Кілька років тому до мене підійшов один виробник дронів. На той момент дуже сучасних і ефективних. Спитав мене куди краще і швидше релокуватись? Я у відповідь поцікавився причинами бажання вивезти виробництво за межі держави. Отримав довгу розповідь про певних осіб з СБУ, які віджимали виробництво з погрозами, тиском і відкриттям кримінальної справи по 111 статті ККУ за наявність у одного з розробників родичів в Донецьку. Зараз вони працюють в Польщі і, можливо, вже випускають не тільки дрони.Коли Зеленський ображається на те, що «за спиною держави» українці, судячи з контексту, побудували 10 заводів з виробництва дронів перехоплювачів, то хай підійде до дзеркала і спитає сам себе. Відповідь проста - у державної системи, виплеканої Зеленським за 7 років, виросли загребущі руки. Ще й здебільшого з місця нижче спини. Ну і інвестняні з силових органів такі собі помічники. Поки у нас існуватиме вертикальна система, яка нагадує путінську - з ручним урядом, парламентською більшістю, правоохоронцями, спецслужбами, податківцями і так далі - нормального розвитку не буде ніде і ні в чому. А інтегруватись в Євросоюз фізичні та юридичні особи будуть індивідуально.
Здається, премʼєрка Свириденко має змінити місце роботи. За декларацією 2025 року, на своєму основному місці в уряді вона отримала 1,372 мільйона гривень зарплатні, а як професорка Київської школи економіки - 3,243 мільйона! У два з половиною рази більше.Я не знаю чому може навчити студентів-економістів голова уряду, яка вимагає збільшення податків і одночасно роздає направо і наліво гроші на безкоштовну залізницю, є-баки та інші кешбеки при відсутності коштів на оборону. Але майже 80 тисяч доларів в рік за викладання - це круто для кожної викладачки. Особливо, коли влаштовувала президента цього вишу Тимофія Милованова в наглядові ради Укроборонпрома і Енергоатома.То, може, хай Свириденко не мучить ані себе, ані країну і піде викладати? Там же фінансове забезпечення - мрія для української професури. 6500 доларів на місяць! Крута спеціалістка! До речі, я направив звернення до КШЕ надати інформацію про кількість академічних годин Свиреденко у 2025 році. Оприлюдню коли отримаю.Але щось мені підказує, якщо Свириденко не буде в уряді, її професорські здібності за такі гроші вже потрібні не будуть.
В історії з піратським перехопленням інкасаторів Ощадбанка орлами Орбана мені весь час відчувався брак пояснень збоку НБУ і Ощада. Я навіть ставив питання до керівництва останнього, проте отримав відписку. Я поставив повторні питання і, виявилось, недарма. Нове розслідування Борислава Берези про можливість того, що серед коштів перевозили активи Єрмака під охороною колишнього СБУшника генерала Кузнецова. І що це відбувалося не без участі друга Єрмака голови НБУ Пишного. Почитайте якщо цікаво.Наразі комунікація Ощадбанку нагадує ракушку звідки тичуть дулі на спроби запитати про деталі і розвіяти сумніви. Отже, сумніви множаться. Якщо все чисто, то про це треба говорити щодня і вимагати від Угорщини негайного повернення активів державного банку. В тому числі і через відповідні органи ЄвросоюзуЯ чекатиму від Ощаду детальної відповіді щодо можливого перевезення «золота партії». І звертаюсь до відповідних ТСК у ВР викликати керівництво СБУ та Нацбанку для надання детальної інформації про цей кричущий випадок
Нові податки владі не потрібні. У них, виявляється, є купа грошей.Що? Уряд Зеленського каже про нестачу коштів на оборону і вимоги МВФ? Так вони є, ці кошти! Дивіться, під брендом доброго Зеленського уряд розкидається грошима на кешбеки і «є-баки», різні сезонні підтримки, безкоштовні залізницю і раптову турботу про здоров’я всіх від 40 років (якраз найактивніші виборці, так збігається чисто випадково). Витрачає понад 50 млрд гривень в рік. Навіщо? Зверніть увагу на текст в дужках.Для порівняння цих коштів вистачить, щоб підняти усім військовим базову ставку на 5000 гривень. Але для зарплат захисників коштів немає. З Міжнародним валютним фондом, який дає Україні допомогу, уряд просто провалив переговори. Чи хотів МВФ обкласти ФОПи податком на додану вартість? Ні. Вони вимагали ліквідувати схематоз - коли один великий бізнес розбитий на тисячі ФОПів уникає справедливих податків. Чи будуть наповнювати бюджет ПДВ від реального мікробізнесу? Не будуть, бо ці ФОПи просто зникнуть. Закриються. Як там було про корову і молоко? Задоять до смерті. Що реально могло би перекрити доїння ФОП? Дві речі.Перша - податок на розкіш. Якщо у прокурорських, ментовських, чиновницьких та інших упирів, чиї родичі масово купують розкішні машини в автосалонах, є гроші на таке придбання, значить, хай заплатять 100% від суми в бюджет за марки люкс-класу. Це до прикладу, там простір для податкової творчості ого-го! Але уряд не хоче податок на розкіш. Вгадайте, чому.Друга - збільшення оподаткування грального бізнесу. Проте за шість років легалізації «ігорки» всі уряди Зеленського так і не спромоглися зробити систему онлайн-контролю. Закон зобовʼязує, логіка теж - а контроль не виходить! Дивина яка, правда?)) Тому ми і не знаємо скільки там обігу в рік - 150 чи 200 мільярдів. А, значить, і поле непахане для тіньових оборудок і хабарів. Але від 40 до 50% обігу казино можна було би пустити на потреби оборони і соціальні виплати.Ось два джерела, які уряд не бачить. Ніяк. Але хоче, щоб парламент проголосував за тупе та шкідливе податкове рішення і взяв весь негатив за наслідки на себе, а Зеленський при цьому далі будував імідж благодійника за бюджетні гроші. Тому і питання - чи справді в уряді розраховують, що Рада проковтне їхню пропозицію?
Історія з підозрою заступнику голови Ощадбанку має поганий запах з російським смородом. Причому пахне вона погано не для нього, а насамперед для керівництва НБУ. У цій ситуації розбирався Борислав Береза. Якщо коротко, то вимальовується просто дика картина.Топ-менеджер державного банку Олег Стринжа викриває серйозні корупційні ризики в системі закупівель і йде з цією інформацією прямо до Наглядової ради (зокрема, до її іноземних членів). Що відбувається далі? Замість внутрішнього розслідування та покарання винних, кримінальною справою карають самого викривача!Причому формальний привід для підозри — це взагалі за межами здорового глузду. Людині "шиють" збитки за те, що вона заблокувала тендер на 140 мільйонів гривень, куди зайшла компанія з відвертим російським слідом. Власник цієї компанії, як йдеться у матеріалі, постачає електроніку для російських безпілотників "Орлан" та систем РЕБ і перебуває під міжнародними санкціями. За те, що Стринжа зупинив фінансування цього підсанкційного бізнесу за державний кошт, держава має йому як мінімум подякувати! Натомість прокуратура відкриває кримінальне провадження з подальшим відстороненням його від посади.Давайте називати речі своїми іменами. Викривача корупції покарали за допомогою правоохоронців. Це виглядає як класичне замовлення та показова розправа, щоб інші мовчали. Але є ще один, ще страшніший аспект. У тендерах державного банку під час війни опиняються фірми з російським слідом.Це серйозні речі і це не просто прохідна історія. Такі дії правоохоронців і тих, хто покриває операції з російським бекграундом, можуть становити пряму загрозу національній безпеці. І як мінімум, голова Нацбанку Андрій Пишний зобов'язаний вийти і публічно це прокоментувати. І офіс генпрокурора повинен пояснити - як російський бізнес опинився на тендері держбанку і чому людину, яка це зупинила, знищують руками прокурорів.
Черговий атракціон небаченої щедрості від уряду! Велике заправництво! Потужне.Я не знаю що в голові у Зеленського і його урядовців, які вирішили роздати бажаючим по 1500 гривень на бензин і дизель? Мій колега Железняк влучно назвав цю програму єБачок. Я би сказав - єБак! Так, ціни стають болючими для громадян, важкими для оборони і майже непідйомними для фермерів. І вихід є!Ріст цін на пальне можна було би компенсувати тимчасовим зниженням ПДВ на ввезене паливо до 7% (як робили в 2022) або акцизу на розраховану величину для кожного виду (бензин - на 31 євро, дизель - на 28 євро, скраплений газ - на 7 євро). Бюджет при таких показниках не втратив би і ціна на пальне повернулась на попередній рівень! Просто бінго! А роздача 1500 гривень на заправку призведе до шалених бюджетних витрат від 10 до 15 мільярдів гривень! І це при тому що дірка в бюджеті вже розміром з Говерлу.Я впевнений, що українцям було би краще отримати нижчу ціну, ніж одноразово гроші на 20 літрів в бак. Та це Зеленський і його уряд навіть не розглядають. Їм краще влаштувати подачки, ніж системну роботу. Головне, щоб було масштабно-потужно, хай і на шкоду країні.
Так співпадає, що шакалячий експрес з білопальтошним екіпажем, який накинувся на Яну Зінкевич і Госпітальєрів, здебільшого впритул не помічав мільярдних крадіжок і хабарів в оточенні Зеленського. Ані схем Міндича, ані розкрадань Галущенка, ані сумок готівки у Баканова. Мало того, ніхто не довів що Госпітальєри і Яна витрачали кошти на щось невластиве. Вони не купували під час війни новеньких білих Мерседесів, квартир в новобудовах і не влаштовували елітні відпочинки. Натомість лише минулого року врятували 14000 бійців, яких вивезли з ЛБЗ.І звітність, я бачу, нікого з шакалячого експресу, насправді не цікавила. Бо після зупинки «Де звітність?», навіть не дочекавшись відповідей, потяг переїхав на зупинку «Чому досі добровольці, а не в штаті?» Завтра докопаються до зачіски.Тобто, в цій брудній історії є всі ознаки класичної скоординованої кампанії з дискредитації, коли відповіді нікого не цікавлять, а новий накат іде за розкладом. І я не думаю що це російське ІПСО - ті лише радіють від внутрішнього саморуйнування в силах оборони. Але хтось зсередини дуже хоче дискредитувати порядних і непідлеглих людей прикормленими пасажирами шакалячого експресу. Правда ж, Володимире Олександровичу? Хочеться вважати, що всі навколо такі самі як друзяки Міндич, Шефір і Баканов? Та щось іде не так. Люди бачать хто є ху.Але карма вертається. Особливо коли паплюжиш людину, яка захищає країну з моменту закінчення підліткового віку і яка віддала за неї своє здоровʼя.
Здається, міжнародні змагання в неадекватності між Орбаном і Зеленським оголошені відкритими. Один прямо натякає на введення військ в країну-член ЄС і НАТО прямо перед ключовими виборами. Як на це мають реагувати адекватні угорці, які не підтримують Орбана, але памʼятають радянське вторгнення 1956 року? Навіть лідер угорської опозиції вказав на неприпустимість таких випадів збоку Зеленського. І якщо в Угорщині наступного місяця зміниться влада, цей випадок не допоможе налагодити відносини, суттєво зіпсовані владою Орбана.Другий неадекват захоплює в заручники українських банківських інкасаторів, які везли з Австрії в Україну валюту і золото з усіма оформленими документами і дозволами - з Raffaisen до Ощадбанку. Гоп-стопом офіційні особи країни Євросоюза ще не займались. З почином! Брюссель має відреагувати на цей розбій, бо така поведінка одного з членів шкодить Європейському Союзу.Я не знаю до чого вони дійдуть в цьому протистоянні. Орбан використовує напругу в своїх цілях перед виборами, які він наразі програє. І у відповідь на провокації треба проявляти мудрість, а не рефлексувати на примітивному рівні ліги сміху. Словесна агресія збоку України лише допомагає Орбану, а не навпаки. Я точно не хочу щоб в цій сварці між Зеленським і Орбаном перемогла «Дружба». На нафтопроводі і російський нафті заробляють обидва. А от нам зараз треба показати спокійну силу, а не нову істерику чіхуахуа. Щоб після втрати Орбаном влади ми могли будувати нормальні відносини з новим угорським урядом, без неприємних присмаків.
Ну за що нам це? Розумію, що купа народу хоче простих рішень і яскравого шоу, але не розуміє наслідків. Я зараз про дипломатію.Коли Посол України в Омані в порушення не лише протоколів, а і поваги до певних традицій приймаючої сторони приходить в облягаючих штанах і з розпущеним волоссям до Посольства Саудівської Аравії на релігійний захід Іфтар (спільне приймання їжі і молитва у мусульман під час Рамадану) - це не штанга. Це ганьба. Ніхто не вимагає одягати хіджаб, але певна стриманість з поваги до господарів має бути точно. Добре, якщо шампанського до вечері не попросила. За поведінкою посла визначають адекватність країни. Боюсь, у саудитів довго будуть згадувати про цей візит.А коли відповідальний за всю українську дипломатію верзе небезпечні дурниці - це вже стає не просто проблемою, а і небезпекою. Жарти про пузо Орбана затьмарив сьогоднішній скетч Зеленського про те що він дасть ЗСУ адресу того, хто блокує 90 мільярдів євро Україні. Орбан точно є недружнім до нас. Проте, і президент не стендапер і не блогер. Кожна його фраза буде використана командою Орбана під час виборчої кампанії, яка зараз на своєму піку. Такі випади лише мобілізують прихильників Орбана. І не тільки мобілізують - зараз антиукраїнська пропаганда може масово видавати тези про втручання української влади в угорські вибори. А це зовсім нехороша історія і якщо Зеленський, здавалось би, на публіку хоче щоб перемогла угорська опозиція, то своїми пасажами він лише допомагає Орбану. І не тільки в політичному плані, до речі. Скоро я розповім як на російській нафті, яка йшла нафтопроводом Дружба через Україну угорській компанії MOL заробляють і путін, і Орбан, і українські ділки під дахом офісу президента. Буде цікаво.А з такою дипломатією час завʼязувати. Бо до слави незламних може додатися імідж неадекватних.
Це так обурює, що Зеленський робить киян розмінною монетою у своїй політичній боротьбі проти Кличка. Столиця щойно пережила холодну і темну зиму, ситуація з енергетикою була однією з найгірших в Україні, але Київ став єдиним містом, якому РНБО на чолі із Зеленським відмовила у плані стійкості для наступної зими. Єдиним! Тобто, хай кияни далі мерзнуть і сидять без світла, головне щоб вся ця ОПшна медіа-шушера мала привід топтати мера Києва, якого президентська банда ніяк не може виштовхнути, як вже зробила в інших містах.Тобто, постійно забирати зі столиці додаткові мільярди в бюджет - це без проблем, але уряд не допомагатиме Києву готуватись до холодів? Така собі «справедливість» аля Зе. Я зараз поясню в двох словах чому Київ не зможе все зробити сам.1) Власних ТЕЦ Києву ніколи не вистачало. Електроенергія в столицю йде з атомних станцій. Енергорозподільчі вузли розташовані на території області і належать Укренерго, тому місто не може там нічого робити. А як «захистили» енергообʼєкти ми бачимо - саме по них били рашисти, щоб знеструмити Київ. Їм вдалося. За умови руйнування столичних ТЕЦ взагали настала біда. Без захисту цих точок входу в столицю, біда триватиме, а тут сфера уряду, без нього ніяк. 2) Когенерація. Треба ще вчора було готувати газові, електричні та теплові мережі до підключення установок з виробництва електроенергії і тепла. Те, що саботував колишній міністр енергетики і юстиції Герман Галущенко, чіфір йому в сладость. Це настільки масштабна робота для міста у 3,5 мільйони мешканців, що жодна комунальна система у світі не впорається з таким завданням самостійно. Але уряд і Зеленський не зважають на це. У них відмовка - план Києва їм не подобається. Єдиний з усіх. Чому? Тому що гладіолус, ось чому!Це одна з найцинічніх дій влади на чолі із Зеленським, коли в заручники готові взяти всю столицю заради персональної політичної боротьби. А «дорогим українцям», до яких щовечора звертається президент, треба запам’ятати, що ми всі для нього насправді ніякі не дорогі.