Fuente
Рита читає, а Ада перекладає | ️ довгочит про ставлення до правок, але з боку редакторки.на каналах п...
142 Vistas/Alcance
2026-06-18 11:10
Mensaje №2215
♻️ довгочит про ставлення до правок, але з боку редакторки.на каналах перекладачів я регулярно натрапляю на запитання про те, як реагувати на правки. а особливо коли ти перекладач-початківець і ще не намацав алгоритм роботи.1⃣ найперше, що хочеться підкреслити: не варто сприймати правки близько до серця або ж брати їх на свій карб. під час редагування моя головна мета полягає в тому, щоби покращити текст наскільки можливо, а не в тому, щоби переписати його під себе, тицьнути носом у помилки, самоствердитися чи поставити під сумнів професіоналізм перекладача. і як людина, яка й сама трохи перекладає, я добре розумію, наскільки важко й навіть боляче дивитися на червоний текст після того, як днював і ночував із ним тижнями чи місяцями, після того, як перебрав у голові десятки варіантів, а потім редактор прийшов і переписав. окремо зауважу, що далеко не кожна правка = помилка. як на мене, найчастіше правки стосуються ритму, стилю, милозвучності, логіки або ж просто спроби знайти влучніше формулювання. усе-таки переклад — не математика, тож існує не один правильний варіант, а декілька однаково робочих. 2⃣ відповідно — другий і надважливий пункт: не соромитися казати редакторові прямо, що саме та, зокрема, чому вам не подобається. пошук компромісів — невід'ємна частина нашої з перекладачами роботи. подекуди доводиться по кілька днів перебирати варіанти в пошуках підхожого для обох — і це нормально! (однак, звісно, впиратися до останнього теж не варто, бо дедлайни не гумові🗿). також особисто від себе додам, що значно легше працювати з перекладачем, який у лоб напише: «оце мені не подобається, краще так чи так». тоді я матиму від чого відштовхуватися далі й чіткіше розумітиму вподобання людини.3⃣ третє: велика помилка вважати, що лише перекладачі бояться редакторів! 🍁 щоразу, починаючи співпрацю зі ще незнайомим перекладачем, я так само хвилююся: чи сподобається йому результат; чи не образиться він на велику кількість правок; чи не подумає, що я хотіла зачепити, а нормально сприйме примітки й зауваги; чи влаштує його мій стиль спілкування. і ще безліч усякого й також немало дурничок, через які насправді не варто перейматися, але ж вони все одно крутяться в голові! тож усі ми люди зі своїми бзиками — не варто про це забувати.4⃣ і четверте, найсолодше: потрібно одне одного хвалити. це ж так приємно й додає мотивації, скажіть? якщо чесно, грішу 🫣я часом просто забуваю відзначати моменти, які мене особливо вразили. у потоці роботи, коли тут тре відредагувати, там узгодити, а потім вичитати, усе й одразу летить до рук, іноді важко спинитися й оцінити, як уміло перекладач викрутився в тому чи тому місці. буває, усвідомлення доходить десь аж на N-ній вичитці. і все-таки похвала вкрай цінна — і для просто комфортної співпраці, і для стосунків між перекладачем та редактором.я вважаю, найздоровіше ставлення до правок починається із уже банальної, проте важливої думки: ми всі працюємо не проти одне одного, а на один текст, і редактор не приходить ламати переклад, а перекладач не зобов’язаний мовчки ковтати кожну зміну.