✔️Енергетична стійкість України: триває реалізація державної програми «Доступні кредити 5–7–9%»Урядова програма «Доступні кредити 5–7–9%» дає можливість українському бізнесу, ОСББ та житлово-будівельним кооперативам інвестувати у власні джерела енергії. Це рішення стало одним із ключових інструментів підтримки енергетичної незалежності країни в умовах постійних атак на енергетичну інфраструктуру.Завдяки програмі вже укладено 358 кредитний договір на загальну суму понад 4,5 млрд гривень. З початку року підписано 37 договорів на суму 722 млн гривень.Отримані кошти спрямовують на встановлення сонячних електростанцій, генераторів та інших енергетичних установок, що дозволяють забезпечити стабільне електропостачання підприємств і багатоквартирних будинків.Реалізація таких проєктів допомагає громадам і бізнесу зменшувати залежність від централізованої енергосистеми, підвищує енергетичну автономність та сприяє підготовці до можливих викликів, зокрема у зимовий період.🔗 Подати заявку можна у банках-партнерах, зазначених на сайті Фонду розвитку підприємництва: https://energosvidomi.bdf.gov.ua/
📍 Головне за тиждень2-8 березня⚡️ Стабілізація ситуації в енергосистеміДенис Шмигаль: Україна пройшла найскладнішу зиму в історії незалежності Очільник Міненерго разом із Прем’єр-міністеркою та іншими урядовцями представили звіт про роботу Президенту України та керівництву Верховної Ради.У лютому енергетики повернули світло для понад 3,1 млн споживачів Розподілену генерацію, яка забезпечує електроенергією не менше 80 % споживачів, не вимикатимуть під час графіків погодинних відключень – рішення Уряду Денис Шмигаль: Нафтогаз і ОГТСУ цього року планують запустити понад 400 МВт розподіленої генерації 🤝 Допомога партнерівСловенія стала 37 країною, яка приєдналася до Фонду підтримки енергетики України Словенія приєдналася до Фонду із внеском у розмірі 500 000 євро.У лютому до Фонду підтримки енергетики надійшло понад 208 млн євро Минулого місяця свої внески зробили Норвегія, Ірландія, Нідерланди, Австралія та Швеція.🌍 Міжнародна діяльністьУкраїна та Австрія розвиватимуть співпрацю у сфері відновлювального водню Денис Шмигаль обговорив із Послом Швеції посилення співпраці в енергетичному секторі Артем Некрасов взяв участь у 12-й зустрічі Міністрів Дорадчої ради Південного газового коридору у Баку Анатолій Куцевол та Міністр закордонних справ Нідерландів відвідали одну з пошкоджених російськими обстрілами ТЕС Денис Шмигаль провів зустріч з Міністром зовнішньої торгівлі та співробітництва Нідерландів Рада керуючих МАГАТЕ ухвалила резолюцію щодо ризиків для ядерної безпеки через атаки на енергетичну інфраструктуру України 🔥 Реформування видобувної галузіУряд схвалив проєкт закону про корпоратизацію «СхідГЗК» Законопроєкт визначає процедуру перетворення державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» на акціонерне товариство, 100 % акцій якого належать державі.Трансформація вугільних регіонів: Міненерго напрацювало рішення для модернізації вуглевидобутку Міністерство енергетики ініціює передачу до Фонду державного майна державних шахт ДП «Львіввугілля», ДП «Волиньвугілля» та ДП «Добропіллявугілля-видобуток».
⚡️Оперативна ситуація в енергосистемі України станом на ранок 7 березняУночі росія здійснила п'яту з початку року масовану ракетно-дронову атаку на обʼєкти енергетики країни. Внаслідок чого є знеструмлені споживачі у Вінницькій, Житомирській, Запорізькій, Миколаївській, Хмельницькій, Полтавській та Харківській областях. Крім того, внаслідок атаки ворога порушено теплопостачання у столиці.Енергетики та тепловики працюють у посиленому режимі, щоб якнайшвидше повернути світло та тепло для всіх споживачів. Внаслідок постійних атак ворога – у кількох регіонах сьогодні триває застосування вимушених заходів обмеження: графіків обмеження потужності для промисловості та графіків погодинних відключень для всіх категорій споживачів. Про зміни в енергопостачанні дізнавайтесь на сторінках обленерго вашого регіону.Просимо споживачів, де застосовуються заходи обмеження, за можливості ощадливо використовувати електроенергію протягом усього дня, особливо - у пікові години споживання вранці і ввечері. Це допомагає знизити навантаження на систему.
Україна пройшла найскладнішу зиму в історії незалежності.Попри масовані обстріли росії та низькі температури, наша енергосистема витримала. Низький уклін усім енергетикам, ремонтним бригадам і нашим захисникам.Сьогодні разом із Прем’єр-міністеркою та урядовцями представили звіт про роботу Президенту України та керівництву Верховної Ради.▪ З жовтня 2025 року росія пошкодила понад 9 ГВт генераційних потужностей ТЕС, ТЕЦ та ГЕС. Наразі після атак вдалося частково відновити 3,5 ГВт.▪ Введено близько 900 МВт розподіленої генерації, зокрема 400 МВт нових газових і когенераційних установок. ▪ Ми також збільшили доступну пропускну спроможність імпорту електроенергії з 1,7 ГВт до 2,45 ГВт. ▪ До Фонду підтримки енергетики залучили 691,45 млн євро. А енергетичний портфель налічує вже 55 інвестиційних проєктів на суму близько 1 трлн грн.▪ Систематизували роботу Хабів енергообладнання. Отримали за цей час 114 вантажів обладнання вагою 1713,2 тонн. Та відвантажили зі складів Хабу 405 вантажів вагою 3335,78 тонн. Дякую всім партнерам, які надсилали свою допомогу.▪ При цьому ми зберегли пільгову ціну на електроенергію та газ для побутових споживачів.Вже зараз розпочали підготовку до наступного опалювального сезону. Наше завдання — максимальне відновлення всього, що можна відновити; максимальний захист енергетичних об’єктів, будівництво розподіленої генерації та створення запасів ресурсів та обладнання. росія не відмовляється від свого енергетичного терору, і ми маємо бути готові до наступної зими.
⚡️ У лютому до Фонду підтримки енергетики надійшло понад 208 млн євроУ лютому до Фонду підтримки енергетики України надійшли грантові внески від Норвегії, Ірландії, Нідерландів, Австралії та Швеції. Загальний обсяг надходжень становить 208,8 млн. євро.Крім того, у лютому підписані документи про додаткові гранти та задекларовано нові зобов’язання донорів. Очікується надходження 2,8 млн. євро від Ісландії та 500 тис. євро від Словенії. Також анонсовані внески у розмірі 12,4 млн. євро від Канади та 1,5 млн. євро від Хорватії.📌 Через механізм Фонду у лютому підписані контракти на постачання критично необхідного обладнання на суму близько 20,1 млн. євро. Йдеться про трансформатори та інше електрообладнання для енергомереж, а також обладнання для безперебійного забезпечення електроенергією та посилення стійкості енергетичної інфраструктури. Водночас за раніше підписаними контрактами у лютому здійснені поставки обладнання на суму близько 1,5 млн. євро, серед якого трансформатори, навантажувальна техніка та інші критично важливі засоби для забезпечення надійного електропостачання та виконання вантажно-розвантажувальних робіт на енергетичних об’єктах.🗒 Загалом до Фонду підтримки енергетики України вже надійшли грантові кошти на суму майже 1,849 млрд. євро від 36 іноземних спонсорів з 24 країн-партнерів та 3 міжнародних організацій.
📍 Головне за тиждень23 лютого – 1 березня🛠 Відновлення енергетикиДенис Шмигаль: Україні знадобиться $90,6 млрд для відновлення та модернізації енергетичного сектору П’ята оцінка завданих збитків і потреб у відновленні України (RDNA5) свідчить, що за рік потреба зросла на 34 %.Міненерго та Світовий банк розпочали роботу над довгостроковою Енергетичною стратегією України Документ сформує нове бачення розвитку української енергосистеми та конкретну дорожню карту відновлення й модернізації.Денис Шмигаль: консолідуємо державно-приватне партнерство для відновлення енергетичного сектору України Міністр енергетики взяв участь у розмові Президента України Володимира Зеленського з представниками міжнародного бізнесу за участі радниці Глави держави з питань економічного розвитку Христя Фриланд.⚡️Енергетична безпека і диверсифікація маршрутів постачанняУкраїна вперше отримає партію скрапленого природного газу через термінал у литовській Клайпеді Нафтогаз у співпраці з литовським Ignitis Group забезпечить постачання до України 90 млн кубів скрапленого природного газу впродовж лютого-березня цього року.Анатолій Куцевол: Україна – незмінний партнер Європи і США у побудові нової архітектури трансатлантичної енергетичної безпекиПосилити відповідну архітектуру дозволить використання потенціалу газотранспортної інфраструктури України та підземних сховищ газу для зберігання та балансування потоків американського LNG у Східну Європу.🤝 Допомога партнерівКанада спрямує додаткові 12,4 млн євро до Фонду підтримки енергетики України Загальний обсяг підтримки від країни наразі становить 44,6 млн євро.Азербайджан передав 11 генераторів для закладів медичної і соціальної інфраструктури Києва Обладнання загальною потужністю 2,4 МВт вже передане ключовим закладам охорони здоров'я та невідкладної допомоги в столиці.Денис Шмигаль: очікуємо від партнерів понад 23 млн євро у Фонд підтримки енергетики Бельгія передала 4 генератори для потреб теплогенерації Києва Обладнання загальною потужність 1,62 МВт передане для потреб столичного комунального підприємства «Київтеплоенерго».🌍 Міжнародна діяльність Денис Шмигаль з міжнародними партнерами відвідав одну зі столичних ТЕЦОчільник Міненерго разом з Президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, Президентом Євроради Антоніу Кошта, Президентом Фінляндії Олександром Стуббом та очільниками урядів Данії, Естонії, Ісландії, Латвії, Норвегії, Хорватії, Швеції, міністрами та інші гостями відвідали одну з ТЕЦ у Києві.Міністр енергетики провів зустріч із делегацією Сейму Литви Денис Шмигаль провів зустріч з Послом Японії в Україні Масаші Накагоме та Головним представником JICA в Україні Осаму Хатторі Очільник Міненерго зустрівся з делегацією Atlantic Council Денис Шмигаль провів онлайн-розмову з Міністром енергетики Азербайджану Парвізом Шахбазовим 📄 Урядові рішенняУряд виділив 246,4 млн грн на підтримку працівників аварійно-ремонтних бригад Кошти спрямовані на виплати додаткових 20 тис. грн тим, хто повертає українцям світло, тепло та воду. Загалом – це понад 12,3 тисячі фахівців. Працівники вже почали отримувати відповідні виплати. Уряд розподілив понад 1,6 млрд грн для проведення робіт з убезпечення конфайнменту Чорнобильської АЕС Бюджетні кошти будуть спрямовані в тому числі на подолання наслідків російської терористичної атаки щодо укриття станції.
Понад 600 млн євро на енергетику і домовленості з партнерами щодо отримання виведеного з експлуатації обладнання 6 європейських ТЕЦ та ТЕС для українських станцій — результати роботи української делегації в межах засідання Міжнародного енергетичного агентства.➡️ Внески до Фонду підтримки енергетики України у сумі понад 250 млн. ➡️ Домовленості зі США щодо окремої програми допомоги через проєкт SPARK на суму 276 млн доларів.➡️ Отримали від Франції 71 млн євро гуманітарної підтримки, що будуть надані протягом 2026 року.➡️ Домовленості з Латвією, Австрією, Фінляндією, Хорватією, Францією та Німеччиною про можливість отримання виведеного з експлуатації обладнання та його оперативну доставку в Україну. Обладнання буде переміщене та швидко змонтоване. Мова йде про щонайменше 6 виведених з експлуатації ТЕЦ та ТЕЦ, які будуть передані Україні.Так зможемо швидко відновити роботу ключових станцій, що зруйновані ворогом. Вони забезпечать українців теплом.➡️ Підписали Дорожню карту з Францією у сфері цивільної ядерної енергетики.➡️ Уклали меморандум з Канадою щодо співпраці у сфері енергетики.➡️ Створюємо нову архітектуру координації допомоги — single energy pipeline, щоб допомога надходила швидше, номенклатура відповідала нашим потребам і зросла ефективність її використання. ➡️ Разом із країнами Балтії, Польщею, Фінляндією, Данією та Норвегією започаткували Регіональну платформу координації з питань енергетичної стійкості для країн північно-східного флангу ЄС. Будемо мати єдину рамку розуміння ризиків та спільно відповідати на численні виклики. ➡️ Загалом у Парижі мали зустрічі з представниками Європейського Союзу, США, Великої Британії, Данії, Канади, Латвії, Німеччини, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Фінляндії та Франції.Щиро дякую Нідерландам, МЕА та Франції за організацію заходів, єдиній Європі, усім державам світу, які сьогодні поруч з Україною. Відчуваємо вашу підтримку. Світло переможе!
⚡️Брифінг першого заступника Міністра енергетики України Артема Некрасова щодо оперативної ситуації в енергосистемі станом на 16 лютого.➡️Внаслідок бойових дій та обстрілів енергетичної інфраструктури на ранок є знеструмлені споживачі на Донеччині, Дніпропетровщині, Черкащині, та Одещині. Аварійно-відновлювальні роботи вже розпочаті скрізь, де це дозволяють безпекові умови.➡️У більшості регіонів країні вимушено діють погодинні відключення, а для підприємств — графіки обмеження потужності. Також в окремих регіонах застосовані аварійні відключення. Повернення до прогнозованих погодинних графіків відбудеться одразу після стабілізації ситуації в енергосистемі.➡️Через складні погодні умови без електропостачання залишаються понад 178 населених пунктів у Дніпропетровській, Сумській, Чернігівській, Полтавській, Хмельницькій, Миколаївській та Одеській областях. Ремонтні бригади обленерго працюють над відновленням пошкоджених ліній у цілодобовому режимі.✅️Більше про ситуацію в енергосистемі — у брифінгу першого заступника Міністра енергетики України Артема Некрасова.
Провели засідання Штабу. Енергетики поступово відновлюють подачу світла та тепла. Відновлювальні роботи тривають, продовжується розбір завалів на зруйнованих об’єктах.📌 Ситуація з електропостачанням та теплопостачанням все ще складна. Над відновленням працюють понад 60 бригад електриків та 193 бригади тепловиків.📌 Нарощуємо потужність розподіленої генерації. Вже введені 20 МВт у столиці та області, найближчим часом очікуємо додаткові потужності. Усі установки мають працювати, а не просто стояти. Протягом цього тижня зі складів хабів Міненерго доставлено понад 190 тонн гуманітарної допомоги. Тільки за сьогодні Міненерго розподілило 115 тонн допомоги. Все обладнання вже їде в регіони.📌 Очікуємо також на додаткові внески до Фонду підтримки енергетики, які анонсували Швеція, Єврокомісія, Данія, Німеччина. Загалом це понад 82,5 млн євро на закупівлю необхідного обладнання. Вже сьогодні Фонд підтримки енергетики України отримав 6 млн євро грантової підтримки від Міністерства закордонних справ і торгівлі Австралії. Дякую партнерам за солідарність і послідовну підтримку!
⚡️Брифінг першого заступника Міністра енергетики України Артема Некрасова щодо оперативної ситуації в енергосистемі станом на 9 лютого.➡️Внаслідок бойових дій та обстрілів енергетичної інфраструктури країни частково знеструмлені споживачі у Сумській, Дніпропетровській та Харківській областях. Аварійно-відновлювальні роботи на енергооб’єктах тривають. ➡️Триває ліквідація наслідків двох масованих атак ворога на енергосистему країни впродовж минулого тижня. Енергетики роблять усе можливе, щоб повернути в роботу пошкоджене ворогом обладнання. Відновлення триває як на електростанціях, так і на високовольтних підстанціях, що забезпечують видачу потужності АЕС. Наразі атомна генерація все ще частково розвантажена. ➡️По всій країні діють графіки погодинних відключень електроенергії, а також графіки обмеження потужності для промисловості та бізнесу. Через складну ситуацію в енергосистемі в окремих регіонах вимушено застосовані аварійні знеструмлення.Більше про ситуацію в енергосистемі — у брифінгу першого заступника Міністра енергетики України Артема Некрасова✔️