Iniciar sesión Registro
Anuncios
Tu espacio publicitario
Reserva este slot exclusivo para el periodo elegido.
Comprar publicidad →
Logotipo de la comunidad de telegram - Глас народа - Glas naroda
Añadido 06 dic. 2025

Глас народа - Glas naroda

@slobondamisao
Número de suscriptores: 848
Fotos: 6,790
Videos: 4,490
Enlaces: 5,100
Descripción:
INFORMATIVNI KANAL ZA SLOBODNE LJUDE
Fuente

Глас народа - Glas naroda | Mladi petnaestogodišnji američki šahovski šampion Bobi Fišer, čudo od ...

Logotipo de la comunidad de telegram - Глас народа - Glas naroda Глас народа - Glas naroda @slobondamisao
233 Vistas/Alcance 2025-12-24 18:51 Mensaje №17865
Mladi petnaestogodišnji američki šahovski šampion Bobi Fišer, čudo od deteta, doputovao je 1958. prvi put u Beograd. Bobi je imao dva trening meča, sa budućim velemajstorima Janoševićem i Matulovićem. Zbog velikog interesovanja naplaćivane su karte. Bobi je postao miljenik grada. Fišerova starija sestra Džoan (20), koja ga je uostalom i naučila da igra šah, izrazila je želju da sa bratom odigra partiju tenisa, jer su videli predivne terene na Kalemegdanu. Pred hotelom Moskva gde su Fišerovi bili smešteni, uvek je neko čekao. Beogradjani su ga mnogo voleli.Mnogo godina kasnije, novi šahovski šampion Gari Kasparov, u svojoj knjizi "Moji veliki prethodnici" ovako je zabeležio taj susret Fišera i Beograda."U te dane u Beogradu je bio u prolazu američki majstor Mednis. Fišer obradovan neočekivanom gostu, pokazivao mu je kako je 'tukao' Matulovića. Mednis priča: 'Po danu Fišer me je vodio po gradskim parkovima. Među Beograđanima on je već bio znamenitost. Svuda gde smo se pojavljivali, zaustavljali su nas i okruživali ljudi.'U Beogradu je bio junak i 1970. na čuvenom "meču stoleća" u Domu sindikata. Igrao je zatim i 1992. u Sava centru u reprizi meča iz 1992. sa Borisom Spaskim. Fišer je tada došao posle 20 godina u tadašnju Jugoslaviju. Nakon tog meča on je praktično prestao da se bavi šahom. To je bio na neki način njegov povratak na scenu, ali i odlazak.Fišer, inače rođeni Amerikanac postao je najpoznatiji kada je 1972. godine u meču za svetskog prvaka savladao Spaskog i tako prekinuo višedecenijsku dominaciju sovjetskih šahista. Ujedno, Fišer je jedini Amerikanac sa titulom prvaka sveta u šahu. Neočekivano, Fišer se posle osvajanja titule povukao i nije odigrao meč 20 godina, a revanš istorijskog meča dva velika rivala održao se 1992. godine na Svetom Stefanu i u Beogradu, čime je američki šahista prekršio tadašnje sankcije uvedene Jugoslaviji.Zbog tog meča i dolaska u Jugoslaviju zaradio je pretnju hapšenja od sopstvene zemlje iako je bio najbolji američki šahista svih vremena. Kasnije je 2007. postupak bio pokrenut, a Bobi je bio je pritvoren u Japanu, gde se oženio. Šahisti čitavog sveta nosili su majice "Free Bobby Fischer!" Morao je da beži iz Japana da ga ne bi izručili Americi. Tražio je azil u Srbiji i nije ga dobio, tako se Srbija neslavno "odužila" svom velikom prijatelju koji je u vreme kada je ceo svet bio protiv nas, došao da igra meč. Na kraju, Island mu je dao utočište da ga Japan ne bi izručio u SAD, gde je osuđen zbog kršenja sankcija prema SR Jugoslaviji, igranjem meča 1992. na Svetom Stefanu i u Beogradu sa Spaskim (10:5 za Fišera). Tamo je i umro i sahranjen 2008. kao islandski državljanin.👇