Fuente
Semar&VR | Ну що, готові до лонгріду? Одразу кажу, що я не технічний експерт і ві...
103 Vistas/Alcance
2026-03-22 18:42
Mensaje №149
Ну що, готові до лонгріду? Одразу кажу, що я не технічний експерт і відстежую ринок XR, здебільшого, по відосам з Ютубу, тож на абсолютну об'єктивність не претендую. Ви, май френдз, можете додавати у коментарях свої думки та спостереження. Отже...Чому XR? Тому що eXtended Reality. Саме під таким терміном зараз об'єднують усе, що стосується віртуальної (VR), доповненної (AR) та змішанної (MR) реальності.На ринку розважальних XR-пристроїв зараз правлять бал два з половиною бренди. Перший — це Мета від зовсім-не-рептилоїда Цукерберга. Саме шоломи від Мета стоять на полиці у мене і багатьох моїх знайомих. Включно з виходом третьої моделі Meta Quest компанія дотримувалася політики "випускаємо дешеве залізо, яке потім має окупитися за рахунок внутрішньоплатформених продажів." Але упс. Тактика не спрацювала. Минулого року XR-відділення компанії зазнало багатомільйярдних збитків. Це призвело до масштабних скорочень, виходу, а потім повернення Мети з XR-ринку (як той котик перед дверима). Наразі Мета планує зосередитися на XR-окулярах, а новий Quest4 планується до виходу десь у 2027 році і, як кажуть інсайдери, буде значно дорожчим за попередні моделі.Взагалі XR-окуляри — це тренд минулого року. Їх не розробляв хіба що дуже лінивий, але більшість компаній так і зупинилися на прототипах. Детальніше про цей кіберпанк, на який ми заслуговуємо, можна подивитися отут. Другий популярний, але трохи менш відомий у нас бренд, це Pico. Шоломи від нього дешевші, за моделі від Мета, комфортніше сидять на обличчі (ні, я не буду тут жартувати про те, про що ви подумали) та мають більшу роздільну здатність лінз. Чому тоді їх менше купують? Бо бренд. Багато хто знає про метавсесвіт. Facebook, Instagram, простиаллах, Threads. Плюс у Мета багато власних додатків та ігор, тож більше можливостей користуватися шоломом у автономному режимі. Піко — це для ПК-геймерів.Чому я написав про два з половиною бренди? Ну бо нещодавно на ринок з ноги увірвалася компанія Valve, яка погрожує випустити такий шолом, який порве всіх і все. Ось тут розбирається промо цього майбутнього хіта, і робиться це навіть українською, тож я не буду писати зайві літери.Окремо можна було б виділити ще PS VR2 від Sony, але від світу консолей я досить далекий, та й ніша ще вужча, ніж у шоломів, заточених під ПК.Переходимо до XR-пристроїв, створених спеціально для бізнесу, спілкування та професійних проєктів. Тут однозначний лідер — Apple Vision Pro. Тут є не дуже свіжий, але досить гарний розбір цього девайсу українською. Від себе скажу, що пересічному геймеру воно не дуже потрібно, та й ціна у 3500$ якось ой.Ще є дешевший Vive Focus 3 від HTC з роздільною здатністю лінз у 5К, кутом огляду на 120 градусів та іншими наворотами. Кажуть, на ньому дуже круто навчатися, створювати бізнес-симуляції ' навіть робити медичні операції на відстані.Далі — перспективи.Ринок XR, як і більшість діджитал сфер, зараз переживає кризу. Якісних змін майже немає, технології дорогуваті, користувачів відносно небагато. Великі компанії проводять масштабні скорочення, незалежні — закриваються. Але не все так погано. Останні новини кажуть, що на конференціях і виставках 2026 року нам покажуть багато цікавого, у тому числі, можливості використання нейромереж у XR.Про круті штуки для віара я вже писав у цьому пості.Хух. Ніби все. Що забув? Що ще розказати? Які доповнення? Пишіть у коментарях 😉