Fuente
Hugs.fund | ️Ви кажете “страшно”..А як люди купували акції 400 років тому не розум...
3 200 Vistas/Alcance
2025-04-14 16:02
Mensaje №15448
⛵️Ви кажете “страшно”..А як люди купували акції 400 років тому не розуміючи взагалі, що таке акції?Це сьогодні натискаємо "купити" в в додатку і тут все миттєво — цифри, графіки. Але все це почалося ще у 1602 році, коли Голландська Ост-Індська компанія (VOC) стала першою у світі, що провела IPO.Це була революція. Вперше кожен міг стати інвестором. Не лише купець чи банкір, а й, скажімо, служниця. Такою була Нелтген Корнеліс, яка, заробляючи 50 центів на день, вклала 100 гульденів у VOC. І вона не була унікальною, тоді частками володіли фермери, теслі, прості містяни.Інша інновація VOC - вільний обіг акцій. Спершу гроші збирали і вкладали в одну торгову подорож, але VOC дозволила продавати акції іншим ще до її завершення. Так з’явився вторинний ринок, і виникла перша біржа в історії.Хоча не все було гладко. Протягом майже 10 років компанія не платила дивіденди, аж поки у 1609 році інвесторам не видали… мускатний горіх (mace) замість грошей. Потім були й гвоздика, й облігації, і лише згодом реальні гроші.Історія знає і першого шортселлера, Ісаака Ла Мера, який у 1608 році організував першу атаку на акції компанії, ставлячи на пониження. Це вже тоді нагадувало сучасні ф’ючерси, правда без маржі, але з ризиком.🚤Зрештою, VOC не витримала конкуренції з Британією і Францією, і в кінці XVIII століття була націоналізована. Але саме VOC заклала основу для глобального ринку капіталу, у якому ми живемо сьогодні.