Fuente
TOK | В енергетичному секторі нова медійна суперечкаГерус VS ЕнергоатомПід п...
2 380 Vistas/Alcance
2026-01-23 17:15
Mensaje №4446
В енергетичному секторі нова медійна суперечкаГерус VS ЕнергоатомПід пильним оком Голови Енергокомітету Андрій Геруса відбулись торги Енергоатому на майданчику УЕБ, з поставкою у третій декаді. На них, на думку Геруса, були виведені кошти з Енергоатому на користь трейдерів. Пропоную в цілому згадати як проходили торги ЕА на січень: ◾️На першу декаду січня Енергоатом законтрактував 523 МВт по 5371 грн/МВт*год. Це в цілому дуже мало від загальної пропозиції, решта, відповідно, пішла на РДН. На тому аукціоні покупців було небагато, і до речі кількох найбільших в країні трейдерів не було. Дата проведення - 26 грудня. ◾️На другу декаду січня Енергоатому вже вдалось законтрактувати 2100 МВт, по 6573 грн/МВт*год. Було 55 покупців, великі трейдери в переліку є. Дата проведення - 5 січня. ◾️На третю декаду Енергоатом законтрактував знову 2100 МВт, по 7565 грн/МВт*год. 60 переможців, великі трейдери теж є. Бачила, що розрахунки Геруса базувались на порівнянні середньої по першим двом декадам та по третій декаді. Як на мене, було б краще побачити різницю саме між другою та третьою декадою, адже тоді було законтрактовано однакові обсяги. Було б супер якби і ці цифри спільноті надали. Ще на 26 січня вже анонсували аукціон з продажу електроенергії на першу декаду лютого — стартова ціна 11500 грн/МВт*год. Та ще не слід забувати про інші аукціони — спецторги для потреб Укренерго, вже пройшло 2 аукціони: ◾️400 МВт на 9-31 січня по 3613 грн/МВт*год◾️400 МВт на лютий по 3613 грн/МВт*годНа мою думку, до речі, в такому ключі ці аукціони теж можна було б розглядати як «виведенням коштів на користь приватних компаній», але тим не менш)) І ці всі аукціони крутились навколо рішення по прайс-кепам, яке було екстрено прийнято 16 січня. Насправді навколо всієї цієї історії питань більше ніж відповідей, і багато з них значно ширші за торги, пропоную подумати зокрема над такими: ◾️Що змусило Комісію так швидко змінити свою думку щодо прайс-кепів? ◾️Чи можемо ми чекати ще однієї зміни думки перед 1 квітня? Та чи для рішень по кепам тепер завжди буде потрібно доручення Уряду?◾️Чому про необхідність підвищення прайс-кепів для імпорту згадали тільки зараз? Дефіцит ж не тільки у січні був. ◾️Як можливо подолати проблему із розповсюдженням інсайдерської інформації? ◾️Чи очікувати рішень в секторі енергетики на більш довгу перспективу? ◾️Чи мають бути торги Енергоатому єдиними ціноутворюючими на ринку?◾️Чи входить питання торгів на біржі до компетенції Парламенту? І якщо ми вже про Парламент - де закон про market coupling, який і питання кепів відкоригував би?)