Login Sign Up
Advert
Your ad spot
Reserve this exclusive slot for the selected period.
Buy advertising →
Telegram community logo - Харків для Людей | Павло Храмов
Added 14 Jul 2024

Харків для Людей | Павло Храмов

@kharkiv_for_people
Number of subscribers: 3 343
Photos: 5,700
Videos: 586
Links: 3,420
Description:
Блог Павла Храмова про Харків, транспорт, урбаністику Запропонувати пост можна тепер за допомогою нової функції — написати на канал. Її знайдете внизу. Мої соц. мережі - https://linktr.ee/pavlo.khramov

👥 Number of subscribers

3 343
Average/Day:: +5
Average/Week:: +25
Average/Month:: +41

👁️ Average views per message

1 280
Average/Day:: 932
Average/Week:: 2,407
ERR: 38.29%

📊 Messages per Day

3.1
Last day: 6
Week average: 3.7
Average per day: 3.1

Name change history

Харків для Людей | Павло Храмов 2025-03-07
Харків для Людей 2024-07-14

Status change history

Officially not confirmed 2024-07-14

Wall

Telegram statistics channel

Якщо ви повернетесь у Харків та захочете прогулятись улюбленим Павловим Полем, то, можливо, як і я будете засмучені…Сьогодні гуляли по Павловому Полю в рамках проєкту «Лабораторія мрій». Прогулянка зіпсувала мені настрій.Ми знаємо, що цей район був дуже успішним. Не дарма тамошня нерухомість була такою дорогою. Здебільшого радянська середня поверховість, непоганий доступ до транспорту, парки, офіси та державні установи створювали збалансоване середовище, яке приваблювало. Чимало хто готовий був платити більше, аби оселитись в хрущівці — такій само як на ХТЗ, але саме в цьому районі. Там вирувало життя: ресторани, кав'ярні, навчальні заклади, крамниці, різноманітні сервіси… Все це генерувало пішохідний трафік. Район був живим. Тепер це не так. Біля будівлі Plarium нікого нема. Офіси порожні. Від минулих крамниць залишилось відсотків десять у кращому випадку. Лише деякі поодинокі елементи нагадують про минулу заможність цього району. Людей значно менше і звички їх вже інші.Раніше, можливо, мені так здавалось, не було стільки паркувань на газонах у дворах. Тепер це майже норма. Замість молодих заклопотаних студентів — гуртожитки з ВПО. Деякі гуртожитки просто порожні. Середовище мертве.Здається, що після Північної Салтівки та Олексіївки, саме цей район найбільше втратив своє обличчя.Ви скажете, що не час скиглити та сумувати за минулою величчю, і будете абсолютно праві. Але засмучує насправді інше питання — чи повернеться туди колись життя, яке можна порівняти з умовним 2021?На жаль, у мене немає щодо цього ілюзій. Цей район значною мірою формували айтівці та студенти. IT як кластер, якому потрібні великі офіси, більше не існує. Студентів стільки вже не буде.Мій настрій псується не тому, що чимало креативних людей поїхало з Харкова назавжди. Зростають нові! Він псується тому, що місто не робить нічого, щоб вони сюди повертались та залишались ті, що є. Воно грається в патерналізм, який не цікавий людям, які здатні самі собі забезпечити дозвілля. Міська влада нав'язує нашому місту сіре майбутнє з провінціальною долею.Чи скоро у Харкова з'явиться шанс подібний до IT буму 2000-х? Він міг бути в МІЛТЕК, особливо враховуючи, що нові війни у світі — це тепер норма, а у Харкові чимало технічних кластерів, але наша міськрада робила все, щоб тримати військових якомога далі від впливу на місто. Тому очікувано цю роль на себе забрали міста, які мають й інші переваги — логістику. Коли у Харкова з'явиться нове Павлове Поле? Та тут хоча б це утримати не порожнім…🚴🏻‍♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись
Харків — велике напівселоІ це буквально так і є, якщо подивитись на наші вулиці зі сторони. 1014 км  з 2113 км — це ґрунтівки.  Тобто 48% наших доріг — це ґрунтівки або щебінь, які знаходяться в приватному секторі. Ще є бруківка та просто погане асфальтне покриття в індивідуальній забудові.Тобто можна сміливо сказати, що щонайменше половина наших вулиць — це індивідуальна забудова. Проживає в цій забудові лише пару десятків відсотків за найоптимістичнішими оцінками.  Виходить, що демографічно Харків — це місто, але географічно — напівсело. В цьому контексті харківські дороги відрізняються від київських та львівських. Київ за площею умовно вдвічі більший за Харків, але там лише 1670 км доріг і майже немає ґрунтівок. В деяких джерелах згадується цифра 5%, але вона неточна. У двічі меншому за площею Львові всього доріг 589 км, з яких з твердим покриттям — 493 км, тобто, лише 16% має нетверде покриття.Таким чином виходить, що щільність доріг у Харкові формально найкраща — 6 км на 1 км². Це рівень Відня. У Львові — 3,43 км, а у Києві лише 1,95 км. Водночас кількість ґрунтівок у нас найбільша. При чому різниця в декілька разів.У Львові втілюється програма співфінансування: мешканці сплачують 20%, місто — все інше. Минулого року так відремонтували чотири десятки вулиць.  Якщо зробити щось таке для Харкова та ремонтувати щороку хоча б по 50 км (це немало), то за 25 років ми зможемо сказати, що майже всі наші вулиці мають асфальтне покриття. Тобто ми вийдемо на показник Львова…Наразі нічого подібного не відбувається. Виглядає, що влада та містяни у мовчазній згоді вирішили, що вулиці в приватному секторі не будуть асфальтувати. А значить і не будуть достатньо обслуговувати. На ґрунтівках незручно чистити сніг.Водночас така непогана щільність вулиць не дає класичних переваг: їх рідко можна використовувати як зручні альтернативи для трафіку; через далекі відстані це не спонукає до розвитку пішохідної мобільності; через низьку щільність ці вулиці не є живими — на них навіть не розвивається комерція. Така велика кількість індивідуальної забудови — це виклик для великого міста, яке не заселяється новими мешканцями. Але дійсно виглядає, що Харків — це більш асфальтне місто, де більше простору для авто між заторами.До цього посту мене спонукало відео, яке змусило мене задуматись, скільки потрібно грошей та часу, щоб відремонтувати всі вулиці міста.  * Довжина вулиць Києва може відрізнятись через різні методи підрахунку, але цифри настільки відрізняються, що це не впливає на загальну картину.🚴🏻‍♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#скільки #вулиці #найкращі_дороги
Публікую чергову скаргу на умови праці в громадському транспорті. Я — дружина працівника КП «Салтівське трамвайне депо». Пишу публічно, бо мовчати більше неможливо.Мій чоловік з початку повномасштабної війни безперервно працював у Харкові. Під обстрілами, у складних і небезпечних умовах, він перевозив людей. Він залишився працювати тоді, коли це було найважче.25.02.2026 після двох змін, під час повернення автобуса в гараж, у транспортного засобу відпало колесо. Це могло закінчитися трагедією. На щастя, без жертв.Замість службової перевірки технічного стану транспорту та відповідальності тих, хто випускає автобуси на лінію, мого чоловіка відсторонили від роботи без попередження та без належного документального оформлення.На підприємстві системно вимагають з водіїв гроші за подряпини, незначні пошкодження та інші «претензії» — без квитанцій і без офіційних актів. Готівкою. Гроші беруть, але ремонти фактично не проводяться. Хто відмовляється платити — тому просто не дають працювати.Умови праці також викликають обурення: зміни по 14 годин, морози до –25°C, водії працюють у літніх штанах, з несправними системами опалення в транспорті. Це небезпечні та принизливі умови.У понеділок, 02.03.2026, мій чоловік буде змушений йти звільнятися, тому що працювати йому фактично не дадуть. Людина, яка чесно виконувала свою роботу під час війни, сьогодні опинилася під тиском через відмову платити гроші без документів.28.02.2026 мною подано електронне звернення до міського голови Харкова Ігор Терехов з вимогою провести перевірку.Пишу це не лише заради своєї родини. Можливо, розголос допоможе іншим працівникам працювати в безпечних, законних і людських умовах.Бо мова йде про безпеку харків’ян і гідність людей, які щодня виходять на маршрут 🚴🏻‍♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#безплатний_транспорт
Це не дуже професійно використовувати цей канал для особистого, але я не можу по-іншому…Мій рідний брат Максим потребує допомоги. На цьому тижні у нього знайшли пухлину в голові — вже 7 см. Поки що не зрозуміло, чи це онкологія? Покаже операція. Якщо операцію не зробити зараз, то лікарі дають пару тижнів. Суми на операцію міняються. Спочатку йшлося про декілька тисяч доларів. Зараз вже про 0,5-1 млн грн. Ще реабілітація та потенційне зростання витрат. Тому ми вирішили відкрити банку та попросити допомоги.  Звісно, що ми готові продавати машини та таке інше, але так вже вийшло, що Макс та наше оточення — це люди, які самі допомагають іншим, тому ресурси обмежені. Максим зі мною повернувся з Англії та замість того, щоб переїхати в Київ та заробляти як досвідчений відеооператор, залишився у Харкові та працював у благодійному фонді на низькій зарплаті.Дехто з вас добре знає, що це за людина. Мені не хотілося б цим маніпулювати, але тут той момент, коли не можеш мовчати…Звісно, спершу донати на ЗСУ, але якщо є можливість, то закиньте гривню.Щиро вдячний кожному!  Мета: 500000 грн🔗 Конверт Приват24: https://www.privat24.ua/send/i9lld💳 Приват банк - номер картки:5168752157914964 🔗 Монобанк: https://send.monobank.ua/jar/AebymaohFx💳Номер картки Монобанки:4874100025280416 PayPal [email protected]
Вчора о 17:30 в пікову годину "пощастило" мені проїхатись Полтавським шляхом. Вкотре спостерігаю там затор. Вчора він починався майже від вокзалу... Іноді затори через #ДТП, але й без них кількість авто на вулицях явно збільшується. Та й сам факт, що одне ДТП, яке краде лише одну смугу, здатне створити затор на декілька кілометрів, говорить про те, що транспортна система вразлива та працює на межі.Ось скриншот прогнозу Google Maps, який приблизно передає картину для пікової години. 4,2 км можна подолати за 10-22 хв. Середня швидкість в найкращому сценарії (коли немає трафіку) буде дорівнювати 25 км/год. В найгіршому сценарії, який вчора спостерігав я, буде лише 11 км/год! Мабуть, на велосипеді навіть на гірку буде не сильно повільніше. Які з цього висновки? 1) Трафік потрохи повертається у Харків. Далі буде ще складніше. 2) Ми маємо думати про мобільність. Нам не уникнути цієї теми. 3) Велоінфраструктура та громадський транспорт - це речі, якими не можна нехтувати. 4) Один трамвай може забрати з цієї вулиці одночасно декілька десятків авто. Але для цього він має працювати стабільно. Це має бути не "транспорт для бідних", а якісна надійна альтернатива, яка за невелику ціну розвантажує дороги. В наших умовах це також означає, що має бути альтернатива для електротранспорту. 5) Мобільність - це для всіх. В тому числі для військових, які служать в цьому місті. Багато хто з них може обходитись без авто. Також автівки ламаються. Через це вони змушені на прості справи витрачати пів дня, адже громадський транспорт працює в режимі мінімального виживання. Але якщо є авто, то ось такі несподіванки з трафіком ускладнюють логістику.6) Не можна нехтувати безпекою на дорогах. Будь-яке ДТП зупиняє значну частину міста. Так не має бути. Треба контролювати швидкість, забороняти ліві повороти, їзду по рейках, та багато чого іншого. Це якісь елементарні речі, які крадуть наше життя. P.S. Зростання кількості заторів спостерігається й на інших вулицях. На Гончарівській греблі нерідко можна побачити чергу для повороту наліво, яка перетинає навіть греблю - як у 2021.🚴🏻‍♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#мобільність #авто
Цікаве відео прислали мені про Запоріжжя. Приємно чути, коли блогер чітко комунікує за чиї кошти щось будується та жодного разу не приписує всі заслуги місцевій владі. У нас навпаки — всі заслуги місцевій владі, а спонсори просто гроші переказали — хіба то заслуга? Та найбільше зацікавило інше — кількість підземних шкіл. Чи то боти так багато пишуть, чи хтось ще, але у мене склалось стійке враження, що у Харкові їх найбільша кількість.  Виявляється, що ні, це не так. Хоча як міряти…У Запоріжжі вже відкрили 19 шкіл за словами автора відео, а за декілька місяців буде 25. Ця цифра збігається з планами, які озвучували чиновники. У Харкові лунають різні цифри. У вересні мер говорив, що у Харкові діє 7 підземних шкіл та 6 на станціях метро, а всього 18. Звідки взялось ще 5? — я не знаю. Також обіцяли у січні відкрити ще 3, але, виглядає, що відкрили лише одну та перенесли запуск двох на перше півріччя. Також відкрили на станції метро. Тут узагальнюють та кажуть, що всього зараз освітніх осередків 21. Тобто нових будівництв — 7-9, а все інше на базі метро та іншого. Так чи інакше, але Запоріжжя має втричі менше населення та схожу з Харковом безпекову ситуацію. Там вже відкрили приблизно стільки ж підземних шкіл, як у Харкові. Їх почали будувати у 2024 році. У Харкові хизуються, що перші винайшли підземні школи, коли почали у 2023 навчати в метро, але виявляється, що значно менше місто бюрократично спроможніше побудувати більше шкіл, ніж Харків лише за 1,5 року. Це не пост, в якому я хочу мірятись самі знаєте чим. Це просто приклад, щоб показати, що часто під оцією локальною пихою ховаються маніпуляції та неправда. Допоки ми як громада не навчимось ловити чиновників на брехні, будемо споживати ось таке інформаційне лайно, яке зрештою розумних та чесних людей лише відвертає від міста. Оригінал відео🚴🏻‍♂️ Підписатись 📹 Дивитись 🥳 Дивитись#пиха #най #скільки #діти
Ого! Чиновники найняли ерудованого піарника! — спочатку подумав я. Але чим далі читав, тим більше схилявся до думки, що текст написано за допомогою ШІ та трохи контекстуалізовано. Як можна поставити Віктора Франкла поруч з цим — «Попри обстріли та ризики, у місті будують підземні школи, створюють нові громадські простори, відкривають ковзанки й парки, реалізують масштабний проєкт «Енергетичний острів»»? Навіть якщо не враховувати абсурдність такої логіки, тут є просто відверта брехня. Далі вони продовжують про харківський особливий характер та заготовлення квітів на літо. Виявляється, що все це не популістські проєкти, а необхідність, щоб глузувати з ворога.А потім закінчують: «А війна, навіть така довга, все одно колись скінчиться, як і сили у ворогів. Натомість, місто, в якому розщепили атом, ніколи не втомиться, не зупиниться і обов'язково переможе!»Стоп! Це ж був пост на річницю вторгнення. Як так сталось, що ми знов говоримо лише про Харків? Агов, писаки, ви там взагалі кордони втратили? Ми добре знаємо, що ваше підприємство — це велика корумпована система, до якої чимало питань (приклад). Але можна хоча б для форми у таку важливу дату говорити про Україну?
Під цим постом, звісно, чимало «так, у мене також дитина хоче у Харків повернутись».  Тут все зрозуміло — діти транслюють думки батьків. Та й трактують це по-своєму, адже всі діти хочуть додому. Київські та херсонські так само. Вони хочуть не в комфортніше місто, а в рідне. Одначе й критичних коментарів вистачає. Закинув декілька для вас.Чому публікую це? Бо я трохи мешкав в Англії та мої діти у Харкові вже декілька років після цього досвіду. Вони також були в Лондоні. Кажуть, ще треба, адже вони ходили з відкритим ротом. Там лише місяць можна гуляти по локаціях з книжок та фільмів. Особливо, якщо враховувати те, що англійська література в топі сучасної дитячою. А безплатні музеї — це взагалі космос. Так що кажуть мої діти після Англії про Харків? Я їх регулярно питаю, чи сумують вони? Вони бачать як плюси, так і мінуси. Їжа, друзі, родичі, дозвілля, простір… Є різні спогади. Але щодо оцінки міст все однозначно — нікому не подобається більше Харків, ніж англійські міста. Здається, це доволі очевидно.Моя донька взагалі каже, що в Англії будь-яке фото красивіше виходило — що не сфотографуєш, то воно якесь красиве таке. Я їм пояснюю потрохи, що таке дизайнкод, комфортна вулиця та таке інше, але більше слухаю, бо мені справді цікаво, як діти сприймають простір. Старший багато ходить пішки. Майже щодня по 5+ км. Якось сказав, що в Англії було значно краще, бо всі вулиці однаково нормальні, а не як у нас. Там ми гуляли значно більше, бо для прогулянки, уявіть собі, нікуди не треба спеціально їхати, як у нас звикли їздити в сад Шевченка та інші.  Всі діти (до речі, не тільки мої) кажуть, що у нас повсюди багнюка і все таке брудне. Привіт, чисте місто! І тільки в інтернеті завзяті бабусі та мами розповідають, наскільки у Харкові краще їх дітям. Я не спорю — краще. Але не через комфортне місто та нібито надзвичайну роботу чиновників та комунальників. Діти просто сумують за домом, друзями та іншим. А міському плануванню та урбанізму нам треба вчитись і вчитись. Поки що ми тут сильно пасемо задніх.
Чому це «місто живе» = «комунальники працюють»? Дуже часто зустрічаю таке формулювання. Нібито ознаки життя — це коли на вулицях працюють комунальники. А якщо ні, то місто померло чи що? Невже міста, де погано працюють комунальні служби, варто вважати такими, що помирають?  Ось нещодавно в Нью-Йорку не могли впоратись зі снігом. Все! Конає місто?І навпаки — комунальники можуть працювати навіть в Прип'яті. Від цього місто ж не стане живим. Я думав, що живе — це коли є люди, розвивається бізнес, відбуваються події. Може то у мене якесь викривлення? Ні, я перепитав у чатіка — що означає «місто живе»? І він мені сказав приблизно те саме. Власне в цьому сенсі я не вважаю, що місто Харків помирає. Тут є життя. Є куди сходити. Є культурні події попри все. Є дозвілля. Людей на вулицях достатньо. Якось тримається бізнес. У мене на районі навіть нова кав'ярня відкрилась. Можна навіть побачити переповнені ресторани. Конкуренцію за комерцію на районах. Не все так погано. Місто стоїть та навіть живе попри все.Але, виглядає так, що цього недостатньо, адже за цими критеріями інші міста значно виграють у Харкова. Тому влада намагається компенсувати це штучною ідеєю, що життя — це коли місто доглянуте, коли його не кинули чиновники (а у 2022 кидали). Це ж лише один з критеріїв, але далеко не головний та не єдиний. Також муніципалітет не хоче визнавати роль міста як військової фортеці, як логістичного хабу. Вони кажуть людям: ні, наше місто — не дикобраз; ви тут не ДЛЯ ТОГО, щоб допомагати війську, а ТОМУ, ЩО у нас є де погуляти і чиновники роблять місто найкращим. Одначе реальність трохи інша. Фактично єдина позитивна міграція до Харкова пов'язана з війною. Це військові, їх дружини, іноземні та не тільки журналісти, волонтери, робітники благодійних організацій тощо. Всі через війну.Наратив «місто живе, бо гарно працюють комунальники», який вбили в голови багатьох харківців — це втеча від прикрих реалій на вулиці. Чомусь ми не хочемо визнати екзистенційну роль міста у цій війні. Можливо, «Харків — залізобетон» не так добре продається політично, тому перемикнулися на цей симулякр. «Місто живе» ≠ «комунальники працюють»
🔍 Шукаємо аналітиків і медійників у підрозділ Сил безпеки та оборониКиїв · з понеділка по суботу · неділя — вихіднийГЗ: 40–45 тис. грнАналітикТи вмієш розбиратися в незнайомій темі, знаходити закономірності й пропонувати рішення — а не просто описувати проблему? Тоді нам по дорозі.Що робитимеш: вивчатимеш суспільно-політичні та соціально-економічні процеси, шукатимеш вразливості ворога, аналізуватимеш причинно-наслідкові зв'язки й готуватимеш конкретні пропозиції.Що потрібно: структуроване мислення, сильна письмова комунікація, самоорганізованість. І готовність багато вчитися — прямо в процесі роботи.МедійникНам не потрібен просто монтажер чи фотограф. Потрібна людина, яка працює зі смислами — перетворює наратив на медійний продукт для конкретної аудиторії.Що робитимеш: писатимеш тексти й сценарії, монтуватимеш відео та рілси, вестимеш соцмережі.⚠️ Шукаємо цивільних під мобілізацію. Забезпечити переведення з іншого підрозділу не зможемо.Колектив адекватний, керівники притомні, робота — надзвичайно цікава.📩 Резюме та запитання → [email protected]