Про параною голови Пентагону💬 Нещодавно ми писали статтю про те, як у США почали використовувати військових для боротьби зі злочинністю, а також... для прибирання вулиць та посадки дерев. Сталося це за бажанням Трампа, але не тільки він приймає своєрідні рішення. Сьогодні ми знову говоримо про американських військових, але цього разу – про голову Пентагону.🔀 Отже, в американському міністерстві оборони війни зараз триває боротьба зі шпигунами. Глава Пентагону Піт Хегсет виявився досить схильним до параної. Він час від часу підозрює своїх підлеглих та офіцерів у зливі інформації. У квітні він звільнив трьох співробітників свого апарату, яких сам і привів до Пентагону, звинувативши їх у передачі інформації пресі.➡️ Через підозри у витоках міністр відмовився підвищити і генерал-лейтенанта Дугласа Сімса. Після перевірки, що показала непричетність Сімса до сливу даних, Хегсет погодився його підвищити, а потім знову відіграв назад. У результаті Сімс вирішив подати у відставку після 34 років служби в армії.Хегсет навіть почав перевіряти військових на детекторі брехні. Щоправда, після численних скарг Білий дім наказав йому припинити цю практику.🧨 Крім витоків інформації, глава Пентагону також хвилюється за своє життя. Після вбивства активіста Чарлі Кірка Хетсет дуже переймався своєю особистою безпекою. І тут, насправді, все зрозуміло. Та й і з витоками також потрібно боротись, якби ж Піт Хегсет сам не був частою причиною цих витоків.🖊 Саме він опублікував секретну інформацію про удари по єменських хуситах у закритому чаті в Signal, куди помилково додали журналіста видання The Atlantic. Цю інформацію міністр продублював у чат, де перебували його дружина, брат і адвокат. Свою дружину Дженніфер Хегсет, як мінімум, двічі запрошував на зустрічі з іноземними військовими лідерами, де обговорювалась конфіденційна інформація.Коротше кажучи, глава Пентагону намагається знайти джерело зливів інформації, і тут, як-то кажуть, важливо не вийти на самого себе.#Інше | The Voicer | Підтримати
Росія попередила США, що будь-яка військова присутність у Афганістані «категорично неприпустима»Newsweek повідомляють, що Москва різко відреагувала на заяву президента США Дональда Трампа про можливе повернення американських військ на базу Баграм в Афганістані. Під час міжнародної конференції, що відбулася у вівторок у Москві, міністр закордонних справ Сергій Лавров заявив, що будь-яке розміщення військової інфраструктури іноземних держав в Афганістані або сусідніх країнах є «категорично неприпустимим».«Історія Афганістану мала б давно всіх навчити, що зовнішня військова присутність лише породжує нову нестабільність»,
— наголосив Лавров, відкриваючи зустріч, у якій взяли участь представники уряду талібів.Заява пролунала через кілька тижнів після того, як Трамп повідомив, що Вашингтон «вивчає варіанти» відновлення контролю над базою Баграм, яку США та НАТО залишили під час хаотичного виведення військ у 2021 році.Росія стала першою країною, що офіційно визнала уряд талібів у липні цього року, виключивши рух «Талібан» зі списку заборонених організацій. Москва прагне розширити співпрацю з Афганістаном у сфері енергетики, торгівлі та боротьби з наркотрафіком, водночас виступаючи проти «ворожих» західних санкцій і замороження афганських активів.На зустрічі також були присутні представники Китаю, Індії, Ірану, Пакистану та країн Центральної Азії. Афганський міністр закордонних справ Амір Хан Муттакі подякував Росії за «сміливий крок» і закликав інші держави «піти тим самим шляхом», заявивши, що «ісламський емірат» створює «нові можливості для інвестицій і транзиту».The Voicer | Підтримати
Тепер військові в США прибирають вулиці та саджають дереваУ США відбуваються важливі зміни у регулюванні військової сфери. І йдеться, на жаль, не про збільшення фінансування чи розвиток дронів. Йдеться про можливість Трампа наказувати військовим придушувати протести всередині країни та боротися зі злочинністю. 🧨 Справа в тому, що в Штатах існує акт 1878 року, який забороняє використовувати армію для правоохоронної діяльності всередині країни. Але Трампа це категорично не турбує.💬 У червні він направив понад чотири тисячі бійців Нацгвардії та ще 700 морпіхів у Лос-Анджелес, де спалахнули заворушення через рейди міграційної поліції. Серед затриманих лише 10% мали судимість. Через рейди багато мігрантів перестали виходити на роботу, через що штат на якийсь час втратив близько 270 тисяч робочих місць.Цікаво, що влада штату все ж таки подала на Трампа до суду, звинувативши Білий дім у порушенні того самого акта. Суд визнав розміщення військ незаконним, але рішення було оскаржено в апеляції.🔀 Але проблема навіть не в самому факті використання військових у таких цілях. Проблема в тому, яким чином вони це роблять. Наприклад, на початку серпня військових відправили до Вашингтона. Трамп пояснив це необхідністю боротьби зі злочинністю. При цьому, за даними як місцевої поліції, так і ФБР, злочинність у місті знаходилася на рекордно низькому рівні ще до введення військових.➡️ Наприкінці серпня Пентагон дозволив бійцям Нацгвардії носити вогнепальну зброю під час патрулювання метро та вулиць міста. А частину військовослужбовців взагалі чомусь направили на благоустрій столиці: від збирання сміття та видалення графіті до посадки дерев.Виходить, що Трамп дуже хотів відправити військових на боротьбу зі злочинністю та протестами, але вийшло так, що у них банально не вистачає роботи. Все стає набагато гірше, якщо подивитися на підрахунки, які говорять, що розміщення військового контингенту в одному лише Вашингтоні обходиться бюджету приблизно мільйон доларів на день.#Інше | The Voicer | Підтримати
Як Китай таємно платить Ірану за нафту, обходячи санкції СШАЗгідно з ексклюзивом Wall Street Journal, Китай розробив малопомітну систему, що дозволяє оплачувати іранську нафту попри жорсткі санкції Вашингтона. За даними західних посадовців, це своєрідний бартер: іранська нафта йде до Китаю, а натомість державні китайські компанії будують в Ірані масштабні інфраструктурні проєкти — від аеропортів і нафтопереробних заводів до транспортних мереж.Ключовими гравцями є державна страхова компанія Sinosure та маловідома фінансова структура Chuxin. Іранські постачальники оформлюють продаж нафти китайському покупцеві, а той перераховує сотні мільйонів доларів на рахунки Chuxin. Далі кошти спрямовуються підрядникам, які працюють в Ірані, при цьому Sinosure страхує проєкти й фактично склеює всю схему. Офіційних даних про Chuxin у реєстрах Китаю немає, що ускладнює її відстеження.За оцінками, 2023 року через цю схему пройшло понад 8 млрд доларів. Іран, чия економіка задихається від санкцій, отримує життєво важливі інвестиції й послуги, а Китай — стабільні поставки нафти та вплив у регіоні. Західні уряди намагаються посилити тиск: нові санкції зачіпають іранські банки та окремих китайських осіб, однак Вашингтон поки не наважується карати великі держкомпанії на кшталт Sinosure.Офіційний Пекін заперечує будь-які порушення, заявляючи про «нормальну співпрацю» між державами та незаконність «односторонніх санкцій». Тим часом китайсько-іранські проєкти продовжують розширюватися в межах 25-річної угоди про стратегічне партнерство, даючи Тегерану спосіб зберігати економічну стійкість і обходити фінансову блокаду.The Voicer | Підтримати
Поставки ракет Tomahawk до України є дуже малоймовірнимиАдміністрація Дональда Трампа розглядає можливість передати Україні далекобійні крилаті ракети «Томагавк», однак, згідно з Reuters, така перспектива виглядає малоймовірною, оскільки наявні запаси цього озброєння вже закріплені за ВМС США та іншими потребами. Про це повідомили американський посадовець і кілька джерел, знайомих із ситуацією. За словами віцепрезидента США Джей Ді Венса, Вашингтон вивчає український запит на отримання «Томагавків», здатних завдавати ударів глибоко по території Росії, включно зі столицею.Водночас США вже погодилися ділитися з Києвом розвідданими про російські енергетичні об’єкти великої дальності. Джерела вказують, що передача таких ракет сумнівна, адже їхня дальність сягає 2 500 кілометрів, а навчання персоналу та логістика складні. Офіційний представник підкреслив, що дефіциту цих ракет немає, але Україні можуть надати інші, коротшої дальності системи, або дозволити європейським союзникам закупити інші далекобійні озброєння й передати їх Києву.Останніми тижнями президент Трамп змінив тон щодо війни в Україні, припустивши, що Київ може повернути всі окуповані території та назвавши російську армію «паперовим тигром». Новою конкретною ознакою цієї позиції стало рішення США допомогти Україні наводити удари на російську енергетичну інфраструктуру. Нещодавно США та союзники створили фінансовий механізм PURL, який дозволяє постачати Україні нову зброю та озброєння зі складів за кошти країн НАТО. Передача «Томагавків» суттєво розширила б можливості Києва бити по військових базах, аеродромах, логістичних центрах і командних пунктах у глибині Росії, проте Кремль попередив, що такий крок спричинить небезпечну ескалацію між Росією та Заходом.The Voicer | Підтримати
Китайський контроль над підводними кабелями Балтійського моря викликає занепокоєння у НАТОNewsweek повідомляють про зростання тривоги через те, що державна китайська компанія Citic Telecom CPC через свої дочірні структури володіє трьома підводними телекомунікаційними кабелями, які з’єднують Фінляндію, Естонію та Швецію. Хоча фірму не звинувачують у порушеннях, керівник Національного центру кібербезпеки Фінляндії застеріг, що контроль над такими кабелями означає потенційний доступ до всього передаваного ними трафіку.Старша радниця Business Finland і наукова співробітниця RUSI Сарі Архо Хаврен сказала, що кабелі є критичною інфраструктурою і китайський контроль над ними «справді проблематичний».Helsingin Sanomat уточнює: Citic Telecom CPC придбала ці кабелі у 2019-му, але увага до них різко зросла через дедалі активнішу зовнішню політику Пекіна та його «Цифровий шовковий шлях», який розширює китайську технологічну присутність у світі. В Естонії дочірня компанія Citic навіть надає послуги Міністерству освіти, Нарвській міській адміністрації та оборонним силам.Фінське агентство Traficom заявляє, що не виявило зловживань, але визнає ризики, притаманні приватному контролю за критичною інфраструктурою. У США одну з телекомунікаційних компаній Citic Group уже заборонили, а Європарламент підняв тему китайської кіберзагрози.Як зазначається, Вашингтон готує нові правила, щоб ширше обмежити використання китайських технологій у мережах передачі даних та видачу ліцензій китайським операторам кабелів. Спостереження за ініціативою «Цифровий шовковий шлях» Китаю, ймовірно, лише посилюватиметься.The Voicer | Підтримати
У Чехії проходять вибори, що можуть призвести до відчутного послаблення допомоги Україні У п’ятницю в Чехії розпочалося дводенне загальнодержавне голосування, яке може змінити курс країни — від підтримки України до зближення з Угорщиною та Словаччиною, ще більше розділивши ЄС і НАТО.Згідно з Assosiated Press, Мільярдер Андрей Бабіш, колишній прем’єр-міністр, прогнозується як останній із популістських лідерів Центральної Європи, що здійснює політичне повернення. Опитування дають йому перевагу над проєвропейською коаліцією на чолі з Петром Фіалою, яка перемогла Бабіша у 2021 році.«Ми досягнемо успіху, якщо переможемо й зможемо створити однопартійний уряд», — сказав Бабіш біля дільниці в Остраві.Перемога Бабіша стала б підтримкою для Віктора Орбана з Угорщини та Роберта Фіцо зі Словаччини — обидві країни відмовляються постачати зброю Україні, продовжують імпорт російської нафти та виступають проти санкцій щодо Росії.Після голосування у Брно Фіала заявив, що на кону — безпека й добробут: «Якщо ми рухаємося на Схід, наша країна біднішає».
Торік Бабіш і Орбан створили в Європарламенті новий альянс «Патріоти за Європу», що означало відхід від ліберальної групи Renew, до якої Бабіш належав раніше. Альянс виступає проти міграційної та кліматичної політики ЄС, та за захист національного суверенітету.Хоч Бабіш заперечує проросійські настрої багатьох членів групи, він ставить під сумнів чеську ініціативу закупівлі артснарядів для України та не повністю підтримує збільшення оборонних витрат у НАТО.Бабіш, колишній член компартії, стикається зі звинуваченнями у шахрайстві з коштами ЄС, але зберігає популярність. Його рух ANO може набрати близько 30% голосів — на 10% більше, ніж коаліція Фіали, але без більшості.Дільниці зачиняться у суботу опівдні за Грінвічем, результати очікують того ж дня.The Voicer | Підтримати
Москва погрожує відповіддю на використання її заморожених активів для УкраїниNew York Times повідомляють, що Кремль сьогодні, у середу, попередив, що домагатиметься переслідування осіб та держав, які візьмуть участь у «крадіжці» заморожених російських активів у Європі. Це сталося на тлі обговорення лідерами ЄС пропозиції надати Україні кредит у 165 млрд доларів, використавши російські державні кошти як основу.Речник Дмитро Пєсков не розрізнив між конфіскацією та використанням цих коштів у кредитній схемі, назвавши будь-який варіант «крадіжкою». Напередодні Володимир Путін підписав указ про прискорений перерозподіл активів усередині Росії. Аналітики припускають, що Москва у відповідь може захоплювати майно та рахунки іноземних компаній з країн, які підтримають позику.Європейські чиновники активніше розглядають російські гроші після скорочення американської допомоги. Єврокомісія просуває ідею безпроцентного «репараційного кредиту» на 140 млрд євро, який не передбачає прямої конфіскації активів. Подібні плани обговорюють Британія та окремі уряди ЄС, хоча, наприклад, прем’єр Бельгії виступає проти через високий ризик.Росія нагадує, що заморожено близько 300 млрд доларів її суверенних резервів у ЄС і Британії. Москва вже вилучає прибутки західних компаній у «спеціальні» рахунки, а експерти вважають, що Кремль може використати ці кошти для власних позик чи прискорити конфіскації.Путін неодноразово попереджав: будь-яке «викрадення» резервів зруйнує принципи міжнародних фінансів, зашкодить світовій економіці й прискорить створення альтернативних платіжних систем, незалежних від Заходу. «Можливо, за це варто заплатити», — заявив він у червні в Мінську.The Voicer | Підтримати
Що там у Росії по бюджету?Нещодавно уряд Росії представив у Держдумі новий проект бюджету. Головні та найгучніші моменти з нього вже давно проаналізовані, але ми вирішили трохи поглибитись та проаналізувати інші зміни, які чекають наших неприємних сусідів.🔀 Отже, головне з бюджету це, звісно, його дефіцит, який у 2025 році стане найбільшим за останні п’ять років - 2,6% ВВП, або 5,7 трильйона рублів. Основна причина проста й досить банальна: падають нафтово-газові доходи. Рубль раптом «зміцнів», ціни на енергоресурси обвалилися під санкціями, і тепер держава збирає з нафтогазової галузі на чверть менше, ніж рік тому.Але у Кремля є речі, які, на його думку, точно не можна урізати. Це війна, силові структури та пропаганда. У 2026 році витрати на армію й силовиків становитимуть 16,8 трлн рублів, тобто понад 38% усього бюджету.🧨 А ось для звичайних росіян уряд приготував інший сюрприз. Як ви вже, мабуть, бачили, у 2026 році ПДВ зросте до 22%. Тарифи ЖКГ також зростуть - майже на 10%, щоправда, із хитрим переносом на жовтень, аби перед виборами громадяни не сильно обурювалися. Алкоголь і цигарки також подорожчають. Держава впевнена, що найкращий спосіб латати бюджетні дірки це, звісно, з кишень звичайних росіян. Далі йдуть іноагенти. Їм підвищать ставку податку на доходи до 30%, заберуть пільги й навіть змусять платити з подарунків та спадщини.➡️ Не забули й про пропаганду. Якщо класичні медіа на кшталт RT поступово починають втрачати фінансування, то «нова школа» отримує все більше коштів. Інститут розвитку інтернету отримає майже 26 мільярдів рублів на «укріплення ідентичності». 🖊 Таким чином, російський бюджет сильно не змінився. Як і раніше, мільярди йдуть на зброю, силовиків та ідеологічну пропаганду, тоді як росіянам дістаються вищі податки, комунальні платежі й ціни. Різниця з іншими роками тільки в тому, що тепер у Росії все більший дефіцит. #Економіка | The Voicer | Підтримати
Вагнерівці та РФ не можуть повторити успіх Пригожина в АфриціWall Street Journal пишуть, що ще нещодавно Росія нарощувала військову присутність в Африці, але сьогодні її вплив помітно слабшає. Нова структура Кремля — «Африканський Корпус» — не змогла повторити фінансові й політичні успіхи приватної «групи Вагнера». Частина вагнерівських проєктів розвалилася після заколоту й загибелі засновника Євгена Пригожина у 2023-му.У Малі, Нігері та Буркіна-Фасо, де хунти вигнали війська США та Франції й запросили Москву боротися з джихадистами, нині наростає «жаль покупця». Вагнерівці зазнавали поразок, а їхні жорстокі рейди проти цивільних лише посилили хаос і сприяли вербуванню бойовиків. Їм не вдалося навіть отримати доступ до родовищ золота, за які вони мали воювати.Кремль намагається замінити Вагнер «Африканським Корпусом», але вже за тиждень після початку співпраці конвой російських і малійських сил потрапив у засідку туарегів, втративши половину техніки й десятки бійців.Подібні проблеми виникли й у Центральноафриканській Республіці та Судані, де російські найманці залишили золоті копальні після авіаударів. У Буркіна-Фасо російський контингент скоротили до кількох сотень, обмеживши його функціями тренування й охорони.Експерти наголошують: крах вагнерівських операцій має стати попередженням іншим режимам, що Росія — не швидке рішення проблем безпеки. Західні країни бачать у цьому шанс повернути собі вплив у Сахелі: США, Франція та навіть приватні військові компанії вже пропонують хунтам нову допомогу й тренування.The Voicer | Підтримати