Iniciar sesión Registro
Anuncios
Tu espacio publicitario
Reserva este slot exclusivo para el periodo elegido.
Comprar publicidad →
Logotipo de la comunidad de telegram - Стромата
Añadido 06 ene. 2025

Стромата

@stromata
Número de suscriptores: 1 088
Fotos: 268
Videos: 6
Enlaces: 113
Descripción:
ΣΤΡΩΜΑΤΑ – так греки називали клаптикову ковдру. Тут по клаптику збираю про життя, Всесвіт та все інше.

👥 Número de suscriptores

1 088
Promedio/Día:: 0
Promedio/Tiempo:: +13
Promedio/Mes:: +21

👁️ Vistas promedio por mensaje

1 053
Promedio/Día:: 1,000
Promedio/Tiempo:: 1,190
ERR: 96.78%

📊 Mensajes por Día

0
Último día: 0
Promedio semanal: 0.1
Promedio por día: 0

Historial de cambios de estado

Oficialmente no confirmado 2025-01-06

Muro

Estadísticas de telegram canal

👁 794 25-11-16 16:12
👻 Чи безпечно торкатись предметів, над якими здійснено замовляння?Перевірено – так, безпечно)))🫣Пригадав, що минулого року з антропологічного інтересу розгорнув чорну шматину із сіллю, що її залишили під деревом🌳🧂🧙🏻‍♀️. Вочевидь, що це якийсь ритуал із замовляннями солі. Вдруге таке бачив, і якось нагуглив, що може бути обряд для списання боргів (але не гарантую, що саме так). Розгортав замовлений вузлик руками🤲 (бо ж ногами взагалі незручно🦶). Хоч "знаючі люди"🧙‍♂️ кажуть, що таких предметів краще не торкатись, бо буде лихо😱. Минуло більше року, можна підводити підсумки. На здоров'я та заробітки нарікань не маю (ще й грант отримав від KSE Foundation #TalentsForUkraine). Із лекціями Science Kids з'їздив до Запоріжжя, потрапив на диво спокійний день між двома днями із обстрілами🇷🇺=💩. З'їздив до Харкова, за півдня до приїзду в квартирі де поселився хвилею від Іскандера вибило вікно, на мій приїзд було тихо. Ще книжку дописав👨‍💻 про чупакабру (sic!). Три роки писав, нарешті у видавництві😌Бог знає, як воно далі буде, але, оглядаючись на рік, що минув від препарування замовленого вузлика, гарантую – можна торкатись, розв'язувати, викидувати до смітника))
👁 1,120 25-10-28 05:35
По українських ресурсах поширюють новину, що "Науковці назвали новий вид метеликів - Iryna’s Azure на честь 23-річної українки Ірини Заруцької, яку наприкінці серпня вбили у США". Дріб'язкове зауваження: не науковці, а науковець – Гаррі Павулаан. Він є вільним дослідником без наукового ступеню і афіліації з науковими установами. Дехто це вважає суттєвою хибою, особисто я не бачу нічого надзвичайно, лишень зауважу, що мова про науковця-одинака, а не науковців. Суттєвіше зауваження – чимало людей не вміє читати наукові назви. Гадаю, то явище світове, але в Україні помилки частіше оскільки ми послуговуємось кирилицею і часом вважаємо, що будь яка назва написана латиницею є науковою. Iryna’s Azure – тривіальна назва нового виду англійською мовою. Використання такої назви в тексті українською мовою, все одно, що написати "на галявину вибігла mouse переслідувана fox". Українська тривіальна назва– Синявець Ірини.Справжня наукова назва не має апострофів, дефісів або діакритичних знаків. У науковій назві виду з великої літери пишуть перше слово, друге завжди з маленької. Вочевидь, Iryna’s Azure не є науковою назвою.Наукова назва – Celastrina iryna.Якщо бажаєте вказати повну наукову назву, тоCelastrina iryna Pavulaan, 2025, де:Celastrina – родовий іменник – рід Celastrina (Синявець), його пишуть курсивомiryna – видовий прикметник, в даному випадку вшановано пам'ять Ірини Заруцької. Видовий прикметник також пишуть курсивом.Pavulaan – прізвище першовідкривача виду, без курсиву.2025 – рік опису.__Звісно, виправлення – дрібниця на тлі трагедії Ірини Заруцької. Але Гаррі Павулаан вирішив увіковічнити пам'ять про неї, назвавши вид саме Celastrina iryna. Коли в публікації на сайті новин не згадують наукову назву виду то цим самим діють всупереч задуму науковця.
👁 948 25-10-24 15:09
Сьогодні на уроці з учнями 145-го ліцею згадав про міксин, що спроможні їсти шкірою. Міксини то такі морські істоти, яких інколи називають "рибоподібними". Ззовні вони схожі на гібрид вугра і хробака, але є цілком самостійною групою тварин. Та ще й хребетні, тобто наша рідня хоч і далека.Так ось, щонайменше за одним видом міксин помічено здатність живитися, поглинаючи амінокислоти шкірою не згірше ніж кишкою. Міксина занурюється в труп мертвих тварин і всмоктує поживні речовини чим може – і крізь рот, а потім кишку і крізь шкіру. У нас так не буде, що на краще. Звісно, цікаво помацати якийсь продукт у магазині, а потім подивитися чесними очима на продавця із словами: "Та я ж лише потрогав". А з іншого боку - ще десь вступиш не в те що треба і тут вже милом не відітрешся. До речі мило з такою суперсилою також краще до рук не брати.Чому вирішив це винести із шкільного класу в блог? Бо це не лише цікавий факт, а й показовий приклад того як наукові відкриття проникають на широкий загал або шкільні підручники. Погано проникають, гірше ніж амінокислоти крізь шкіру міксин. Відкриття цікаве, відкриття відносно давнє (2011-го року). Чому про нього особливо мало пишуть? Натомість науково-популярні блоги завалено копіями одних і тих же новин – відкрили черговий вид динозавра (про якого читачі за годину забудуть), відкрили чергову екзопланету на якій можливо щось живе, але це не точно. У рейтингах дивугідних тварин неодмінно нещасна риба-крапля та "безсмертна медуза". Хоча риба крапля виглядає погано лише коли її дістануть із рідного середовища – морських глибин. Опинись би там хтось із нас, то виглядав би гірше ніж на фото в паспорті. А безсмертна медуза хоч і не має біологічної смерті, живе не так вже й довго. Якщо можете прочитати цей текст, то вже прожили більше пересічної "безсмертної медузи".Відкриття, які справді змінюють уявлення про природу, зазвичай проходять непоміченими як для блогів так і для підручників.____Джерело натхнення: https://royalsocietypublishing.org/doi/full/10.1098/rspb.2010.2784
👁 1,140 25-10-09 15:08
"Бережіть природу" – пустопорожнє гасло, якщо не має наукового підґрунтя. Що саме берегти? Природоохоронні заходи мають орієнтуватись на збереження або відновлення того, що сформувалось без впливу людини. Насадження або випуск в природу чужорідних видів є не збереженням, а навпаки шкодою. Тож важливо знати історію екосистем і розрізняти види які з'явились на певній території природним поширенням та види, поява яких є результатом людської діяльності. Розрізнення одних від інших видається простим та насправді потребує окремих досліджень.Нещодавно з колегами (Титом Волинським, Миколою Книшом та Олександром Ковальчуком) дослідили історію розповсюдження куроподібних птахів в Україні. Результати вчора опубліковано в журналі Boreas . Стаття наявна у відкритому доступі, якщо коротко, то виявилось наступне:Види куроподібних, які спокон-віку існували на території України це: сіра куріпка, перепілка, тетерук, глушець та орябок. Із них сіра куріпка та перепілка завжди були широко розповсюджені. Ареал тетерука суттєво скоротився. У минулому вид був навіть у Кримських горах та пониззі Дніпра, сьогодні, бідолаха, тримається переважно Полісся та Карпат. Нестатки притиснули глушця, поширення якого доходило Черкащини. Сьогодні також обмежене Поліссям та Карпатами.У минулому в наших краях жили білі куріпки (по всій території) та тундряні куріпки (були щонайменше в Криму) – види на сьогодні зниклі з території України. Всі знахідки кісткових решток білих і тундряних куріпок датовані віком понад 8.4 тисячі років, ймовірно з тих пір їх у нас не виділи. Щоправда є повідомлення про білих куріпок наприкінці ХІХ-ХХ столітть, але сліди ведуть не до орнітологів, а мисливців, людей відомих цікавими спостереженнями.Були неодноразові спроби записати до природи України фазанів, кекликів та навіть диких курей. В усіх випадках основним аргументом були знахідки давніх кісткових решток. Курей спростували ще раніше, ми лише додали нових аргументів. А ось із фазаном і кекликом ситуація залишалась непевною. Фазанів буцімто знаходили у відкладах різних часів. Ми повторно дослідили знахідки і виявили, що кістки із часів палеоліту Криму, яких вважали фазанячими, належали соколу та качці. Фазан із античних поселень Ольвії насправді був куркою. Кістки, описані із середньовічних відкладів замку Нялаб (Закарпаття) могли бути чим завгодно тільки не фазаном. Отож, зооархеологія не підтверджує існування цього виду на території України. Найдавніше достовірне повідомлення про вітчизняних фазанів датоване 1849 роком. Птахів розмножувались в селі Демидівка (Полтавщина) на садибі місцевого шляхтича, деякі тікали в природу. Пізніше в Україну завозили фазанів із Близького Сходу, Німеччини, Кавказу, Центральної Азії та інших регіонів. Сучасні фазани – їхнє ґодло, а не споконвічні представники фауни України.Також ми оновили дані про кекликів, або, як їх інколи називають, "гірських куріпок" (на фото). Наприкінці ХІХ – впродовж ХХ століть їх випускали в Кримських горах в якості мисливських видів. У ХХІ столітті точилась дискусія з приводу появи кекликів у Криму. Одна точка зору – цей вид віддавна був на півострові. В якості доказів вказували на знахідки кісток, датованих палеолітом. Опоненти вважали, що давні, "природні" кеклики могли зникнути і через декілька тисячоліть люди запустили нових. Згідно із результатами нашого дослідження, ніяких давніх кекликів в Криму не було, то помилкове визначення. А раз так, то гіпотеза про природнє поширення кекликів в Україні є безпідставною. Цей вид у вітчизняній фауні з'явився завдяки, тому що його завезли люди.__Вартість публікації в журналі Boreas становить 2'500 $. Але для нас, як колективу науковців з України безкоштовно. Звісно, краще, щоб не було приводу допомагати українцям. З іншого боку, видавництво могло б тихенько відмовчатись. Натомість пішли на зустріч, за що їм дяка.__На фото кеклик у діорамі "Кримські гори" Національного науково-природничого музею НАН України. Діорами природничого музею – окремі витвори мистецтва, які варто побачити.
👁 1,150 25-10-03 18:45
Якось так склалося, що день вчителя я не святкую і сьогодні весь день провів за розробкою уроку «Вплив релігій на сільське господарство». Завдяки чому зʼявилась нагода розповісти за що люблю роботу вчителем)) За те, що це стимул навчатися самому і дізнаватись нове. Так і сьогодні допоки робив урок зробив для себе невелике відкриття.Виявилось, що мусульмани споживають відносно мало яловичини, хоч вона в ісламі халяль, тобто дозволена. Для сценарію уроку виписав ТОП-10 країн із поголівʼям великої рогатої худоби, виробництва яловичини та виробництва молока та молочної продукції. Також виписав ТОП-10 країн по кількості населення із міркуванням – де багато людей там споживають багато їжі (у кількісних показниках), зокрема м'яса та молока. Розклав ці 10, найбільш чисельні країни по діаграмі із рейтингами худоби/молока. Отримав один результат, який очікував – Індія в лідерах за поголів'ям худоби і виробництвом молочної продукції, але відсутня в ТОП-10 по виробництву м'яса. Вочевидь то результат впливу індуїзму. Неочікувано але цілком закономірно, що Мексика виявилась в лідерах за поголів'ям і м'ясом, але не за молочною продукцією. М'ясо в Латинській Америці люблять більше ніж сир чи айран. Але що здивувало – жодна мусульманська країна із ТОП-10 по населенню не увійшла в інші рейтинги! І це не пояснити лише кліматом, Пакистан і Бангладеш різняться умовами, а в Індонезії поготів знайдеться місце коровам. У Ніджерії християн та мусульман приблизно порівну та в даному випадку країна приєдналась до мусульманських країн. Почав серфити по мусульманських сайтах, виявилось – так, яловичини вони споживають менше. Халяльне м'ясо визначається не лише видом тварини, але й способом забою. Необхідно убити одним ударом ножа, попереднє ошелешення довбнею чи забій струмом заборонені. Із великою рогатою худобою це здійснити важко, тому мусульмани віддають перевагу дрібнішим тваринам – вівцям, козам та курам. Звісно, більшість дивиться на халяльні правила крізь пальці, але тих хто дотримується достатньо, щоб вплинути на ринок.Ось, власне за таке я люблю вчителювання – кожен день приносить нові відкриття. А те що один із днів названо днем вчителя, то умовність, яка не заважає всім охочим відсвяткувати))_Якщо зацікавило що ж то предмет такий, то це курс за вибором Географія релігій, що впроваджуємо в закладах Кривого Рогу та деяких інших міст спільно із проєктом ГО Криця та фондом SavED.Також розробляю курси Географія ресурсів, Географія і суспільство та Клімат та історія. Останній виходить найбільш цікавим, сподіваюсь колись вдасться масштабувати.
👁 1,100 25-09-27 16:28
📖Минулого тижня в Journal of Paleontology опублікували дослідження, яке хоч і не переверне уявлення про доісторичний світ, та все ж вартує згадки більше ніж опис кровоносних судин у ребрі тиранозавра, з яким уже місяць по наук-поп блогам носяться як із писаною торбою🦖👀🐧Як виявилось, 3 мільйони років тому по південному узбережжю Нової Зеландії тупцялись пінгвіни роду Королівський пінгвін (Aptenodytes) - того самого до якого належать сучасні королівський та імператорський пінгвіни. За тих часів температура довколишніх вод була на 10-20°С вище ніж вода в якій нині плавають пінгвіни цього роду🏝 Отже крижаний холод не є обов'язковою вимогою Королівських пінгвінів до світу, у теплі їм також недренно. Що ж примусило їх полюбити скипень❄️? Дослідники вказують, що десь у той час на островах з'явились орли Хааста – величезні хижі птахи, із розмахом крил 2,5-3 метра (для порівняння в беркутів розмах крил до 2,3 м). Відомо що орли Хааста полювали переважно на моа – великих нелітаючих птахів. З точки зору хижака що моа, що пінгвіни – з однієї печі хліб. Цілком можливо, що саме орли Хааста виперли королівських пінгвінів із теплих країв🐧🦅🍽Подальші події розвивались за схемою, яку описав відомий український дослідник харчових ланцюгів Іван Котляревський:Лев роздирає там вовка в куски,Тут же вовк цапа скубе за виски,Цап на городі капусту псує,Всяк із другого дере за своє.🦅Витуривши пінгвінів, орли Хааста жирували на моа, аж доки на острови не приплили предки маорі і відправили землю їсти і орлів і моа. Мине ще декілька віків, припливуть європейці і тоді вже маорі заспівають підскоцької. Хто прийде наступним?.. Цікаво, що за часів, коли в Новій Зеландії жили Королівські пінгвіни, навколишні води були тепліші ніж нині🌡. За розрахунками знову вони прогріються не раніше ХХІІ століття. Хто зна, може наступними будуть знову Королівські пінгвіни? Можна буде знімати епопею: "Пінгвін", "Кінець пінгвіна", "Пінгвін повертається" та "Помста пінгвіна"🎬_Джерела натхненняTennyson A.J.D. & all. (2025) Emperor penguin’s fossil relatives inhabited subtropical watersКолаж із сайту https://news.sustainability-directory.com/ . Красивий і водночас дозволений для некомерційного використання. За що їм дяка.
👁 1,170 25-09-19 08:43
Як всі тепер знають, перед парадом у Пекіні Пуйло та Сі Цзіньйло теревенили на тему подовження життя. Нічого неочікуваного, цілком зрозуміла тема для розмови між тими, кого давно чорти зачекались. Та мене здивували фантазії Пуйла про перспективи трансплантації: "органи можна буде постійно пересаджувати, люди зможуть жити все довше і довше, і навіть досягнути безсмертя".Не потрібно бути лікарем, щоб розуміти – трансплантація є шансом продовження життя лише в тих випадках, коли власні органи відмовляють. Чужі органи на те й чужі органи, що пересадження завжди супроводжується численними проблемами для здоров'я. Підтримати життєдіяльність трансплантація може, але що за марення про омолодження?Аж потрапив мені радянський підручник з біології для медичних училищ. Видання 1953-го року, того самого коли сконав ще один великий друг КНР та мрійник про безсмертя. У підручнику окрема глава так і називається "Трансплантація", де читаємо:"Великий інтерес з погляду вивчення організму становить пересаджування тканин – трансплантація. Метод пересаджування тканин – це до деякої міри метод вегетативної гібридизації у рослин. Завдяки роботам Мічуріна, добре вивчено взаємний вплив підщепи і прищепи.У медицині на основі методики трансплантації тканин розроблено спеціальний розділ хірургії – відновну, або пластичну хірургію. (…)Досліди пересадження тканин і органів показують, що пересаджена тканина й орган зберігають свою специфіку – виконують властиву їм функцію, але, взаємодіючи з іншими частинами організму, стають частиною цілого організму. Безумовно, і тут є взаємовплив, інакше спільне життя було б неможливим. У всіх випадках пересадження тканин трансплантант впливає на організм, відновлюючи здорові тканини, тобто підвищує регенераційні властивості живого організму, прискорюючи загоювання ран" (ст.312-314)і, в тій главі, трішки далі: " У радянський період медицина стала у нас на шлях діалектичного матеріалізму, на шлях указаний Марксом і Енгельсом, Леніним і Сталіним. Це визначило її плодотворний розвиток" (ст. 316)._Маю підозру, що десь у московських інститутах хтось здмухнув пил із "перспективних розробок" і пішов з цим товаром до нового кремлівського упиря. Гуталінщик* – єдиний правитель СРСР, якого Пуйло поважає, про інших не високої думки. Гадаю йому можна продати цей лежалий товар із коментарями: "товаріщ Сталін майже отримав секрет омолодження, аж трикляті вороги вкоротили віку. А ми продовжимо, дайте гроші". Врахуйте, що віра в "чудову радянську освіту" і "першокласну радянську науку" досі популярна навіть поміж тих, хто не бажає відновлення совка**. Переконаний, що Пуйло поготів у полоні таких переконань і спроби омолодитись шляхом трансплантації десь таки проводять.__* Гуталінщик – прізвисько Йосифа Джугашвілі. Сама себе потвора називала Сталін.** Будь ласка без коментарів "а сьогоднішня освіта, що краще?". Сьогоднішня освіта погана. І не лише в Україні. Але проблеми вітчизняної освіти не роблять совкову освіту хорошою.
👁 799 25-09-17 13:06
‼️Маю дві криптозоологічні новини🧟‍♀️ Вчора з надр інтернету знову випірнула "волинська акула з озера Сомин".🦈Вперше про неї написали в червні 2007 року:"Учені припускають, що в Сомині живе доісторична прісноводна акула. Вона нібито пережила льодовиковий період. На користь цієї версії свідчать археологічні знахідки, каже радник Інституту археології НАН України Валентин Волонтай. Волинські селяни часто викопують на городах закам"янілі зуби і кістки древніх риб. А в селі Дуліби Турійського району знайшли майже цілий скелет доісторичної прісноводної акули." (https://surl.li/evbbld )🦈Вчорашня новина:" Вчені припускають, що в Сомині живе доісторична прісноводна акула, яка пережила льодовиковий період. На користь цієї версії свідчать археологічні знахідки, каже радник Інституту археології НАН України Валентин Волонтай. Волинські селяни часто викопують на городах закам'янілі зуби і кістки древніх риб. А в селі Дуліби Турійського району знайшли майже цілий скелет доісторичної прісноводної акули." (https://surl.li/koiiui)В обох матеріалах – і 2007-го і 2025-го вказано:"Востаннє тварюку зі зміїною головою і тілом крокодила бачили 30 років тому"🤔Перш ніж шукати монстра озера Сомин, спробуйте знайти хоч одну реальну людину з прізвищем Волонтай👣🔍👀🧟 Наступна криптозоологічна новина:📕Сьогодні з видавництвом Віхола погодили назву моєї книги:"Чупакабра, дракони, вовкулаки. Чому вимерли істоти, які ніколи не жили"Сподіваюсь, що в першій половині 2026-го року буде надрукована😏
👁 1,000 25-09-14 15:00
😿Є два-три види, що надзвичайно численні в неволі, але знищенні в дикій природі.🐂Перший це – тур. Велика рогата худоба надзвичайно чисельна на фермах. Остання представниця дикого виду, схоже, що вбита в 1627 році.🐎Другий кінь. Сьогодні коні не часті на фермах та все ж не рідкість. Диких видів винищено невідомо коли (оповіді про тарпанів ХІХ століття не мають підтвердження).🐹Можливо до них можна додати ще один вид… Хом'яка сирійського. Ви його певно бачили, вони дуже часті в зоомагазинах. Всі одомашнені звірки цього виду є нащадками одного самця і його двох сестер. У 1930 році їх відібрали у природі для розмноження в якості лабораторних тварин при дослідженнях захворювання лейшманіоз🔬🧪 Згодом почали використовувати в інших експериментах, а також розмножувати в якості домашнього улюбленця🧸 На сьогодні вчені знають про сирійського хом'яка майже все – імунологічні, фізіологічні, поведінкові особливості тощо👩🏻‍🔬. Залишається невідомим одне… чи ще живі хом'яки сирійські в дикій природі? Були підстави припускати вимирання виду, тому у 1997 та 1999 роках здійснено дві експедиції до околиць міста Алеппо (Сирія), які підтвердили – таки живі хом'яки (Gattermann R. & all. 2001. Notes on the current distribution and the ecology of wild golden hamsters). З тих пір у регіоні сталось чимало змін – громадянська війна в Сирії, знищення Алеппо мocкoвитcькoю авіацією🤬, наступ джихадистів😖 Знову набуває актуальності питання – чи існують популяції хом'яка сирійського в природі?____📷Фото вікі-автора Tortinoo, дозволено для не комерційного використання
👁 1,070 25-09-04 13:33
🎉Українські науковці підготували дещо, чого ніхто раніше не робив😍 тішусь, що і я долучився, хоч моя участь була незначною, основну роботу зробив аспірант Тит Волинський та доктор Олександр Ковальчук📕У журналі International Journal of Osteoarchaeology опубліковано атлас-визначник скелетних елементів осетрових риб Європи (до речі для інших частин світу подібних робіт немає). Це дає змогу визначати осетрів по рештках, знайдених на археологічних розкопках і, відповідно, розуміти який саме вид було спожито. Подібні дослідження цікавлять не лише археологів, але й біологів та природоохоронців оскільки допомагають відтворити поширення осетрів у минулому. Що важливо, адже всі європейські осетрові сьогодні потребують заходів по збереженню. Ще тиждень тому зооархеологи світу визначали осетрів просто – зазвичай писали "Accipenser sp." (тобто осетер) і потому. Який саме вид осетрів не визначали або й гірше – визначали навмання, керуючись радше інтуїцією ніж об'єктивними критеріями. Тепер… Атлас щойно опубліковано, а його вже використали і процитували японські вчені🥹🏛Для підготовки Атласу було створено порівняльну колекцію скелетних елементів осетрових риб, що зберігається в Національному науково-природничому музеї НАН України. Це найбільша колекція осетрових у музеях Східної Європи та, ймовірно, найбільша колекція в Європі.Атлас опубліковано тутечки 👉 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/oa.70035Дослідження здійснено в рамках роботи " #Цінні_види тварин фауни України за археологічними матеріалами: таксономічний склад, динаміка чисельності та просторове розповсюдження" від Національної академії наук України