🫠Як людина, яка багато висвітлювала діяльність депутатів, міністрів та інших чиновників, чи не більше за все мене бісять вигуки “Та чого я маю щось для держави робить, якщо ті міністри-депутати крадуть/понабудовували собі вілли, дачі/поназаводили коханок [... необхідне підставити]?”. ☝️Давайте відверто: люди, які виголошують такі думки, або себе обманюють, або просто себе виправдовують. Аби не робити нічого. Аби стояти скраю. Аби не брати на себе жодної відповідальності. 😵💫 Ну і ворог не сидить на місці. Підсовує нам через соцмережі фото і відео згенеровані ШІ із (знову таки) товстими депутатами із пачками грошей, сюжети із контрастуючою несправедливістю, в яких наприклад пенсіонерка жебракує перед чиновником в люксовій тачці і так далі, так далі, так далі. Це дуже сильно розганяється через TikTok, Facebook, інші соцмережі, і накручує навіть тих людей, які розрізняють ШІ (а ще багато таких, хто не розрізняють). Ті у свою чергу йдуть до своїх родичів, сусідів, колег і накручують їх розмовами на ці теми. І так українці втрачають мотивацію для опору. На цьому хвилинку вивчення ІПСО завершимо і перейдемо до стосунків громадянина і держави. 🏛️ Уявімо, що країна Україна - це земля, а держава Україна - це наш будинок, який на ній стоїть. Фактично так і є. Стіни, перегородки, другий поверх, сад… - усе це державна інфраструктура, інституції, які ми будуємо. І можливо я когось розчарую: будуємо ми всі, а не лише чиновники. 🗺️Не можна просто так взяти, вийти із 300 років окупації і стати ідеальною, зразковою некорупційною демократією. Для цього має працювати все суспільство. Усі успішні демократії мають за собою історію становлення інституцій, роботу громадянського суспільства і тяжку працю людей у всіх категоріях спільноти. (Але про це ми поговоримо в одному із наступних дописів). 👹 Пам’ятаєте нашу найбільшу політичну катастрофу в новітній історії України? Ні, я не про війну, я про Януковича. Незважаючи на те, що при владі був справжній урка, громадянське суспільство працювало і це принесло величезні плоди, хоч і не одразу. І принесе їх ще. І до речі той факт, що українці зараз знають про обсяги корупції, а проти корупціонерів відкривають справи - наслідок роботи громадянського суспільства в першій половині 2010-х. Якби вони просто всі опустили руки і сказали - “та ну що я винен цій державі, у Януковича - золотий батон, розходимось”. Ви уявляєте, де б ми зараз були? Ба більше - чи мають статки депутата впливати на моє бажання будувати свій “дім” у своїй країні? Мене має хвилювати робота правоохоронних органів стосовно депутатів і що ці органи працюють краще ніж 15 років тому. А також - висвітлення усіх факапів, які вони мутять. ✊ Багато було тих депутатів за всю нашу історію. Багато було покидьків, корупціонерів, совків, зрадників (список можна продовжити), але навіть із ними Україна пішла не шляхом Білорусі, а шляхом європейської країни, у якої насправді вже є чому повчитися деяким членам ЄС.
🇭🇺Чим ближчі парламентські вибори в Угорщині, тим вищий градус українофобії в кампанії Орбана. Відчувається почерк десанту російських “політтехнологів”, про яких писали в Financial Times. Навіть враховуючи багаторічну зацикленість Орбана на Україні і безпековий фактор, як зручну тему для політичних маніпуляцій, українська тема в його кампанії занадто присутня. Фактично росія, залазячи в чергові вибори на користь антиєвропейського ультраправого кандидата, отримує в тій чи іншій мірі доступ до медіа цієї країни. І може окрім агітації за “свої” сили, розповсюджувати будь-які московські меседжі. Москва ще з 2014 року проштовхує ідею, що Україну мають “розділити”- прикордонні області на заході “заберуть” Польща, Румунія і Угорщина, а росія окупує всю решту - схід, південь, Наддніпрянщину, Полісся і Поділля. Таким чином у Москві хочуть “купити” наших сусідів. Мовляв, припиняйте підтримувати Україну, візьміть собі по області і погодьтесь, що ми заберемо решту. І якщо у 2014 році в регіоні навіть не помічали цих вологих мрій, то зараз Кремль виростив і подекуди привів в уряди і парламенти європейських країн своїх політичних проксі. До слова, згадайте інші вибори протягом кількох попередніх років.Згадайте, як на парламентських виборах в Грузії виборців лякали плакатами із кадрами знищених міст в Україні і погрозами - “Не проголосуєш за “Грузинську мрію” - буде як в Україні”. Або як в Румунії кандидати в президенти обговорювали окупацію Буджаку. А скільки російських меседжів було вилито під час попередньої президентської кампанії у США? росія досягла значних результатів у вклинюванні в політики інших країн. Не виключено, що саме це дає путіну ілюзію перемоги. Він думає, що не досягнувши успіху на поді бою, він встановить політичний контроль над східною, центральною Європою, а може й далі. Але путінські проксі не мають впевнених позицій. Рейтинги Орбана вперше за довгий час нижчі за підтримку опозиції. Підтримка Фіцо падає. Румунії і Молдові вдалося відстояти вибори перед російською загрозою. І навіть в поправілій Польщі здається почали щось підозрювати про свого президента.
🔥 Генштаб уточнив результати ураження завода мікроелектроніки окупантів“Кремній Ел” у Брянську. Уражено основний виробничий корпус (там складають інтегральні мікросхеми до балістичних, крилатих та зенітних ракет різних типів). Унаслідок удару виникла пожежа на площі близько 1000 м² з подальшим руйнуванням даху зазначеного корпусу.❗Завод “Кремній Ел” - одне з ключових підприємств російської військової мікроелектроніки. Він спеціалізується на виробництві напівпровідникових приладів та інтегральних мікросхем.🚀Ці компоненти застосовуються у ракетах, безпілотниках, системах протиповітряної оборони та комплексах радіоелектронної боротьби. Зокрема, мікросхеми та напівпровідникові елементи з “Кремній Ел” використовуються у балістичних ракетах Іскандер-М. 💥По заводу “Кремній Ел” били вже чотири рази. Один раз у жовтні 24-го, двічі січні 25-го і врешті-решт цього тижня - 10 березня. Саме цього тижня по ньому ударили ракетами Storm Shadow, а масштаб руйнувань зупинить виробничий цикл на підприємстві щонайменше на 6 місяців.
США тимчасово знімають санкції з російської нафти. Про це оголосив міністр фінансів Скотт Бессент. Віднині іноземним країнам дозволяють купувати російську нафту, яка була завантажена на танкери до 12 березня і зараз перебуває в морі. Тимчасовий дозвіл діятиме місяць - до 11 квітня, якщо його не продовжать. За словами Бессента, Дональд Трамп пішов на такий крок задля збереження стабільності на світових енергетичних ринках, утримання низьких цін на пальне та протидії загрозам з боку Ірану. При цьому міністр фінансів запевнив, що такий крок не принесе суттєвих надходжень в бюджет Росії. Зараз у морі є близько 124 млн барелів російської нафти. За нинішньої ціни в $81,64 за барель Urals crude, цей вантаж вартує щонайменше $10 млрд. І хоча чистий прибуток в російський бюджет від продажу нафти справді буде нижчим, це так чи інак принесе додаткові ресурси на фінансування воєнної машини Кремля.Напередодні Москва просувала таке рішення в розмовах з американцями. За день до зняття санкцій посланець Кремля Кіріл Дмітрієв зустрівся з Стівом Віткоффом і Джаредом Кушнером у Флориді, де вони, серед іншого, говорили про економічну співпрацю та санкції. Після зустрічі Дмітрієв заявив, що “США розуміють ключову роль російської нафти та газу для стабільності на ринках, і розуміють шкідливість та неефективність санкцій проти російської енергетики”. Проти зняття санкцій з російської нафти застерігали політики-демократи. “Поки Путін допомагає Ірану вбивати американців на Близькому Сході, президент Трамп наповнює воєнну скарбницю Кремля. Замість того, щоб тиснути на російську економіку, Трамп приносить Путіну несподіваний прибуток”, - заявила сенаторка Джин Шагін. Сенаторка Елісса Слоткін додала: “Якщо Росія допомагає вбивати військових США, ми перетнули Рубікон і повинні діяти рішуче. Натомість ми даємо Росії пільги щодо нафти!”Виборці Трампа також рішуче підтримують посилення санкцій проти енергетики Росії - в останньому дослідженні The Vandenberg Coalition за це виступили 75% опитаних республіканців, зокрема MAGA. Втім, цілком логічно, що ціни на бензин турбують пересічних американців значно більше, ніж складнощі зовнішньої політики. (Остап Яриш)
👀 росія випустила на телебачення Дмитра Табачника — колишнього керівника адміністрації Кучми, одіозного міністра освіти часів Януковича, зрадника і українофоба. Цей покидьок послідовно працював на затягування України в російські тенета протягом десятків років. ❗Доведено, що на початку повномасштабного вторгнення він перебував на прямому «зв’язку» з кадровим співробітником 9-го управління Департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ Олегом Козловим. Зокрема він планував стати одним із гауляйтерів у лютому 2022 року, а пізніше брав активну участь в організації псевдореферендумів в окупованих районах Херсонської та Запорізької областей. 📋 Утім є всі підстави стверджувати, що Табачник працював на ФСБ протягом чи не всієї своєї політичної кар’єри. Будучи міністром освіти, він просував закон Ківалова-Колесніченка, який мав русифікувати українські регіони, намагався запровадити російські підручники історії в українських школах. Ще раніше - просував концепцію “спільного гуманітарного простору” з росією. 🧻 Тепер мос💩і випускають на публіку цю особу і воно щось там повякує про мову. Парадоксально, але лава із зрадниками, яких Кремль використовує задля просування наративу “аднаво народа”, до смішного коротка. А з самих ФСБ-них маріонеток уже давно сиплеться пісок. До того ж їх російські пропагандисти випускають одночасно. Протягом тижня росіяни напхали медіа Таїсією Повалій, Табачником, Азаровим, Ганною Герман і Ані Лорак. Для повної колоди не вистачає ще Януковича, але він, як відомо, лежить у путіна для особливих випадків. Це навіть не вчорашнє покоління зрадників, а поза позавчорашнє. Усі згадані протягом кількох днів зарядили набір кремлівських методичок - від мовних тем до легалізації окупації. 📲 З однієї сторони радує, що у Кремля одні й ті самі погорілі актори та криза жанру. З іншої - відкрийте соцмережі. Відкрийте телеграм, фейсбук і тікток. Там ті самі тисячі в̸о̸л̸о̸ш̸и̸н̸и̸х̸ табачників та а̸л̸х̸і̸м̸ повалій. Вони повторюють в соцмережах те саме, що і колаборанти в етерах кремлівських ЗМІ. Часом - слово в слово. Те, на кого працює Табачник в московській студії, - очевидно. А те, хто шарудить в мізках частини громадян через телеграм і тік-ток, виходить, - не очевидно.
🙄 Чергова діч з Угорщини.🐍 Орбан продовжує передвиборчу кампанію, накручуючи антиукраїнську істерію. Цього разу угорський парламент ухвалив резолюцію, яка відхиляє членство України в Європейському Союзі. Будапешт проти, бо мовляв вступ України до ЄС ризикує зробити Європейський Союз прямою стороною конфлікту в російсько-українській війні. 🔴 Це авжеж повна бздура, тому що ЄС не є військовим альянсом аби ставати стороною конфлікту через членство України. Це по-перше. 🔴 По-друге, Москва уже давно сама призначила Європу стороною конфлікту. Хоча путін заявляє, що “не хоче війни з ЄС”, російські пропагандисти в прямому етері малюють мапи із захоплення балтійських країн, погрожують ядерними ударами по Парижу і Берліну, в європейських країнах продовжуються диверсії із російським слідом, а російські дрони-камікадзе вже побували в повітряному просторі ЄС. Із членством України це не пов’язано ніяк. 🔴 І по-третє: орбаніська Угорщина сама уже довгі роки поводить себе, як сторона конфлікту. А саме - як союзник росії. Будапешт блокує санкції проти російської військово-економічної машини, фінансово підтримує економіку росії під час війни, всмоктавшись в російські енергоресруси. А нещодавно - орбаніські посіпаки по-злодійськи викрали громадян України та кошти українських банків. І авжеж ми не забудемо, як за кілька днів до широкомасштабного вторгнення росії в Україну, Орбан підвів свої війська до Закарпаття. 🧟 Зараз в столиці Угорщини висадився цілий десант російських політтехнологів. Кремлівські маніпулятори, які намагалися зірвати вибори в Молдові та Румунії, тепер рятуватимуть шкуру Орбана. Угорщина дійсно може уникнути долі прямої сторони конфлікту. Тільки це залежатиме не від членства України в ЄС, а від наявності Орбана в уряді країни.
🫠 Нова війна на Близькому Сході показала, що світ так і не зробив висновків із російсько-української війни, яка вже п'ятий рік змінює правила глобальної безпеки.Європейці, американці, араби дивилися, як на їхніх очах розпалюється найгарячіший конфлікт сторіччя, змінюються правила гри і колупалися в носі. Тепер світ дивиться на галопуючий безпековий і економічний пи#дець, як баран на нові ворота. 🛩️Країни НАТО чотири роки спостерігали, як ірано-російські “Шахеди” тероризують Україну. Ба більше - НАТО навіть пережило “навчальну” атаку росії цими газонокосарками. безпілотники Шахед/Герань - це те, що атакуватиме НАТО вже завтра. Втім західний альянс і досі не винайшов “кращого” засобу проти “Шахедів”, ніж золоті ракети від систем Patriot, які при такому використанні закінчаться вже завтра. 🥴 Трамп уже рік намагається “врегулювати” російсько-українську війну, яка замислювалася, як бліцкриг, втім стала для Москви затяжною і вимотуючою. Тим не менше це не зупинило самого президента США від потрапляння в схожу військову пастку в Ірані, з якої він не знає, як вилізти. ⛽ Будь-який конфлікт у Перській затоці має високий ризик стрибка нафтових цін, а кожен додатковий день такого конфлікту - закріплює і поглиблює паливну, а за нею - і економічну кризу. Доведено історією. Утім сьогоднішні заяви із Вашингтона наштовхують на підозри, що для Білого дому це стало відкриттям та несподіванкою.🐷 Ну і останнє за списком, але перше за значенням. Російський фактор, який всі свіжопотерпілі і далі воліють не помічати. Адже саме Москва легітимізувала нові конфлікти, запустивши ланцюгову реакцію війн. Саме росія допомогла Ірану із ядеркою, яку зараз намагається знищити Трамп. І саме росіяни зараз збирають з нової війни найсмачніші вершки. Адже кожен день кризи на Середньому Сході збільшує надходження в московську скарбницю та економічно послаблює усіх суперників росії, включно із Вашингтоном. 🙄 Замість розпалювання і гасіння пожеж можна було б нарешті зайнятися корінною причиною світового безпорядку - росією і уникнути майбутніх проблем. Але ж де ви бачили, аби людство шукало простих шляхів?)
“Я ЦІЙ ДЕРЖАВІ НІЧОГО НЕ ВИНЕН, ЩО ВОНА МЕНІ ДАЛА?” 🥲 Так уже сталося, що за попередній місяць довелося побачити багато різних людей, здебільшого м’яко кажучи, без активної життєвої позиції. Так чи інакше журналістська спільнота, в якій я “зріс”, в основному або проактивна [або куплена, що між іншим нерідко також вимагає певної активної життєвої позиції, хоч і зі знаком мінус].Мені здавалося, що багаторічний досвід висвітлення соціологічних досліджень і виборів дозволяє уявити відсоток прибічників у суспільстві позиції “моя хата скраю”, але [авжеж] я помилявся. І перш за все власники крайніх хат паляться у ставленні до стосунків із державою. ❓Люди не розуміють навіщо їм держава. Люди не розуміють, що вона їм дає. Люди не розуміють, навіщо з нею мати справи. Люди не розуміють спектр дій, які вони можуть зробити, аби вже сьогодні позитивно вплинути на своє життя в державі та життя своїх дітей у майбутньому. Держава асоціюється із бюрократією, жирними (обов'язково жирними) депутатами, низькими пенсіями та зарплатами, чергами, податками і тим, що вона винна громадянину все і одразу. (Авжеж асоціації не те що повністю безпідставні) 🤨Натомість у цих людей (українська) держава ніколи не асоціюється із демократією, цифровізацією послуг, армією, яка 4 (12) років стримує найжорстокішого агресора планети - росію. А відсоток податків, які забирає в українця держава (відкрию вам таємницю) один із найнижчих у Європі, через що нас, власне, регулярно смикає МВФ. 🙈 І отак чуєш від носія паспорта громадянина України, що держава йому нічого не дала, а він тим часом і досі не під окупацією росії (завдяки кому?), живий (завдяки кому?), не сидить в тюрмі по безпідставних звинуваченнях, як у Білорусі, не витрачає купу грошей на податки, як у Франції, та й узагалі від них ухиляється. Може він би і покращив своє соціальне і матеріальне становище просто зараз, але замість цього він вечорами дрочить на Арестовича, демотивуючи себе ще більше. Наша держава, авжеж, далеко не ідеальна, багато в чому постсовкова (але вже далеко не в усьому), а про керівників краще не згадувати. 💙💛 Тим не менше з тими вихідними даними, що ми мали, ми досягли доволі значних результатів, які багато хто сприймає як належне. Хоча насправді в те, що ми маємо, вкладені шалені сили пасіонаріїв, громадянського суспільства і (не повірите) кількох поколінь тих самих керівників (і навіть тих самих по-справжньому корумпованих депутатів також). Хочу цим постом відкрити серію дописів про те, що нам дала держава, що дали ми їй, яка роль росії в наших неуспіхах, а також як ворог постійно нав’язує нам цей кончений комплекс меншовартості. 🫠 Можливо, я хапаюсь за свій максималізм, який невдовзі змиє на#уй різного роду обставинами, але проводити причинно-наслідкові зв’язки поки наче не розучився. Коментарі та дискусія активно вітаються.
Стів Уіткофф днями заявив про прогрес у “мирних” перемовинах. Давайте згадаємо, як рухається “прогрес”.🥸БЕРЕЗЕНЬ 2025. Стів Уіткофф після зустрічі з хуйлом: “Ми досягли великого прогресу на цій зустрічі. Ми говорили про багато конкретних речей, і я вказую на великий розрив, який існував між Україною та Росією до інавгурації [Трампа], і де ми зараз. Ми звузили питання між обома сторонами, досягнувши, на мою думку, багато прогресу”.🥸КВІТЕНЬ 2025. Стів Уіткофф після зустрічі з хуйлом: “Перемовини були переконливими. Ми обговорили кроки, які можуть покласти край війні в Україні. Я думаю, що ми можемо опинитися на порозі чогось дуже, дуже важливого для світу в цілому”.🥸ТРАВЕНЬ 2025 Стів Уіткофф: “США вдалося скоротити розрив між позиціями України та Росії. Завтрашня телефонна розмова між Трампом і Путіним буде дуже успішною і дозволить подолати затор, який виник у переговорному процесі”.🥸СЕРПЕНЬ 2025 Стів Уіткофф: "Ми сподіваємося врегулювати конфлікт до кінця цього року".🥸ЖОВТЕНЬ 2025 Спецпосланець Трампа Стів Уіткофф назвав перемовини з українською делегацією у Флориді «позитивними» - Суспільне.🥸СІЧЕНЬ 2025 Стів Уіткофф: “Сполучені Штати координували тристоронню зустріч разом з Україною та Росією, яку люб'язно приймали Об'єднані Арабські Емірати. Переговори були дуже конструктивними”.🥸ЛЮТИЙ 2026 Стів Уіткофф: “Успіх президента Трампа в зібранні обох сторін війни разом привів до значного прогресу, і ми пишаємося працювати під його лідерством, щоб зупинити вбивства в цьому жахливому конфлікті”.Красномовно про “прогрес” у перемовинах із росіянами.
🐷 росія очікувано кинула одного із своїх найближчих союзників - Іран. США та Ізраїль ліквідували політично-військову верхівку країни, на що у Москві відерагували іржанням Лаврова та дзвоном склянок в кабінеті Мєдвєдєва. Не перші особи рф "засудили" дії США і на цьому обмежились. У перекладі на знайомий нам дипломатичний сленг це називається "занепокоєння"👿 Рік тому Москва і Тегеран підписали Всеосяжний договір стратегічного партнерства. Там не прописано, що після нещодавніх подій Москва одразу має вступити у війну із США, але він передбачає, що росіяни нададуть допомогу в оборонному секторі та політичну підтримку. 🚀 Протягом 4 років повномашстабної війни режим аятол усіляко допомогав Кремлю в його геноцидальній війні проти України. Із Ірану на росію літали військово-транспортні літаки, набиті артилерійськими боєприпасами, а по Каспію іранські набої так само активно возили човнами. Іран надав в розпорядження росії спершу безпілотники Shahed, а згодом і саму технологію їхнього виготовлення. Натомість росія відплатила своєму союзникові ігнором і покерфейсом у найбільш складній ситуації. Так само, як і було під час кидання амеркианських бомб на ядерні об'єкти Ірану минулого року.🤡Так само, як Москва кинула режим Асада в Сирії, який підтримувала протягом довгих років. Так само, як Кремль зарив очі на викрадення свого південно-американського "друга", венесуельского диктатора Мадуро. ❓Зараз складно говорити, що буде із владою в Ірані. Поки світські сили сподіваються на повернення, ЦРУ припускає, що правління країною можуть захопити ще більш радикальні ісламісти. А можливо, режим аятол перегрупується і знову виникне в іншій своїй ітерації. В будь-якомау випадку іранці мають зробити висновки: росія - нікому не партнер і кине свого союзника за першої ж нагоди.