля, яку придушили ціною сотень (за деякими даними — до 1500) життів під час повного відключення інтернету.Повстання Махси Аміні (2022–2023):Рух під гаслом «Жінка, життя, свобода». Протести стали найбільш серйозним викликом для ідеології режиму, оскільки зачепили питання фундаментальних прав людини та особистих свобод. Почалися після арешту та вбивства моральною поліцією молодої жінки Махси Аміні за відмову носити хіджаб. Протести спричинені падінням національної валюти, енергетичною та екологічною катастрофою (2025-2026). Тривають прямо зараз на фоні нестачі газу, води, падіння рівня життя, повернення санкцій за "ядерку" і нездатності уряду бодай щось з цим зробити.Більшість протестів в Ірані за останні десятиліття були «безлідерними»
Південна Перехідна Рада Ємену оголосила про дворічну підготовку до референдуму про самовизначення регіону 🇾🇪Ситуація у Ємені загострюється. Сталося кілька авіаударів з боку Саудівської Аравії по силам Перехідної Ради (STC), за якими стоять ОАЕ, а також спроба проурядових (і просаудівських) загонів "Щит Нації" атакувати по землі провінцію Хадрамаут, захоплену STC.Після такої демонстрації сили з боку Королівства, STC оголосили про організацію народного референдуму про самовизначення з дворічним підготовчим періодом.Південна Перехідна Рада не приховує, що хоче повернути з мертвих Республіку Південний Ємен (1967-1990), яка була відверто комуністичною і існувала до об'єднання з Північчю (існувала з 1962 року) внаслідок розвалу совка. Саме південні сили вигнали Хуситів зі своїх земель, завадивши їм захопити весь Ємен. Втім, об'єднання звело в одній країні комуністів та націоналістів і це розділення так ніколи й не було по-справжньому подолане і зрештою, призвело до нової громадянської війни, що триває і нині
Увазі підписників каналу коментар директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса про протести в Ірані 🇮🇷Отже, в Ірані знову заворушення. Вони за своєю природою відрізняються від подій осені 2022 року, які відбувалися під гаслами «Жінка, Життя, Свобода» після вбивства поліцією моралі Махсіни Аміні, яка відмовилась вдягнутихіджаб. Зараз домінує економічний відчай.Епіцентром протестів став Тегеран (район Гранд-базару та технологічний хаб на вулиці Сааді), проте хвиля швидко поширилася на Мешхед, Ісфахан, Шираз та Хамадан. Тригером став валютний колапс. Курс іранського ріала впав до історичного мінімуму — понад 1,4 млн ріалів за 1 долар. Інфляція перевищила 37%, що зробило базові товари недоступними для значної частини населення.Протести супроводжуються масовим закриттям крамниць (страйки торговців) та зіткненнями з силовиками. Влада застосовує сльозогінний газ та арешти, але станом на кінець грудня інтенсивність не вщухає.Знову-таки, на відміну від 2022 року, зараз очолює протест традиційно консервативна верства, яка раніше була опорою режиму, більш відома як «базарі», або торговці. Студенти та молодь долучаються до економічних гасел, трансформуючи їх у політичні вимоги щодо зміни режиму.Ситуація в іранському політичному класі також відмінна. Всередині самої влади спостерігається розкол. Після червневої війни з Ізраїлем ультрарадикальні групи, афілійовані з КВІР (Корпус вартових), намагаються змістити поміркованіших технократів, звинувачуючи їх у «м’якості» та економічних провалах. Верховний лідер Алі Хаменеї, за чутками, перебуває не в найкращому стані і вже обрав двох ймовірних кандидатів на свою посаду. Заворушення відбуваються на тлі нових погроз Ізраїлю розпочати новий раунд війни з Іраном і підтримки у цьому Дональда Трампа. Пряме зіткнення у червні 2025 року виявило технологічну вразливість Ірану. Зокрема, це продемонстрували успішні удари по ядерних об'єктах (Натанз) та ліквідація низки воєначальників. Таким чином, Ізраїль та США підірвали міф про «непохитність» КВІР. Ізраїльські спецслужби активно використовують соцмережі (через мережі ботів та персоніфіковані медіапроєкти) для деморалізації іранських силовиків та підкреслення корупції вищого керівництва.Складається враження, що відкладений ефект поразки у війні починає потроху проявлятися. По суті, Іран перебуває у фазі «ідеального шторму», де поєдналися санкції ООН (активовані у вересні 2025-го), екологічна криза (дефіцит води в Тегерані) та військове приниження. На відміну від попередніх років, сьогодні режим бореться не лише з ідеологічною опозицією, а й з голодним бунтом традиційно лояльних класів.Прогнози розвитку ситуації спираються на наступні тренди:1. Економічна стагнація або падіння. Очікується або незначне зростання (у межах 1%), або, найімовірніше, скорочення на 2,8–3%. Прогнозований рівень інфляції на 2026 рік залишається критичним — близько 42%–58%. Це означає подальше падіння купівельної спроможності та потенційні «голодні бунти». Найбільшою загрозою є дефіцит енергоресурсів. Очікується, що дефіцит електроенергії досягне 25 000 МВт. Крім того, критична нестача води в Тегерані може спровокувати нову хвилю «екологічних протестів».2. Зміна психології протесту. Молодь та середній клас більше не бояться репресій так, як раніше. Протести 2026 року, ймовірно, будуть менш масовими, але більш радикальними та децентралізованими. Вперше за десятиліття режим втрачає підтримку «базару» (торговців) та частини духовенства через нездатність забезпечити базову безпеку та економічний порядок.3. Розкол еліт. Існує висока ймовірність посилення боротьби всередині КВІР. Радикальне крило може спробувати повністю усунути цивільний уряд, встановивши пряму військову диктатуру для «наведення порядку». 4. Загроза нової війни. Імовірність нової війни оцінюється як висока (особливо у першому кварталі 2026 року).
Американський командний центр випадково "спалив" позиції ЦАГАЛу в Газі на зустрічі з арабськими партнерами 😂🙈🇮🇱🇺🇸У ексклюзивній новині, добутій виданням "Єдіот Ахронот", йдеться про порушення протоколу під час зустрічі американців та їхніх арабських колег. Зображення, які мали демонструвати надання гуманітарної допомоги жителям Гази, випадково "засвітили" позиції Армії Оборони Ізраїлю всередині анклаву. Ізраїль вже вимагає прибрати ці фото з будь-якого доступу, провокуючи гостру суперечку з американцями, що працюють у спільному Центрі цивільно-військової координації у місті Кірьят-Гат. Інцидент стався раніше у грудні під час звичайного брифінгу за участі розвідників з Йорданії, Єгипту, ОАЕ та інших арабських націй. На екрані показали знімки з американського дрону, на яких помітили підрозділи армії Ізраїлю - чого взагалі не мало би бути зроблено, тим більше - вільно показано. Якщо у брифінгу беруть участь ще якісь нації, крім США та Ізраїлю, то протокол зобов'язує обмежитися зображенням надання гуманітарної допомоги і - особливо - уникати демонстрації солдатів АОІ у польових умовах. Та й щодо надання допомоги, пише Ynet, в будівлі Центру координації в Кірьят-Гаті, майже щоденно відчутне тертя між Ізраїлем та США. Наприклад, щодо ввезення генераторів: Ізраїль боїться, що ними будуть користуватися не лише цивільні, але й бійці Хамасу та "Ісламського джихаду". На що американці просто кинули: "не будьте параноїками"
Іран розробляє боєголовки з хімічною та біологічною зброєю для своїх балістичних ракет - Iran International 🇮🇷Опозиційне видання Iran International повідомило, що за інформацією їхніх "добре поінформованих" джерел, військово-повітряні сили Корпусу Вартових Ісламської Революції розробляють "нетрадиційні" боєголовки і нові пункти командування та контролю для них на сході країни. Вони призначені для балістики високої дальності і можуть бути використані, якщо виживання режиму опиниться під загрозою. Iran International заявляє, що під словом "нетрадиційні" слід розуміти боєголовки з хімбіозброєю. Така діяльність зросла за останні кілька місяців - наслідки неспокою в Тегерані через можливий другий раунд конфронтації з Ізраїлем та, можливо, США (правда, Вашингтон, за яким останнє слово, такого бажання наразі не виявляє). Цими боєголовками Іран сподівається "серйозно підвищити ціну конфлікту" і що використання неконвенційної зброї може бути виправдане, якщо режим опиниться під загрозою. Якщо Іран дійсно публічно розгорне ці ракети, то зіткнеться з міжнародним осудом, новими санкціями, а Нетаньягу отримає важливий козир для нанесення удару, дотиснувши Трампа (одночасно, Іран розширює програму і звичайної балістичної зброї)
Палестинська економіка серйозно впала за 2025 рік🇵🇸Через тривалий конфлікт у Газі, обмеження на пересування і торгівлю на окупованому Західному Березі, економічна ситуація у Палестині залишається напруженою, якщо не сказати поганою. Державний борг складає $14,6 млрд, що перевищує ВВП Автономії (а саме 106% від нього), а безробіття у Секторі Газа досягло позначки у 77% наприкінці нинішнього року. Загальний ВВП регіону впав на 29% у другому кварталі 2025 року, а ВВП на душу населення - на 32%. Внутрішні та зовнішні шляхи отримання ресурсів скорочуються. Франція та Саудівська Аравія не надали обіцяної раніше економічної допомоги. ЄС вимагає виборів, боротьби з корупцією, фінансових реформ, виправлення навчальної програми. Видання "Аль-Джазіра" у своєму аналізі пише, що "економіка Палестини наближається до критичної точки, за якою буде майже неможливо підтримувати роботу держзакладів з надання навіть базових послуг". ВВП у Газі скоротився на 84% у порівнянні з 2023 роком, на Західному Березі - на 13% за цей самий період. В нинішніх умовах, економіка регіону не може вийти на продуктивний рівень. До того ж, за словами міністра економіки Палестини Мохаммеда Аль-Амура, Ізраїль утримує $4,5 млрд палестинських прибутків від розмитнення. Що вкрай серйозно позначилось на можливості функціонування Палестинської Національної Адміністрації (ПНА, керівний орган автономії).Палестина винна:* ті самі $4,5 млрд МВФ, * $3,4 млрд - місцевим банкам,* $2,6 млрд - держслужбовцям, * $1,6 млрд - приватному сектору,* $1,4 млрд це зовнішній борг * $1,2 млрд - у рамках інших фінансових зобов'язань. Зважаючи на це, Аль-Амур заявив, що палестинська економіка знаходиться у найгіршому стані з часів створення ПНА у 1994 році. Конференція ООН з торгівлі та розвитку (UNCTAD) в цілому підтверджує цей стан, але уточнює у своєму останньому звіті, що востаннє таке було 22 роки тому, у 2003 році. І хоча уряд ПНА каже про підтримку малого і середнього бізнесу, цифри кажуть про інше: будівництво впало на 41%, виробництво та сільське господарство - на 29%, оптова та роздрібна торгівля - на 24%. Туризм у давні міста Західного Берега практично зник через війну, що привело до колапсу галузі і втрат у 1 млрд доларів США на кінець 2024 року, включно з готелями, кафе, вуличними торговцями, гідами, магазинами сувенірів. У готельний бізнес було вкладено $550 млн, але повернення коштів інвесторам вже не сталося. Без радикальних змін, на які наразі політичні лідери йти не дуже готові, економіка може просто колапсувати
"Катар нас завоював" - відверте інтерв'ю колишнього шефа Моссаду з питань фінансування тероризму🇮🇱🇶🇦На фоні продовження Катаргейту, колишній голова підрозділу "Цальцаль" Моссаду, полковник запасу Уді Леві, дав цікаве інтерв'ю. "Цальцаль" займається у складі розвідувальної служби зупинкою фінансування терористів. Тобто саме вони бачили, як гроші йшли Хамасу. Його створили ще Аріель Шарон та Меїр Доган. Але все змінилося у 2017 році, зазначає Леві: зі схваленням прем'єра Нетаньягу (який, як ми вже знаємо, був особисто в цьому зацікавленим), цю важливу частину Моссаду майже розформували. У той час, згадує Леві, "Хамас був на колінах". Це і була фінальна задача "Цальцалю": змусити цих головорізів обирати між терором та хлібом для Гази. Але уряд Бібі їх врятував, за підтримки Моссаду. Так, Хамас отримав готівкові гроші від Катару, а Ізраїль ще й просив США не визнавати емірат державою-спонсором тероризму Для цього, офіс Нетаньягу навіть створив експертний висновок для Конгресу! Гроші Катару йшли не лише до Гази, вказує Леві, але й у кишені родини Нетаньягу та його оточення, часто - у вигляді криптовалюти через охоронців та сина Яїра (тому родина Нетаньягу має "запасні аеродроми" у США та Латинській Америці)."Ми бачили, як за три години зайшло $150 млн" - каже Леві. Але всі мовчали. Катар, на думку Леві, поширює по світу радикальний іслам та працює на зрив Угод Авраама між Ізраїлем та арабськими країнами. Ізраїль потрапив у "катарські тенета" через гроші та спільний компромат. Те, що уряд Нетаньягу всіляко намагається уникнути створення незалежної комісії розслідування 7 жовтня, якраз пов'язано з можливим розкриттям "економічної імперії та оборудок родини". "Якщо я правий, то Нетаньягу - найбільший аферист в історії народу", - резюмує Леві.
Більше половини пенсіонерів Ізраїлю повідомили про фінансові труднощі з початку війни - 12 Канал 🇮🇱Пенсіонери, які завжди в Ізраїлі належали до середнього (максимум нижчого середнього) класу, тепер змушені обирати між їжею, ліками та орендою житла через підвищення цін. В Ізраїлі людьми похилого віку є 1,3 млн осіб. 58% з них не мають пенсії за віком - основного доходу для людей похилого віку. Ще у 2003 році тодішній (і нинішній) прем'єр Ізраїлю Нетаньягу прив'язав розмір пенсії до індексу споживчих цін та інфляції. Як тільки ці показники знизилися, впали і виплати. А через зростання вартості життя, майже перманентну війну, витрати на оборону та відбудову, пенсії продовжують зменшуватися. Організація Latet, до досліджує бідність у Ізраїлі, заявила, що вона "охопила нові верстви населення", зокрема пенсіонерів. З'явилося навіть нове поняття: "військова біднота" - люди, які потрапили у скрутне матеріальне становище після 7 жовтня 2023 р. За останній час, ціни на споживчий кошик у роздрібних мережах Ізраїлю зросли на 9-16%, не кажучи вже про вартість ліків та оренди житла
Новий скандал в Ізраїлі (а коли день без них?), точніше, розвиток чи не найгучнішого з них - Катаргейту. Це про тісну співпрацю Бібі Нетаньягу та його оточення з Катаром до, під час та після 7 жовтня 2023 року. Про те, що його радники отримували гроші від Катару за просування іміджу емірату (будучи при цьому держслужбовцями Ізраїлю, mind you). При цьому, Катар це країна, яка не лише один з основних союзників США, а й біль у дупі для всього регіону. Вони водять дружбу з різними рухами -- від Хезболли, Хамасу до Братів-мусульман та навіть Талібану. Їхня ідеологія політичного ісламу знаходить відгук в режимах інших супротивників Ізраїлю -- Туреччини та Ірану. Через Катар йшли мільярди доларів Хамасу на 7 жовтня і так далі. Ви зрозуміли. Це з цього табору лунало "зрадники" та "фалангісти" на адресу родичів заручників, які критикували Нетаньягу. Деякі узагалі казали, що війна велася не заради їхнього звільнення (міністерка Оріт Струк з позаминулого посту, привіт). Про порівняння лівих сил Ізраїлю із ІДІЛ узагалі мовчу (й таке було - передвиборчий ролик, де джихадисти питають шлях до Єрусалиму і їм кажуть "візьміть вліво"), як і про створення в Ізраїлі умов ледь не громадянської війни.Бо, як сказав один герой "Гри Престолів", хаос це драбина... Так от, усі вони з радістю служили Катару. Емірат платив радникам Нетаньягу, які були з ним в Генштабі, у бункері "Кірія", у вертольоті. Вони проводили піар-акції у ЗМІ, годували його відбірною катарською пропагандою у версії "Аль-Джазіри", просуваючи наратив, що "лише Катар може бути успішним медіатором на перемовинах про звільнення заручників", що Єгипет та Ізраїль ось-ось почнуть війну і тому подібні фейки. Тексти крафтив тодішній голова виборчої кампанії Їзраель Айнхорн. Далі він давав цю інформацію вже колишньому військовому спікеру Елі Фельдштейну. Військовий коренспондент Нір Дворі написав у Х, що він не раз через Фельдштейна отримував інформацію від "високопоставленого державного джерела" (так в Ізраїлі маскують злив від самого Нетаньягу або його старшого радника Йонатана Уріха) та навіть розмовляв з самим прем'єром для уточнення деталей. Або інший приклад з іншого гучного розслідування: оточення Нетаньягу подавало інформацію так, ніби це Бібі особисто знищив Хезболлу та Хамас, відсуваючи армію та розвідку на другий, якщо не третій план. Після цього стався злам телефону колишнього прем'єра Нафталі Беннета, який швидко спихнули на Іран."Найбільший акт зради в історії Ізраїлю, -- назвав скандал сам Беннетт. -- бо вони діють з самого серця безпеки Ізраїлю -- офісу прем'єр-міністра". Робота цієї трійці на Катар тривала і після нападу Хамасу і найчорнішого дня для євреїв з часів Голокосту. Айнхорн ховається у Сербії, Уріх та Фельдштейн - підозрювані в Ізраїлі. Після настання перемир'я росувалися меседжі, що Катар має очолювати післявоєнну відбудову Гази. Ті журналісти, які були не дуже в темі регіону, радісно друкували ці тейки. Саме тому в Ізраїлі зараз намагаються закрити ті кілька незалежних ЗМІ, які намагаються протистояти навалі диктатури. Як ми писали вище, уряд вже одноголосно "голоснув" за закриття армійського радіо Галей ЦАГАЛ, що працювало 75 років. За що? Звісно, за критику Нетаньягу, бо як можна?! У армії та розвідці вже стає нормою, що просування по службі можливе виключно за умови вірності правлячій родині (не лише Бібі, а всім - Сарі та Яїру теж)От так тут і живемо
Уряд Ізраїлю затвердив будівництво 19 нових поселень на Західному Березі, легалізував аванпости 🇮🇱🇵🇸З них з нуля побудують 11 поселень, а 8 вже існуючих аванпостів та житлових кварталів, зведених незаконно, просто легалізують. Включаючи два, евакуйованих під час Розмежування 2005 року - Ганім та Кадім. Радикальний міністр фінансів Смотріч назвав це "наступним кроком проти створення Палестинської держави". Нове будівництво охопить всю ширину та довжину Західного Берега. Принаймні половина з 19 буде розташована у глибині території, тоді як інша частина - більш-менш рівно розподілена по Зеленій Лінії, яка є кордоном між Західним Берегом річки Йордан та Ізраїлем. Деякі з названих у резолюції, прийнятій у неділю 12 грудня, існують вже давно. Наприклад, Гіват Гарель з 1998 року, Еш Кодеш - з 2000 (їх просто узаконять, весь цей час вони стояли нелегально). Окрім Ганім та Кадім, були покинуті також Гомеш та Са Нур. Їх відбудували у травні цього року. Таким чином, Ізраїль повернув собі чотири поселення, з яких вийшов у 2005 році (так, тоді Ізраїль вийшов не лише з Гази). Міжнародна спільнота, крім США часів Трампа, вважає практику поселень порушенням міжнародного права. Але вона триває з 1967 року, відколи Ізраїль завоював Західний Берег у ході Шестиденної Війни. Уряд Ізраїлю відкидає критику, заявляючи про історичні зв'язки з регіоном та безпекові потреби подальшої окупації. ООН днями заявила, що нинішній темп розширення ізраїльських поселень - найшвидший з 2017 року.А з 2022 року, коли нинішній кабінет прийшов до влади, легалізовано 69 незаконних поселень (141 три роки тому, 210 зараз)