Fuente
Пан Лодзь | всяке«Слухав на вихідних кльовий виступ Стаса Говорухіна про презентац...
1 560 Vistas/Alcance
2026-03-26 17:32
Mensaje №853
#всяке«Слухав на вихідних кльовий виступ Стаса Говорухіна про презентацію, і він на ньому пожартував про стоїків, типу: «а мені ці грецькі дядьки не заходять, хай собі в давній Греції все терплять». І я такий — оппа, а вони ще і Настічці не подобаються, а нещодавно взагалі наштовхнувся на: «Важко уявити більш зарозуміле, нелюдське, буркітливе й загалом відразливе вчення, ніж стоїцизм». Коротше, ви зрозуміли, не всім стоїцизм, як мені, подобається.Думаю, це тому, що у стоїків склався імідж холодних та беземоційних чуваків, що терплять все, зціпивши зуби:«Терпи, терпи — терпець тебе шліфує,Сталить твій дух — тож і терпи, терпи.»А це не зовсім так.Стоїки не терплять, а переносять фокус уваги на власні думки і реакції та працюють з ними. Така собі гігієна уваги. А ще, згідно зі стоїцизмом, сенс життя — це жити згідно з чеснотами: мудрістю, мужністю, поміркованістю і справедливістю. Тобто в кожній ситуації ви оцінюєте свою поведінку через цей компас чеснот. І це все.І тому стоїки і емоційні, і піклуються вони, і люблять, але намагаються не прив’язуватись. Коротше, «живуть жеття», бо лише ставленням до зовнішнього світу можна реалізувати свою свободу і проявити чесноти.Але згоден, що жити як стоїк складно. Потрібні знання, щоби розуміти складність світу, та мудрість, щоби знати, що з цим робити. Справедливість, щоби не вчиняти зло тим, хто цього не заслужив, і не винагороджувати негідних. Помірність, щоби не заграватись і зберігати легкість. Та мужність чинити правильно, коли обставини не сприяють тобі. І для того, щоби приховати цю нудотну складність, я для себе додав ще одну чесноту — стиль.Пам’ятаєте у Буковського:«Стиль — це відповідь на все.Свіжий підхід до нудного або небезпечного дня.Краще зробити нудну справу зі стилем,Ніж небезпечну справу без стилю.»Тож основні чотири чесноти не дають мені зійти на манівці і загратись, а стиль додає елегантності та маскує складність життя. І, можливо, іноді хоч трохи наближає його до мистецтва, коли граєш заради краси самої гри. Отаке от стоїчне «ічі-го ічі-е»