👥 Тотальний терор проти цивільних: як виживають мешканці Енергодару під тиском російських окупантів і спецслужб (ІНТЕРВ'Ю)Уже понад три роки Енергодар перебуває під тимчасовою російською окупацією. За цей час із міста, де до повномасштабного вторгнення мешкало близько 53 тисячі людей, виїхало понад дві третини населення – нині там залишається орієнтовно 10–15 тисяч осіб.🔗 Репресії проти тих, хто має проукраїнську позицію, не припиняються з перших днів захоплення: окупанти затримують людей, катують і засуджують до багаторічного ув’язнення.Найбільшу атомну електростанцію Європи – Запорізьку АЕС – загарбники перетворили на військову базу, а її працівників – на заручників режиму.❗️Станом на жовтень 2025 року відомо щонайменше про 31 енергодарця, які перебувають у російському полоні. Із них 19 уже засуджено, четверо очікують на вирок, а про вісьмох немає жодної інформації.💬 Про те, що насправді відбувається в Енергодарі та на території атомної станції, а також про життя громади під постійним тиском російських спецслужб, «Першому Запорізькому» розповів міський голова Дмитро Орлов.
🌿 У Заводському районі Запоріжжя провели толоку: працівники Метінвесту доєдналися до акціїЦього тижня працівники Запоріжвогнетриву взяли участь у міській весняній толоці та працювали на ділянці берегоукріплення — популярному місці відпочинку. Учасники акції очищали територію від побутового сміття, сухого листя та гілля.👥 Для колективу підприємства такі заходи — не лише про благоустрій, а й про згуртованість.Це справді поєднання корисної справи й приємного: можливість зробити щось важливе для міста, попрацювати в красивому місці на набережній Дніпра та просто поспілкуватися з колегами поза робочими питаннями, — говорить вогнетривник Запоріжвогнетриву Роман Романов.
У Запоріжжі участь промислових підприємств у весняній толоці вже стала доброю традицією. Нещодавно понад 150 волонтерів із запорізьких підприємств Метінвесту, зокрема з Запоріжсталі та Запоріжкоксу, долучилися до весняної толоки та прибрали у зеленій зоні на перехресті вулиць Перемоги та Скіфської та вздовж берегової лінії Дніпра біля «Епіцентру».🙌 Весняна толока у місті триває. Долучитися до неї може кожен — аби зробити Запоріжжя чистішим і комфортнішим для життя.
🪖 «На Гуляйпільському напрямку противник продовжує тиск на наші оборонні позиції»: головнокомандувач ЗСУ відвідав воїнів на ПівдніГоловнокомандувач ЗСУ генерал Олександр Сирський здійснив поїздку до Південної операційної зони, де тривають інтенсивні бойові дії. За його словами, на Гуляйпільському напрямку противник продовжує тиск на українські оборонні позиції. Він зауважив, що оборонці стримують противника в районах населених пунктів Гуляйполе, Добропілля, Староукраїнка, Залізничне, Гуляйпільське, Варварівка, Мирне, Оленокостянтинівка та інших. Щодня відбувається близько 20 бойових зіткнень. Головнокомандувач зустрівся з командирами штурмових та десантно-штурмових підрозділів й частин, які ведуть активну оборону у визначених смугах. 💬 «Ми відстежуємо перегрупування додаткових сил і засобів противника та нейтралізуємо ворога. На місці дав відповідні доручення щодо додаткового забезпечення частин боєприпасами та матеріально-технічними засобами», — йдеться у дописі генерала Олександр Сирський.
😡 ФСБ поширює персональні данні мешканців Запорізької області з проукраїнською позицією: в окупації нова схема переслідуванняНа тимчасово окупованій частині Запорізької області представники російського ФСБ активізували моніторинг учасників місцевих чатів.У Telegram представники ФСБ переглядають спільні групи користувача та досліджують майже всі його підписки й канали. Людину, в якої знаходять ресурси з проукраїнською позицією, можуть звинуватити у «зраді» та «роботі на ворога».«Тактика проста: спочатку розпалюють конфлікт у чаті, а потім вимагають «зустрітися» для «розмови». Паралельно вони можуть поширювати персональні дані жертви — фото, номер телефону, адресу, іноді навіть місце роботи чи навчання. Метою є не лише моральне залякування, а й створення реальної загрози фізичній безпеці», – пише Центр національного спротиву.
Нещодавно вищезазначену схему окупанти застосували до кількох мешканців Дніпрорудного. Після цього люди були змушені терміново видалити акаунти, змінити номери та переїхати.
🤯 Окупанти судитимуть 42-річного мешканця Молочанська, якого звинуватили у заклику до екстремізмуРосіяни судитимуть 42-річного мешканця тимчасово окупованого Молочанська Запорізької області. Загарбники йому інкримінують відразу декілька статей кримінального кодексу РФ, зокрема: участь у терористичній організації, публічний заклик до екстремізму, поширення хибної інформації про російських військових.Російські так звані правоохоронці звинуватили чоловіка в тому, що він нібито є учасником організації, яку в РФ визнано терористичною. З вересня 2024 року по липень 2025 року він начебто повідомляв у мережі про діяльність організації. Нібито також повідомляв графіки руху військових судів на території РФ. А також чоловік начебто розміщував на своїй сторінці в мережі нібито неправдиву інформацію про російських військових й закликав до здійснення терористичної та екстремістської діяльності.Російські так звані правоохоронці заявили, що українець нібито визнав свою провину. Його тримають під вартою.
🚐 Під прицілом FPV-дронів: з прифронтової Юрківки Запорізької області евакуювали ще п’ятьох жителів З небезпечної зони вдалося вивезти літнє подружжя віком 83 та 86 років, 62-річну жінку та 75-річну мешканку з сином. Разом із людьми евакуювали і їхніх домашніх тварин. Евакуація проходила в надзвичайно складних умовах, адже частина адрес знаходиться максимально наближено до зони бойових дій, де постійно фіксується активність ворожих FPV-дронів.Попри небезпеку та складні умови, всіх жителів разом із необхідними речами та домашніми тваринами доставили до безпечної зони. До евакуації залучили ювенальних поліцейських, поліцейських офіцерів громади та Капеланський патруль.💬 «Виїжджаємо, бо дуже сильно почали бомбити. Дрони постійно літають. Тільки один почуєш — одразу біжимо ховатися. Пролетів — кілька хвилин тиші, і знову ще летять. Шумить, гуде без перестану. Це страшно, дуже страшно», — ділиться евакуйована жінка.Поліція закликає мешканців не зволікати та виїжджати з небезпечних територій.
🔰 Мобільність для захисників: Метінвест передав пікапи для бригади «Хортиця»Позашляховики в українській армії – не просто транспорт, а один з важливих елементів бойової ефективності на передовій. Завдяки прохідності та надійності такі автомобілі допомагають виконувати бойові завдання у складних умовах фронту та підвищують безпеку військових. З цих же причин ворог полює на автівки, прагнучи послабити логістику українських Сил оборони. Саме тому потреба у автомобілях – постійна, незалежно від роду військ.Метінвест в межах мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова передав два пікапи дронарям 23-ї окремої бригади «Хортиця» Національної гвардії України 🦾«Ми отримали автомобілі в межах ініціативи Сталевий фронт від Метінвесту. Вони дуже стануть в нагоді в нашій роті безпілотних авіаційних комплексів, тому що постійно треба проводити логістику, завозити екіпажі на позиції, завозити дрони, БК, тому кожен автомобіль дуже важливий на фронті», – каже пілот БПЛА на псевдо Якудза. Статистика його екіпажу за півроку – ворогу прилетіло більше тисячі «вітань» 🔥 🤝🇺🇦 За чотири роки повномасштабної війни Метінвест передав українській армії 795 автівок, зокрема і швидкі. В цілому компанія спрямувала на підтримку держави та її громадян 10,1 млрд грн, з яких 7,3 млрд грн – на потреби армії в межах мілітарної ініціативи Сталевий Фронт Ріната Ахметова. Компанія є одним із найбільших донорів Сил оборони серед приватного бізнесу.
🌿 Як змінилися потреби і очікування містян щодо зеленої інфраструктури за рік життя в умовах війни. Громадська організація «Екосенс» розпочинає опитування населення 💬Запорізька влада, попри складну безпекову ситуацію, намагається зробити парки і сквери комфортними і зручними для містян. Адже багато хто продовжує проводити в парках і скверах свій вільний час, гуляючи з друзями чи дітьми. Водночас частина населення виступає взагалі проти витрат коштів на утримання парків і скверів під час війни. Як зробити краще для громади сьогодні? У 2025 році ГО «Екосенс» вже організувала соціологічне дослідження про розвиток парків і скверів та виявила високий запит містян на інклюзивність, збереження природного середовища, безпеку та психологічну функцію зелених зон. У цьому році безпекова ситуація у Запоріжжі погіршилася, могли змінитися і потреби громади. ✅ Запрошуємо анонімно поділитися вашим баченням і заповнити коротку анонімну анкету за посиланням: https://forms.gle/8bbu2ttRZE1AYUMb7. Ваші відповіді стануть основою для підготовки аналітичного звіту та підкажуть владі, як ефективніше розподіляти кошти міського бюджету, залучати міжнародні кошти на озеленення та розвиток інфраструктури парків та скверів нашого міста.
📡 «Позиції сторін залишаються різними»: Зеленський розповів про ситуацію навколо Запорізької АЕС на переговорах Президент після переговорів у Женеві заявив про прогрес у військових питаннях, а у політичних — територій, ЗАЕС та інших — позиції сторін залишаються різними.💬 «Військові розуміють, як моніторити припинення вогню і війни, якщо буде політична воля. Вони там майже про все домовились. Моніторинг буде точно за участю американської сторони. Я вважаю, що це конструктивний сигнал», — розповів Зеленський, передає «Укрінформ». Що стосується політичної складової, усіх чутливих питань, зокрема територій, використання ЗАЕС, то тут, за словами президента, позиції сторін залишаються різними.💬 «Тобто в напрямку військовому прогрес я почув, в напрямку політичному був діалог, домовились йти далі, домовились продовжувати. Там такого прогресу, як у військовому плані, я не почув», — сказав Володимир Зеленський.Нагадаємо, 18 лютого у Женеві завершилися дводенні переговори за участі України, США та РФ.
⚖️15 років позбавлення волі за держзраду: трьом правоохоронцям з окупованої частини Запорізької області заочно винесли вироки В порядку спеціального судового розгляду трьох правоохоронців з окупованої частини Запорізької області визнали винними у держзраді (ч. 2 ст. 111 ККУ). Прокурори в суді довели, що після повномасштабного вторгнення РФ в Україну вони залишились на тимчасово окупованій території Запорізької області та погодились співпрацювати з ворогом. Колишній начальник Мелітопольського райуправління ГУ ДСНС у Запорізькій області очолив «МЧС России по Запорожской области». Експоліцейський відділу поліції №2 Мелітопольського РУП ГУНП в Запорізькій області долучився до створеного окупаційною адміністрацією незаконного правоохоронного органу «народная милиция». Колишня старша інспекторка чергової частини відділу поліції №1 Василівського РУП ГУНП в Запорізькій області почала працювати в «народной милиции г. Камянка Днепровка». Суд призначив їм 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.