І продовження нотаток з Be Wine 🥂Marengo. Український бренд, який зараз відзначає своє 25-річчя. На честь Дня народження був розроблений святковий дизайн пляшок, в асортименті з'явилися декілька нових літній позицій - готові коктейлі а-ля Белліні та Апероль шприц, якщо любите солодкі напої з бульбашками та яскравими фруктовими смаками, спробуйте обов'язково. Традиційні ігристі Marengo порадити поки складно, бо на дегустацію їх пропонували кімнатної температури. Цікаво, що Marengo робиться в Україні на декількох підприємствах, в тому числі і на “Коблево”, а цьогоріч вино вперше розливали в Італії.“Сікера” - ще один український бренд, виробничі потужності якого базуються в Броварах. Медоварня “Медовий Спас”, як зрозуміло з назви, робить питні меди, що за смаком та структурою дуже схожі на вина, лише з медовими відтінками. Окрім меду іншим інгредієнтом напоїв є ягідні та фруктові соки прямого віджиму - смородини, порічки, чорноплідної горобини, аґрусу, яблук, груш, вишні. Для любителів ігристих вин є легкі медові петнати, точніше, петкети - купила собі пляшку, бо котик на етикетці дуже нагадує нашого Шмеличка 🥰Ще сподобалося: манговий мармелад з сиром на стенді Lactalis, характерні червоні іспанські вина Matsu, поживне морозиво з лімончелло, свіжий квітковий петнат Lowkowo та їхня житомирська історія, рожеве ігристе від “Лелеки” і дуже приязні дівчата на стенді виноробні.Наостанок ми з подругою хотіли спробувати якесь смачне просеко, і сомельє одного інтернет-магазину запропонував нам повну екзотику - рожеве нефільтроване ігристе Zanotto Nude Frizzante Rosato Brut з Венето, на фото це пляшка з обрисами жіночого тіла на етикетці. Це вино - просеко, виготовлене методом ансестраль, тобто фактично петнат, тому має легкий дріжджовий присмак. На відміну від Nude, інший венетійський петнат Corte Moschina Purocaso Sui Lieviti - ідеал свіжості та чистоти, яким ми і завершили нашу присутність на Be Wine-2026. Hasta la vista, baby! 😎🍾
Що здивувало:Безалкогольні (точніше, деалкоголізовані) вина Bolle. Дуже сподобалися у тихому варіанті, ігристі - надто пінні і не створюють відчуття, що п'єш саме вино. Хоча слушно зауважила керівниця Winetime Academy Лідія Якшина, яка проводила презентацію, від безалкогольного вина і не варто очікувати повної тотожності, бо яким би якісним воно не було, це все ж таки зовсім інший напій.Солодкі вина. В останні роки здобули собі настільки погану славу, що люди в черзі на дегустацію лякалися і тікали, і дарма. Висока кислотність робить природно солодкі вина легкими та елегантними, якимись хрусткими та свіжими. Поруч зі мною сиділа дослідниця гастрономічної культури України Олена Брайченко, вона була щиро здивована, наскільки забутий цей солодкий смак. Ми поговорили, що до таких вин можна подавати збагачений вершками сир, фрукти чи навіть торт, але і соло вони самодостатні і пити їх можна без вигаданого приводу.Нова лінійка “Коблево” - два білих вина і три червоних. Тут особливо сподобалися купажі Сухолиманський білий/рислінг сухе та Одеський чорний/мерло напівсолодке. Вина представляла головний технолог підприємства Тетяна Матвєєва, розповідала про філософію нових вин і запрошувала всіх приїздити в Коблево. Після презентації до неї підходили вражені дегустатори та висловлювали захоплення, бо від українського промислового виробника зазвичай не очікують чогось надзвичайного. І чесно кажучи, на Одеському чорному/мерло можна було б вже завершувати подорож по Be Wine, але далі буде 🍷🤓
І хочу нагадати про надзвичайну винну подію цієї весни - міжнародне винне шоу Be Wine, що відбуватиметься в столичному КВЦ “Парковий” в останній вікенд місяця, 30-31 травня 🍾🥂Чому варто відвідати Be Wine? Бо це не лише можливість заглибитися в фахове середовище та спробувати кращі зразки українського та світового виноробства. Це також масштабна освітня платформа, де в форматі коротких лекцій у супроводі вина можна дізнатися про особливості вин Старого й Нового Світу, порівняти зразки одного регіону чи різні вінтажі одного сорту. Минулоріч мені особливо сподобалися ці дегустаційні панелі від кращих фахівців України, і зараз програма ще цікавіша: протягом двох днів на гостей чекатимуть понад 80 дегустацій та більше 1000 вин з усього світу, а також різні формати знайомства з сучасною винною культурою - від “швидких побачень” з вином до професійних дегустаційних сесій 🤓Де куштувати вино на Be Wine▫️Wine Zone - головний простір знайомства з вином, де гості можуть вільно мандрувати між учасниками експозиції, ставити питання, дегустувати. Винну зону доповнюватиме гастрономічний простір Food & Lounge.▫️Експрес-дегустація (Speed Tasting) - короткі дегустації тривалістю 20-25 хвилин, під час яких можна швидко познайомитися з окремими брендами, регіонами або винними стилями.У програмі Speed Tasting - ігристі вина Австрії, вина Португалії, Нової Зеландії, Італії, українські SHABO та Pilot’s Wines, десертні, безалкогольні, органічні вина, медові напої та багато іншого. ▫️Професійна дегустація (Professional Tasting) - це 50-хвилинні дегустації, де вино розглядається не лише через смак, а й через контекст: регіон, теруар, історію, технологію, стиль і ринкову цінність.У професійній програмі - вина Нової Зеландії, Італії, Австрії, Іспанії, Франції, Каліфорнії та України. Окремий акцент програми на тренди сучасного ринку: безалкогольні та органічні вина, автохтонні сорти, українське виноробство та крафт.▫️Преміальна дегустація (Premium Tasting) - винятковий досвід для знавців, адже тут досліджуватимуть вина, які зазвичай рідко представлені у відкритому дегустаційному форматі. Серед преміальних дегустацій - Moët & Chandon, каліфорнійські вина від Chateau Montelena, Robert Mondavi, Silver Oak та інших, вінтажна шампань, біодинамічні вина Півдня Франції Gérard Bertrand, а також окремі релізи SHABO та Schloss Gobelsburg. Спікери та експертиДо програми Be Wine долучаються сомельє, амбасадори, винні лектори, представники українських і міжнародних компаній, засновники виноробень та експерти ринку. Серед спікерів - Іван Бачурін, Олег Антіпін, Катерина Ющенко, Валерій Нетеча, Катерина Спасіченко, Дмитро Саприкін, Олексій Бондар, Віталій Ковач, Матільде Булашен, Костянтин Затула, Олексій Гіжко, Олексій Отрашевський та інші.Ознайомитися з розкладом дегустацій та скласти власний план візиту можна вже зараз. Також одразу обрати відповідний квиток - їх вартість починається з 400 гривень. І до зустрічі за партою, будемо вивчати вино разом! ☺️🍷
Якщо ви слідкуєте за життям українського крафтового виноробства, могли помітити, що багато хто вчора і сьогодні публікував в соцмережах щойно отримані відзнаки дегустаційного конкурсу Wine&Spirits Awards. Церемонія нагородження відбулася в понеділок, 27 квітня. Вона завершилася Wine&Spirits Premiere - великою дегустацією вин нового сезону, де були також представлені вина-переможці весняних перегонів (другий конкурс Wine&Spirits Awards традиційно проходить восени). Мені вдалося заїхати на захід перед закриттям і трохи поспілкуватися з виноробами, які презентували свої вина особисто. Так, “Кохановська вайнері” отримали 11 нагород за самі лише петнати, з них п’ять (Б’янка/Зеніт, Туран, Кадарка, Зеніт, Б’янка) - золоті медалі. Член журі - винороб та переможець конкурсу Кращий дегустатор-2023 Ігор Максименко - розповів, що на дегустації наосліп поставив Турану найвищу нагороду і був щасливий познайомитися з виноробами, які створили це вино. Мені теж найбільше сподобалися Б’янка/Зеніт, Туран та малиново-чорна Кадарка з яскравим післясмаком чорносливу.Три нагороди отримали Villa Tinta - за Одеський чорний, Сухолиманський та Іршаї Олівер, а Максименко ще порадив скуштувати витримане Шардоне. Чудові “Раковецька лоза” мають чотири медалі, а їхній оранж з Мускату оттонель став найкращим у своїй категорії. П’ять нагород дістав Григорій Кулініченко, в тому числі за Соляріс. “Цей виноград зробив з мене винороба”, - зізнався пан Григорій. Усього в конкурсі брали участь понад 200 екземплярів вин та міцних напоїв, кожен стіл дегустаторів мав оцінити 45 зразків за п’ять годин. В результаті конкурсанти отримали 205 медалей: 9 платинових, 96 золотих, 72 срібних, 28 бронзових. Цікаво, що платиною нагородили лише міцні напої - віскі, наливки та бренді, а загалом відзнаки отримали як гранди українського крафтового виноробства, так і абсолютні новачки, і справжні "гаражні" винороби. Коли завершилася церемонія нагородження, всі пляшки були виставлені на загальну барну стійку і кожен відвідувач міг спробувати будь-який зразок. Усі - винороби, сомельє, відомі шефи, ресторатори - знайомилися, спілкувалися, хвалили чи давали поради, нюхали бокали одне одного, шукали у винах цікаві ноти. Було схоже, ніби на свято зібралася велика родина, і це було дивовижно, а зовсім скоро - нові яскраві винні події, слідкуйте за ними в календарі 🤓
В рубриці "Повстало питання" - чи обов'язково їсти сир зі скоринкою, якщо це пухнастик з білою пліснявою на зразок Камамберу? Були часи, коли їсти сир цілком вважалося особливим шиком і навіть a must. Я теж так робила, хоч та скоринка обпікала язик і була на смак зовсім не схожа на “Примху богів” (цей сир, хоч і промисловий, але складений досить гармонійно). Більшість рекомендацій наполягає, що відкидати кірку означає позбавити себе унікального гастрономічного досвіду, адже саме в ній концентрується смак. І в інструкціях по нарізанню завжди зазначають, що у кожному шматочку скоринки та м'якуша має бути порівну, тому і Брі потрібно ділити вздовж шматка, а скибки Рокфору - віялом, а не “косо, криво, аби живо”. Та і як не їсти, коли всі сири благородні й з біографією, і кожен грам на вагу золота? 🙈Проте я на власні очі бачила, як французи зрізають скоринку зі своїх же пліснявих сирів. І не тільки коли споживають у первинному вигляді, але й коли готують з сиром запіканки та кіші, особливо, якщо це брутальні миті зразки.Отже, думаю, правило таке: їстівну скоринку - утворену природним шляхом чи за допомогою бактерій - можна їсти тільки тоді, коли подобається її смак та текстура. Не подобається - зрізати і використати у стравах чи розділити з другом.🚫 Точно не треба їсти скоринку, вкриту парафіном, воском чи пластифікатором. Також не всім смакуватиме майже кам'яний чи резинуватий і дещо прісний верхній шар деяких твердих (наприклад, Пармезану) чи напівтвердих сирів - його можна подрібнити і додавати при готуванні. Тверді сири українського виробництва, запаковані у плівку, а потім вакуумовані брусками чи скибками, не містять скоринки, але мають на поверхні сітчасті відбитки від пресувальних форм. Цей шар я завжди зрізаю, бо відчуваю сторонній присмак. ✅ В сирих пресованих сирах кірочки дуже різноманітні: від тонких й оксамитових до відразливо гидких. Але навіть розфарбовані в найпохмуріші відтінки, в якомусь лахмітті і з недоречними плямами плісняви вони вражають розмаїттям смаків, іноді - з домінуючим землистим відтінком та відчуттям піщинок у роті. Тут дійсно варто спробувати сир повністю 😋✅ Сири з блакитною пліснявою можуть бути в “обладунках” чи без, при тому поверхня - сухою та шершавою чи плямистою і вологою, а смак назовні - інтенсивнішим, трохи аміачним. Мені найбільше подобається Фурм д’Амбер, бо він маслянистий, дуже ніжний і якийсь теплий, а форма головки у вигляді високого неширокого циліндра та спосіб нарізання поперек, роблять присутність скоринки мінімальною. ❓М'які сири з митою кіркою, а-ля Мюнстер чи Лімбургер, - наче та квітка, що дуже красива, але комахи тікають від її аромату. Тут всередині липкого сморідного бруска може виявитися ніжне кремове серце, але щоб скуштувати все разом, потрібен нейтралізатор на кшталт маринованої в оцті цибулі та міцної гірчиці чи чашки кави з цикорієм, аби занурити, наприклад, шматочок хліба, намащений доісторичним Маруалем. Навіть різати такі сири радять в рукавичках, бо запах довго залишається на руках, а ласувати Маруалем - взагалі на вулиці. Тож хочеться вражень - витримайте сир до піку зрілості та їжте зі скоринкою. Хоча може статися, що запах - лише завіса 😎✅ Родина м'яких сирів з білою пліснявою, колонізованих Penicillium Camemberti, теж строката. Аромати та товщина скоринки тут різняться від майже непомітних до потужних. В Ньошателі вона може бути аж надто грибною з нотами вологого опалого листя і навіть твердою і пружною, наче шапка гливи, у Camembert de Normandie - відгонити старою капустою чи редькою, і в делікатному Брійя-Саварен створювати різкий контраст з солодкуватою вершковою м’якоттю і відчуватися зайвою.❤️ Що точно краще споживати цілком, так це м'які сирки мініатюрних форм з натуральною скоринкою. З козячого чи коров'ячого молока, зморщені, хвилясті, плямисті, чорні від попелу, сухі чи текучі, пекучі чи лагідні, всі вони - справжні ласощі. Отже, їсти чи не їсти - питання вирішене, коли керуєшся власними відчуттями, настроєм та станом здоров’я. І якщо кірка зрештою залишиться на тарілці, сирні боги не покарають точно 😇
Як боротьба КМДА з МАФами набула масштабів маразмуЦе парк Шевченка, і ще нещодавно тут навколо фонтану стояли кіоски з кавою. Вони не були брудні, не були "розсадником антисанітарії", не перешкоджали пішоходам. Навпаки, створювали відвідувачам парку комфортні умови для прогулянок. Але, виявляється, міська влада кіоски в парках заборонила (тут і далі - скріншоти зі статті на Економічній Правді), хоча вони явно не стояли на траві і не псували зелені насадження. Чому заборонила? Риторичне питання. Можливо, думають, що зароблять більше коштів і зможуть спустити їх на асфальт, який зійде з доріг з першим сильним снігом? Чи просто тому, що можуть безкарно робити все, що хочуть? Бо вже 10 років триває це протистояння з мафами, але посеред важкої зими знищувати вуличні кав'ярні, тим більше в парку, додумалися лише сучасні прогресивні чиновники. Залишилося лише розпродати залишки комунальних туалетів, щоб в них відкрилися ресторани чи музеї чергових медуз, і точно вони увійдуть в історію як найкращі столичні управлінці.У міста немає стратегії розвитку, немає ніякого бачення, куди ми рухаємось, суцільне непорозуміння з озеленення (в одному місці зрізають абсолютно нормальні дерева, в іншому - розбивають сади з коштовними рослинами), з парковками та забудовою повний хаос, в історичному центрі на кожній вулиці по декілька закинутих будинків, що подекуди тримаються на чесному слові, а у КМДА ніби біполярний розлад. Зробити реєстр закинутих будівель вони не можуть, зупинити руйнування пам'яток архітектури вони не можуть, змусити власників історичних будівель виконувати зобов'язання по їхньому збереженню не можуть, розривати договори продажу з недоброчесними забудовниками теж, бо там же є власник (!), проти якого бідні міські чиновники та депутати безсилі. Проте коли питання можуть вирішити кілька комунальників з кувалдами - все дуже швидко вирішується. А людина, яка затіяла цю "реформу", ніби насолоджуєтся своєю владою. Як Павлік Морозов, що заклав свого батька більшовикам. Пан Буділов не подумав, що, можливо, з власником кав'яврні на набережній зникнуть і байкери? Чи він гадає, що новий орендар кіоска зможе заробити на пенсіонерах, які складають більший відсоток людей, що гуляють узбережжям? Хтось хоча б раз з'їздив туди і подивився, яка там публіка, коли байкерів немає?Чи ці злощасні "равлики"? Що в них поганого? Чому Буділов радіє, що їх позбувся? В Парижі чи в Берліні на будь-якій багатолюдній станції метро чи поруч з нею можна купити все, що завгодно, від свіжої випічки та кави до канцтоварів та одягу. І тільки у нас хтось вирішив, що все має бути зачищене до останнього лотка. Це якесь легалізоване шкідництво, яке точно не може бути пояснене забезпеченням комфорту киян. Бо і власники кіосків, і їхні орендарі, і покупці - це теж кияни, думку більшості з яких ніхто не питав (проте є питання у соцмережах, де полагодити взуття, бо жодного ж кіоску з ремонтом не залишилося). А ті уніфіковані кіоски, які поставили після попередніх хвиль знесення, так і залишилися порожніми.
Друга спроба познайомитися з іспанською гастрономією. Перша була не надто вдалою, адже коли ми з подругою колись були в Барселоні, до автентичних продуктів чи страв, здається, так і не дійшли (більше того, ніхто з нас не запам'ятав хоча б якусь їжу, яку ми їли під час подорожі). Проте на цей раз у мене були чудові гіди, які вже встигли розібратися у продуктово-ресторанному світі свого регіону, а саме, Валенсії, і ось що я дізналася:Апельсинові дерева 🍊Вони тут всюди: вздовж великих доріг і вулиць, у дворах чи парках, і навіть взимку вкриті яскравими помаранчевими плодами. Здавалося б, простягни руку і насолоджуйся, але ні. Апельсини, що ростуть у місті, їсти не можна, є декілька версій, чому: по-перше, їх обробляють отрутою від комах та хвороб, по-друге, вони токсичні через вихлопні гази, по-третє, просто неїстівні, адже мають гірку чи надто кислу м'якоть і слугують виключно окрасою міста - дерева вічнозелені, яскраві та рясно квітнуть ароматними білими квітами. Гіркі апельсини завезли в Іспанію завойовники-араби ще в 10 сторіччі , щоб оздоблювати ними палаци та мечеті. Після відвоювання іспанцями своїх земель дерева залишилися та стали звичним елементом міського ландшафту - в одному місті Валенсія їх нараховується понад 16 тисяч.Кава ☕Про місцевих барист кажуть, що кави вони варити не вміють та не знають різниці між капучіно та лате, тому замовляти краще каву з молоком (café con leche). Проте, здається, всюди є кава без кофеїну (descafeinado) та іноді також питають, на якому молоці приготувати. Мені кава здебільшого сподобалася, в одній кав’ярні капучіно було навіть з павутинкою, намальованою шоколадним соусом, єдина проблема - подекуди аж надто маленькі чашки. Випічка 🥐До гарячих напоїв пропонують різноманітну здобу, яка на перший погляд нічим не відрізняється від асортименту французьких чи німецьких пекарен. Є круасани, булочки з шоколадом з листкового тіста (pain au chocolat в Іспанії називаються napolitana de chocolate), пальм'є в цукрі та глазуровані шоколадом (palmeras), пироги з яблуками, чізкейки, торти з кремом, булочки з корицею, глазуровані чи в цукрі пончики-бублики та пампухи з кремом і багато іншого. Якщо ж придивитися, можна знайти і щось особливе. Наприклад, булочки-круасани з заварним кремом, вкриті цукровою скоринкою, чи відомі на весь світ чуррос. Популярні варіації на тему солодких французьких грінок (le pain perdu), перед смаженням хліб можуть розмочувати не тільки в молоці, а й в цукровому сиропі чи вині, а потім прикрашати кремом, шоколадом, цукатами чи горіховою пастою, ніби тістечко. Більше автентичної випічки можна побачити на ринку, про це - згодом 🙃
Спілкування з ШІ перед вечерею 🤭🤭Привіт. Що приготувати, коли є тільки сир?Привіт 🙂 Навіть із одного лише сиру (і базових дрібниць, якщо раптом є) можна щось придумати. Ось варіанти від зовсім мінімальних до трохи “кулінарних”:Якщо є ТІЛЬКИ сир 🧀Сирні скибки / кульки. Просто наріж або скачай кульки - добре як перекус.Запечений сир. Поклади шматок у духовку або на сковорідку - отримаєш тягучий, ароматний сир.Сир на сухій сковороді. Легко підрум’янь - з’явиться скоринка й інший смак.Якщо раптом є сіль / перець 🧂Пряний сир. Трохи спецій - і смак уже інший.Сирна “паста”. Розімни сир виделкою, додай спеції - можна їсти ложкою 😜Якщо є хоча б щось із цього:🍞 хліб → гарячі сирні тости🥚 яйце → сирний омлет або запіканка🥛 молоко / сметана → ніжний сирний крем🥦 зелень → сирна намазка🍯 мед / варення → десерт із сиромЯкщо це твердий сирСирні чіпси. Натри сир, виклади купками на сковорідку або пергамент і підсуши.Якщо м’який або кисломолочнийСолодкий сир. Розімни - готовий сніданок або перекус.Солоний сир. З сіллю та перцем - проста, але ситна страва.Ось такі рецепти. Смішно, але сирні чіпси точно якось треба спробувати 😋
США оновили офіційні дієтичні рекомендації на 2025–2030 роки, і якщо коротко - важлива справжня цільна їжа, мінімізацію цукру, більше білку та не боятися жиру. 1️⃣ Цільні продукти — база раціонуЦільні продукти — це їжа, яка максимально близька до свого природного вигляду.✔️ м’ясо✔️ риба✔️ яйця✔️ молочні продукти✔️ овочі✔️ фрукти✔️ цільні злаки❌ не: ультраоброблені снеки, солодкі пластівці, напівфабрикатиЧим менше інгредієнтів у складі — тим краще для тіла.2️⃣ Білок — дійсно важливийРекомендація: 1,2–1,6 г білка на 1 кг маси тіла на день.Що таке білок і навіщо він: • будує м’язи • підтримує гормони • дає довге відчуття ситості • потрібен і дітям, і дорослим, і жінкам, і чоловікамДжерела: • м’ясо • птиця • яйця • риба і морепродукти • молочні • бобові (як доповнення)Це більше, ніж радили раніше, і це логічно: люди мало їдять нормального білка.3️⃣ Жири більше не ворогТак, жири дозволені. Але якісні.Що таке “здорові жири”: • оливкова олія • авокадо • горіхи • жирна риба • натуральні молочні жириВони потрібні для: • мозку • гормонів • шкіри • засвоєння вітамінів A, D, E,KЛіміт: жири ≈ до 10% калорій 4️⃣ Молочні продукти — знову ок.Особливо: • повножирні • без доданого цукру • ферментованіФерментовані — це: • кефір • йогурт • ряжанкаВони містять пробіотики (святе) — корисні бактерії для кишківника.5️⃣ Цукор і замінники — жорстке «ні»Офіційно сказано:жодна кількість доданого цукру або штучних підсолоджувачів не є корисною.Доданий цукор — це: • не той, що у фрукті • а той, що додають у напої, соуси, «фітнес-продукти»Нехарчові підсолоджувачі: • аспартам • сукралоза • інші «zero» варіантиВони не допомагають здоров’ю, навіть якщо без калорій.6️⃣ Вуглеводи — не заборонені, але розумні✔️ Цільні злаки — так❌ Рафіновані — мінімізуватиРафіновані — це: • білий хліб • випічка • солодкі каші швидкого приготуванняЧому ні: • мало клітковини • різко піднімають цукор у крові • швидко знову хочеться їсти7️⃣ Що таке «ультраоброблені продукти»Це їжа, де: • довгий склад • ароматизатори • підсилювачі смаку • стабілізаториОрганізм не розуміє, що з цим робити.Вони переїдаються легко, а користі — мінімум.ДжерелоPS А що з алко? Тут видалили конкретні лімітиРаніше у США офіційно радили: • до 1 стандартного напою в день для жінок, • до 2 для чоловіків (це приблизно 330 мл пива, 150 мл вина або 45 мл міцного). У нових рекомендаціях такого чіткого числа немає — замість цього просто радять “споживати менше алкоголю для загального здоров’я”.
#сирніновиниСпоживання традиційних жирних сортів сиру та вершків може знизити ризик розвитку деменції. Про це йдеться в дослідженні шведських науковців, яке тривало 25 років та охоплює майже 28 тисяч учасників віком від 58 років.Дослідники виявили, що учасники, які споживали 50 грамів або більше сиру з високим вмістом жиру щодня, мали на 13% нижчий ризик розвитку деменції порівняно з тими, хто споживав менше 15 грамів. Споживання жирних вершків в свою чергу зменшувало ризик деменції на 16%.Попри кращі результати в групах, де споживали сир та вершки, вчені наполягають: результати дослідження автоматично не доводять, що сир блокує розвиток деменції, але підтверджують його безпечність для мозку.Отже, присутність жирного сиру в раціоні є нормальною і нешкідливою для організму людини, зокрема якщо ним заміняють червоне чи оброблене м'ясо. В той же час, заміна сиру продуктом з відповідним вмістом жиру, не сприяє зменшенню ризику хвороби, так само, як і споживання інших молочних продуктів, включаючи знежирений сир, знежирені вершки, молоко з високим або низьким вмістом жиру, вершкове масло або кисломолочні продукти.