Увесь день триває відновлення після російського удару. Багато роботи. Зараз уже відновили постачання електрики для більш ніж 725 тисяч сімей. Київ, Київщина, Дніпровщина, Кіровоградська область, Черкаси, Чернігів. Залишається непростою ситуація на Сумщині, також Харківщина, Херсонщина, Донеччина – через безпекову ситуацію ремонти ускладнені. Протягом дня були нові атаки дронів, обстріли, були нові повітряні тривоги. Ще триває робота й у столиці. Де це потрібно, енергетики ввели графіки по електриці. Київ і Кіровоградська область – протягом дня працювали, щоб відновити постачання води. В Києві майже відновлено, на Кіровоградщині триває запуск насосів і наповнення мережі. Завдання для всіх наших областей – підготувати достатнє резервне живлення для водоканалів. У частині громад це вже реалізоване. І має бути й там, де зараз ми бачимо відповідну проблематику. Через сьогоднішній удар є постраждалі, зокрема в Києві та в областях. На об’єктах енергетики. Усім надається допомога. У Запоріжжі росіяни, на жаль, убили дитину – сім років було хлопчику. Мої співчуття.
💡 Артем Некрасов взяв участь у координаційній нараді з підготовки другого пакету допомоги в межах Програми підтримки прифронтових громадКонкретні запити прифронтових регіонів напередодні зими обговорили під час координаційної наради, що відбулась під головуванням Віцепрем'єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад та територій Олексія Кулеби за участі представників профільних міністерств та відомств, керівників обласних військових адміністрацій і представники територіальних громад. Мета наради — узгодити подальші кроки та інструменти для забезпечення населення прифронтових територій всіма базовими послугами. Зокрема, це потреби, які стосуються тепла, електроенергії, води, житла, доріг, стабільної роботи комунальних підприємств тощо. ⚡️Перший заступник Міністра енергетики України Артем Некрасов поінформував про підготовку енергетичного сектору України до цієї зими, зокрема щодо накопичення необхідного обсягу енергоресурсів для сталої роботи підприємств ЖКГ під час опалювального періоду. Ключова мета - покрити потреби у пікові періоди споживання з настанням холодів, а також створити необхідний запас на випадок надзвичайних ситуацій. Враховуючи тактику ворога, який продовжує обстрілювати енергетичну інфраструктуру України, тривають й роботи з посилення інженерного захисту та відновлення пошкоджених об’єктів.Ремонт критичної інфраструктури - один з пріоритетів другого пакету допомоги в межах Програми підтримки прифронтових громад, над яким наразі працює Уряд. 📍 Нагадаємо, в межах Програми для мешканців прифронтових регіонів вже діє низка інструментів підтримки, наприклад забезпечення безоплатною електроенергією – 100 кВт на людину, 300 – на домогосподарство, а також збільшені строки дії кредитів для бізнесу за програмою «5-7-9». За цією програмою підприємства мають можливість зміцнювати власну енергонезалежність, встановлюючи альтернативні джерела енергії.
Міненерго координує відновлення енергопостачання на Сумщині після масованої атаки ворогаСумська область зазнала масованого удару дронами, внаслідок якого було уражено газотранспортну систему, об'єкти генерації, а також системи передачі та розподілу електроенергії. Для оперативного реагування та координації аварійно-відновлювальних робіт на Сумщині відбулася нарада під головуванням Прем'єр-міністра України Юлії Свириденко. У нараді взяли участь представники профільних міністерств, ДСНС, НКРЕКП, ОГТСУ, НАК «Нафтогаз України» та Сумської обласної військової адміністрації.На місці аварійно-відновлювальних робіт також перебуває перший заступник Міністра енергетики України Артем Некрасов. Він координує спільні дії енергетиків, газовиків та рятувальних служб для якнайшвидшого заживлення споживачів.«Ворог прицільно б'є по енергетичній інфраструктурі, намагаючись залишити людей без світла та газу. Наше завдання - якнайшвидше ліквідувати наслідки обстрілів. Аварійні бригади вже працюють у надскладних умовах, а ми забезпечуємо їх усім необхідним», – зазначив Артем Некрасов. Наразі до регіону оперативно доставляється необхідне обладнання з аварійних резервів для проведення ремонтів. Відновлювальні роботи тривають у цілодобовому режимі.
«Провів Ставку. Енергетика – доповіді по захисту наших обʼєктів, по відновленню. Сьогодні був черговий російський удар по нашій газовій інфраструктурі: якраз напередодні опалювального сезону росіяни шукають способи завдати більше шкоди нашим людям. Тільки в одному цьому ударі саме по газових обʼєктах було 35 ракет, у тому числі балістика. Комбінований удар, лише половину ракет вдалося збити. Непроста ситуація на Чернігівщині після ударів дронами – в Славутичі, в Ніжині, також у самому Чернігові. І на Сумщині. Вже ввечері був удар балістики на Донеччині – теж по енергетиці. Краматорськ, Словʼянськ, Дружківка – триває відновлення. Хочу відзначити всіх, хто оперативно допомагає людям та здійснює ремонти, заміну джерел енергопостачання. Важливо, щоб усі люди, які потребують підтримки, – в кожній нашій громаді, – щоб необхідну підтримку отримали. Це пряма відповідальність керівників на місцях, від обласного рівня до кожного міста, до кожної громади. Ресурси для такої допомоги є. Очікую більших результатів і від військового командування – тих, хто відповідає за безпілотну складову, захист неба та прикриття північно-східних областей».Звернення Володимира Зеленського наприкінці 1318-го дня війни.
📍 Головне за тиждень22-28 вересня 💡 Підготовка до ОЗПНа Чернігівщині відбулося засідання штабу з підготовки ЖКГ та ПЕК до осінньо-зимового періоду. Особливу увагу учасники приділили проходженню опалювального сезону прифронтовими регіонами за різних сценаріїв.Як відзначила Міністр енергетики України, маємо План відновлення ОЕС на випадок блекаутів, а також відповідні Регіональні плани. Відпрацьовуються всі алгоритми дій виробників електроенергії та операторів систем розподілу, взаємодія з ДСНС та обласними військовими адміністраціями.⚡️10-й блекаут ЗАЕССвітлана Гринчук: Міжнародна спільнота має посилити тиск на рф для якнайшвидшої демілітаризації та деокупації ЗАЕС Запорізька АЕС з 23 вересня перебуває в блекауті, що є суттєвим порушенням умов нормальної експлуатації станції. Через російський обстріл ЗАЕС втратила живлення від української енергосистеми,потреби ядерного об’єкту забезпечують дизель-генератори.👥 Діалог з парламентомСвітлана Гринчук взяла участь у засіданні Тимчасової спеціальної комісії Верховної РадиМіністр енергетики України Світлана Гринчук обговорила з депутатами реформування системи управління та оптимізації роботи підприємств Чорнобильської зони відчуження, гідної оплати праці для людей, які щодня дбають про радіаційну безпеку країни, а також перспективах розвитку «зеленої» енергетики в межах зони.🤝 Допомога партнерівЛитва передає Україні понад 200 трансформаторів Отримання гуманітарної допомоги очікується до початку опалювального сезону.Велика Британія збільшує внесок до Фонду підтримки енергетики України до 150,6 мільйонів євро Грантові кошти від чергового внеску Сполученого Королівства будуть спрямовані на зміцнення енергетичної стійкості України, включаючи ремонт критично важливих мереж, захист ключових енергетичних активів та підтримку рішень у сфері відновлюваної та децентралізованої енергетики.🌏 Міжнародна співпрацяУкраїна та Канада розширюють співпрацю в енергетичному секторі Міністр енергетики України Світлана Гринчукпровела діалог із Міністром енергетики та природних ресурсів Канади Тімом Ходжсоном.Ольга Юхимчук: зелене відновлення та децентралізована генерація – ключ до енергетичної стійкості УкраїниЗаступниця Міністра енергетики України Ольга Юхимчуквзяла участь у високорівневому заході «Енергетична стійкість і зелене відновлення в Україні» у межах 80-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.20-й Газовий форум: Диверсифікація та енергетична безпека як стратегія майбутнього Заступник Міністра енергетики України Микола Колісник взяв участь у 20-му Газовому форумі Енергетичного Співтовариства у Відні, який об’єднав провідних експертів енергетичної галузі, представників державних органів та бізнесу з різних країн.Україна та Фінляндія зміцнюють партнерство у впровадженні сучасних технологій захисту енергетичних об'єктів Заступник Міністра енергетики України Олександр В’язовченко під час робочого візиту до Фінляндії провів низку зустрічей із представниками фінських компаній щодо питань енергетичної безпеки, впровадження сучасних технологій захисту енергетичної інфраструктури та післявоєнного відновлення.
🇺🇦🇬🇧 Велика Британія збільшує внесок до Фонду підтримки енергетики України до 150,6 мільйонів євроВелика Британія вносить до Фонду енергетичної підтримки України додаткові 48,7 млн євро, збільшуючи свій загальний внесок до 150,6 млн євро.⚡️ Грантові кошти від цього траншу дозволять реалізувати низку заходів щодо зміцнення енергетичної стійкості України, включаючи ремонт критично важливих мереж, захист ключових енергетичних активів та підтримку рішень у сфері відновлюваної та децентралізованої енергетики. «Підтримка партнерів має для нас особливе значення напередодні нового опалювального сезону. У межах підготовки до зими ми проводимо планові ремонти на енергетичних обʼєктах, встановлюємо додаткові генеруючі потужності, готуємо до пікових навантажень системи передачі електроенергії та теплопостачання, формуємо запаси резервного обладнання. Дякуємо Великій Британії за черговий внесок до Фонду підтримки енергетики України, який дозволить нам реалізовувати відповідні завдання і зміцнювати енергетичну безпеку країни в цілому», - наголосила Міністр енергетики України Світлана Гринчук. «Я чітко розумію, що підтримка Великобританії непохитна та сильніша, ніж будь-коли, оскільки ми знаємо про довгострокову загрозу безпеці та стабільності, яку російська агресія становить не лише для України, а й для всієї Європи та для всіх нас тут, у Великій Британії», – заявила Міністр закордонних справ Великої Британії Іветт Купер під час свого нещодавнього візиту до Києва.
«Ми щиро вітаємо новий внесок Великої Британії як життєво важливу підтримку стійкості України та потужне послання про відданість справі, що підкреслює пріоритет Великої Британії у зміцненні енергетичної безпеки. Це посилює роль та розширює можливості Фонду для забезпечення швидкого реагування разом із комплексною модернізацією енергетичної системи України. Ми пишаємося тим, що стоїмо разом з Україною та Великою Британією», – підкреслив директор Секретаріату Енергетичного Співтовариства Артур Лорковський.
З моменту свого запуску у квітні 2022 року Фонд підтримки енергетики України мобілізував понад 1,25 мільярда євро від понад 33 донорів. Контракти укладені з 60 енергетичними компаніями з 21 регіону України.📌 Секретаріат Енергетичного Співтовариства, що координує роботу Фонду, закликає донорів наслідувати приклад Великої Британії та збільшити свої внески до Фонду, оскільки поточний розрив у фінансуванні між наявними коштами та пріоритетними потребами становить понад 600 мільйонів євро.
‼️ Світлана Гринчук: Міжнародна спільнота має посилити тиск на рф для якнайшвидшої демілітаризації та деокупації ЗАЕСЗапорізька АЕС другий день - у блекауті, що є суттєвим порушенням умов нормальної експлуатації станції. На цьому наголосила Міністр енергетики України Світлана Гринчук у дописі на своїй сторінці у Facebook.«Найбільша в Європі атомна електростанція працює на дизель-генераторах. Це вже 10-й блекаут ЗАЕС», - підкреслила вона.
Понад три роки, впродовж яких ЗАЕС перебуває під окупацією рф, Україна продовжує забезпечувати електропостачання об’єкта зі своєї енергетичної системи. Але через черговий обстріл окупантів знову пошкоджено єдину лінію електропередачі, що живила ЗАЕС, зазначила Міністр.📌 Світлана Гринчук нагадала, що тільки минулого тижня у Відні вона провела низку зустрічей на полях 69-ї Генеральної конференції МАГАТЕ, де ключовою темою обговорення була ситуація на ЗАЕС.За результатами конференції було ухвалено резолюцію, в якій МАГАТЕ вимагає негайної деокупації Запорізької АЕС та її повернення під повний контроль України. Документ, підтриманий 62 державами-членами, містить прямий заклик до невідкладного виведення всього неуповноваженого військового та іншого персоналу із ЗАЕС.«Міжнародна спільнота має нарешті наважитися на рішучі дії – необхідно посилити тиск на росіян для якнайшвидшої демілітаризації та деокупації станції. Повернення ЗАЕС під повний і легітимний контроль України – єдиний шлях до відновлення ядерної безпеки в регіоні. Зволікання – неприпустиме. Безпека найбільшої атомної станції Європи – це безпека всього світу», - резюмувала Міністр.
🇺🇦🇱🇹 Міжнародна допомога: Литва передає Україні понад 200 трансформаторівЛитовська державна компанія AB Energijos skirstymo operatorius, яка є оператором розподільчих мереж країни, передасть Україні чергову партію обладнання для потреб енергетичного сектору. Відповідні домовленості укладені за координації Міністерства енергетики України та Міністерства енергетики Литовської Республіки.Згідно з угодою дарування, Україна отримає понад 200 силових трансформаторів різної потужності. Транспортування обладнання буде здійснено через механізм гуманітарної допомоги та цивільного захисту, який фінансується та координується Європейською комісією (ECHO). Отримання гуманітарної допомоги очікується до початку опалювального сезону. «Дякуємо Литві за цю надзвичайну підтримку. Трансформатори критично необхідні нам для оперативного відновлення розподільчих електромереж, які постраждали від російських атак, а також для забезпечення стабільного електропостачання споживачів в умовах воєнного часу. Підтримка партнерів має важливе значення для нас, зокрема в умовах підготовки до нового опалювального сезону», - зазначила Міністр енергетики України Світлана Гринчук. Для швидкого реагування на удари ворога та проведення оперативних ремонтів необхідно мати достатні запаси резервного обладнання. З цією метою Міненерго ініціювало створення Національного стратегічного резерву силових трансформаторів, для формування якого залучається зокрема і допомога міжнародних партнерів.⚡️ З початку повномасштабного вторгнення росії Україна отримала з Литви 324 гуманітарні вантажі енергетичного обладнання загальною вагою 5 247 тонн.Міністерство енергетики України висловлює щиру подяку Уряду та народу Литви за їхню послідовну та значну підтримку України з початку варварської агресії росії.Значний внесок Литви у відновлення та зміцнення енергетичної інфраструктури України має виняткову цінність для Української держави та її народу.
‼️ На Запорізькій АЕС стався десятий блекаут від початку окупації станції росіянамиСьогодні о 16:56 була відключена єдина лінія електропередачі, через яку Запорізька АЕС отримувала живлення від української енергосистеми.ЗАЕС перейшла на живлення власних потреб від дизельгенераторів. Це суттєве порушенняя умов нормальної експлуатації станції.Упродовж усього періоду окупації Запорізька АЕС неодноразово зазнавала знеструмлення через російські обстріли та пошкодження енергетичної інфраструктури.Сьогоднішній інцидент вкотре доводить, що російська окупація є головною загрозою для безпечної роботи ЗАЕС. Днями 69-а Генеральна конференція МАГАТЕ ухвалила резолюцію, в якій вимагає негайної деокупації Запорізької АЕС та її повернення під повний контроль України. Документ, підтриманий 62 державами-членами, містить прямий заклик до невідкладного виведення всього неуповноваженого військового та іншого персоналу із ЗАЕС.Міненерго закликає міжнародну спільноту до рішучих дій – необхідно посилити тиск на росіян для якнайшвидшої демілітаризації та деокупації станції. Повернення ЗАЕС під повний і легітимний контроль України – єдиний шлях до відновлення ядерної безпеки в регіоні.
📍 Головне за тиждень15 – 21 вересня📌 Підсумки візиту Міністра енергетики України до Відня:- Світлана Гринчук взяла участь у 69-й сесії Генеральної конференції МАГАТЕ, де закликала міжнародну спільноту вжити термінових заходів для запобігання подальшій ескалації ситуації на українських АЕС через злочинні дії росії - Очільниця Міненерго і Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі обговорили співпрацю для забезпечення ядерної безпеки - Світлана Гринчук провела зустріч з Міністром енергетики США Крісом Райтом- Міністр енергетики України обговорила ситуацію довкола ЗАЕС та підготовку до зими з головами делегацій Бельгії, Німеччини, Канади, Швеції та Австрії - Світлана Гринчук зустрілася з головами делегацій Польщі, Великої Британії, Франції, Естонії, Нідерландів, а також із представниками Єврокомісії - Генконференція МАГАТЕ ухвалила резолюцію з вимогою негайної деокупації ЗАЕС📎 Світлана Гринчук взяла участь у Конференції «Дорожні карти до нової ядерної енергетики 2025» у Парижі:- Міністр енергетики України закликала міжнародну спільноту зменшити вплив рф на глобальні енергетичні ринки та підтримати диверсифікацію ресурсів - Світлана Гринчук провела зустріч з Генеральним директором Агентства з ядерної енергії ОЕСР (NEA) Вільямом Д. Магвудом- Очільниця Міненерго обговорила з виконавчим директором МЕА Фатіхом Біролем потреби України напередодні ОЗП та диверсифікацію енергоресурсів 🌍 Міжнародна співпрацяМіненерго і ЄБРР продовжують співпрацю для посилення енергетичної стійкості України Заступники Міністра енергетики України Роман Андарак і Ольга Юхимчук провели зустріч з делегацією ЄБРР на чолі з керуючим директором в Україні та Молдові Арвідом Тюркнером.Чорнобильську зону відчуження відвідали міжнародні партнери ЄБРР Під час робочої наради у Зоні відчуження делегація ЄБРР спільно з представниками Міненерго обговорили співпрацю щодо підвищення рівня ядерної та радіаційної безпеки, зокрема відновлення Арки Нового безпечного конфайнменту після атаки російського дрона.💡 Підготовка до ОЗПНаселення прифронтових територій продовжуватиме отримувати гуманітарну допомогу скрапленим газом Оновлено Каталог критично важливих технологій для енергетичного сектору України