Позиції протиповітряних FPV-дронарів батальйону Black Raven 93-ї бригади Холодний Яр на Костянтинівському напрямку. Дістатися сюди автівкою краще у сутінках. Перед заїздом водій «Фермер» дізнається, чи «чисте» небо, вмикає РЕБ. А стрілок пересідає у багажник та вдивляється у небо, чи не літають ворожі FPV чи «Молнії». На позиціях один із членів протиповітряного екіпажу – споттер «Смурф» вже споряджає дрони, оснащує їх вибухівкою. «Якщо робота піде, завжди має бути кілька в запасі». Щойно дронарі дізнаються про ворожі цілі в небі, одразу ж виносять «пташку» на злітний майданчик, пілот «Купер» піднімає дрон у синю височінь, а штурман «Директор» уважно слідкує за мапою і допомагає вести FPV до цілі. За день цілей може бути десятки. Такі нині реалії повітряного простору над населеними пунктами Донеччини. І кожен ворожий дрон несе загрозу. Розвідує, спалює автівки, руйнує будинки, ранить та вбиває людей. Тож, кожна ціль, яку уразили наші військові – це чиєсь збережене життя, здоров’я чи житло.
↓ ↓ ↓https://youtu.be/vL2gGCnjd80У квітні 22-го Гусарівка Балаклійського району Харківщини оговтувалася від російської окупації. Як нагадування про страшні бої – сила-силенна спаленої техніки, російська форма, документи, спорядження, рештки ліквідованих загарбників. Та головні події у Гусарівці сталися 8-го березня 2022-го. Батальйонна тактична група 93-ї бригади, що складалася з 2 механізованих рот, 2 артилерійських батарей, протитанкістів і танкістів під командуванням Ростислава "Крота" Силівакіна (нині – командир 66-ї ОМБр) мала вийти на околиці Балаклії. У Гусарівці, яка була на шляху, БТГр зіткнулася з переважаючими силами противника – щонайменше 4 БТГр! «Ми змогли звільнити трохи нашої території, нанести нормального ураження противнику, заблокувати його», – зазначає на момент подій начальник штабу БТГр Володимир "Умка" Шипка, а нині – начальник штабу 47-ї ОМБр.Про одну з наймасштабніших битв 93-ї ОМБр – у документальному фільмі на нашому Youtube-каналі за посиланням https://youtu.be/vL2gGCnjd80
Під час ротації на позиціях дронарі батальйону Alcatraz 93-ї бригади Холодний Яр, що мали виїжджати, підірвалися на СВП. Автівка продовжити рух не змогла, один воїн отримав незначні уламкові поранення, ще двох контузило. Медики готові виїхати на евакуацію. Та ворожі дрони пильнують групу і очікують на приїзд еваку. Тож, бійці висуваються пішки, поближче до Дружківки.Через годину медики отримують сигнал про чисте небо, і виїжджають за групою, яка вже підходить до точки. Та коли евакуйовані повертаються, їм доводиться вистрибувати з машини і відкривати вогонь по російському дрону, що знову їх переслідує! Нарешті поранені потрапляють на стабпункт бригади, їх оглядають і надають медичну допомогу.Лікарі стверджують, що характер поранень на фронті суттєво змінився. «Як не питаєш – FPV, FPV. Або проскакують поранення після прильоту КАБа чи арти. Основна маса – FPV. Автівки б’ють, під час пересування особового складу по посадках наздоганяють», - зазначає керівник стабпункту 93-ї бригади Віктор Родін.
↓ ↓ ↓https://youtu.be/plcoHNlYwQoГрупа штурмовиків батальйону Alcatraz готується здійснити бойовий вихід на Костянтинівському напрямку. Задача – перевірити ділянку на наявність ворога і провести зачистку. У дворі хати тривають збори. Повітря просякнуте напругою. Бійці набирають патрони, розбирають гранати, воду, перекус, готують спорядження, слухають останні настанови перед виїздом. Група виходить під керівництвом замкомбата на позивний "Шибеник". За годину військові сядуть у броньовану "Рошельку", ще за годину десантуються у посадці за Констахою й облаштовуватимуться на ночліг. Зранку почнуть прочісувати ліс, аж поки не наткнуться на ворога, і не почнеться перестрілка. За добу ми дізнаємося, що для капітана Олександра "Шибеника" Орлова, солдата Романа "Лева" Надольського і солдата Анатолія "Круглого" Круглова цей бій стане останнім. У новому відео на Youtube-каналі 93-ї бригади Холодний Яр – спогади воїнів Alcatraz про той бій, підготовку та свого полеглого командира https://youtu.be/plcoHNlYwQo
Росіян він жахає до нестями, а українська піхота тішиться, почувши його гучний гул. Адже коли поблизу пролітає український дрон «Вампір», який окупанти прозвали «бабкою йожкою», це означає дві речі: або зараз на позиції загарбників полетять потужні скиди, або дрон приніс «гуманітарний вантаж» українським воїнам. Тобто посилки з водою, їжею, одягом, батарейками та іншими речима, необхідними на лінії боєзіткнення. Іноді це бувають навіть листи або смаколики з дому.Техніки РБпАК «Радість» 93-ї бригади Холодний Яр прив’язують до «Вампіра» мотузку з чималенькою коробкою. Тут – поближче до лінії фронту – лише ті, хто виносить дрон на «злітний майданчик», кріпить пакунки і заряджає батареї. Операторам технічні можливості дозволяють керувати дроном з безпечного місця.«Вампіри» стали одним із основних засобів забезпечення піхоти, тож росіяни полюють на них. Тому рота «Радість» постійно змінює точки зльоту і посадки, повітряні маршрути, якими дрон дістається позицій на «нулі», а також час інтенсивної роботи.
«У нас п*тухі» - снайпери 93-ї розповіли, як воювали на "нулі" Втомлені, брудні, з трофейними автоматами і відчуттям полегшення та виконаного обов’язку. Такими зустрічаємо снайперів 93-ї бригади Холодний Яр після виходу з позицій. Хлопці були на "нулі" поряд з піхотою 51 день. Основна задача – спостереження. Але і снайперські гвинтівки стали у нагоді – ними відпрацьовували по ворогу, тільки-но він з’являвся у зоні видимості. Так на великій відстані вдалося знищити 3 окупантів. Бійці розповіли, що якось вночі 2 росіян зайшли прямо на позицію. «Я чергував. Чую голоси. Спитав напарника: «Ти мене кликав?». Той каже, ні. «У нас значить п*тухі». Виходжу на "еспешку", а вони червоним ліхтариком собі підсвічують, відкрив по них вогонь. Так в нас з’явилися перші трофейні автомати», - каже "Циган".Найважче хлопцям дався мороз і відсутність руху. «Так воно вже набридло! П’ять метрів туди, п’ять назад. То почали робити і планку, і відтискання, і прес качати, і присідання, і розминку», - ділиться "Микитос".
«Колись мені ще в 2019 році дали позивний "Падре". "Падре" – це батько, і я намагаюсь проявляти справжню батьківську турботу про тих воїнів, яким ми служимо» – ділиться капелан 93-ї бригади Холодний Яр, Євген. Він зустрічає бійців мотопіхотного батальйону з модульною лазнею, у якій можна прийняти душ, випрати речі та відновитись після виходу з позицій. До лазні сходяться не тільки холодноярці, а й суміжники. Поки одні бійці йдуть до лазні, інші тут же можуть підтригтись, випити гарячого чаю та добре перекусити. Хтось просто поспішає до капелана, щоб поспілкуватись, почути пораду чи розповісти про те, що турбує."Падре" згадує про розмову зі наставником на початку служби: «Він мені сказав, що треба цих солдат полюбити. І зараз в умовах війни, в умовах, коли наші військові мають постійне значне навантаження, часто можуть не мати умов, де можна відновитись після виходу. Тому такі виїзди для нас – це можливість потурбуватись про них. Вони для мене як діти, і багато з них насправді є такими й по віку».
Два комбриги 93-ї ОМБр сьогодні стали генералами!Президент України присвоїв звання бригадного генерала полковнику Шевчуку Руслану Миколайовичу — командиру 93-ї бригади у 22-23-х рр., а нині — командиру 15-го армійського корпусу ОК «Захід» Сухопутних військ ЗСУ.Також звання бригадного генерала отримав полковник Паліса Павло Сергійович — комбриг холодноярців у 23-24-х рр., а нині — заступник Керівника Офісу Президента України. Під керівництвом Руслана Шевчука 93-я захищала Харківщину та Сумщину, розбила колони росіян, взяла перших полонених. Пізніше звільнила Тростянець, Гусарівку, обороняла Ізюмський напрямок.Павло Паліса перейняв «естафету» перед другою ротацією бригади у Бахмут. Найжорсткіша фаза боїв за місто, яке утримували аж до травня 23-го. Далі — участь у контрнаступі в районі Кліщіївки і Андріївки, де тримали оборону протягом кількох років. Щиро вітаємо наших колишніх командирів із заслуженими високими званнями, зичимо розвитку на нових посадах. Дякуємо вам за службу та захист нашої країни!
Бійці взводу ударних дронів 93-ї бригади Холодний Яр мають виконати сьогодні важливу місію – відправити воду на позицію своїх побратимів на Костянтинівському напрямку. Оператори FPV-дронів на оптоволокні воюють дуже близько від росіян. Тож, ротації та підвіз продуктів туди відбуваються нечасто: все залежить від погоди. Та сьогодні ясно. Тож, «посилку», яка конче необхідна, відправляють за допомогою FPV. Пізніше цей же дрон з оновленою котушкою і ударною частиною полетить далі – знищувати ворога. Група воїнів рушає, інша залишається на чергуванні на випадок форс-мажору. Ворожий дрон не доводиться довго чекати. Стрільці відкривають по ньому вогонь з трьох автоматів: дрон йде не зниження і вибухає десь неподалік. Військові під’їжджають в одне з сіл, поближче до лінії фронту, знаходять закинуту хату і швидко працюють з першого-ліпшого двору. Ними керує Владислав «Омар». Нарешті дронарі на позиції з водою. Гуманітарну місію завершено – «Омар» із товаришами відкочуються до місця своєї дислокації.
У стрілецькому батальйоні 93-ї бригади Холодний Яр логістика починається з прямого зв’язку кожного підрозділу зі своїми бійцями на позиціях. Вантаж пакується виключно під їхні запити, і часом найбільше на що чекають – це смаколики.Окрім солодощів, є постійні необхідні потреби: павербанки для рацій, їжа й вода, ліки, сигарети, генератори, паливо, грілки, газові балони, дрони та комплектуючі до них, білизна, теплі речі, БК. Перебування на позиціях взимку особливо складне, тож важливо подбати про все, що забезпечить бійцям тепло.Доставка відбувається у будь-який можливий спосіб, залежно від поточних умов на напрямку: за допомогою НРК або ж скидом з дрона. Якщо доводиться обирати другий спосіб – посилки пакуються особливо ретельно, так щоб витримати падіння з висоти та й загалом перенести повітрям якомога більше потрібного. Тож їх вакуумують, зменшуючи пошкодження при падінні та продовжуючи термін зберігання. Така щоденна робота – вирішальний елемент, без якого перебування на позиціях важко уявити.