Поїхали на рок-фест Mieres Underground!Про пʼятницю ще думаємо, бо йдемо на концерт в Овʼєдо (хоча хотілося б потрапити на Je'Texas), а в суботу поїдемо. Давно хочу послухати вживу Montefurado, скучила за англомовним класничним роком.Назад плануємо нічним автобусом, але якщо хтось з полуночників збирається їхати з Овʼєдо машиною - візьміть нас! 😉плейліст Spotify 📅 П'ятниця, 12 червня21:00 - Paxareto (пост-панк / інді-рок)Астурійський проєкт, що грає атмосферну, дещо меланхолійну гітарну музику з глибоким звучанням.22:15 - Aitor Ochoa & Mad Mule (рутс-рок / американська класика)Драйвовий рок-гурт із потужним вокалом, натхненний класичним блюзом та брудним гітарним саундом.23:45 - Je'Texas (психоделічний рок / блюз-рок 70-х)Тріо з Барселони, яке віртуозно відтворює вінтажний звук золотої ери року з соковитими соло.---📅 Субота, 13 червня13:00 - 16:00 - Вермут-сесія: DJ Set Fee Reega (експериментальний фолк / лоу-фай)Німецько-астурійська виконавиця створить легку й затишну атмосферу під обідній вермут.15:00 - 17:00 - Comida en la CalleСпільний обід на вулиці.17:00 - 20:00 - Tardeo: DJ Set Petri Glamour (поп / ретро / інді-данс)Танцювальний та іронічний діджей-сет для відпочинку на терасі.20:30 - Ballbreakers (гард-рок / AC/DC триб'ют)Потужний триб'ют-гурт, що максимально драйвово переспівує хіти легендарних AC/DC.21:30 - Zoketes (панк-рок / гаражний рок)Швидка, безкомпромісна та весела панк-музика в найкращих традиціях іспанського андерграунду.22:30 - Montefurado (пост-рок / шугейз)Інструментальні та атмосферні гітарні стіни звуку, що занурюють у потужний аудіо-тріп.23:30 - Calatrava (слейз-рок / глем-панк)Брудний рок-н-рол з яскравим іміджем, важкими рифами та енергетикою бунтарських 80-х.00:30 - Medalla (краут-рок / психоделічний поп-панк)Хедлайнери з Барселони, які змішують важкі гітарні ритми, електронні пульсації та чіпкі мелодії.
📅 Семана Санта в Овʼєдо - Великодні процесії (29 березня - 5 квітня 2026)Семана Санта (Святий Тиждень) - католицьке свято, яке відзначають у Іспанії щороку перед Великоднем. Впродовж кількох днів вулицями міст проходять урочисті процесії: братства (cofradías) несуть на плечах важкі дерев'яні скульптури (паси / *pasos*) із зображеннями страстей Христових - від в'їзду до Єрусалиму до Воскресіння.** 29 березня, Вербна Неділя **• Процесія «La Borriquilla» - 11:00, Iglesia de San Pedro de los ArcosРадісна ранкова процесія: діти з пальмовими гілками проводжають фігуру Ісуса верхи на віслюку (звідси й назва - «віслюк»). Найяскравіша і найтепліша за духом.• Процесія Святого Списа - 17:00, Parroquia de San Francisco Javier de la TenderinaПроцесія у севільському стилі з фігурою Христа Милосердного. Супроводжується легіонерами і духовим оркестром. Повернення ~22:15.---** 30 березня, Святий Понеділок**• Процесія Взяття під варту - 19:30, Parroquia de San Francisco JavierУрочистий перенос фігури Ісуса Вироку з парафії до університетської каплиці (Capilla del Edificio Histórico de la Universidad de Oviedo), звідки вона вирушить у п'ятницю вночі. Супроводжують гвардія і легіонери.---** 31 березня, Святий Вівторок**🙏 Процесія Тиші - 20:30, Santa María la Real de la CorteНайурочистіша і найсуворіша. Чотири паси (Святий Хрест, Бичований Христос, Богородиця Скорботна, Христос Жалісний). Повна тиша - лише барабани. Бере участь братство з Леона.---** 1 квітня, Свята Середа**• Процесія Назарянина - 20:00, Iglesia de Santo DomingoІсус Назарянин у супроводі військового полку. По дорозі - зупинка перед собором і спільне читання Хресної дороги на Plaza de Alfonso II El Casto.---**🔒 2 квітня, Великий Четвер**• Процесія Ісуса Полоненого - 19:45, Basílica de San Juan El RealТри паси: Тайна Вечеря, Ісус Полонений, Богородиця Милосердна. Головний момент - ритуал помилування: на Plaza de Porlier зачитується євангельський текст і (якщо уряд Іспанії схвалює) ув'язнений отримує помилування на прохання братства. Волинки додають астурійського колориту.---** 3 квітня, Страсна Пʼятниця **• Процесія Святого Поховання - 18:00, Parroquia de San Isidoro el RealЧотири паси: Ісус із терновим вінцем (*Ecce Homo*), Тіло Христове (*Yacente*), Богородиця Скорботна. Перед собором - «Церемонія Епітафії».⚡ Процесія Мадруга («Нічна») - опівніч (з четверга на пʼятницю), Edificio Histórico de la Universidad de OviedoНайдраматичніша! Вулицями старого міста вночі проходить процесія з фігурою Ісуса Засудженого. З балкона мерії (Plaza del Ayuntamiento) зачитується «Вирок Христу». Закінчується ~4:00 ночі.---** 4 квітня, Велика Субота **• Процесія Самотності - 10:30, Parroquia de San Isidoro el RealОдин пас — Богородиця в самотності, яку несуть 32 косталерос. Жінки в іспанських мантільях супроводжують її в тузі. Завершення: піднятий трон над головами і гімн Богородиці на Plaza de la Constitución.• Процесія Воскреслого - 23:00, Parroquia Nuestra Señora de CovadongaНічна процесія до собору - початок святкування Воскресіння.---** 5 квітня, Великодня Неділя **🌅 Процесія Святого Воскресіння - 13:15, Plaza Corrada del ObispoФінальна радісна процесія - Христос Воскрес! Завершує весь Святий Тиждень святковою ходою центральними вулицями Овʼєдо.---> 🗺️ Карту маршрутів усіх процесій можна завантажити у PDF на офіційному сайті міста.
Я напилася вина і наїлася артишоків, тому буду писати як пишеться і без перечитування.Вдома (так дивно, досі не можу звикнути, що Овʼєдо - це «вдома», хоча в Тарнуві, в Чіангмаї чи десь, де ми просто розпакували на місяць рюкзаки після активної подорожі, проблем з цим не було) одразу поринули у вирішення справ, яких накопичилось прям овердофіга. Намагаємось розгрібати їх, памʼятаючи головний кабовердинський слоган «No stress!»Після першої - доволі холодної для незвикших нас - зими вирішили утеплювати хату. Треба міняти вікна. Ми питаємо про ПВХ, але чомусь прайси нам присилають за золоті, охохоо. Крім того, вже приходив до нас дядько, який продирявив нам стіну і заміряв повітряну камеру у зовнішніх стінах. Вона у нас виявилася величезною - 13,5 см, а тому таким самим товстеньким виявився і рахунок на утеплення стін: приблизно 2000 євро. Якщо захочемо утеплити ще й стелю (у нас останній поверх) - це ще +1100.Стіни в старих будинках тут складаються із двох шарів цегли: товстого ззовні і тонкішого зсередини. А утеплюють їх, задуваючи в ці камери мінеральну чи скловату або целюлозу. Чомусь дуже здивувало, що оці два шари - це не цільна стіна, а типу зовнішня стіна + незалежна перегородка зсередини. І оцю внутрішню стінку багато хто взагалі розбирає, утеплює зовнішню цеглу піною і закриває гіпсокартоном. Ми на такі радикальні дії не готові (шат ап енд тейк май 2000 євро), але я все ходжу по квартирі і думаю, які внутрішні стіни можна розламати, щоб позбавитись від цього вузького коридору, зробити більше простору і світла. Малюємо плани в програмках, але дууууже складно візуалізувати і зрозуміти, як же ж воно буде виглядати не на екрані. Дизайнери інтерʼєрів wanted 🙏Ще цікавий (ну або не дуже) момент - це субсидії чи інші можливості хоча б частину з цих шалених коштів за утеплення повернути. Були якісь європейські субсидії на покращення рівня енергоефективності житла у 2025 році, але ми, очевидно, вже на них не встигли. Друга можливість для податкових резидентів Іспанії (а Саша ніби вже майже ним став) - отримати податкове відрахування за роботи з енергоефективної реконструкції. Якщо внаслідок утеплення і заміни вікон ми скоротимо «споживання невідновлюваної первинної енергії» на 7% - то ніби можна буде отримати відрахування 20% з прибуткового податку IRPF, а якщо скоротимо на 30% - то відрахування на 40%. Не знаю, кому тут потрібна ця інформація, але живіть тепер з нею.Але головна задача у нас зараз - знайти лафету для буса в Польщу. Тут без стресу виходить лише завдяки тому, що мої нові no-stress таблетки нарешті почали діяти, бо взагалі стресу дофіга.Чомусь коли ми викладали оголошення про транспортування на clicktrans.pl в січні, нам пропонували евакуатор в Польщу за 4500 злотих, а коли викладаємо зараз, то починають з 8000 і ледь-ледь доходять до 5000 pln. На фб пишуть натовпи аферистів. З умовного Аліканте було б набагато простіше і дешевше його відправити, а тут поки що чекаємо - ніби хтось буде їхати через наші північні регіони за два тижні… Підганяє той факт, що бус вже більше місяця стоїть на закритій парковці неймовірно крутого тайера (СТО) під Овʼєдо, хоча питали ми про кілька тижнів 🙈 Хлопці нас вже невперше виручають: приймали з нашими поломками без черги, потім провели діагностику і дозволили запаркуватися у них. Написала їм, що можемо його виштовхати на вулицю, а вони кажуть - транкілло, хай поки стоїть, не проблема 🫂
24 лютого (вівторок) у містах Овʼєдо і Хіхон проходить низка акцій, присвячених 4-й річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну.Давайте підтримаємо українців і нагадаємо світу про Україну 💙💛ОВʼЄДО⏰ 24.02.2026, 19:30 (організатори просять прийти завчасно)📌 Точка збору: Plaza de los Ferroviarios (над залізничним вокзалом)🧣 Дрес-код: плед або ковдра + ліхтарик (бажано налобний)ХІХОН🎗️ Акція «Стрічка»📍 Paseo del Muro de San LorenzoСьогодні зранку активна група українців прикрасила набережну Сан-Лоренцо жовто-блакитними стрічками — як нагадування про чотири роки боротьби нашої Батьківщини проти підлого агресора.Акція вже відбулася — щиро дякуємо всім волонтерам, хто долучився!🌌 ПЕРФОРМАНС «НЕБО НАД УКРАЇНОЮ»📍 Playa San Lorenzo (escalera 5)⏰ 13:30Під час відливу на піску пляжу зобразимо 206 дронів типу Shahed у натуральну величину — це найвищий середній добовий показник Shahed, зафіксований у небі над Україною з 2022 по 2026 рік.Потрібні волонтери! Пишіть @Oksana_Ustymenko або в чат. Матеріали та інструкцію надають.🔦 СИМВОЛІЧНА ХОДА «КОЖНЕ СВІТЛО МАЄ ЗНАЧЕННЯ»📍 Paseo del Muro de San Lorenzo (від escalera 15 до Plaza Mayor)⏰ 19:30 — збір біля escalera 15Адміністрація міста вимкне вуличне освітлення на набережній Сан-Лоренцо з 20:00 до 21:00.Ми пройдемо з увімкненими ліхтариками мобілок, налобними ліхтарями, свічками — щоб показати, в яких умовах виживають наші співвітчизники.Очікується присутність представників адміністрації міста.Покажімо, що українська громада єдина й сильна. 💙💛🔑 21:00 — ПЛОЩА МАЙОР: АКЦІЯ «ЛЮДИ — КЛЮЧОВІ / LAS PERSONAS SON LA CLAVE»📍 Plaza MayorБудівлю адміністрації підсвітять жовто-блакитними кольорами.Ми вшануймо пам’ять загиблих хвилиною мовчання та запаленими свічками.Далі — акція-перформанс у межах глобальної кампанії «Люди — ключові / Las Personas Son La Clave», що закликає звільнити всіх українських військовополонених, незаконно ув’язнених цивільних, політв’язнів і повернути депортованих дітей.🔔 Під час акції брязкаймо ключами — символом дому та свободи, яких позбавлені полонені українці.Нехай нас почують!💙 Дякуємо за вашу присутність і підтримку 🇺🇦
Santo Antão, трек Ponta do Sol - FormiguinhasМаршрут вважається (кимось) одним із найкрасивіших треків світу. Про це не знаю, але в цілому доріжка класна.Стежка йде цілий час вздовж океана. Логічно було очікувати, що більше-менш на одному рівні, але по факту там постійно спуски-підйоми. В результаті вийшло десь 700-800 м вниз і стільки ж вверх (а у Саші ще більше, бо він на 2 км далі ходив на фотолокацію).Більшість туристів їде маршруткою з Ponta do Sol в Cruzinha і проходить весь трек, 14 км, в один бік до Понта до Сол (бо якщо йти навпаки в Крузінью, то звідти після обіду можна вибратись лише дорогим таксі). Ми йшли з Понта до Сол до Formiguinhas і назад тою ж дорогою (ті самі 14 км вийшло), щоб найкрасивішу ділянку пройти зранку, коли сонце ще низько і не вилізла димка.Хайлайт, як-то кажуть, оф зис тріп - це село Fontainhas, яке National Geographic поставив на друге місце в черговому дивному рейтингу «Десяти селищ із найкращими краєвидами у світі». Місце справді круте, в усіх сенсах цього слова)
Перший день на Сантьяго. Поїхали з Праї в сусіднє містечко Рібейра Гранде в 20 кілометрах. Основний вид громадського транспорту на всіх островах Кабо Верде - це маршрутки «алугер» (aluguer) без розкладу і номерів.І от спіймали ми наш перший алугер. Він був ще пустий, тому ми уточнили ціну і що він їде саме в режимі «колектіву», а не таксі, ну і погнали. Проїхали десь 15 з 20 кілометрів, і тут водій на якомусь перехресті in the middle of nowhere підбирає купку людей, каже нам щось типу «я їх тут завезу неподалік, а потім поїдемо далі в Рібейру, ДВІ ХВИЛИНКИ!». Ну ми такі ок, це ж швидко.Маршрутчик розвертається і їде назад.Їде, їде, підбирає ще людей, і ще… І отак поступово ми заїжджаємо назад в Праю. Тут ми почали щось підозрювати)) Походу, чувак просто побачив більший потенціал в зворотньому напрямку, але і наші 200 ескудо (2 євро) втрачати не хотів. Тому вирішив, що якщо ми прокатимось з ним назад в центр Праї і приїдемо в Рібейру на годинку пізніше, то всі будуть задоволені і щасливі. Вийшли десь на краю міста, перейшли дорогу і за 10 хвилин зловили наступний алугер і теж пустий. Їдемо знов в ту нещасну Рібейру вже знайомою трасою. І на тому ж зачарованому перехресті в 15 км новий водій зупиняється і теж садить купу людей з відрами і баулами, збираючись везти їх назад в Праю :)) Але тут він хоча б не напиздюнькав нам про «дві хвилинки», а вийшов, галантно провів нас на узбіччя і одразу пересадив в наступну маршрутку. В ній вже було повно місцевих, які, як і ми, хотіли в Рібейру, тому ми врешті здолали ті злощасні 5 кілометрів всього на хвилин 40 пізніше запланованого.І маршрутка була весела: всі сиділи один у одного на колінках, жіночка з коробкою якихось пончиків в сиропі активно їх продавала, а кондуктор передавав липкі кульочки разом з рештою по салону, всі вікна були відкриті і ніхто не скаржився, що йому дує. Ось за одне це я люблю і прощаю майже все таким місцям. Навіть три маршрутки на 20 км шляху.
Кабо Верде, Африка!Останній раз ми були поза межами звичної нам старої Європи ще до великої війни - у східній Туреччині і Грузії. І зараз нарешті щось взагалі незнайоме, незвичне і далеке. Проведемо на чотирьох островах три тижні, тож не переключайтеся.КВ це колишня португальськаколонія і популярний туристичнийнапрямок. Тут розмовляютьпортугальською і креольською мовами і тут доволі цивільно, безпечно, поки що ніхто нам нічого не впарював і не приставав, уваги до нас точно менше, ніж в Індії чи Індонезії.Але це точно Африка! Наша майже перша Афріка (я колись була в Єгипті лише).Летіти з Порту 4 години, найдешевші квитки Easyjet в цей період бувають і по 50€. Українцям віза не потрібна, але всі мають сплатити аеропортові збори 31€ онлайн чи на місці. Місцева валюта ескудо (1€ = 110 CVE), але ніби всюди приймають і євро за гіршим курсом. Сімки дають в аеропорту, 11Gb інтернету 10€. Наш перший острів - Сантьяго, столиця Прайя. В аеропорту все цивільно, навіть паспортний контроль електроний - просто прикладаєш паспорт до екрану і проходиш, жодних штампів. Технолоджія!
Про нашу комуналку, як і обіцяла🏠 Щомісячні внески на утримання будинку (Comunidad) у нас всього 25€, бо будинок старий, без ліфта, власної території і без запланованих ремонтів. На жаль. 🚰 Вода (14 м.куб.) і вивіз сміття за два місяці: 46€з цього:водопостачання — 8€ і водовідведення — 6€ вивіз сміття — 18€ екологічний податок (фіксована частина) — 6€ екологічний податок (змінна частина, залежить від обʼєму спожитої води) — 5€💡 Перший наш «зимовий» рахунок за світло не є дуже показовим, бо це місяць, коли ми лише днів 10 активно юзали опалення. Газу у нас нема, все на електриці: батареї, маленький бойлер, електрична плита, осушувач, духовка.За місяць в листопаді-грудні накрутили ±400 kWh: нарахували 100€, з яких 15€ є платою за потенцію (підвищену потужність). Це ще був тариф з розбивкою на три періоди від енергетичної компанії Plenitude. Потім ми проаналізували (див. наступний допис), що 70% енергії ми витрачаємо саме вдень, в найдорожчі і в середні за ціною години, порівняли тарифи різних компаній і вирішили перейти на Octopus Energy. Вище давала реферальний лінк: якщо реєструватися через рефералку, то буде і вам, і нам знижка 50€.В грудні і січні ми набагато активніше використовували батареї (зима цього року холодна), тому підозрюю, що незважаючи на перехід до нової компанії, рахунок прийде на 150-170 євро чи більше. На жаль, кардинально утеплити будинок можна лише «шубою» ззовні, а такі роботи наш комунідад поки що не планує. Тому весною, сподіваюся, ми поміняємо вікна - зараз у нас склопакети з алюмінієвими рамами. І будемо дізнаватися про утеплення зовнішніх стін якоюсь піною або ватою через отовори зсередини квартири, тут це ніби популярна послуга. Якщо хтось має рекомендації по вікнах, стінах або утепленню квартир - з радістю послухаємо!Далі ще коротко розповім про потужність і як ми порівнювали тарифи ⬇️
Прийшов наш перший «зимовий» рахунок за світло. Ми з chatgpt і сервісами для порівняння тарифів порадились і вирішили перейти до іншої енергетичної компанії Octopus Energy на fixed rate пакет. За підрахунками, будемо платити на 15-20% на місяць менше.Октопус хвалять за прозорі тарифи без прихованих платежів (на скріншоті повна вартість вже з податками), за швидкий юзер-френдлі сервіс підтримки, за використання «чистої» енергії з відновлюваних джерел. І, звісно, за бонусну програму :) ⬇️При реєстрації за моїм посиланням і ви, і я отримаємо знижку по 50€https://share.octopusenergy.es/mellow-squid-611Процес переходу дуже простий - просто заповнюєте форму, вписуєте номер CUPS з вашого останнього рахунку і за дві доби ви вже абонент Октопус. Ваша актуальна енергокомпанія може дзвонити і пропонувати вам вигідніші умови, але у нас перехід припав на новий рік, тож обійшлося без таких розмов)❓Чи писати детальніше про наші рахунки за комунальні послуги і про те, як порівняти тарифи на електроенергію? 👍👎
Коли ми обирали Іспанію для переїзду, нам зокрема подобалися її соціальна політика, ставлення до мігрантів і те, що тут досі не прийшли до влади праві популісти. На жаль, останнім часом читаю про зростання популярності VOX .Все частіше бачу антиурядові, євроскептичні, антимігрантські й спрощені популістські тези в українських чатах. Це саме ті меседжі, які активно просуває радикальна правиця - і які напряму вигідні росії. VOX не раз голосувала проти рішень Європарламенту щодо допомоги Україні та засудження російської агресії, а її лідер Сантьяго Абаскаль регулярно говорить про “втому від війни” і необхідність “зосередитись на своїх проблемах”. Це риторика, яку росія роками намагається посилити в Європі.Праві популісти вже мають владу в Угорщині й Словаччині, сильно впливають на політику Чехії та Польщі й були рушіями Брекзиту. Схожі тенденції зараз помітні й на Піренейському півострові.Звісно, Іспанія сама визначить своє майбутнє. Але нам, вважаю, важливо не підсилювати наративи, що працюють проти інтересів України: не повторювати ксенофобські і антимігрантські тези (звісно, це не стосується антиросіянських заходів) та не розганяти меседжі VOX тільки тому, що вони звучать “просто й зрозуміло”. Памʼятаєте історії про тих представників української, польської, латиноамериканської діаспор, які голосували за Трампа, а вже за місяць їх чи їхніх рідних депортували зі Штатів? Коли суспільство починають ділити на “своїх” і “чужих”, ніхто не може бути певним, що завтра ціллю не станеш ти. Ми тут теж мігранти, зі своїми історіями, помилками й проблемами. І ксенофобія ніколи не зупиняється на одній групі - між упередженням проти мігрантів чи мусульман і упередженням проти українців чи біженців загалом завжди дуже коротка дистанція.—————————Коротко про політичний контекст в Іспанії та кризу останніх років: https://adastra.org.ua/blog/politichna-kriza-v-ispaniyi-sho-oznachaye-protistoyannya-sanchesa-ta-fejhoo-dlya-yevropi