💤 Енергетичне міжсезоння, літня версія 🥵 🥱Настільки нецікаве, що головна тема минулого тижня це вибір між енерджікомьюничним Віднем на Різдво та політичним Парижем під час Ролан Гаррос… ну прям розірвись навпіл - вибір року. 🇪🇺На європейському ринку електроенергії Україна вже другий місяць поспіль перебуває на 15-20 місці за рівнем цін. Істерики щастя від цього у споживачів в медіа не виявлено, інвестори також не помічають того що відбувається продовжують мріяти гігаватами та десятиріччями відновлення, щоб таки задовольнити шалений попит, який напевне підвезуть з собою індуси. 🇺🇦На рівні країни ситуація збалансована, попереду вихід з ремонтів додаткових енергоблоків ЕА (довантаження прогнозується з понеділка). ⚡️ Імпорт зменшився до рівня 5 млн кВтг на добу і зрівнявся з рівнем експорту. Взагалі, якщо брати останні 12 місяців, то найменший рівень імпорту був у вересні 2025 року - 144 млн кВтг і червень може посперечатися з цими показниками. 🎯 На регіональному рівні продовжується кампанія полювання за трансформаторами розподільчих мереж і обʼєктами розподіленої генерації. 🔥 На ринку газу також немає імпортної лихоманки. Споживання газу в Україні підтримує на плаву тільки світова коньюнктура з обмеженням обсягів виробництва азотних добрив помножена на поточний дисконт до рівня європейської ціни на газ на рівні 20%. Так, навіть з потужною роботою хіміків на комерційному сегменті профіцит, який системно підтримується ринковими інтервенціями представників групи Нафтогаз.🔜То ж попереду Вімблдон та День незалежності США . Є можливості потрапити в історію. 🎾 На Вімблдоні прийнято одягати біле, то треба однозначно направляти представника Батьківщини… А в Вашингтон 🎆- Вєрку Сердючку в костюмі статуї Свободи з піснею Два бокали Просеко.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
👁 Енергетика, Інвестори, ВВП - задзеркалля Forbes🗞Гортаючи сторінки українського Forbes, останні місяці, здається що наша ненька мчить навдогонки з економікою Китаю. І от от візьме гору. Хоча б на енергетичному ринку.💬Concorde Capital: «ми прийняли рішення побудувати 500 МВт газової генерації і систем накопичення. Для порівняння середній блок атомної електростанції 800 МВт»💬Профільний Віце премʼєр: «Основою цієї енергосистеми залишатиметься атомнагенерація, яка становитиме понад половину – 25 ГВт»💬«Державні енергетичні компанії «Нафтогаз» та ОГТСУ планують до кінця року встановити 232 МВт та 92 МВт відповідно.»👍Все це доволі цікаво… але реальне споживання електроенергії в Україні стрімко скорочується. У травні 2026 відносно травня 2025 року воно впaло нa -8%. І для такої галузі, як енергетика це захмарні цифри. І справа тут не тільки в сонці. Навантаження на вечірній пік скоротилося більше ніж на 900МВт за рік. Середнє споживання на час максимуму в червні не дотягує до 10ГВт…. взимку становило в середньому 13ГВт…А ми його атомкою на 25ГВт…. ➡️Поточну конкуренцію за споживача дуже просто виграє атомна та гідрогенерація з собівартістю біля 1,5 грн/кВтг та сонце по 0,01 грн/кВтг. Газовій генерації треба бути в останній битві сперечатися з вугіллям. Пробнік такої ситуації ми бачили в вересні минулого року та спостерігаємо в травні -червні поточного.Звісно, енергетика будується на перспективу, ми маємо амбітні цілі - щонайменше подвоїти ВВП за 15 років - говорить одна з заступниць міністра економіки. І це реально можливо було в недалекому минулому в Польщі, Китаї, Індії, Ірландії, Південній Кореї. Та у післявоєнних ФРН, Японії, СРСР. Та чи багато схожого у цих кейсах з нашою поточною ситуацією.🙌Зрозуміти державні компанії в гонитві за мегаватами цілком зрозуміло. Вони виконують соціальне і політичне замовлення. І якщо не буде економіки в інвестиційному проекті то зажди вразливе місце буде прикрите розпорядженням зверху. 🫰Інвестори приватного сектору зазвичай підписують так звані PPA зі споживачами і великими трейдерами. Але жоден з таких інвесторів не має законтрактованих обсягів продажу. Воно й зрозуміло, ніякий великий споживач не буде підписувати контракт по газовій ціні 150+ євро/МВтг. 💘Єдиний розрахунок - на війну та тотальне пошкодження наразі частково відновленої традиційної генерації.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
💤Хроніки Енергетичного затишшя 💤🔇Доволі тихо проходить енергетичне міжсезоння. Дивлячись з Києва. Насправді не все так тихо. 🤫В Києві просто не працює жоден обʼєкт генерації. А регіонами десятками на тиждень продовжують горіти трансформатори вищою напругою 110-150кВ. Як наслідок у регіонах проблеми з енергопостачанням навіть при наявності генерації і імпорту в достатніх обсягах… її просто немає чим передати споживачам. ➕Разом з трансформаторами виходять з мережі і різні обʼєкти розподіленої генерації. 🟰В підсумку на рівні енергосистеми поки маємо системний профіцит пропозиції. В торгах на РДН на 02 червня пропозиція склала 111 млн кВтг а попит усього 71 млн кВтг. Як результат - системне четвертий місяць поспіль зниження цін на базове навантаження. 📉👀Новини Наглядових рад. Енергоатомні наглядовці такі вирішили розподілити функції фінансового та загального керування та ядерної безпеки (Chief Nuclear Officer). Фахівці обленерго та теплової генерації можуть провести аналогію з Директором по охороні праці… саме така поважна роль буде відведена фахівцям технократичного формату в новій системі управління. Як воно буде на практиці - подивимось. Може вже і Штучний Інтелект оберуть до кінця року головувати в наглядовій раді… в якості проривної інновації і економії витрат. В такому рішенні як модно зараз говорити downsidу нижче)☝🏻Ще однією цікавинкою міжсезоння можуть стати аукціони на довгі продукти квартал/півріччя/рік з боку Енергоатома, Укргідро і Центренерго. Останнє навіть вперше за багато місяців відкрило сесію з продажу короткої позиції на червень, але нижче 5400 ціну так і не знизило. В результаті - нульовий результат. Повертаючись до теми довгострокових контрактів, загальний обсяг таких продуктів може становити до 300МВт, рішення знаходиться на розгляді в Міністерстві економіки.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🪄 Мрія простого юриста або штурвал від Атома 😍Люди такі мрійники. От буває, що раптом виникає таке нестерпне бажання стати генеральним директором, наприклад Енергоатому, і можливості наче є… а не вистачає чогось такого… незначного і пустопорожнього як спеціальна ліцензія Держатомрегування. Атавізм. 👉🏻Але якщо ти юрист або фінансист або просто поважний топ-смотрящий то ти ж її не отримаєш. Але ж менеджер ти сильний і знаєш як гроші рахувати. То Дилема на мільярд. 🛑Не зміг її в свій час вирішити один заслужений юрист, якому від відчаю втрати ядерних СЕО-персектив довелося стати Міністром, пару разів. Адже тінь Чорнобиля та Фукусими затьмарила перспективи знести відповідні СЕО-обмеження до Статуту компанії.⏰ Але час іде. Ті ж самі мрії потрапляють в інші голови… доволі світлі, доволі незалежні, доволі наглядові… і от дійсно, чому зрозумілому Юристу або продвинутій екологині або асоційованому професору економіки Піттсбурзького університету не стати самим кращим в історії СЕО Енергоатома тут і зараз. Це ж не про атомну бомбу будувати а про гроші рахувати??? 🤠Та і ці люди з Лізензіями Держатомрегулювання всі на одне обличчя… якісь нудні інженери які десятиріччями вчили якусь ядерну нудоту. Нема з кого СЕО обрати. І шляпи вони підбирають собі не модні. Як вважаєте?💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🆕Нейросайнс, біотек та інші розумні слова. Погляд на енергетику провідного українського науковця🫧Іноді цікаво виходити зі своєї бульбашки і дивитися на світ. Піднімемо і ми свій енергетичний перископ і подивимося на енергетику з точки зору звичайного топа-викладача національного рівня. 💬«… всі наші ТЕС розбомбили, електрика є тільки у тих хто там децентралізовано якось поставив, в тих містах чи селах в яких децентралізацію поставили там воно працює» так бачить поточний стан енергетики України колишній член Наглядової Ради Енергоатому пан Милованов (інтервʼю на Ютуб блогеру Федоріву що вийшло декілька днів тому). Тобто колишній Член про існування самого Енергоатому поки не підозрює, електрика = децентралізація + розбомбізація. Далі, і це також цікаво, як Науковець бачить енергетику найближчого майбутнього. «…Китай інвестує величезні обсяги в альтернативну енергетику. У тебе ціна альтернативної енергетики в сонячний день нуль буде…». Парадокс Науковця: інвестувати в виробництво яке дає продукт з нульовою ціною… Наш як кажуть, едвайз, до екс-наглядчанина, не тільки вивчати розумні слова та назви технологій ШІ, але й ними потрошку користуватися. 👉🏻Китай дійсно домінує у виробництві сонячних панелей (80+ % глобального виробництва) але 75% китайських сонячних панелей йдуть на експорт (тому що краще створювати товар за який платять долари а не нулі). А сам Китай на 65% виробляє електроенергію з вугілля і має 300ГВт потужностей нових ТЕС на вугіллі у стадії будівництва. 🙋🏻♂️ Чому так? Тому що сонце не вирішує проблему енергонезалежності і стабільності постачання. Саме стабільність і керованість має ціну в сучасному енергоміксі. ☀️ Сонце є частиною енергоміксу, яка має свої обмеження (як в сезонному так і в добовому циклі споживання) і вкрай низьку ціну як стен-елоун продукт для споживачів. А інтервʼю раджу подивитися. Нажаль їх з керманичами галузі мало виходить…💫 ГОМЕР-енергетик 💫
👉🏻 15000 - вони повернулися 🆕23 квітня відповідне рішення щодо встановлення нового - старого рівня обмежень цін на Ринку на добу наперед прийнято Регулятором на своєму засіданні.ℹ️Наступний перегляд згідно з нормативною базою Регулятора відбудеться за півроку. На самому засіданні з цікавих виступів був спіч нардепа Кучеренка про те, що якщо рішення відбудеться для залучення імпорта, то як альтернативу треба приймати імпортне ПСО і покладати зобовʼязання на державного трейдера (НАК ЕКУ). 🛑Пропозиція не нова, питання де взяти гроші на додаткове ПСО?1)АТ ЕКУ по підсумкам 2025 вперше збиткове (мінус 24 млн грн), 2) обсяг імпорту за 4 неповних місяці 2026 року вже склав 3.5 млрд кВтг і за обсягами перевищив показники минулого (за 12 місяців 2025 імпорт склав 3,4 млрд кВтг)3) можливий обсяг ПСО за сценарієм імпорту 10 млрд кВтг по 2026 року (якщо порахувати пропорційно до кінця року) міг би скласти до 200 млн євро. ☝🏻Один з можливих донорів для процесу імпорту, а саме НЕК Укренерго (також були такі ідеї в минулому) вже має тільки небанківської заборгованості перед учасниками ринку на 35 млрд грн. 👥Щодо інших виступів: Нікопольский феросплавний виступив з позицією що все і так ок. Обленерго попросили врахувати зміни в тарифах на власні послуги. То ж рішення прийнято. Як це вплине на ціну, побачимо. З огляду на поточну картину, в травні можливі зміни в бік підвищення лише по 3-4 годинах у добі, які дійсно час від часу впираються в обмеження.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🐠 В пошуках розподіленої генерації Як ми писали нещодавно, НЕК Укренерго шукає підходи до управління розподіленою генерацією. Адже то зараз наче і резерв і не резерв в енергосистемі.🔙Минулого тижня працівники НЕК Укренерго та обленерго почали обдзвонювати Газову генерацію і давати вказівки працювати на максимум потужності. Формування при цьому були дуже різні за форматом, але за класичною термінологією «з вимог операційної безпеки». 👉🏻Результативність таких дій - мінімальна. Нові інвестори категорично не хочуть працювати у збиток. Та і самі віддавані таких команд (тут маються на увазі конкретні люди оср та НЕК) не до кінця розуміють що вони хочуть. 📈Зміна прайс кепів на балансуючому ринку до 17 тис грн для всіх годин доби відкриває для Газгенів економічний кейс «працюй з рентабельністю 100% - отримуй гроші за 1.5 роки». За класичними вимірами варіант з розряду «може бути» але гроші за газ треба платити наперед, ніхто кредитувати в комерційному сегменті не буде, то і кількість таких мегават годин буде обмежена.🫰🏻Ідеальною була б ситуація з фінансовим оздоровленням Балансуючого ринку, яку планувало зробити попереднє керівництво НЕК Укренерго за рахунок кредитів/грантів міжнародних фінансових інституцій. Але у Попередників так нічого і не вийшло, а Діючі про такі перспективи навіть і не мріють. 🤓То ж поки результати експерименту такі:- адміністративні важелі поки не діють - економічні покращаться з 1 травня. Але треба розуміти що на відміну від зими, ціни на ДД, РДН, ВДР в теплу пору року будуть не дуже гостинні для газових кіловат годин (зараз грін флег на старт для газу від 8.1 грн/кВтг)💫 ГОМЕР-енергетик 💫
❄️ І знову сніг, і знов обмеження 🕳 ❓Чому? Проста відповідь тому що:🥶Похолодало🏭 Генерація працює без резервів. А ті резерви, що є поки не вважають себе частиною системи⏱️ Реакція системи на фізичне (не комерційне) збільшення попиту займає час 1️⃣З першим все зрозуміло. Сніг тому підтвердження. Ніяких маніпуляцій.2️⃣ Два енергоблоки АЕС вже в ремонті. ТЕС і ГЕС працюють всім доступним обладнанням. Сонця немає.🔙За довоєнних часів проблеми різких змін погодних умов вирішувалися через балансуючий ринок, де в резерві знаходилося щонайменше 1ГВт потужностей. Диспетчер НЕК Укренерго віддавав команду на пуск і таким чином покривалися дисбаланси. ☝🏻Зараз таку функцію мають використовувати Батарейки і розподілена газова генерація. 🔋 І якщо до батарейок питань немає, їх розрядили швидко. То газова генерація схоже сховалася в кущах… її наче не стало. Але ж вона вся від 5МВт диспетчеризується, значить повинна отримати команду від диспетчера НЕК Укренерго і працювати на Балансуючому ринку. Хоч 24 години на добу. Звісно робота на Балансуючому має свої недоліки (велика заборгованість) але ж інші Генерації працюють. Так само з економікою виробництва електроенергії… у іншої генерації ніколи не питали про рентабельність роботи перед наданням компании на пуск… постфактум збирали наради, які місяцями нічого не вирішували а генерація працювала, виконувала свою функцію. Це не є добре, але такі реалії в яких всі працюють десятки років. 🏁Врешті решт, комерційні графіки постачання наздогнали зміну погоди, збільшилася ціна і обсяги комерційного та промислового імпорту. Але коротка ситуація виявила проблему. Газова розподілена генерація не керується і не працює на систему. Поки.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🔥 Газові прайс кепи 🆕 Сьогодні Регулятор на своєму засіданні ухвалив рішення про початок процедури перегляду прайс кепів. Якими вони будуть - побачимо згодом, варіантів безліч:1️⃣залишити все як є (базовий але найменш вірогідний)2️⃣ повернути 15 тис гривень (середня вирогідність, але очевидне бажання зекономити на денних годинах)3️⃣ застосування нової погодинної кривої з акцентом на денний та вечірній пік (з меншою за 15000 ціною базового навантаження).🎹Процес проходить під акомпанемент інвесторів в газову генерацію, які з одного боку лишилися пільгового газу, з іншого боку перспективи мати в майбутньому ціни на ринку, які покривають їх витрати. 🔙Ситуація знайома, неприємна. Але в минулому на неї могли не реагувати роками. Зараз, коли інвесторів багато і вони потужні, проблема нехай не блискавично, але оперативно буде вирішена (що не відміняє тезу про те, що прайс кепи можна було й не знижувати).🤫Відверто кажучи, в квітні-травні прайс кепи навряд чи будуть суттєво впливати на ціни та формувати привабливе середовище для спалювання газу:📈денна зона в Угорщині/Словаччині/Румуніі вже тиждень як взагалі мінусова по ціні (привіт інвесторам у сонце), у нас в Україні депресуючо-мінімальна;🌚 вночі ціни вище денних але формуються під впливом високої бази виробництва АЕС, ГЕС та енергоблоків працюючих на вугіллі;🏷 вечірній та денний пік утримуються в імпортному паритеті який поки складає до 200 євро/МВтг і не очікуваних 100+% рентабельності від паливної складової.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🤏🏻Прайскепи 🤏🏻То ж давайте поспекулюємо на тему причин, чого так раптово (бо можна ж було раніше в березні) повернулися до теми переосмислення рівня прайс кепів. 1️⃣ Падіння обсягів імпорту. За січень ми мали 894 млн кВтг, лютий 1 262 млн кВтг, березень 940 млн кВтг. Квітень почали в темпі 370-380 млн кВтг на місяць. Сам такий факт може ні про що в принципі не свідчити. Але він залишає систему без гнучкості. Криза навколо Ірана підвищила ціни на електроенергію в ЄС і імпортери не мають бажання брати на себе ризики потрапляння в збитки, викликані обмеженнями цін.2️⃣ Газова генерація, новостворена при поточних ринкових цінах на газ має індикатор включення в роботу на рівні 8 000+ грн/МВтг і де-факто працює 2-3 години на добу. В нічний і денній зоні прайскепи роблять роботу таких станцій неможливим. Загальна потужність таких станцій оцінюється у 500МВт і це суттєве погіршення надійності.3️⃣ Аварійна допомога. Так, на початку квітня і про неї вже згадали. Крім того, що вона дорожча, Словаччина та Угорщина відмовляються її надавати.➡️То ж в цілому виходить така ситуація, що ціна РДН обʼєктивно знизилася (нові прайс кепи, вихід Укргідро з продажем на ДД та РДН, потепління та збільшення світового дня, тощо). Але у випадку хмарної погоди або похолодання або істерії на європейських ринках при таких прайс кепах система стає незбалансованою. ❓Що далі? Логічно було б очікувати повернення рядового-15000… але логіка у кожного своя. 🎥 А поки ми починаємо новий сезон серіалу Один прайскеп за іншим: 👀Серія 1 - Перегляд без перегляду 👓 Серія 2 - Аукціон наосліп 🌌 Серія 3 - Нічне засідання 🗒 Серія 4 - Записка депутата 🌪 Серія 5 - Трейдерський переполох🫰🏻 Серія 6 - Блогери рахують гроші☕️ Серія 7 - Кава на Володимирській 🏁 Серія 8 - А шо це було? Фінал сезону.💫 ГОМЕР-енергетик 💫