Честь — твердь вартостей взагалі, що спроможна витримати нищівний жар пристрастей і на згарищі життя світити незмінним блиском шляхетності. Ю. Вассаян
🟠 Продовжуючи тему офіцерської честі, варто зазначити, що її наявність підтверджується насамперед переконаннями та вчинками. Прикладом цього став сьогоднішній вчинок керівника ОП Кирила Буданова. Ним він не лише продемонстрував відповідальність і вірність власним принципам, а й став прикладом справжньої офіцерської честі ➡️ Ми повинні усвідомлювати, що офіцерська честь — це не лише знання своїх обов’язків, цитування статуту чи публікація фотографій з погонами в соцмережах ➡️ Це значно більше. Це частина особистості: її ідеалів, переконань і способу життя. Це вірність принципам та обовʼязку, чесність, відповідальність та свідоме ставлення до своєї справи. І наш обовʼязок, як майбутніх представників офіцерського корпусу — брати приклад з таких офіцерів ➡️ Саме такі щоденні рішення та вчинки формують нашу професійну честь ⬇️ На завершення хочемо нагадати: репутація формується з першого дня в ВВНЗ, тож бережіть честь змолоду! 🫠SLON FM
🛑 Чи отримають «тилові» 10к курсанти?➡️ Проаналізувавши нову постанову «Про реалізацію експериментального проекту мотиваційних чинників для деяких категорій військовослужбовців....», маємо таку ситуацію.➡️ Постанова охоплює різні форми участі у бойових діях, від взводного опорного пункту, до командування штабів та інструкторів (нарешті), але детальніше про них іншим разом.➡️ В кінці ж буквально прописано: всім іншим категоріям військовослужбовців, не названих вище, доплачувати +10к. Що цікаво, в теорії підходять для виплати цієї суми і курсанти, і слухачі ВВНЗ.➡️Але далі буквально «дивіться за руками». Кабмін в цій постанові доручає відомчим органам, а саме МВС та як наслідок НГУ, та МОУ і аналогічно ЗСУ, розробити порядок виплати цих сум з більш чіткими нормами реалізації. І це вцілому правильно. Оскільки, наприклад, сюди б підпадали військовослужбовці на гауптвахті, чи ті що йдуть по частині 3 статті 172-20 КУпАП. Навіщо їм платити 10 тисяч?➡️ Ось тут і лишається найвища відповідальність на цих відомствах, чи приймуть вони рішення включити курсантів ВВНЗ до цього переліку, чи свідомо обмежать. Якщо на ці виплати будуть мати право курсанти навчальних центрів, а курсанти ВВНЗ - ні, то виходить дуже двояко.➡️Головне не будувати завищених очікувань, бо буде боляче падати вниз. Маємо надію на усвідомлення позитивного результату відповідними посадовцями. Нам лишається лише чекати на результати реалізації цієї постанови в МОУ та МВС🫠SLON FM
🟠Щороку наприкінці квітня-на початку травня Академія Військово-Морських Сил Італії спільно з муніципалітетом м. Ліворно та вітрильними клубами влаштовує тиждень вітрильного спорту.➡️У змаганнях беруть участь курсанти Академії ВМС Італії, юні моряки та паралімпійські спортсмени. Захід є міжнародним, тому до участі у регатах також залучаються екіпажі іноземних ВМС.➡️Для уточнення: регата – спортивне змагання, що складається із серії гонок на вітрильних, веслових та моторних суднах. Найчастіше під цим терміном мають на увазі саме вітрильні перегони.➡️З найцікавіших регат, що організовуються, можемо виділити:🟠RAN 630 – одна з найдовших, найскладніших та найцікавіших дистанцій у Середземному морі, довжиною 630 морських миль (~1166,4 км). Маршрут складається з трьох точок: Ліворно–острів Морторіотто–острів Капрі–Ліворно. Чудове випробування на злагодженість роботи екіпажу.🟠Регата Військово-морських академій – міжнародні змагання, у яких беруть участь близько 40 екіпажів ВМС різних країн світу. Прекрасна можливість позмагатися з представниками інших країн та випробувати власні сили.🟠Особливу увагу останніми роками приділяють паралімпійському вітрильному спорту. Проводять заняття для учасників, інструктажі. У 2026 році, до прикладу, був представлений спеціально обладнаний навчальний човен – Malupa 5.0, що дозволяє відчути повною мірою романтику спорту, не наражаючись на небезпеку. ⬇️До речі, в Одесі до повномасштабного вторгнення також проводилися змагання з вітрильного спорту за участю курсантів 😊 ІВМС та ліцеїстів 🤩 ВМЛ.🫠SLON FM
🛑 Це вже хвороба. І або ми її вилікуємо, або вона повільно нас знищить.➡️На написання цього допису нас надихнув цей текст. Частина адміністрації безпосередньо стикається з цією проблемою, і ми можемо запевнити: кількість паперової бюрократії в армії це справжнє пекло.➡️ Найцікавіше те, що більшість курсантів навіть не здогадуються про масштаби цієї проблеми. Під час стажування вони також не побачать повної картини, адже їх просто не допустять до значної частини цієї паперової роботи. А ось після випуску все це навалиться одразу. Перші кілька місяців доведеться розбиратися в безкінечному потоці документів, паралельно виконуючи свої безпосередні службові обов'язки.➡️ Насправді більшість цих документів і процедур створені для запобігання корупції, перевищенню службових повноважень та іншим порушенням. Тобто задум сам по собі правильний.➡️ І ми не можемо просто взяти й усе скасувати заради спрощення. Наприклад, якщо прибрати процедуру списання майна, то якийсь новий Ткачук цілком законно одним наказом зможе списати половину майна корпусу. Тому проблему потрібно не прибирати, а переосмислювати. Бо за нинішніх обсягів паперової роботи для нормального функціонування потрібен окремий діловод на кожного взводного, по кілька — на кожного ротного, і так далі.➡️ І тут виникає парадокс: чим складніша система та заплутаніші процедури, тим легше в них приховати корупцію. У простих і зрозумілих процесах зробити це значно важче.➡️ Солдат не повинен думати над правильністю оформлення рапорту. Так само і офіцери всіх рівнів не повинні ставити форму документа вище за його зміст.➡️ Можливо винні «злі тітки в стройовій», які докапуються до кожного абзацу. Чи може унікуми, що спукають що року нові інструкції з діловодства? Можливо. Але як завжди ми повторюємо, МИ можемо це змінити. Необхідно боротися з системою, що функціонує в шкоду собі🫠 SLON FM
🟠 «Поступаю цього року, підкажіть, який ВВНЗ обрати?» ➡️ Це одне з найпопулярніших (і найабсурдніших) питань серед абітурієнтів. Майбутні курсанти намагаються обрати навчальний заклад, хоча спочатку варто було б обрати майбутню професію та спосіб життя ➡️ У нас не існує військових вишів, які готували б однакових спеціалістів. Так, деякі напрямки можуть бути схожими. Але десантник, військовий юрист чи фахівець з кібербезпеки — це абсолютно різні карʼєрні шляхи ➡️ Тому питання має звучати не «Який ВВНЗ кращий?», а «Ким я хочу стати через пʼять років?». Місце навчання важко, але можливо змінити (детальніше про переведення між ВВНЗ — в цьому дописі). Втрачені на нецікаву для тебе спеціальність роки повернути неможливо ➡️ Мрієш про бойові підрозділи, командування особовим складом та маєш достатній рівень фізичної підготовки? Тоді розглядай для себе відповідні бойові спеціальності. Цікавишся технологіями, кібербезпекою та звʼязком? Не йди в той ВВНЗ, акцент в якому робиться на суворих тренуваннях, і розглянь для себе тилові спеціальності ➡️ З дитинства захоплюєшся літаками — не вступай до «морського» закладу тільки тому, що він ближче до дому. І навпаки: якщо твоє серце лежить до флоту, моря, кораблів і «йохохо» з пляшечкою рому (спойлер, такого не буде), то навчання в 🌟ХНУПС наврядчи принесе тобі задоволення ➡️ Також варто памʼятати, що військові виші належать до різних структур. Одні готують офіцерів для ЗСУ, інші — для Національної Гвардії, ДПСУ чи системи МВС. А це впливає не лише на навчання, а й на подальшу службу. Тому якщо ти бачиш себе в конкретному роді військ або підрозділі, враховуй це ще до моменту подачі документів ⬇️ Спочатку визначся, ким ти хочеш бути у війську, і лише після цього обирай ВВНЗ, який приведе тебе до твоєї мети 🫠SLON FM
🛑Як за 100 днів перетворити підрозділ на бойову екосистему, матеріал Олега Бойка➡️Підготовлено переважно для випускників військових академій та курсів лідерства. ➡️Отже, вам присвоїли первинне офіцерське звання і призначили на посаду. Ваша служба почнеться з офіційного та неофіційного відрекомендування. Ви уявляєте як це зробити? ➡️Перші слова, які почують як ваші командири, так і підлеглі вже складуть картину про вас, а подальші кроки у перші дні її завершать. Можна мати диплом військової академії, але жодне навчання не підготує вас до хаосу війни. ➡️Перші 100 днів — це не просто адаптація, це критичне вікно можливостей для створення свого лідерського капіталу. Справжнє лідерство часто є відмовою від контролю. А з точки зору традиційного ієрархічного управління, яке притаманне зараз культурі ЗСУ, чим більше командир контролює кожен крок підлеглих, тим кращий результат. І це повне 💩 ➡️Однак в умовах хаосу делегування влади своїм підлеглим робить підрозділ значно ефективнішим, ніж спроба централізованого контролю кожного руху солдатів. ➡️Замість того, щоб «наводити порядок» залізною рукою з першої хвилини на посаді, ви повинні почати будувати екосистему, яка працюватиме автономно, коли обставини стануть критичними. А вони стануть... і досить скоро. ➡️Ваш успіх входження у посаду на 90% залежить від стосунків між командиром роти, командирами взводів та головним сержантом. Це партнерство має бути зафіксоване в перші ж години. ➡️Існує класична історія: молодий лейтенант у відповідь на своє перше розпорядження почув від досвідченого сержанта: «Друже, ви хочете, щоб я працював НА вас чи З вами?»
➡️Працювати НА — це сліпе виконання наказів ("згідно-відповідно"). Працювати З — це використання досвіду всіх сержантів і солдатів підрозділу для покращення його боєготовності, навіть якщо це вимагає корекції рішень будь-якого старшого командира. ➡️Тандем «офіцер — сержант» — це наріжний камінь. Ви плануєте виконання завдань, сержант забезпечує дисципліну та індивідуальну підготовку... Якщо між вами є розкол, солдати миттєво почнуть його експлуатувати, руйнуючи підрозділ зсередини. ➡️Перших 10 днів — слухайте, чуйте, спостерігайте, вчіться. Поспішні зміни без розуміння контексту — це найшвидший шлях втратити довіру і більше її ніколи не досягти. ➡️Про наступні етапи перших 100 днів на посаді читайте у методичному посібнику та презентації, що прикріплені вище.🫠SLON FM
🛑«Mission command» або «делеговане керівництво» – вид управління особовим складом, що базується на системі довіри, спільній відповідальності та здоровій ініціативі. ➡️Суть підходу полягає у наданні розширених повноважень команді щодо ухвалення рішень та виконання дій задля досягнення певної мети.➡️Тобто – будучи керівником, ви доводите особовому складу ваше спільне завдання, його мету та цілі й надаєте можливість підлеглим командирам швидко та на їх власний розсуд ухвалювати рішення щодо подальших дій. І звісно ж, як керівник – берете на себе відповідальність за команду та прийняті нею рішення➡️Такий стиль управління пришвидшує виконання завдання та надає простір для прояву власної винахідливості і ініціативи у рамках досягнення цілі, а також допомагає ефективніше реалізовувати поставлені задачі.➡️Важливо розуміти , що як команда – ви працюєте єдиним механізмом і докладаєте максимальних зусиль щодо виконання завдання.➡️Даний принцип командування активно підтримують у арміях США, Великої Британії, Канади, Нідерландів та Австраліі.➡️Варто зазначити, що такий вид управління використовувався і раніше. Але досвід Німеччини у Другій світовій війні, та війни США у Вʼєтнамі й Афганістані, показав, що використання лише цієї філософії управління є недостатнім для перемоги, але як один із додаткових методів командування – буде ефективним.🫠SLON FM
🛑«Індустріальний конвеєр» підготовки «сліпих» виконавців («згідно-відповідно») проти життєвої необхідності формування ціннісного військового лідера. ➡️Ми декларуємо необхідність підготовки адаптивного до сучасної війни офіцера-лідера, здатного ухвалювати рішення в умовах хаосу, за яким підлеглі слідують свідомо, проте реальний освітній процес у ВВНЗ досі перебуває в парадигмі індустріальної епохи . ➡️Українська військова освітня система за інерцією радянського минулого продовжує масово формувати офіцера-виконавця 🫡, фокусуючись переважно на когнітивній (обробка інформації за процедурами) та психомоторній сферах (вміння стріляти, водити тощо), залишаючи поза увагою афективний, тобто ціннісний і світоглядний компонент. ➡️Більшість викладачів ВВНЗ добросовісно вчать здобувачів тому, що вже було або є зараз, але не забезпечують випереджальної освіти, необхідної для викликів майбутнього поля бою. ➡️Як ми можемо вимагати від офіцера-випускника лідерства та здатності вести за собою на смерть заради нації, якщо чотири роки система натаскувала його лише як бездумного виконавця управлінських процедур?⬇️Текст Олега Бойка, подкаст з ним шукайте на нашому ютуб.🫠SLON FM
🇰🇿 В Казахстані відмінникам навчання в військових вишах будуть присвоюватись звання «старший лейтенант», замість «лейтенант». 🟠Чому ця практика є поганою та які наслідки цього рішення будуть в пострадянській системі? ➡️Почнемо з того, що навчання в військовому виші (який в Україні, рФ, Казахстані, Білорусі) є дійством ізольованим. Курсант рідко має «віконце» до бойових бригад і рідко його досвід в більшій мірі можна застосувати на практиці. Відповідно, відмінне навчання – не є єдиним показником, який варто враховувати при заохоченні хороших офіцерів вищим званням.➡️Корупційна складова, кумівство. Однозначно будуть такі історії, що син полковника буде мати всюди відмінні оцінки, або інший курсант за хороший $ ➡️Маємо враховувати той факт, що Казахстан поки що не вимушений воювати з іншими країнами, тому він зосереджений суто на внутрішній службі та навчанні курсантів «по книжці». Практика України та рФ показує, що відмінне навчання не завжди є показником того, що офіцер буде першокласний. P.S. адмін згадує свої курсантські роки, коли його однокурсниця бігала і «по блату» закривала трійки за перший рік навчання, бо тягнулась в структуру. Ти можеш знати на памʼять визначення кутоміра, внутрішньої балістики або визначення морально-психологічного забезпечення, а на практиці не мати клепки організувати бійців та заслужити серед них авторитет. 🫠SLON FM
🟠Грошова компенсація за піднайом житла➡️Багато військовослужбовців навіть не знають, що мають право на щомісячну компенсацію за оренду житла. А потім роками знімають квартиру за власний рахунок і мовчать.➡️Не плутайте цю виплату з підйомною допомогою — це різні речі.➡️Нормативна база:🟠Постанова КМУ №1081 від 03.08.2006🟠Постанова КМУ №450 від 26.06.2013(документи прикріплю в коментарях)➡️Хто має право:Військовослужбовці військової служби за контрактом, які не забезпечені службовим житлом або місцем у гуртожитку.➡️Якщо військова частина не може забезпечити житлом, тоді:🟠або орендується житло для військовослужбовця;🟠або виплачується грошова компенсація за піднайом.➡️Розмір компенсації:🟠м. Київ — 2 прожиткові мінімуми;🟠обласні центри — 1,5 прожиткового мінімуму;🟠інші населені пункти — 1 прожитковий мінімум.➡️Для сімей, у складі яких 3 і більше осіб — сума збільшується у 1,5 раза.➡️Виплата здійснюється щомісячно за попередній місяць.Компенсація нараховується з дати реєстрації рапорту, а не з моменту «коли всі прокинуться та погодять документи».➡️Документи, які подаються до рапорту:🟠копії паспорта та ІПН військовослужбовця і членів сім’ї;🟠довідка про наявність/відсутність житла;🟠свідоцтво про шлюб;🟠свідоцтва про народження дітей;🟠довідка про здачу службового житла з попереднього місця служби;🟠у разі зруйнованого житла — акт обстеження або інформація з державних реєстрів.➡️Компенсація не виплачується якщо:🟠військовослужбовець забезпечений службовим житлом або місцем у гуртожитку;🟠є житло за місцем проходження служби, яке відповідає встановленим нормам;🟠не здане службове житло з попереднього місця служби;🟠було навмисне погіршення житлових умов (продаж житла, псування, фіктивні дії тощо) — у такому випадку право на компенсацію втрачається на 5 років.⬇️Для оформлення компенсації документи проходять погодження через КЕС, КВЧ, фінансову службу та відповідні органи забезпечення.🫠SLON FM