Fuente
ДИТЯЧЕ ХАРЧУВАННЯ (ДОБРОБУТ) | Про ліцей 29 та ти інших… Україною «несеться» оптимізація шкіл, трансф...
407 Vistas/Alcance
2026-04-26 14:52
Mensaje №1335
Про ліцей 29 та ти інших… Україною «несеться» оптимізація шкіл, трансформація, перейменування, закриття і формується так звана спроможна мережа. Вчитель без гідної зарплати, демографія і логістика розірвана, бунти батьків. І це у кожній громаді.Логіка цієї реформи абсурдно фінансова. Ніхто не хоче скоротити у громадах автопарки міськрад, цифровізувати управління міст замість ручного мерами-баригами і цілими кланами, зменшити видатки мільярдів на імітацію бурхливої діяльності. Ніхто не хоче прибрати це все і зекономити гроші на освіту. На медицину. Ріжуть по живому мережу шкіл, лікарень, колективи медиків та освітян.Світ показує інше. Лауреат Нобелівської премії James Heckman довів: інвестиції в освіту дають 7–10% річної віддачі через зростання продуктивності і доходів. Gary Becker ще раніше показав: саме людський капітал, а не «економія», є головним джерелом зростання ВВП. Країни ОЕСР витрачають 5–7% ВВП на освіту, а не скорочують її. Finland після кризи не різала школи, а інвестувала — і стала однією з найефективніших освітніх систем. South Korea зробила ставку на масову освіту — і за кілька десятиліть виросла в економіку з високими доходами.Дійшло до абсурду — цю реформу описують новим терміном: «учень-гривня».Якщо хтось думає, що забравши 1 гривню з освіти та медицини і вклавши в зарплату голови наглядової ради Нафтогазу, у нас буде ріст — помиляються. Я скажу дуже просто: щоб догнати Poland, куди всі поїхали, за 10 років нам треба щорічний ріст приблизно 7–8% ВВП.Жодна політика «оптимізації» такого росту не дасть. Жодна економія і перерозподіл — це максимум 1–2% ефекту. Жодна погоня за «ефективністю праці» без інвестицій у людину не працює. Жоден видобуток ресурсів і жодні дешеві гроші світу не створюють довгого експоненційного росту.Єдине джерело такого росту — експоненційність освіченості нового покоління українців. За оцінками Світового банку, +1 рік освіти дає до +1% щорічного зростання ВВП. А це 40 років важкої праці вчителів і гроші, гроші, гроші в освіту. Щільна мережа шкіл і сучасні технології освіти, доведені до максимуму, а не порізані «під нуль».У Полтаві нищать 29 ліцей. Батьки в шоці. Брешуть батькам. Не боряться за школи. Мародери. І саме тому я йду на вибори голови профспілок — щоб зробити освіту та медицину локомотивом, який не знає дефіциту уваги, грошей і підтримки. Не виберете буде з партами те, що із танками, ракетами, ядерною зброєю: просто знищать. Ви не нас обираєте, ви собі долю обираєте. Точніше обираєте смерть галузі, або життя. Боремося далі. Дивіться відео.