Надзвичайно результативні дні для захисників України. Крилаті ракети «Фламінго» успішно вразили військовий завод у Чебоксарах, який виробляє компоненти для дронів і ракет.Також було завдано успішних ударів по низці нафтогазових об’єктів, зокрема по Куйбишевському НПЗ у Самарській області — більш ніж за 900 кілометрів від кордону України. Цей завод здатний переробляти до 7 мільйонів тонн нафти на рік, що становить близько 2,5% від загального обсягу нафтопереробки в Росії.Резервуари з нафтою також палають на перевалочній нафтобазі «Грушова» в Краснодарському краї, на нафтоперекачувальній станції «Красноармійськ» у Саратовській області, а також на станції «Красний Яр» у Волгоградській області.Україна методично завдає ударів по військових і стратегічно важливих об’єктах у глибині Росії, постійно збільшуючи дальність ураження, а також перерізає логістику сухопутного коридору до Криму. Саме такі дії здатні підштовхнути Путіна до реальних переговорів, а не до відправлення посередників, завдання яких — з’ясувати, чи не готовий Київ до капітуляції.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Чотири ізраїльські військовослужбовці загинули минулого тижня у зіткненнях із «Хізбаллою» на півдні Лівану. Ще один — від випадкового пострілу. Десятки поранених, частина з них — тяжко. Тиждень, коли США оголосили про перемир’я між Ізраїлем і «Хізбаллою», став найважчим у Лівані з березня минулого року.«Хізбалла» відкинула угоду. І це не дивно. Терористи чудово розуміють логіку моменту. Трамп хоче угод, які завершать війну на обох фронтах — у Лівані та Ірані, — і угруповання використовує це, продовжуючи військовий тиск.Її мета очевидна: повернути ситуацію до тієї, що існувала до 7 жовтня 2023 року — коли Ізраїль не міг атакувати бойовиків «Хізбалли» на півдні Лівану. При цьому сама організація зазнає втрат — десятки вбитих щотижня. І попри це, вона тисне, бо знає: час працює на неї, поки Трамп стримує Ізраїль.Попри тактичні успіхи ізраїльської армії, включно із захопленням фортеці Бофор, стратегічно нічого не змінилося. ЦАХАЛ діє в умовах обмежень, накладених Вашингтоном. Цілі кампанії й досі не сформульовані чітко. І щотижня — нові загиблі.Це і є ціна війни без стратегії та без суверенітету в ухваленні рішень.Підписатися: Леонід Нєвзлін
«Потрібно визначити, яким буде майбутнє для всіх наступних поколінь українців і росіян. Якщо ви особисто у своїх думках не дійдете до ідеї, що цю війну час завершувати, Україна продовжить боротися за своє існування. У нас будуть ті, хто нас підтримає. Але й вам доведеться значно більше боротися за своє існування — не Росії, а ваше особисте. І це не погроза від мене чи України. Це факти російської історії, які ви добре знаєте: коли Росія втомлюється, відбуваються зміни. Ми можемо працювати на таку втому. Ви можете зупинити свою війну».Це частина відкритого листа, який Зеленський написав Путіну. Президент України запропонував йому визначити дату зустрічі та завершити війну. У листі є багато важливих речей, і в ньому чітко окреслена українська позиція. Ба більше, аудиторією цього листа є не лише Путін, а й західний світ, якому Київ вкотре демонструє відданість миру та готовність до нього. До миру — але не до капітуляції.Україна пропонує припинення вогню та реальні переговори. Росія ж пропонує імітацію переговорів під удари ракет і канонаду на фронті. Це фундаментальна розбіжність. Путін — патологічний брехун, і на цей відкритий лист, найімовірніше, надійде брехлива відповідь. Він не хоче зупиняти війну, а отже, Зеленський має рацію: Україні й надалі доведеться працювати на втому Росії.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Три найбільші економіки Європи — Німеччина, Франція та Велика Британія — обговорюють можливість проведення переговорів за участю України та РФ. Як пише Bloomberg, на тлі переговорів під егідою США, які зайшли в глухий кут, і зростаючих втрат російських військ ці країни бачать можливість потенційно посадити Путіна за стіл переговорів.«Союзники розраховують, що переговори зараз допоможуть уникнути ще однієї зими, під час якої Росія, ймовірно, посилить атаки на цивільне населення та енергетичну інфраструктуру, намагаючись підірвати моральний дух українців», — зазначає агентство, підкреслюючи, що важливу роль також відіграють дедалі успішніші удари українських дронів і ознаки спротиву війні на найвищих рівнях у Москві.Джерела підкреслюють, що остаточне рішення щодо переговорів залишається за Зеленським, і європейські країни не підштовхуватимуть українського президента до стратегії, з якою він не погоджується. Втім, найближчими днями британський прем’єр Стармер має провести переговори з канцлером Мерцом і президентом Макроном.З одного боку, позиція європейців має свою логіку. З іншого — було б корисно зрозуміти, чи розглядають їх у Москві як повноцінних контрагентів. Путіну значно цікавіше розмовляти з Трампом, який до того ж загруз в іранській проблемі. Причому не лише про Україну, а й про те, як підірвати єдність Європи.У цьому контексті значно важливіше зараз допомогти Україні засобами ППО та іншими озброєннями. Щоб не вийшло так, що зрештою не буде ані переговорів, ані зброї.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Дональд Трамп без зайвого розголосу та майже непомітно підписав указ про нагляд за штучним інтелектом. Той самий, підписання якого він відклав ще у травні, заявивши, що не хоче «заважати американському лідерству в ШІ».Суть указу: найпотужніші ШІ-моделі — так звані frontier models — проходитимуть добровільну державну оцінку тривалістю до 30 днів перед публічним релізом. Із засекреченими критеріями того, яка модель взагалі підпадає під цю процедуру. І з засекреченими показниками, за якими її оцінюють. Хто отримує ранній доступ до моделей — також визначає держава, точніше директор АНБ.У тексті указу написано, що це «не ліцензування». Просто секретні переліки, секретні пороги та добровільний доступ до продукту до його виходу на ринок.Приводом для указу став квітневий запуск Claude Mythos від Anthropic — моделі, яка, за оцінкою Міністерства фінансів США та Федеральної резервної системи, здатна знаходити вразливості у світовому програмному забезпеченні краще за будь-якого хакера. Після цього Трамп терміново скликав нараду з CEO з Волл-стріт.Це важливий зсув. Адміністрація, яка в перший же день при владі скасувала всі обмеження Джо Байдена щодо ШІ іменем свободи та конкуренції, тепер тихо вибудовує механізм державного доступу до найпотужніших моделей ще до їхнього виходу на ринок. Не регулювання — у жодному разі. Просто «добровільна співпраця» із засекреченими правилами та директором АНБ на чолі процесу.Окрім іншого, цей інструмент тепер можна використовувати і проти небажаних компаній. Anthropic, яка перебуває у судовому спорі з Пентагоном, поспішила назвати указ «важливим кроком» та висловила готовність співпрацювати.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Згідно з даними російської статистики, випуск продукції в галузі, що включає як пілотовану військову авіацію, так і БПЛА, у квітні зріс на 117% порівняно з минулим роком. Дешеві та масштабовані безпілотні системи, включно з FPV-дронами, стали однією з небагатьох галузей російської промисловості, які все ще здатні до швидкого зростання, зазначає Bloomberg.Згідно з даними української воєнної розвідки, у 2026 році Росія планує виробити 7,3 мільйона FPV-дронів і 7,8 мільйона бойових частин для БПЛА різних типів. Ці цифри передбачають щоденне виробництво близько 20 тисяч FPV-дронів. Якщо розподілити їх по лінії фронту, це становитиме приблизно 17 російських дронів на кожен кілометр щодня.Безумовно, Україна залишається технологічним та інноваційним лідером у сфері війни дронів. Проблема в тому, що РФ копіює розробки та швидко масштабує їхнє виробництво. Експерти називають це нескінченним змаганням, яке вже стало повсякденною реальністю.Війна перейшла у якісно нову фазу — протистояння роботизованих систем надвисокої щільності. Ключовим фактором стає швидкість технологічної адаптації. Перехід на оптоволокно, впровадження машинного зору та розвиток малих систем перехоплення фактично формують нову армію.Найімовірніше, майбутні війни виграватимуться за рахунок масштабованих екосистем дешевих, автономних і безперервно модернізованих безпілотників.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Прихід епохи «війни дронів» дає свої результати. Ізраїльський стартап D-Fend продано американській компанії Motorola Solutions за 1,5 мільярда доларів, повідомляє видання Calcalist.D-Fend працює у сфері протидії дронам-камікадзе. Розроблена компанією технологія дозволяє перехоплювати управління дронами за допомогою радіочастот — без необхідності їх знищення вогнем. Однак рішення D-Fend є неефективним проти оптоволоконних дронів, які останнім часом атакують північ Ізраїлю.Видання зазначає, що заснована у 2016 році компанія D-Fend за весь час залучила лише 67 мільйонів доларів інвестицій, а ще менш ніж два роки тому оцінювалася приблизно у 250 мільйонів доларів.Сьогодні рівно рік від дня операції «Павутина», коли українські дрони атакували аеродроми базування стратегічної авіації РФ. Саме тоді остаточно настала нова реальність, про яку давно попереджали люди, глибоко занурені в контекст цієї війни.Miltech — насамперед у сфері безпілотників, систем радіоелектронної боротьби та інтеграції AI — у найближчі роки буде однією з ключових галузей.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Кампанія Москви із залякування цивілізованого світу та подальшої ескалації війни триває. WSJ пише, що в європейських столицях зростають побоювання: наступним кроком Путіна може стати спроба розширити конфлікт на Європу.Європейські чиновники непублічно говорять, що Росія може спробувати перевірити згуртованість НАТО, атакувавши одну з країн Балтії, шведські або данські острови в Балтійському морі чи територію альянсу в Арктиці. Більше того, у Москві можуть побачити вікно можливостей у найближчі 12 місяців: нафтовий шок через війну з Іраном створює додаткову політичну турбулентність у Європі та посилює ультраправі партії, які виступають за повернення до закупівель російських нафти й газу.У найближчі місяці Путін зіткнеться з жорстким вибором через просту арифметику війни на виснаження. За оцінками західних розвідок, російські сили втрачають майже 35 тисяч солдатів на місяць — більше, ніж Кремль здатен набрати. Продовжувати війну в Україні нинішніми темпами незабаром стане неможливо без нової примусової мобілізації. А для виправдання мобілізації, як вважають у Європі, Кремлю знадобиться ескалація.Все логічно. Як я вже писав, Путін справді шукає вихід через ескалацію, оскільки зазнає поразки на фронті. Українці вже підривають російську логістику сухопутного коридору до Криму — який залишається головним путінським досягненням на нинішньому етапі війни. Втрати серед найманців також зашкалюють.Питань лише два. Перше — якщо Путін наважиться атакувати НАТО, чи зможе він продати це населенню як «священну війну». Друге — чи виявиться альянс здатним до організованого спротиву, або остаточно розпадеться. Від відповідей на ці питання залежить дуже багато.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Погрози МЗС РФ щодо масованих ударів по Києву, якими вчора Лавров годував Марко Рубіо, багато в чому наслідують стилістику Дональда Трампа. Пекло, що розверзлося в соціальних мережах американського президента, погано впливає на мізки росіян.А що в реальності? У реальності РФ не стрибне вище голови. Росія здатна виробляти обмежену кількість крилатих і балістичних ракет: за оцінками експертів, близько 150 ракет різних типів на місяць. Усе це залізо і так використовується проти України в рамках регулярних терористичних ударів.Безумовно, у Москви є запаси, які зберігаються на випадок ще однієї війни. Чи полізуть вони в них — велике питання. Навіть якщо на це підуть, сумнівно, що кількість застосовуваних засобів ураження зросте кратно. Путінська банда може зосередитися саме на терорі Києва, користуючись глобальним дефіцитом засобів ППО. Це проблема, яку Захід зобов’язаний вирішити — не лише заради України, а й заради самого себе.Чи будуть масовані удари? Ймовірно, так. Чи буде це чимось небаченим для України? Ймовірно, ні. У будь-якому разі західні дипломати відмовилися залишати Київ. Усе це — залякування в межах тієї людожерської тактики, яку Путін застосовує вже п’ятий рік: посіяти паніку, зламати волю та змусити українців залишити свої міста під ударами ракет, оскільки на фронті він програє.Підписатися: Леонід Нєвзлін
Найбільші країни Заходу відмовилися збільшувати витрати на додаткову допомогу Україні. Велика Британія, Франція, Іспанія, Італія та Канада заблокували пропозицію генсека НАТО Марка Рютте про те, щоб союзники по альянсу витрачали на ці цілі 0,25% ВВП.«Ці країни, три з яких є третьою, четвертою та п’ятою економіками Європи, відстають від багатьох союзників за обсягами допомоги. Згідно з відкритими даними, зібраними Kiel Institute, Нідерланди, Польща, а також країни Північної Європи та Балтії надають допомогу на рівні 0,25% ВВП або вище», — пише The Telegraph.Рютте абсолютно правий, коли вимагає від країн альянсу збільшувати оборонні витрати — він усіма силами намагається втримати НАТО від розвалу. Зараз генсек очолює кампанію з різкого нарощування оборонного виробництва та укладання нових угод, вигідних для США. Не лише для того, щоб закрити наявний дефіцит, що є вкрай важливим, а й для створення аргументів, зрозумілих Трампу.Збільшення підтримки України також необхідне, насамперед, самому Заходу. Позиція найбільших столиць у цьому питанні виглядає абсолютно недалекоглядною.Підписатися: Леонід Нєвзлін