Fuente
Розумій & Кажи シ | Українська мова | Стилістичні поради«Адже ж» чи просто «ж»?Читаю в тексті: «Адже ж я вже...
853 Vistas/Alcance
2025-12-15 21:16
Mensaje №4361
Стилістичні поради«Адже ж» чи просто «ж»?Читаю в тексті: «Адже ж я вже казав, що не бачив» — відповідь на запитання. Фраза суха й не надто переконлива. Коротше й живіше буде: «Я ж уже казав, що не бачив». Одне слово змінилося, а вислів став енергійнішим і переконливішим.Українська мова має цілу низку «незапитаних» замінників монопольно поширеного адже: бо ж (бож), ж (же), та ж. Користуючись ними, легко «оживляти» заканцеляризовані тексти.Наприклад, в інтервʼю: «Їх не переконаєш, адже вони не болільники». Чому не простіше й природніше: «Їх не переконаєш. Вони ж не болільники»? Ні в якому разі не утискаємо «адже», але і не забуваймо про інші слова.Пихато чи через губу?Губа в нашій мові творить низку зворотів, нині призабутих. Каже персонаж роману: «Спитав через губу» — тобто це те саме, якби було тут «спитав пихато або гордовито чи бундючно».«Не встиг і оглянутися» чи «незчувся»?Назвати цю ідіому неукраїнською не можна, але вона задовга.Незчувся має таке саме значення, але зміст передає точніше й компактніше.І. Багмут: «…перерви, які завжди проходять так швидко, що й незчуєшся…». Отже: «Незчувся, як почалася стрілянина».#Стилістичніпоради Розумій & Кажи. Підписуйсяシ!