Fuente
QA Navigator Leadership 🎓 | Така різна ретроспективаЗазвичай, ретро це гарний і швидкий інструмент...
443 Vistas/Alcance
2025-04-01 12:10
Mensaje №939
Така різна ретроспективаЗазвичай, ретро це гарний і швидкий інструмент для збору фідбеків від команди. Але, для того, щоб він працював, потрібні певні умови. Одна з них - це довіра в команді. В тому році на консультації в мене була людина, яка розказувала, що кожна друга ретроспектива в їх команді закінчується бійкою. Хтось з фінгалом, хтось з зламаною рукою, хтось з розбитим носом. Як ви розумієте ретро було в офісі, а бійка як в школі - за кутом офіса після роботи. Для більшості з нас такі "глибокі відносини" це щось нереальне. Але - маємо як мінімум 1 нагальний приклад. Який сенс від ретро в такому випадку взагалі? - ніякого Там навіть рознести всіх по домам і проводити віддалено не варіант, бо рано чи пізно зустрінутся. Тому в їх випадку це ретро можна було проводити лише віддалено і анонімно. Або скасовувати зовсім. (залишимо відносини та етичність і психологію команди на їх розсуд наразі) Тож, ретро анонімне стає. Чи ок це? Звісно, ні. Але іноді це реальна необхідність. Якщо ми не впевнені в людях і до кінця ще з ними не знайомі (нова команда, новий продукт, всі "пристосовуються") - анонімне ретро може бути якийсь час як інструмент чесного фідбеку. Інше питання - це наскільки ваше звичайне ретро ефективне? 👉Як часто ваші проблеми перетягуються з ретро до ретро? 👉Як часто ви відміняєте ретро? Зазвичай, якщо є проблеми, і вони не вирішуються - сенсу в ретро 0. Бо ви просто його проводите для галочки бо треба. Якщо ви почали вже скасовувати ретро - то це не говорить про те, що в вас все класно і стабільно. Якщо все класно - то вже є фідбек який можна надати, ретро це не лише про "в нас є проблеми які треба порішати"Інша справа - при відсутності довіри в команді, та уникання конфліктів - люди не надають чесний фідбек взагалі. І це перетворюється на "всі класні все чудово, погнали на наступне коло пекла"🤣 з позитивчиком. Єдиний варіант скасування ретро, який можна припустити - це коли у вас все вирішується і мотивується нон-стопом. Є проблема - вона одразу в роботі і людина, яка взялась вирішувати, в процесі і на дейлі є статус по цьому. Якщо у вас позитивний фідек типу " Петро , ти мені класно допоміг розібратись з автотестами" - надається одразу, і є частиною фідбеків (перфоманс ревью)Тож, ретро працює коли є довіра і чесність в команді, та готовність вирішувати проблеми і брати на себе відповідальність. Усіх членів команди, не тільки лід та РМ будуть вигрібати це все. В усіх інших випадках ваше ретро сумнівне. #ретроспектива #процеси #фідбек #команда