Інтерв'ю з молодим науковцем!#Від_учнівського_дослідження_до_академічної_наукиВідкриває рубрику учениця 11М класу Шефель Аріна, яка посіла І (абсолютне місце) на обласному етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт МАН.Під час проведення досліджень у рамках конкурсу-захисту наукових робіт МАН Шефель Аріна співпрацювала з відділом кріобіохімії, з центром колективного користування приладами Інституту проблем кріобіології та кріомедицини НАН України.Проведена науково-дослідницька робота, виконана під керівництвом ст.н.с. відділу кріобіохімії, к.б.н. Наталі Труфанової та вчителя біології, к.пед.н. Оксани Бугакової, посіла І абсолютне місце на ІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту МАН України у 2025/2026 навчальному році.У межах роботи було досліджено вплив продуктів життєдіяльності корисних бактерій на стан і «поведінку» стовбурових клітин. Отримані дані виявили стимулювальний ефект і закладають фундамент для розробки інноваційних біотехнологічних продуктів.Шефель Аріна: «З дитинства я цікавлюся біологією та мрію в майбутньому стати лікарем, тому робота МАН була для мене особливо важливою. Співпраця з Інститутом проблем кріобіології та кріомедицини стала надзвичайно цінним досвідом і дала змогу побачити справжню наукову лабораторію зсередини. Найбільше мені сподобалося брати участь в експериментах і спостерігати за дослідженнями на практиці. Цей досвід ще більше зміцнив мій інтерес до біології та майбутньої професії».Співпраця нашого ліцею з Інститутом проблем кріобіології та кріомедицини НАН України має важливе значення для розвитку освітнього середовища. Це сприяє підвищенню якості навчання, адже учні отримують можливість поєднувати теоретичні знання з реальними науковими дослідженнями та сучасними методами роботи. Доступ до професійного обладнання й фахової експертизи науковців відкриває нові можливості для розвитку дослідницьких навичок, формує аналітичне мислення та практичний досвід проведення експериментів.
3 лютого 2026 року мало виповнитись 33 року випускнику Харківського ліцею №116 - Андрію Борисовичу Пільщикову - позивний “Джус”.Андрій обрав шлях служіння Україні й став прикладом мужності та відданості своїй справі. Український військовий льотчик, майор (посмертно) 40 БрТА Повітряних сил ЗСУ. Герой України (посмертно, 2024),Кавалер ордена «За мужність» II (2023, посмертно) та III (2022) ступенів,був один із «привидів Києва». Андрій Борисович зробив великий внесок у розбудову Повітряних силНаш ГЕРОЙ неодноразово входив до складу офіційних делегацій та міжвідомчих груп, які представляли Україну на міжнародному рівні та працювали над залученням сучасних винищувачів і авіаційного озброєння.У червні 2022 року Андрій Пільщиков у складі офіційної делегації відвідав США з метою лобіювання надання Україні винищувачів F-16. Сьогодні ліцей згадує свого випускника з повагою та вдячністю.Пам’ять про ДЖУСА назавжди залишиться в історії нашого закладу та в серцях усіх, хто його знав.Світла пам’ять Герою України.
Делегація Харківського ліцею №116 узяла участь у ІІ Національному форумі асоційованих шкіл ЮНЕСКО в Україні, який проходив у Києві 25—26 листопада. Тема «Освіта для сталого майбутнього: турбота, партнерство, дія» об'єднала міжнародних координаторів шкіл ЮНЕСКО, представників Міністерства закордонних справ, Міністерства освіти і науки України, освітян та учнівську молодь з різних куточків країни.Учасники форуму ділилися досвідом та формували нові підходи до освіти. Делегація нашого ліцею: директор Оксана Володимирівна Бугакова, учитель української мови та літератури Олена Сергіївна Надточий, керівник гуртка Сергій Миколайович Солонець, голова батьківського комітету Наталія Володимирівна Лехмак та учениця 8-М класу Мелітіна Лехмак мала нагоду представити роботу нашого закладу в мережі Асоційованих шкіл ЮНЕСКО. Окремою сторінкою стала розповідь, підготовлена ліцеїстами, про їхню поїздку до Нюрнберга в межах проєкту рекреації. Участь у форумі - це ще один крок до розвитку нашого спільного сталого майбутнього.
З 27 по 31 жовтня у м. Варшаві (Польща) відбулися тренінги міжнародного проєкту "Стійкі вчителі - стійкі діти", за програмою "Травма-інформована педагогіка: форми і методи роботи в українській школі", які були наповнений змістом, емоціями та глибокими роздумами.Заступники директора з навчально-виховної роботи - Анна Касперчук та Тетяна Ларіна працювали з надзвичайно важливими темами: "Стійкість вчителів в умовах хронічного стресу", "Валіза ресурсності вчителя", "Стрес і травма. Перша психологічна допомога", "Травмапедагогіка: поняття, основні засади та інстументи", "Взаємодія з батьками та їхніми запитами".Спираючись на власний практичний досвід, учасники тренінгу обговорювали, якими є “зони відповідальності” кожного з нас, хто залучений до життя дитини, та як запобігати “споживацькому” підходу у стосунках між батьками та школою.Особливу вдячність висловлюємо тренерам за глибоке занурення у тему “Зона відповідальності” — ці акценти допомагають усвідомити межі професійних обов’язків і не брати на себе те, що виходить за їх рамки.Справжнім відкриттям стала розмова про вікарну травму — той стан, коли, слухаючи біль інших, забуваємо про власні ресурси. Наші вчителі вчилися знаходити рівновагу між емпатією та самозбереженням, щоб жити, а не виживати, у гармонії з собою та оточенням.Фінальний день тренінгу став своєрідним тест-драйвом отриманих знань — коло емпатії, щирі обійми, вручення сертифікатів та тепла атмосфера спільності. Щиро дякуємо Людмилі Паращенко, Ірині Іванюк, Світлані Меркуловій, Тетяні Петренко, Олені Глуговській та Олені Івановій — неперевершеній команді організаторів, а також усім партнерам і донорам проєкту за реалізацію такої важливої ініціативи для освітнього простору України! Віримо, що разом продовжимо впроваджувати здобуті знання у шкільних громадах, зцілюючи себе та тих, хто поруч 💙💛
З 24 по 29 жовтня група дітей та викладачів з Харківського ліцею №116 відвідала місто Краків.У перший день поїздки діти потрапили до чарівного казкового парку розваг Energylandia.На другий день знайомились з історичним центром Кракова. Відвідали Вавель, королівську резиденцію, побачили найбільший дзвін XVI століття– Сігізмунда, погуляли площею Ринок, однією з найбільших у середньовічній Європі, завітали до Ягелонського університету, Марійського костелу. Діти побачили чудові краєвиди з королівського замку, міст Dębnicki, монастир Святий Норберт, будинок Івана Павла II. А ввечері цього ж дня відпочили та отримали незабутні враження від Краківського аквапарку. Третього дня вирушили до соляної копальні Величка — головної пам'ятки цього міста та однієї з найвідомішої у всій Європі. Це ціле місто під землею на дев’ятьох рівнях. Канікули були дуже цікавим та пізнавальним для учнів, учителів та батьків! Ми не тільки знайомились з культурою сусідньої країни, але й отримали досвід мандрівника-початківця!
Цієї ночі Харків знову відчув на собі жах і цинізм російського терору. Вдруге за тиждень ворог завдав комбінованої атаки, випустивши сім «Шахедів» по житлових кварталах, лікарні та інфраструктурі міста. Загинули двоє мирних людей – чоловік і жінка. 35 поранених, серед них п’ятеро дітей. 13 людей шпиталізовані, одна дівчина-підліток – у важкому стані. Найпідступніший удар – по військовому шпиталю. Місто допомагає йому у всіх питаннях відновлення, аби лікарі ані на хвилину не зупиняли допомогу нашим пораненим захисникам. Тільки в Шевченківському районі пошкоджені 27 житлових будинків, майже тисяча вибитих вікон. Руйнувань зазнали ринок, РАЦС, Будинок проєктів, коледж, гуртожиток, де живуть ВПО – люди, які вже одного разу втратили свої домівки через російську війну. Згоріли понад десять цивільних авто, гаражі. Це наслідки тільки однієї ночі. Там, де руйнування найбільші, – у трьох мікрорайонах – уже працюють мобільні ЦНАПи, аби постраждалі могли швидше зареєструватися на компенсації. Відкрили їх у 129-й, 51-й та 116-й школах. Холодногірський район також зазнав ударів. Поруйновані 32 приватні будинки, вибито понад 120 вікон. Завтра відкриваємо мобільний ЦНАП у 67-й школі, щоб допомога була доступною і там.Ситуація складна, але Харків працює. Комунальники з першої хвилини після обстрілів ліквідовують наслідки. Станом на зараз уже закрили третину контурів. Усі комунальні послуги — в нормі. Усім, чиє житло пошкоджене, пропонуємо розселення. Громадський транспорт працює у штатному режимі. Електромережі відновили ще вночі. Житлові будинки додатково обстежуємо, цифри щодо руйнувань, покрівель, комунікацій оновлюватимуться. Робота триває. Світла пам’ять загиблим. Співчуття рідним. Дякую всім, хто безперервно працює в ці важкі дні. Рятувальникам ДСНС, медикам, комунальним службам, волонтерам. Всім, хто продовжує нести допомогу туди, де вона потрібна найбільше! Ми все подолаємо!