Зараз в мережі, в ЗМІ та в ВР розганяється істерика стосовно «популістстських» рішень уряду та НКРЕКП, які нарешті зрозуміли які дурниці вони наробили останнім часом з ціноутворенням на енергоресурси і почали хоч якось пробувати їх виправляти.Мова йде про скасування урядом так званого «ПСО на газ» та повернення до «прайс-кепів» тобто обмежень верхньої ціни на електроенергію рішенням НКРЕКП.Пояснюю на пальцях.Група (так і хочеться написати «злочинне угрупування») так званих бізнесменів та колишніх та діючих посадових осіб під час перебування на посадах створила для себе передумови надприбуткового енергетичного бізнесу на загальній біді дефіциту потужності енергосистеми.Суть проста.Запустити процес розгортання так званої «розподіленої генерації» у вигляді КГУ (когенераційних установок) та простих ГПУ/ГТУ (газопоршневих та газотурбінних установок) для генерації електроенергії з газу.Все було би нічого якби не декілька «нюансів» як завжди, а саме:1. Для цього їм потрібний газ Нафтогазу за спеціальною заниженою ціною. (ПСО) 2. Частину електроенергії зобовʼязаний викуповувати оператор «Укренерго» за фіксованою в євро ціною (повторення «зеленого тарифу»)3. Решта електроенергії має продаватися за «ринковою ціною», яка в умовах викривленого енергоринку стабільно є найвищою в Європі причому обмежень в ціні бути не повинно (скасування прайс-кепів).Дохідність бізнесу надвисока - 2-3 роки.Склад групи: Кудрицький (колишній керівник «Укренерго», організатор механізму), Герус (голова комітету з енергетики, бенефіціар числених бізнес-проектів, потужний гравець енергоринку, ініціатор відповідних законів), Тарасюк (колишній голова НКРЕКП, ініціатор відповідних нормативно-правових актів), Фіала та Мазепа ( власники потужних інвестиційних фондів, фінансовий гарант проектів) та низка інших персон.До речі - всі перелічені персони особливо й не приховують свою участь в цих проектах, хоча для чиновників та депутатів це очевидний конфлікт інтересів, що є очевидним корупційним злочином.Медіа-супровід:Потужні «антикорупціонери», потужні медійні ресурси, потужна лобістська група депутатів ВР.Частина з них на фото, решту буду називати по мірі їх активізації.Зверніть до речі увагу на відсутність жодної реакції антикорупційних органів.Ще раз повторюю - суть «бізнесу» проста та примітивна!«Нафтогаз» має продавати імпортний газ зі знижками та збитками для себе - електроенергію «бізнесмени» хочуть продавати за найвищими «ринковими» цінами без обмежень!На «ринку», якого не було і нема!І тут раптом уряд та НКРЕКП щось зрозуміли та почали щось обмежувати і щось скасовувати.Ось вам і вся суть цієї потужної істерики!Тому прошу про одне - не ведіться на ці «мильні бульбашки» від так званих «антикорупцвонерів», так званих «незалежних ЗМІ», які обслуговують за гонорари цю групу, та так званих депутатів ВР, які під гаслами «розподіленої генерації» просто отримують свої комісійні, причому настільки далекі від розуміння реальної ситуації що просто соромно за колег!І останнє - з газом в країні проблеми!Всі це скоро відчують на жаль.Для того щоби у «кудрицьких» був дешевий газ - треба в когось його забрати. Або в населення або в ТКЕ!Обирайте!
Сподіваюсь ви вже зрозуміли, що в багатоквартирних будинках в яких немає ОСББ (чи ЖБК) шансів отримати хоч якусь державну чи місцеву підтримку на підготовку до зими практично нема?!Саме такою є урядова політика та політика великих міст, які виділяють велику бюджетну підтримку лише осбб-шним будинкам і це очевидно.Мені дуже набридло говорити про це очевидне викривлення так званої «житлової реформи» - це дуже непроста та нетривіальна дискусія.Причому у владі в принципі нема з ким дискутувати на цю тему - вони просто катастрофічно далекі від розуміння цієї проблеми.Просто констатую - в результаті ганебних реформ останніх десяти років шанси отримати бюджетні гроші є лише у відносно «заможних» будинків.«Бідні» будинки таких шансів не мають в принципі - тому мешканців цих будинків чекає дуже непроста доля на жаль.Саме для цього придуманий викривлений та відверто корупційний механізм «софінансування» як ключовий критерій.Гарантую вам що цього року завдяки цьому «ноу-хау» в тому ж самому Києві за рахунок нашого спільного міського бюджету буде профінансовано 90 відсотків (!!!) цілої низки коштовних проектів для елітних ЖК - спробуємо потім дізнатися імена бенефіціарів цієї «роздачі».Подальший розподіл житлового фонду та диференціація рівня життя в ньому для різних категорій населення буде лише поглиблюватися.Не хочу псувати настрій, але якщо нічого кардинально не змінити - неминуча поява сучасних «гетто» з застарілих будинків.«Соціальна країна» під управлінням так званих «лібертаріанців» гарантовано доведе цю ситуацію до глибокої прірви - тенденцій на покращення поки не бачу і розмовляти у владі на цю тему нема з ким.Тим не менш закликаю: якщо є можливість - намагайтеся створювати ОСББ!
За дорученням Верховної Ради я мав честь очолювати тимчасову слідчу комісію з ціноутворення в енергетиці та комунальному секторі. 📣 Запевняю вас, що професійна робота і аналітичні матеріали, які були відображені у звіті на 350 сторінок, є унікальним документом. Прочитавши його і вникнувши в деталі, багато хто з українців зрозуміє всі вади та проблеми енергетичних і комунальних ринків в Україні.Зрозуміє, як монополізація і викривлене ціноутворення впливають на платіжки, а також на вимивання грошей з енергетики і з наших з вами кишень. У цьому контексті я не можу не подякувати депутатам, які підняли сьогодні ці питання. Це і пан Євтушок, і пан Бакумов, і пан Бондар. Дійсно, ці питання потрібно постійно досліджувати.⚠️ І я, як голова ТСК, не можу зрозуміти, чому звіт тимчасової слідчої комісії з ціноутворення, який підтримали 12 із 14 членів комісії, не був заслуханий у залі.Чому не продовжується ця робота, щоб ми могли детально вивчити тотальну монополізацію, зловживання і викривлення в енергетичному секторі, і допомогти нашим громадянам зробити так, щоб енергетика і комунальна сфера стали прозорими.Я дуже прошу «Слугу народу» і лідера фракції пана Арахамію відреагувати на моє звернення, яке я направив три місяці тому, щодо продовження роботи тимчасової слідчої комісії і вивчення цих важливих матеріалів.
Дивіться, якщо на ринку електроенергії Енергоатом має близько 65%, а на так званому ринку газу Нафтогаз контролює приблизно 80% усього газу, плюс мережі, практично всі розподільчі компанії, облгази, плюс сховища — то який це ринок? На кого розраховані всі ці розмови про «ринкові умови»?Мене дратує не тільки те, що наші за гроші, гранти і фінансування повторюють ці тези. Мене дивує інше: чому європейці також це підтримують? Чому вони не займають принципову позицію?Нещодавно ж голова Європейської комісії фактично визнала, що були помилки в енергетичній політиці. Німеччина визнала, що рішення часів Ангели Меркель щодо закриття атомних станцій було помилковим. Італія також визнавала свої прорахунки.Але при цьому європейські інституції не готові прямо і системно визнати ці помилки, тому продовжують просувати ці ж самі «ринкові моделі», хоча вони вже зайшли в глухий кут.В Україні ситуація ще гірша. У нас накопичені величезні борги в енергетиці: навколо Нафтогазу, енергоринку та «зеленої» генерації. Це вже сотні мільярдів гривень, але всі роблять вигляд, що нічого не відбувається.І в результаті ціна, яку сьогодні платять бізнес і споживачі — це не є ринкова ціна. Це маніпулятивна ціна, яку фактично нав’язують, прикриваючись гаслами про ринок.
Якщо один гравець контролює більшу частину ринку, то це вже не ринок, а монополія. І такий ринок потрібно регулювати вручну або напівручними механізмами.Я розумію, що молодь часто захоплюється лібертаріанськими ідеями, красивими гаслами про вільний ринок. Але це теорія, яка дуже часто не має нічого спільного з реальністю. Тому я завжди кажу: навіть якщо ви закінчили Києво-Могилянську академію, варто хоча б рік попрацювати в реальному секторі економіки.Подивитися, як працює ЖЕК, керуюча компанія, теплокомуненерго, як функціонує бізнес або державний апарат на рівні міста чи району. Без цього будь-які красиві теорії розбиваються об практику.Якщо один суб’єкт контролює близько 65% ринку, як, наприклад, Енергоатом, то це означає, що ринок вже монополізований. У такій ситуації не працюють класичні ринкові механізми, і ціноутворення потребує державного регулювання.Але при цьому всім розповідають про «вільний ринок». Насправді ж це часто використовується як прикриття для заробітку на різниці цін. І багато хто на цьому ринку давно навчився добре заробляти — через сонячні станції, вітрові проєкти, накопичувачі енергії та інші інструменти.Тому вся ця історія про «ринкові ціни» часто є лише красивою оболонкою, яка не відповідає реальній структурі енергоринку.
Якась абсурдна ситуація. В країні є немов би правляча сила, так звана «монокоаліція».Повноважний представник Євросоюзу заявляє, що країні не можуть допомогти грошима через те, що не прийняті якісь 11 законопроектів.Я свідомо не коментую ці «потужні» законопроєкти, в мене своя оцінка їх прийнятності та адекватності.👉 Але ж я абсолютно не розумію, що заважає «монокоаліції» потужно прийняти ці потужні законопроекти?!Тим більше, що це саме їх уряд вніс їх у відповідний перелік першочергових та необхідних.Чому їм не допомагають «військовополонені» з ОПЗЖ?! З інших «дружніх» груп?!Якщо вони все ж таки вважають ці законопроекти достойними та потрібними, чому не чують тих, хто пояснює, що це не так, і чому не враховують їх пропозиції та зауваження?!⚠️ Не буває влади без відповідальності!Мені здається, цей ключовий принцип забули пояснити в свій час в Трускавці.Забувають це пояснити і на всіляких нескінченних круглих столах та конференціях під час масштабного іноземного туризму багатьох колег. Або ж воно просто не «заходить» їм в голови.
Кабмін оголосив про великий пакет законопроєктів, які будуть вносити зміни на виконання вимог МВФ. Що ви думаєте з цього приводу і як виживати бізнесу в сьогоднішніх умовах?Це непросте питання. Чи будемо голосувати? Я не думаю, що наша політична сила буде це підтримувати. І, відверто кажучи, моя особиста позиція і позиція нашої команди тут збігаються.Ми дуже не любимо, коли влада спекулює гаслом: «Треба голосувати, бо нам без цього грошей не дадуть». Нас же не запрошували, коли вони готували цей меморандум.І я хочу одразу сказати: якщо ви думаєте, що це лише вимога МВФ чи Європейського Союзу, то це не так, це маніпуляція. Меморандум — це спільна угода, яку готують обидві сторони. Дуже часто урядовці включають туди ті речі, які їм самим потрібні, щоб потім не брати на себе відповідальність і казати: «Це не ми, це МВФ, це Європа вимагає». Мовляв, це вони хочуть підвищення тарифів, ринкових цін на газ, електроенергію і так далі. А ми ніби ні до чого, але мусимо це робити, бо потрібні гроші.Тому я майже впевнений, що ми це не підтримаємо, бо логіки в діях уряду, на жаль, дуже мало. Але водночас я розумію, що уряд сам себе загнав у пастку — політичну, економічну, юридичну. Вони набрали на себе таких зобов’язань, і не тільки на себе, а на всіх нас, що тепер змушені це виконувати.
👉 Пам’ятаєте цей мем: «буде хаос, буде війна, буде долар по 45»? Як ви вважаєте, долар по 45 буде? Чи його все ж стримують, щоб цей мем не справдився?На той момент це була така нервова реакція молодої людини, певний акторський номер. Він тільки прийшов і, очевидно, ще не розумів, що чекає його і всю країну. Тому говорили тоді не про той період, який ми маємо зараз.Треба розуміти: держава, економіка, інституції - це не настільки проста система, щоб прийшли дилетанти і одразу все зруйнували. Це інерційний процес. Навіть перший уряд, який там «на самокатах катався» пів року, не зміг одразу розвалити систему. Вона значно складніша і більш інерційна.Але ця історія показала інше і не тільки в Україні - це загальносвітова тенденція. Людям стало нудно жити, і вони почали обирати «для експерименту». Типу: «а давайте спробуємо цього», «а давайте подивимось, що буде».Ну, поекспериментували.⚠️ У нас хороші спортсмени й боксери. Але чому одразу прагнути в президенти? Чому не дати людині попрацювати на нижчому рівні керівником ЖЕКу чи РДА? Подивитися рік-два як вона справляється, а якщо нормально тоді рухати далі. Нормальна система має працювати через досвід.
❓ Прогнозують, що пальне може зрости на 16%, а може і на 20. Що ви скажете?Покажіть мені хоч когось у світі, хто знає, як воно зросте. Чесно скажу, ці всі експерти інколи виглядають смішно зі своїми прогнозами. От Нацбанк — це окрема розмова.Але давайте подивимося на банківський сектор. Скільки він показав прибутку? 135 мільярдів, якщо не помиляюся. І це на чисто спекулятивних операціях, бо реальний сектор економіки вони фактично не кредитують. Розповідають байки, роблять прогнози.Так, ці надприбутки зараз оподатковуються, і 60% банківської системи — це державні банки, відповідно держава на цьому заробляє. Я не проти, але завжди є питання: хто за це платить?Бо в результаті платить людина. Це той самий додатковий податок, який нам нав’язують під гаслами «ринкових тарифів». Але яких ринкових? Ринку як такого немає. Є умовна «стеля», є маніпуляції з цінами на газ, електроенергію, а потім кажуть: «Ми ж на ЗСУ збираємо». Добре, але ці гроші люди платять напряму — у своїх платіжках, у тарифах, у вартості товарів і послуг.
Президент Зеленський завів цих депутатів у 2019 році під своїм прапором і своїми гаслами. І саме він персонально має нести відповідальність за цю так звану монокоаліцію.Те, що ми бачимо далі - це робота слабкого, непрофесійного і часто маніпулятивного органу під назвою Офіс президента. Подивіться, скільки скандалів було навколо нього за ці роки. Замість того, щоб підвищувати авторитет президента за рахунок професійної роботи, вони пішли по класичному шляху - знижувати авторитет парламенту.Це зручно: зробити Верховну Раду об’єктом масового роздратування і недовіри. Так робили і до них, але результат той самий, і парламент опустили, і власний авторитет не підняли. Скандал за скандалом, непродумані рішення, порушення процедур, постійний піар.Я особисто від цього втомився. Хотілося б бачити іншу модель: ефективну, послідовну, стратегічну роботу. Причому не лише законотворчу.Ініціатива нових стратегічних рішень має йти від уряду, так працює весь світ, але парламент має виконувати свою ключову контрольну функцію. Контроль за державними фінансами, за ресурсами, за ефективністю управління.Сьогодні парламент цю функцію фактично втратив.