🇹🇭 Найбільший банк Таїланду заблокував рахунки тисяч росіянBangkok Bank, провідний комерційний банк Таїланду та один із найбільших у Південно-Східній Азії, з 25 травня масово блокує картки громадян росії. Під удар потрапили тисячі туристів та релокантів, які раніше без проблем відкривали рахунки для зберігання заощаджень.Нові правила обслуговування передбачають, що картки залишаться дійсними лише для росіян з довгостроковими візами, тих, хто перебуває у шлюбі з громадянами Таїланду, або володіє нерухомістю в країні. Решта клієнтів можуть разово зняти свої кошти, але доступ до подальшого обслуговування буде закрито.Bangkok Bank обслуговує понад 17 мільйонів клієнтів у глобальній мережі відділень і довгий час дозволяв відкривати рахунки навіть туристам.Зміни пов’язані з посиленням внутрішніх регуляторних вимог та оцінкою ризиків фінансування тероризму та шахрайства. Однак користувачі вважають рішення примусовою реакцією на санкційний тиск, який змушує і без того ізольованих росіян шукати нові фінансові канали.Це ще один сигнал для кремля: навіть у традиційно «нейтральних» країнах фінансова підтримка громадян рф стала обмеженою, що відображає глобальну тенденцію економічної ізоляції росії.💙💛 Omelyan News
💻За офіційними даними Федеральної митної служби рф, поставки американських процесорів Intel до росії у 2024 році впали на 95% у порівнянні з попереднім роком — до всього 20 тис. штук. Також значне скорочення зафіксовано і щодо процесорів AMD: мінус 81% рік до року, до 17 тис. штук.Офіційні цифри не збігаються з реальним попитом.Гравці ринку вказують, що статистика митниці не враховує обхідні схеми ввезення через треті країни та маніпуляції з оформленням товарів. Деякі компанії навіть заявляють про зростання поставок на третину та підвищення цін на 10–12%. Представник російського виробника обчислювальної техніки визнає, що «процесори надзвичайно затребувані», і впевнений: постачання будуть продовжуватись, хай і в тіньовому режимі. Лише для російських серверів у 2025 році, за його словами, потрібно буде щонайменше 300 тис. процесорів.Скорочення легального імпорту — прямий наслідок західних санкцій, а також політики компаній Intel і AMD, які публічно припинили роботу в росії. Проте російські структури продовжують шукати способи закупівель через треті країни, зокрема через ОАЕ, Туреччину, Китай або пострадянські держави.Попри драматичне падіння офіційного імпорту, обхідні канали функціонують. Але це підвищує витрати, ризики та залежність від сірого імпорту. Водночас динаміка підтверджує ефективність санкцій у сфері високотехнологічної продукції.
⛴«Совкомфлот» — головний морський перевізник рф — продовжує отримувати збитки через санкціїНайбільша судноплавна компанія росії — «Совкомфлот» — оголосила про збитки в $393 млн за I квартал 2025 року. Це різкий обвал у порівнянні з аналогічним періодом 2024-го, коли компанія ще декларувала прибуток у $216 млн.Виручка впала майже вдвічі — до $278,5 млн. Вперше збитки перевищили доходи, що свідчить про масштабну кризу в компанії.Причина — західні санкції проти «тіньового» флотуСанкції США (січень 2025) торкнулися 69 суден «Совкомфлоту», зокрема 54 танкерів і 4 газовозів.У лютому до європейських обмежень додали ще 74 судна та «СКФ Арктика».Через це частина флоту простоює, а компанія втратила стабільні платежі від клієнтів.Компанія зіткнулася з фінансовим та операційним колапсом - проблеми з клієнтами: дехто відмовився від послуг «Совкомфлоту» ще в кінці 2024 року, збільшилися комерційні та юридичні ризики: труднощі з платежами, логістикою, контрактами.Найбільший у світі флот Aframax-танкерів більше не приносить прибуткуДо війни «Совкомфлот» був флагманом морських перевезень на арктичному напрямку, володів 10 льодовими суднами. Тепер — збитковий актив на тлі санкційної ізоляції.⚠️Крах ключового перевізника російських енергоресурсів — один із найяскравіших прикладів ефективності точкових санкцій, спрямованих на «тіньовий» нафтовий експорт рф. Це б’є не лише по фінансах компанії, а й по логістиці російської нафти й газу, створюючи системні ускладнення для всього сектору.
🇭🇺 Угорщина може втратити право голосу в ЄС: Рада Євросоюзу розгляне застосування статті 7Рада ЄС із загальних питань внесе до порядку денного розгляд можливості застосування до Угорщини статті 7 Договору про Європейський Союз, яка передбачає позбавлення країни-члена права голосу в разі загрози серйозного порушення спільних європейських цінностей. Про це свідчить оприлюднений офіційний порядок денний засідання.Йдеться вже про восьме слухання у межах цієї процедури, ініційованої Європарламентом ще у 2018 році. Претензії до офіційного Будапешта стосуються виборчої системи, незалежності судової влади та дотримання прав нацменшин. Попри численні рекомендації, уряд Віктора Орбана не здійснив суттєвих реформ.Нова хвиля критики на адресу Угорщини з боку європейських партнерів спричинена систематичним блокуванням санкцій проти росії та гальмуванням євроінтеграції України. У квітні 2025 року міністр закордонних справ Естонії Маргус Тсахкна заявив, що всередині ЄС зростає підтримка ідеї позбавлення Будапешта впливу на ухвалення рішень.📌 У разі схвалення рішення Угорщина втратить право вето, яке Орбан активно використовує для блокування фінансової допомоги Україні та послаблення санкційного тиску на росію.Європейський Союз дає чіткий сигнал: системне порушення демократичних норм і співпраця з авторитарними режимами не залишаться безкарними.💙💛 Omelyan News
📣Фіцо підігрує кремлю, але виходу з санкційної політики Словаччина не маєПрем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що підтримав би референдум про скасування санкцій проти росії, якщо такий буде оголошений. Проте ця заява — не більше ніж політичний жест, який не має жодної реальної ваги у межах зобов'язань країни як члена ЄС.Фіцо, коментуючи санкційну політику Брюсселя, звинуватив ЄС у "недоречності" ініціатив нових обмежень проти рф на тлі переговорів щодо припинення війни в Україні. Але це риторика, яка повністю відповідає проросійському курсу його уряду й особисто політичним інтересам.На практиці жодна країна ЄС не має права в односторонньому порядку скасувати загальносоюзні санкції, навіть за результатами національного референдуму. Словацький президент Петер Пеллегріні, який дотримується обережної проєвропейської лінії, навряд чи дозволить проведення плебісциту, який прямо суперечить міжнародним зобов’язанням країни.Попри зібрані 400 тисяч підписів за проведення референдуму (при необхідному мінімумі в 350 тисяч), ця ініціатива має суто символічний характер. Вона використовується як інструмент політичного піару Фіцо та демонстрація лояльності до москви.До того ж, попри гучну антисистемну риторику, уряд Словаччини не заблокував навіть транзит чеської військової допомоги Україні, що свідчить про обмеженість дій навіть у внутрішньоєвропейському контексті.Заява Фіцо — ще один сигнал про присутність російського впливу в політичних верхах Словаччини, однак вона не має жодного потенціалу для реального послаблення санкційного тиску на росію. Європейська політика формулюється в Брюсселі, а не в Братиславі.
❗️Китайські компанії значно розширили свою присутність у європейських портах, що викликає зростаюче занепокоєння в Брюсселі щодо безпеки та стратегічної автономії ЄС, - PoliticoДержавні підприємства Китаю, такі як COSCO Shipping і China Merchants Group, а також гонконгська компанія Hutchison Ports, наразі мають частки в понад 30 терміналах по всій Європі, включаючи ключові порти в Роттердамі, Антверпені та Гамбурзі. Європейські посадовці висловлюють стурбованість тим, що така економічна присутність може призвести до залежності від Китаю, створюючи ризики шпигунства або саботажу. У зв'язку з цим, Європейська комісія розглядає можливість посилення контролю над іноземними інвестиціями в критичну інфраструктуру.Зокрема, бельгійські порти Антверпен і Зебрюгге стали об'єктами китайських інвестицій, що викликало дипломатичні суперечки між Бельгією та Китаєм. Бельгійський міністр закордонних справ Хаджа Лахбіб висловила занепокоєння щодо потенційного використання китайських цивільних суден у військових цілях, що спричинило вимогу з боку китайських дипломатів відкликати ці заяви. Європейський парламент також закликає до обмеження іноземного впливу в портах ЄС та пропонує проведення Європейського портового саміту для обговорення питань безпеки, конкурентоспроможності та іноземного впливу. У світлі цих подій, ЄС прагне зменшити стратегічну залежність від Китаю та забезпечити безпеку своєї критичної інфраструктури, розглядаючи можливість запровадження обов'язкового механізму перевірки іноземних інвестицій та посилення співпраці між країнами-членами для блокування підозрілих інвестицій у критичну інфраструктуру.
⚡️російський експорт у США зростає на тлі технологічного застою та імпортної ізоляціїХоча товарообіг між росією та США у березні різко зріс до $573 млн, понад 90% цього обсягу припадає на російський експорт — переважно сировину, зокрема добрива. Це означає, що рф, як і раніше, грає роль «сировинного придатку», не маючи змоги закуповувати технології чи обладнання, необхідні для модернізації своєї економіки.Імпорт з США залишився мізерним — $50 млн, що вказує на обмежений доступ рф до американських товарів, особливо технологічного чи високотехнологічного призначення.Такий односторонній обмін є ознакою деградації російського виробництва, що дедалі більше залежить від валютних надходжень за рахунок простих ресурсів, але втрачає доступ до критичних імпортних компонентів.Формальне зростання торгівлі не свідчить про зміцнення економіки, а, навпаки, про стратегічну слабкість та ізоляцію, де навіть мінімальні обсяги викликають «історичні» піки — через повну втрату доступу до інших ринків.Крім того, зростання експорту добрив може свідчити не про ринковий успіх, а про спроби росії розпродати залишки, щоб покрити величезний бюджетний дефіцит на тлі падіння цін на нафту.
😡Попри міжнародну ізоляцію та санкції, росія у перші чотири місяці цього року змогла наростити експорт газу до Європи через трубопровід "Турецький потік" на 13%, довівши обсяг постачання до 5,76 млрд кубометрів. Такі дані наводить ENTSOG. Втім, ця тенденція зупинилася вже у квітні — через теплу погоду та активне зростання імпорту зрідженого газу з альтернативних джерел ЄС почав обмежувати свої закупівлі у держави-агресора.Минулого місяця поставки російського газу в Європу обвалилися більш ніж на 10% у порівнянні з березнем, а добове завантаження "Турецького потоку" скоротилося до 41,7 млн кубометрів — мінус 8% до попереднього місяця. Попри незначне зростання на 2% у порівнянні з квітнем 2024 року, фактичний обсяг у 1,25 млрд кубометрів є найнижчим із червня минулого року.Нагадаємо, що "Турецький потік", із проєктною потужністю 31,5 млрд кубометрів, використовується росією як інструмент політичного впливу на Туреччину та країни Південної і Південно-Східної Європи, що ставить під загрозу енергетичну безпеку регіону.
❗️🌍 Європа побила історичний рекорд імпорту ЗПГ — росія дедалі більше втрачає газовий впливУ квітні 2025 року Європа імпортувала рекордні 12,8 млрд кубометрів зрідженого природного газу (ЗПГ) — це найбільший показник за весь період спостережень, згідно з даними Gas Infrastructure Europe. Порівняно з квітнем 2024 року обсяг імпорту зріс на 20%, що демонструє масштабний та системний перехід ЄС на альтернативні до росії джерела енергії.Структура газопостачання в Європі у квітні 2025:ЗПГ — 33,6% (1-е місце)Відбір з підземних сховищ — 27,2%Газ із Північного моря (переважно Норвегія) — 22,2%Ці дані свідчать про глибоку трансформацію європейського енергоринку:Російський трубопровідний газ остаточно втрачає статус "незамінного".Збільшення частки ЗПГ означає більш гнучку та безпечну модель імпорту, яка не залежить від політичного шантажу кремля.Інфраструктура ЄС активно розвивається: нові термінали, збільшення потужностей, стабільні постачальники з США, Катару, Алжиру тощо.🧨 Кремль роками використовував енергоресурси як зброю — тепер цю "зброю" в нього вибивають з рук ринковими методами.
📈У росії тарифи ЖКГ зростуть на 40% за чотири роки: кремль перекладає економічні провали на плечі громадянросійська влада готує черговий удар по гаманцях громадян — згідно з оновленим макроекономічним прогнозом Мінекономрозвитку рф, комунальні тарифи зростатимуть темпами, яких країна не бачила десятиліттями.Загальні витрати на послуги ЖКГ у рф зростуть на 11,9% уже цього року, на 9,8% у 2026-му, 7,9% — у 2027-му і ще на 5,9% — у 2028-му. Сумарне зростання за чотири роки складе понад 40%, тобто набагато більше, ніж було заплановано раніше. Це різке підвищення тарифів на тлі війни, економічної стагнації та міжнародної ізоляції.Газ, який і без того подорожчав на 24% з початку повномасштабного вторгнення, продовжить стрімко дорожчати: +10,3% цього року, +10,6% — у 2026-му, і ще +9% та +7% — у 2027–28 роках. У результаті лише за 2025–2028 роки рахунки за газ зростуть на 42%, а з урахуванням попередніх років — на понад 76%. І все це, за словами уряду рф, — для «надійності постачання» та підключення окупованих територій.Електроенергія теж стане «розкішшю»: її тарифи збільшаться на 38% за чотири роки. Найбільші підвищення — 12,6% і 9,3% — припадають на 2025–2026 роки.Це підвищення неодмінно призведе до нової хвилі інфляції, яка ще більше знецінить доходи росіян. Комунальні платежі становлять до 8% споживчого кошика, і вже самі по собі можуть додати 0,4% до офіційної інфляції у 2026 році.❗️Фактично кремль фінансує війну та утримання окупованих територій коштом власного населення — зростання тарифів виправдовується «соціальною газифікацією» та підключенням захоплених регіонів до інфраструктури рф.