11 грудня 2025 року Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів підтримав законопроєкт №5651-2 і рекомендував парламенту ухвалити його у другому читанні та в цілому (клац).Тут для харківського безплатного транспорту є умовно гарна новина, а є погана. Гарна — те, що буде описано далі в поганій, почнеться лише з 2028 року. Погана — якщо Харків не поверне хоча б валідацію в громадський транспорт, то місто не отримає коштів з монетизації пільг.Система працюватиме так: у кожного пільговика буде спеціальна карточка, якою він може розплатитись тільки в транспорті. Фактично це монетизація пільг, але гроші не можна витратити ніде, окрім громадського транспорту. Харків покриває всі витрати за всіх пільговиків. І виходить, що або треба повертати валідацію, щоб отримувати хоча б кошти за пільговиків, або домовлятись з Урядом за компенсацію без обліку. В цілому — це добре для нас, адже змушує міську раду задуматись над поверненням плати або хоча б валідації.🚴🏻♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#безплатний_транспорт
Харківʼянка заявила про виснаження через умови життя в місті та токсичний наратив «незламності»Мешканка Харкова опублікувала відвертий допис у соцмережі Threads, у якому розповіла про повне емоційне та фізичне виснаження через умови життя в місті під час війни. За її словами, постійне просування образу «незламного» та «залізобетонного» Харкова є токсичним, адже нормалізує страждання та стигматизує втому, депресію й психологічні зриви.Авторка допису зазначає, що такі наративи романтизують біль мешканців прифронтового міста та перетворюють його на бренд, водночас позбавляючи людей права на слабкість і відпочинок. Вона наголошує: якщо людина не витримує — її часто сприймають як «слабку» або «непатріотичну».Окремо харківʼянка описала побутові умови: відсутність опалення з кінця січня, перебої зі світлом до 8–10 годин на добу, повну відсутність водопостачання та температуру в квартирі близько +7°C. За її словами, вона змушена спати в теплому одязі, грітися грілками та дозволила собаці спати під ковдрою через холод.На тлі цих умов у жінки загострилися проблеми зі сном і повернулася клінічна депресія після майже року ремісії — лікарі були змушені підвищити дозування антидепресантів.Попри фанатичну любов до Харкова й сильну локальну ідентичність, авторка зізналася, що серйозно замислюється про відʼїзд, адже більше не має ресурсу витримувати поточну реальність.
А ось і відео про велоінфраструктуру. Ви знаєте, що робити!Чому варто говорити про велоінфраструктуру зараз — під час зимових блекаутів? Вранці дружина мені сказала, що часто мої тези занадто складні для загалу — людям треба чимало знати, щоб розуміти, про що ти говориш. Я нерідко стикаюсь з нерозумінням — багатьом здається, що деякі теми, які я намагаюсь просувати, відірвані від реальності. Можливо, іноді мене заносить та я розв'язую проблеми майбутнього. Одначе зазвичай все ж таки моє бачення є частиною, на мою думку, комплексного підходу.Велоінфраструктура — це нагальна потреба на найближчі місяці та роки, про яку ми говоримо заздалегідь. Така сама як автобуси на ДВЗ для блеакутів, про які я писав у 2022-2023 роках. Якби тоді нас почули, то сьогодні було б значно простіше переносити блеакути й не було б відосів в пабліках, де водій з авто скаржиться, що в місті працюють тролейбуси.Нещодавно я писав про це все. Велоінфраструктура — це не для покатушек. Це для людей, які хочуть доїхати до роботи. Нас очікують часи, коли для багатьох велосипед стане єдиним надійним транспортом.🚴🏻♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#вело
До слова, паблік Де у Харкові запостив цікаву картину біля ХНАТОБ — армія комунальників криголамами довбає лід. В коментарях найцікавіше, адже чимало хто навіть серед харківців оцінює це як перебір. Пишуть: це все для картинки; хтось, мабуть, приїжджає; краще почистити там, де люди ходять; якась армія міньйонів та інше.На цій картині суть нерівномірності харківського благоустрою. Нерівномірність в кількості. Якщо ви зробите теплову мапу, яка демонструє кількість комунальників відповідно ділянці, то центр буде червоним, а весь інший Харків синім або взагалі порожнім. Ні, це цілком нормально, що в центрі прибирають більше, адже там більше людей, але у нас ще й прірва в стандартах благоустрою, тому й працівників набагато більше. В районних парках майже немає двірників, які щодня бігають за листочками на ідеально підстриженому газоні. Нерівномірність в зарплаті. Якось двірник в одному з парків в центрі мені розповів, що є «круті» КП, де у двірників вища зарплатня та робота не така брудна — йдеться про центральні парки, а є ті, кому не пощастило працювати звичайним двірником. Каже, що цих людей шкода, бо вони працюють за мінімалку та з інструментами все значно гірше. Так от, що ми бачимо на цьому відео? 80 людей вручну знищують лід на тротуарі. Навіть якщо їм всім платять по 10 тис., то один день такої роботи коштує 38 тис. грн. Це достатньо дорого. До того ж скільки вони здатні очистити за день? Сотні метрів? У такому разі за тиждень ця група не очистить навіть центр. Та прикол в тому, що результати такої роботи мають тимчасовий характер — до найближчого циклу потепління/морозу. Тобто буквально через пару днів це все, можливо, треба буде робити заново. І в цьому вся суть — зробити показову чистоту на окремій невеличкій ділянці розуміючи, що такого по всьому місту не буде ніколи. Як це вдається? Дешева робоча сила. Подумаймо разом, як можна боротись з цією проблемою?1) Механізація. Є така штука на ринку як ice braker. На фото та відео (клац, клац) можна побачити пару прикладів. Є варіанти маленькі — для тротуарів, а є значно більші. Ефективність їх значно вища, ніж ручний труд.2) Ручна робота має застосовуватись лише там, де неможлива механічна — сходинки, вузькі місця інше.3) Якість тротуарів та водовідведення. Кількість криги можна значно скоротити, якщо робити нормально тротуари. За пару років це не виправити, але ми бачимо, що у нас вода залишається навіть на нещодавно відремонтованих тротуарах. Тому треба про це думати на майбутнє. І ні, механізація не передбачає звільнення 80 людей. Вона означає, що умовно 10 машин та 70 робітників зможуть очищати від льоду 80% міста. Розтрощений лід треба ще комусь збирати.Одна з основних причин, чому я про це пишу — хочу бачити чистими майбутні велодоріжки по всьому місту. Тротуари також, але велодоріжки зовсім безпорадні, якщо не почищені. Сьогодні буде відео про велоінфраструктуру, тому я думаю, як ефективно завадити морозу зіпсувати велосипедистам життя. 80 комунальників для саду Шевченка знайти можна, а де взяти тисячі для сотень кілометрів тротуарів та велодоріжок?🚴🏻♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#най #марнотратство #тротуар #вело #сніг
Як добре, що у Харкові такого ніколи не буває!Вранці дружина поїхала перекладати одного іноземця, який прибув на пару днів у наше місто з щільним графіком. Телефонує мені хвилин через 10 — я застрягла та не можу виїхати тепер ніяк. Одягаюсь, беру криголам, бо знаю нашу дорогу і місця, де можна сісти, адже сніг тут не чистять, як в славетному місті Харків, який мені показують різні блогери. Та ситуація виявилась ще драматичнішою. Вона застрягла в калюжі довжиною метрів 100 — не менше. Я не жартую! Ця калюжа там існує майже перманентно. Будь-який дощ і вся вода в цьому місці. Калюжа настільки відома, що я її фото бачив навіть в міських пабліках. Власне нічого особливого в самому факті існування цього «моря» я не побачив.Одначе цього разу ситуація інша — поруч прорвало водопровід. Вже декілька днів накопичується вода. Її настільки багато, що вона почала підіймати кригу, по якій їздять авто, які все це трощать. Вся ця суміш зі шматків криги та води створює ідеальні умови для пастки. Водії заїжджають в калюжу, сподіваючись, що на швидкості вистрибнуть, але вільний тільки вхід. Виїхати майже неможливо навіть на позашляховику через велику товщину криги, яку ще не розтрощили. До того ж під водою на дні також крига. Тому при мені за пів годинки декілька водіїв ось так застрягло. Коли я прийшов, то один водій вже викликав евакуатор. Ще декількох ми врятували, бо дали пораду навіть не пробувати заїжджати.Дружина поїхала на метро, бо її чекає ціла група людей. Запізнилась, звісно.Я витратив понад 40 хвилин, щоб витягнути своє авто з клятої слизької пастки! Допоміг в результаті лише трактор. Приїхали комунальники ремонтувати воду. На морозі -14° вони будуть героїчно рятувати ситуацію. Та про це не напишуть в новинах нашого міста. У Львові чи Києві прорвало — про це навіть ТСН розкаже. А про десятки проривів у нашому місті — навіть мешканці цього міста мовчать. Звична вже справа.Власне в нашому місті ОФІЦІЙНО втрати води в мережах — 47%. Це один з найвищих показників в країні. Точніше — найвищий серед великих міст, по якім я знайшов інформацію. Одначе фокус в тому, що є якась сліпота стосовно проблем нашого міста. Не тільки серед звичайних мешканців. Навіть медійні особи не помічають проблеми та хвалять мера за те, що у нас «рили та копали, поки в Києві незрозуміло чим займались». Цифри трохи про інше кажуть…Можливо, я живу в якійсь альтернативній реальності. Можливо, це я упереджений. Але чомусь саме моя дружина та я маємо запізнюватись та міняти плани через якісь елементарні речі. І що мені пропонують? Просто повірити, що у нас проблем майже немає.А в цей час я сиджу вдома без води з побитими до крові пальцями, бо зранку попрацював криголамом під машиною, та думаю, де замовити нову деталь на бампер, яка відпала від гідроудару водою, за яку я переплачую як користувач. Ні, я не скаржусь на ці проблеми. Це лише побутові дрібниці. Я просто не хочу, щоб ми прославляли брехню про наше місто!Харкову потрібна правда. З неї все починається.P.S. Раптом, якщо хтось не зрозумів сарказм, то на фото Харків. Якщо трохи пригледітись, то на фоні навіть можна побачити нагірний центр. 🚴🏻♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#най #найкращі_дороги
Варто окремо сказати, чому не можна безвідповідально хвалити Харків? Мені закидають, що от якщо влада щось робить добре, то це треба одразу хвалити. В такому контексті Зубар похвалила владу за прибирання снігу. Власне я також намагаюсь помічати позитивні поступи та хвалити за це, але я не можу хвалити за рішення, які дають гарний короткостроковий ефект, але шкодять в довгостроковій перспективі. Наприклад, я не можу хвалити за гарне підмітання центральних тротуарів, бо знаю, що всі так прибирати ніколи не будуть. Я не можу хвалити за голі площі асфальту (без снігу), якщо знаю, що це досягається викиданням сотень тонн солі.Та це навіть не головна проблема. Тут взагалі є величезний скепсис щодо моделі управлінням містом. Коли його постійно нахвалюють у порівнянні з іншими містами, то це викликає класичне питання «А чи справді демократії працюють краще за авторитарні режими?». На цю тему є чимало дебатів, статей та відео, в яких показують, як красиво виглядає Китай та як погано деякі демократичні країни. Навіть деякі штати в США вигладять часом гірше, ніж типова вулиця в москві, тому окремі американські ідіоти ведуться на російську пропаганду.Коли кажуть, що Харкову вдається, то кажуть «авторитаризм працює». Так, я розумію, що слова «авторитаризм» та «Терехов» разом якось не звучать, але йдеться не про диктатуру, а саме локальний авторитарний політичний режим, який і є в нашому місті.Щоб легше було оцінити наш місцевий політичний режим, уявіть, що ті декілька відсотків диваків, які вважають, що Терехова треба поставити президентом, перемогли та це сталось. Як ми будемо називати президента, у якого повністю ручна Верховна Рада, в якій всі засідання позачергові для того, щоб не проголосували за постійного спікера? Як ми будемо називати президента, який скасував місцеве самоуправління, громадські бюджети участі, всі слухання та постійні комісії, який бюджет розподіляє в ручному режимі як хоче? Думаю, що ті, хто зараз називає Зеленського диктатором, будуть вимушені придумати якесь нове значно гірше слово, бо узурпація влади у Терехова буде значно більшою. Тому, по-перше, нам всім треба усвідомити, що в Харкові авторитаризм, який дійсно має локальні тимчасові переваги. І так, концентрація влади під час війни буває значно ефективнішою для швидкого реагування. Але! Якщо ця концентрація не використовується там, де це взагалі не потрібно. А вона використовується…По-друге, коли ми це усвідомили, то треба прийняти відповідну комунікаційну стратегію. Не можна порівнювати локальні тимчасові переваги авторитарного режиму з демократичним напряму. В такому випадку Білорусь завжди вигравала Україну. Та навіть москва зараз виграє в деяких показниках — наприклад, в кількості кілометрів велодоріжок, які там з'являються щороку. Такі порівняння лише прославляють не ту гілку розвитку. Треба порівнювати глибше та дивитись на неочевидні довгострокові наслідки. В цьому контексті центральні ЗМІ та влада мають показувати приклади серед міст, які дійсно роблять поступ в розвитку демократії та здорової стійкої економіки. Коли вся країна бігає та показує, як гарно в авторитарному Харкові, то ми лише стріляємо собі в ногу та гальмуємо процеси розвитку муніципального управління. Чим швидше стане очевидною хибність гілки авторитарного муніципального управління, тим краще для тих громад, де вона застосовується. Коли ми нахвалюємо Харків та мовчимо про його системні недоліки, то обманюємо себе тим, що «демократії працюють гірше».Тому я намагаюсь хвалити Харків лише в тих речах, де є системний поступ. В іншому і без мене вистачає хвастунів. Думаю, якби всі свідомі харківці почали трохи більше говорити про недоліки нашої системи, та трохи менше про переваги, то було б значно краще нашому місту. А так, ми поки що залишаємось непопулярною меншістю, якій «все не подобається».🚴🏻♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#най
Для спонсорів я постарався опублікувати відео про велоінфраструктуру Харкова до вихідних. В ньому є навіть трохи інсайдів. То ж, якщо ви витратили 50 грн на місяць, то можете раніше за інших дізнатись деякі деталі щодо розробки концепції розвитку велоінфраструктури.Інша цікава тема, в яку хочеться зануритись глибше - ХВЗ. Поки готувався до відео, знайшов чимало матеріалів російською. Там все зрозуміло: "первьіе велосипедьі в россии" і майже ніяких згадок про того, хто насправді привіз у Харків велосипедне виробництво. Всі знають про "Україну", але майже ніхто не говорить про дореволюційне виробництво. Типовий москвоцентризм.А також цей ролик дуже приємний по футажу. Виявилось, що у мене дуже багато відео та фото з велосипедистами Харкова. Навіть половину не використав. Тепер треба придумати щось нове, щоб добро не пропадало. Особливо неприємно було різати грудневу поїздку з сином з Салтівки до центру обабіч річки. Не знаю, можливо, треба про неї окреме відео зробити...Приємного перегляду!
Це #чисте_місто? Якщо для вас — так, то в мене трохи інші уявлення про чистоту.Відходи бувають різними. Шкірка банана або навіть паперовий стаканчик на тротуарі виглядають не надто естетично — погоджуюсь. Але я не можу сказати, що ідеально вичищений за кілька днів асфальт, щоб водії впевнено могли ганяти свої 70+ км/год містом, — це те, заради чого ми маємо все інше перетворювати на ось це.Ні, не кажіть мені, що йдеться про безпеку дорожнього руху. Важливий нюанс — швидкість. Коли сніг, водії в принципі їздять повільніше, тому ДТП не такі небезпечні.То чи дійсно необхідно викидати стільки піску та солі, щоб отримати ось таку естетику вулиць? Я розумію, що завдяки фото птахів, які застрягли в пакетах, ми трохи демонізували певний вид відходів. Але надмірна кількість реагентів — це також небезпечні відходи. І спосіб, у який у нас борються зі снігом, є небезпечним. Розкидати якомога більше солі — щоб що?І так, ідеальних рішень для цієї проблеми не існує. Навіть у Фінляндії, яку я люблю ставити в приклад, є брудні кучугури (не настільки й не так багато, але вони є). Мені подобається, як там формулюють мету муніципалітетів: «ми шукаємо рішення з найменшою кількістю недоліків». Тому вони мінімально використовують сіль — навіть на тротуарах. У нас же використовують рішення з величезною кількістю очевидних недоліків, але люди чомусь цим хизуються…Ок, вам байдуже на середовище, пішоходів, дерева, і головне — їхати. Тоді не називайте це чистим містом, бо воно аж ніяк так не виглядає.🚴🏻♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#сніг #сіль #пісок
Спостерігав доволі іронічну картину біля бювету з "безплатною" водою. Приїхали два дядьки з пляшками 19-літровими. Ну, такими, як доставляє Аляска, Лазурна та інші. Ця пляшка не влазить у віконце, яке явно розраховане на 5-6-літрові. Вони витягнули шланг та намагались поміряти, чи підійде діаметр. Хотів сфоткати цей каламбур, але якось непристойно.Я дивлюсь на це все та мені якось смішно та сумно це спостерігати. Річ у тім, що вода в цих бюветах дійсно якісна, але їх замало, щоб забезпечити пішу доступність, під яку вони розроблялись. Люди їздять на авто, бо тягнути декілька кілометрів пішки - це занадто. Якщо вже їдеш, то чому б не взяти великий бутиль? А він не влізає! То треба наливати спочатку в 5-літрові, а потім переливати у великі. Це забирає більше часу. На морозі ще додається одна принада "безплатності" - кнопка, яку треба постійно тримати, щоб набрати воду. В платних автоматах це вирішується просто - їм байдуже скільки води лити, бо за все платять. В безплатних за все платить громада, тому щоб отримати літр води, маєш стояти та тримати ту кнопку. Іронія цієї картини в тому, що це половинчасте рішення, яке допомагає, але не розв'язує проблему. Та люди й за таке вдячні. А взагалі, я подумав, що будь-яка багатоповерхівка може собі організувати свою чисту воду. Навіть є такі пропозиції на ринку. Обіцяють, що інвестиція окупиться за пару років. Ідея бюветів непогана, але не можна її масштабувати до абсурду, коли на кожні декілька будинків буде один бювет. Мабуть, вже буде дешевше ставити фільтри на будинок або ще краще - модернізувати фільтрацію центрального водопостачання. От ми і прийшли туди, звідки починали.🚴🏻♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#вода
Вже дістало трохи! Стільки розумних людей пише про порожнечу між Харковом та Києвом в рівнях якості зимового обслуговування. На картинках кількість опадів за перші два тижні у Харкові, Києві та Львові. Далі опадів вже ніде не було серйозних.У мене питання лише до Львова...З Києвом картина очевидна - у них була "трохи" гірша хуртовина, ніж у нас. Подивіться уважно на 8 та 9 число. У нас найбільша хуртовина була 11 числа. Тепер порівняйте це з київською 8 числа. Це непогано видно на останніх двох скрінах - це місячні звіти. Окрім того, у них мороз стояв майже з початку січня. Лише трішки температура опускалась 2 рази. У нас з 7 до 9 була плюсова температура, маю нагадати. Якщо не вірите, то додаю фото з нашої прогулянки 10 числа. Йшов легкий сніг та був невеличкий мінус. Майже все, що було на тротуарах та дорогах, розтануло. А в Києві в цей час накопичувався сніг з 6 числа. 8-9 числа там випало стільки снігу, скільки в Харкові не випало з десятого до сьогодні. Різниця за період мінімум в 1,5 раза. Я порахував двома різними методами з 2 сервісів. Чи чистять там гірше? Навіть не сумніваюсь, що це може бути саме так. Одначе так само не сумніваюсь, що пояснення може бути в різній кількості опадів. Чомусь 11 числа, коли у нас була відносно середня хуртовина, яка ввечері вже стихла, то ніхто не постив ті кляті тіктоки з хизуванням, що у Харкові немає снігу, бо він не встигає за комунальниками. А от через пару днів все полетіло.Власне кажучи, я не сумніваюсь, що в Харкові може бути більше техніки та залучених комунальників. Є ще 100500 інших факторів. Таке... знайшли, чим хизуватись.