Fuente
Сповідь тестувальника | Привіт, мій щоденнику...Хочу підсвітити пару тез, які виникли нещодавн...
509 Vistas/Alcance
2026-03-16 10:11
Mensaje №83
Привіт, мій щоденнику...Хочу підсвітити пару тез, які виникли нещодавно, але поки не так розкручені у інфопросторі.1. LLM є застарілою технологією, яка вперлася у межі власних можливостей. Про це каже Як ЛеКун, доволі відома особа у галузі ШІ, що очолював лабораторію ШІ у Meta, а зараз заснував власний стартап, що залучив 1 мільярд доларів інвестицій. Цей стартап як раз і розробляє те, що ЛеКун називає наступним етапом розвитку ШІ.2. MCP помирає, терміново всі переходимо на CLI. Ця тема активно обговорюється у профільних пабліках.На додачу нагадаю, що раніше казали, що MCP вбив RAG. А ще — Prompt engineering вмер, на заміну прийшов Context engineering.До чого це я? ШІ-галузь цікава, але ця мінливість каже про її стан. Він не стабільний. Я не кажу, що це погано, лише констатую факт. Це факт каже нам про одне: технологія у початковому стані, який передбачає багато експериментів, а інструменти будуть або сильно змінюватися, або навіть зникати.Отже, виникає запитання: що таке "Вчити ШІ"? Очевидно ж, що не йдеться про навчання писати запити чи користуватися MCP серверами, чи навіть працювати з OpenClaw тощо. Це все мінливе, це лише побічні ефекти технології.А отже, треба звертатися до фундаментальніших знань, на який заснована технологія. Тобто, не вчити, що є лід з води, соку, кисню як окремі знання. А вчити, що є три стани речовин (або 4, якщо врахувати плазму). Поки ми бачимо тіні на стінах печери та вважаємо їх за справжніх істот. І зовсім не хочемо подивитися, хто ці тіні створює.