Для всіх у світі важливо, щоб завдяки спільним зусиллям вдалося стабілізувати ситуацію на Близькому Сході та в регіоні Затоки й не допустити ширшого розгортання ще й цієї війни. Усі бачать втрати життів, усі бачать руйнування та загрози для різних країн регіону, усі бачать дестабілізацію глобальних ринків через фактично зупинку руху через Ормузьку протоку.Можуть бути різні оцінки цієї американської кампанії проти іранського режиму, але будь-кому складно сперечатися з тим, що цей режим в Ірані – терористичний, і всьому регіону, і самому Ірану точно потрібно значно більше поваги до життя й більше захисту життя – передусім від цього режиму в Ірані.Україна може зробити внесок у стабілізацію. Вже більше десяти країн звернулися до нас по підтримку в захисті від «шахедів» – іранських ударних дронів. Це фактично ті ж ударні дрони, які іранський режим передав Росії й навчив росіян застосовувати їх.Зараз ми в Україні маємо найбільшу у світі експертизу у протидії «шахедам» – це і створення перехоплювачів, і системний захист від дронів. Недостатньо просто отримати десь перехоплювачі, треба, щоб був досвід їхнього застосування – такий досвід є у наших воїнів, має бути й відповідна системна робота з радарами, з усією ППО. Україна готова поширити такий досвід заради безпеки тих партнерів, які допомагають нам.Звісно, ми вважаємо, що і Європі потрібно реалізувати такий захист: війна Росії проти України та удари з Ірану по країнах регіону демонструють, що таке сучасна війна, які є загрози і якою має бути взаємодія партнерів заради захисту.Зі спілкування з медіа разом з Емманюелем Макроном. (1/3)
Сьогодні наша зустріч із Президентом Румунії Нікушором Даном передусім про збільшення енергетичної та економічної сили обох наших народів, щоб ми могли разом робити більше і для національної безпеки наших держав.Ми працюємо над розширенням транскордонної енергетичної співпраці – будуємо з Румунією дві нові лінії для постачання електрики. Важливо також, щоб ми змогли разом реалізувати й проєкти у сфері видобутку на Чорноморському шельфі. Також говорили сьогодні про проєкти в нафтогазовому секторі, які зараз можуть нас підтримати, у тому числі зважаючи на виклики через Близький Схід. Обговорили й можливості транспортування американського LNG для України через Румунію. Працюємо також для відкриття нових пунктів пропуску на кордоні, і вже цього літа це буде.Дякую Румунії за принципову позицію протягом усіх цих років повномасштабної війни Росії. Україна та Румунія – природні стратегічні партнери. Географія нашого регіону, безпекові виклики, економічні потреби наших народів – усе це свідчить про те, що співпраці між нами має бути тільки більше.
🟢В Україні можуть змінити правила роботи місцевих рад під час воєнного стану❗Народні депутати від «Слуги Народу» ініціювали зміни до законодавства, які забезпечать безперервну роботу органів місцевого самоврядування. Йдеться про перегляд вимог до кворуму, адже через війну багато громад втратили можливість повноцінно ухвалювати рішення.Зокрема, у Зайцівській громаді Синельниківського району з 22 депутатів фактично працюють лише 14: частина склала повноваження, ще двоє проходять службу в ЗСУ. Через це рада ризикує втратити можливість приймати необхідні рішення.💬Законопроєкт №14405 «Про забезпечення повноважності місцевих рад в умовах воєнного стану» передбачає зниження вимог до кворуму та можливість ухвалювати рішення більшістю від фактичного складу депутатів. У разі його прийняття ради зможуть продовжити роботу навіть за нестачі повного складу.Для частини громад такі зміни є критично важливими, адже від їхньої дієздатності залежить бюджетний процес, соціальні програми та щоденне життя мешканців.
🟢🪖В Одесі обговорили проблеми підтримки військових та їхніх родинПідтримка захисників та їхніх близьких є базовою умовою стійкості нашого суспільства. В Одесі пройшов громадсько-експертний діалог «Держава і ветерани: спільна стратегія інтеграції, відновлення та пам’яті», де учасники зосередилися на розв'язанні конкретних проблем ветеранської спільноти. Організатором заходу виступив один із благодійних фондів регіону.До обговорення долучилися голова Одеської обласної ради від «Слуги Народу» Григорій Діденко та депутатки обласної ради від «Слуги Народу» Лілія Коваленко та Ірина Коваліш. Учасники детально розглянули питання підтримки родин зниклих безвісти, зокрема доступ до інформації та правовий захист. Окрему увагу приділили реформуванню системи реабілітації ветеранів, яка має стати ефективною та позбутися формалізму.Депутатка Лілія Коваленко наголосила на значущості такої прямої взаємодії:«Такі зібрання необхідні, щоб ми могли розробити більш дієві механізми допомоги військовим та їхнім родинам. Це дає змогу почути реальні проблеми з перших вуст і спільно знайти рішення, які дійсно працюватимуть, а не залишатимуться лише на папері. Наше завдання — зробити систему підтримки максимально зрозумілою та доступною для кожного захисника»
Також учасники обговорили розвиток культури пам’яті. Одещина вже має унікальний досвід у цьому напрямі: область першою впровадила практику зупинки транспорту та робочих процесів о 09:00 для вшанування героїв. Зараз цей досвід закріпили на рівні держави через закон №14144.
Коли ми говоримо, що агресор не повинен отримати жодної винагороди за війну, щоб мир був справді тривалим, кожен має розуміти: це не просто слова. Світ, на жаль, уже мав змогу перевірити це 12 років тому. Російська війна проти України почалася з окупації нашого Криму, і світ фактично заплющив очі на це. Тодішніх лідерів не зацікавили мітинги й спротив у Криму та загалом почуття України. Світ радив Україні мовчати. Саме тому Путін повірив, що він може дозволити собі значно більшу війну та жорсткіше протистояння із Заходом. Тепер щороку 26 лютого – у День спротиву окупації Криму – ми згадуємо цей глобальний урок і шануємо тих, хто не мовчав та не пасував перед російською агресією. І наполягаємо, що відповідальність агресора за війну є однією з гарантій безпеки, однією з найбільш сильних передумов тривалого миру. Дякую всім у світі, хто підтримує нас у цьому, бере участь у роботі нашої Кримської платформи та в інших міжнародних форматах, які нагадують світу про Крим та про значення його окупації Росією. Дякую кожному, хто допомагає Україні протистояти російським репресіям у Криму, допомагає нам повертати людей з полону та не давати окупаційному режиму зміцнюватись. Російська присутність на нашому півострові служить тільки війні й нічому більше. Мир має бути, а отже, Крим – це Україна, і світ має визнавати цей факт незмінно. Qırım evine qaytmalıdır! Слава Україні!
З Норвегією ми пройшли різні етапи цієї війни – війни Росії проти України та всієї Європи, і ми багато зробили разом – в обороні, в дипломатії, в економіці, в гуманітарній сфері. Норвегія серед найбільш активних інвесторів у програму PURL. Ця програма дає нам змогу купувати американську зброю, передусім ракети для ППО. На сьогодні це вже 970 мільйонів доларів саме в межах PURL.Ми дуже цінуємо і кожен військовий пакет, який надали нам норвежці: саме довгостроковість та передбачуваність підтримки Норвегії, щорічні ваші пакети фінансової підтримки дуже допомагають плануванню захисту, усім нашим діям. Вдячний, що ви після 24 лютого 2022 року зробили такий принциповий і сильний вибір не просто на користь України, українців, а на користь того, що Європа означає: це спільнота народів, які справді цінують людське життя і поважають мир між незалежними націями. Саме такою Європа і має залишитись – реальним захисником життя та прав людей і народів.Сказав про це під час спілкування з медіа разом із Прем’єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере.
🇺🇦 4 роки незламності. 4 роки нашої спільної боротьби за право бути українцямиСьогодні минають четверті роковини від початку повномасштабного вторгнення. Одещина пройшла цей шлях, ставши міцною фортецею на півдні та надійним тилом для фронту. Це були роки болючих втрат, але водночас — неймовірної єдності та сили нашої громади.Ми вистояли завдяки мужності Сил оборони та невтомній праці кожного, хто допомагав війську, рятував під обстрілами та відновлював понівечене. Наша вдячність сьогодні — це дієва допомога фронту та вічна пам’ять про тих, хто віддав життя за нашу свободу.Голова Одеської обласної ради Григорій Діденко зазначив:«Ці чотири роки довели: нашу волю не зламати ні ракетами, ні темрявою. Одещина стала символом опору та надійності. Сьогодні наш пріоритет залишається незмінним — максимальна підтримка захисників та турбота про кожного, хто постраждав від війни. Ми пам’ятаємо ціну нашої свободи й продовжуємо працювати заради спільної перемоги. Схиляємо голови перед подвигом Героїв»
Зараз Білорусь точно знає, що відбувається на її території. Вже не можна сказати, як мені раніше казав Лукашенко після початку повномасштабного вторгнення, що полетіли ракети, і вони тут давно стояли, і ми це не контролюємо. Зараз ретранслятори сучасних дронів «Шахед» – це вже нова техніка, яка з’явилася на території Білорусі й допомагає вражати наших людей та енергетику. Бо саме завдяки цим ретрансляторам іде коригування. Ми зробили все, щоб трьох-чотирьох їх уже не було. Ми мали це зробити, тому що Росія використовувала реактивні дрони, але не тільки через Білорусь. Вони йшли не тільки через їхню територію, вони йшли за технологічної підтримки, яка здійснюється з території Білорусі. Наступний крок – це підготовка майданчика для розміщення «орєшніка» на території Білорусі. Це все про нові кроки, а не про старі, які не залежали від Лукашенка, як він про це говорив. Зараз це точно залежить від нього. І тому ми перебуваємо зараз у такому моменті, коли, на мій погляд, білоруси повинні розуміти всі ризики.З інтерв’ю білоруському незалежному медіа «Дзеркало». 1/5
Тривають рятувальні та ремонтні роботи в багатьох наших регіонах після масованої російської атаки. Комбінований був удар, спеціально прорахований, щоб якомога більше пошкодити нашу енергетику. Використали майже 400 дронів і 29 ракет різних типів, у тому числі балістику. Значну кількість було збито, але, на жаль, є і влучання. В Одесі без тепло- та водопостачання після удару дронів десятки тисяч людей. Усі необхідні служби працюють, щоб допомогти. Загалом під ударом були 12 областей, і, на жаль, відомо про дев’ятьох поранених, у тому числі – діти. Є пошкодження більш ніж десяти житлових будинків, залізниці. Партнери мають реагувати на всі ці удари проти життя. Росія повинна відповідати за агресію. Наша дипломатія буде ефективнішою, якщо буде справедливість і сила. Сила тиску на РФ – тиску санкцій, постійної та швидкої підтримки української армії, нашої ППО. Щоб мир був реальним і справедливим, діяти потрібно на єдине джерело цієї агресії. Тому що саме Москва продовжує вбивства, масовані атаки, штурми.
Провів селектор по ситуації в областях нашої країни. Був звіт по наслідках нічного удару – росіяни застосували ракети проти об’єктів нашої енергетики. ППО відпрацювала. Навіть напередодні зустрічей трьох сторін у Женеві російська армія не має інших наказів, крім продовження ударів по Україні. Це красномовно – як Росія ставиться до дипломатичних зусиль партнерів. Кожна російська ракета – це відповідь агресора на заклики закінчити війну, і саме тому ми наполягаємо: тільки з достатнім тиском на Росію та чіткими гарантіями безпеки Україні реально закінчити цю війну. Дякую всім, хто підтримує нас у цьому. Доручив командувачу Повітряних сил ЗСУ Анатолію Кривоножку, міністру оборони України Михайлу Федорову та керівнику Укренерго Віталію Зайченку протягом дня підготувати необхідні додаткові заходи захисту, враховуючи інформацію від розвідки про підготовку Росією масованого удару. Окремо обговорили ситуацію в Харкові та області, у Запоріжжі, Полтаві та області, на Сумщині, у Кропивницькому та області, у Києві та області, у Тернополі. Доручив уряду розширити постачання для Харкова за програмою пакунків тепла, і загалом по програмі вийдемо на рівень близько 90 тис. пакунків. Була окрема доповідь міністра енергетики України Дениса Шмигаля про підготовку зустрічей у форматі енергетичного «Рамштайну» на тижні у Франції – будуть представлені держави Групи семи, партнери з Північної Європи та Балтії, також будуть міністри зі США, Канади та з ЄС. Визначили конкретні речі, які нам потрібні, і саме на таких пакетах підтримки енергетики міністр зосередиться. Цими днями на полях конференції в Мюнхені ми говорили з частиною партнерів саме про енергетику, і протягом найближчих днів треба реалізувати наявні домовленості. Працюємо й для прискорення постачання ракет для ППО – це незмінний пріоритет. Завдання всіх відповідних інституцій нашої держави – прискорювати партнерів із ППО. Слава Україні!