🗣40 років після Чорнобиля: держава згадує про постраждалих раз на рік — а їхні проблеми тривають щодня40 років тому сталася Чорнобильська катастрофа. Сотні тисяч людей ліквідовували її наслідки. Вони не ставили запитань — вони виконали свій обов’язок і фактично врятували не лише Україну, а й значну частину світу від ще більшої трагедії.
Сьогодні держава має виконувати свій обов’язок перед ними. Але цього не відбувається. Про ліквідаторів та постраждалих згадують переважно раз на рік — у промовах і дописах. Натомість у реальному житті люди роками не можуть отримати гарантоване законом.❗️Я вже надав відповідні рекомендації Міністерству соціальної політики, сім'ї та єдності України, Міністерству охорони здоров'я України щодо врегулювання цих проблем. Також вони висвітлені у моїй Щорічній доповіді за 2025 рік. Але рекомендації — це лише перший крок. Потрібні рішення.Цифри говорять самі за себе:🔘 32 436 осіб з числа проживаючих на радіоактивних територіях втратили право на доплату до пенсії через зміни до бюджету на 2025 рік.🔘 Дозиметрична паспортизація досі не завершена — необхідно охопити 731 населений пункт, а по 196 уже обстежених висновки не затверджені.🔘 Тисячі людей потребують житла — і держава навіть не може визначитися з реальною цифрою. За даними ОВА — 48 123 людей, за даними Міністерства соціальної політики, сім'ї та єдності України — 17 659. Ці показники мають бути терміново верифіковані та враховані при внесенні змін до Держбюджету-2026.🔘 МОЗ досі не вирішило питання гарантованого безоплатного забезпечення ліками постраждалих I та II категорій внаслідок Чорнобильської катастрофи.Я називаю це системною безвідповідальністю. 40 років — це більш ніж достатній строк, щоб держава перестала залишати цих людей сам на сам із наслідками катастрофи.
Так, є і позитивні зрушення: вдалося врегулювати питання спеціалізованої медичної допомоги. Оновлено перелік спеціалізованих медичних закладів — уперше з 2002 року, а також унормовано питання надання безоплатної стоматологічної допомоги та зубопротезування. Водночас цього недостатньо, коли базові гарантії досі залишаються лише на папері.Сьогодні важливо чітко сказати: жодні нові виклики не можуть бути виправданням для звуження прав людей, які заплатили за безпеку країни власним здоров’ям.
☝️Пам’ять — це не один день у календарі. Пам’ять — це конкретні дії держави щодня. І якщо цього немає — це вже не про пам’ять. Це про байдужість. Ми не маємо права на неї.🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
⏺ Працівника ТЦК засудили за перешкоджання діяльності Омбудсмана УкраїниБачу системну проблему — у різних регіонах продовжуються випадки, коли моїм регіональним Представникам перешкоджають у роботі під час моніторингових візитів. Це недопуск до приміщень, ненадання інформації, спроби блокування візитів, зокрема з боку окремих ТЦК та СП. Такі дії безпосередньо впливають на можливість забезпечення захисту прав людини і ускладнюють виконання нашого мандату. У підсумку — це завжди про конкретну людину, чиї права залишаються без належного реагування.👉 Закарпаття стало показовим прикладом. І ось маємо перший випадок, коли суд надав юридичну оцінку таким діям: Ужгородський міськрайонний суд визнав керівника Ужгородського РТЦК та СП винним у перешкоджанні діяльності мого Представника. Важливо розуміти, що саме тут за цим блокуванням намагалися приховати кричущі порушення — можливе незаконне утримання людей, застосування металевих кайданок та інші дії, які можуть мати ознаки нелюдського поводження. Ми не лише зафіксували ці факти під час перевірки, а й довели, що спроби обмежити доступ і приховати інформацію від Офісу Омбудсмана є протиправними. Це чіткий сигнал — парламентський контроль не може блокуватися, а такі дії мають правові наслідки. Водночас ці матеріали вже перебувають у роботі правоохоронних органів.
🗣На майбутнє тримаю на особистому контролі кожен випадок перешкоджання моїй діяльності як Уповноваженого або моїх Представників. Усі такі ситуації отримуватимуть юридичну оцінку. Ми послідовно доводимо ці справи до результату — і вже маємо приклади, коли це підтверджується судовими рішеннями. Це про просту і принципову річ: закон має працювати для всіх однаково. 🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
⚜️ Ще 193 українці повертаються додому!Це військові, які утримувалися в Чеченській Республіці. Робота над їх звільненням тривала довгий час. Усі (крім одного оборонця), хто сьогодні повертаються додому, — не були підтверджені у полоні через МКЧХ. Вони були підтверджені з інших джерел. Один серед повернутих додому вважався зниклим безвісти. ℹ️ Звільнення оборонців — результат діяльності перемовної групи Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, до якої входять різні державні органи, зокрема Офіс Омбудсмана України. Повернуті сьогодні — переважно зі Збройних Сил України: бійці територіальної оборони, мотопіхотні, штурмові, танкові, механізовані війська, а також військові морської піхоти. Є звільненні і з НГУ, ДПСУ, ДССТ. Переважно всі — солдатський склад. ☝️Також що ми зафіксували на місці: звільненні українці мають травми та хвороби. Вони виснажені, потребують лікування та психологічної підтримки через пережите в неволі. Серед інших фактів:🔘Найстаршому звільненому — 59 років, наймолодшому — 23 роки. 🔘Є кілька іменників: двоє з них святкують день народження сьогодні — хлопцям 26 та 29 років. Ще в одного іменини були вчора — йому виповнилося 36 років. Інший хлопець відсвяткує день народження завтра — свої 49 років. 🔘Є кілька однофамільців. Традиційно наша команда спільно з моїм Представником у системі органів сектору безпеки та оборони Юрієм Ковбасою, Представниками у регіонах, які є керівниками регіональних робочих груп Коордштабу: Іриною Ісопенко, Владиславом Носенком, Оксаною Кізаєвою, була присутня на місці події — ми фіксували виконання норм міжнародного гуманітарного права, опитували звільнених та інформували їх про права після повернення додому.
Вітаю всіх українців сьогодні із поверненням додому. У цю весну — особливо довгоочікувану!Ми раді бачити вас на Батьківщині й не зупиняємося — працюємо, щоб повернути всіх наших!🇺🇦🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
⏺Італійський суд зламав міждержавну систему з усиновлення, передавши українську дитину в іноземну сім’ю.Вимагаємо повернення дитини й оскарження рішення!
❗️В Україні діє мораторій на міждержавне усиновлення. Така заборона зумовлена війною, щоб захистити евакуйованих та вимушено переміщених українських дітей. Дітей, батьки яких зникли безвісти за особливих обставин. Дітей, батьки яких боронять країну.Дитина — громадянин України — була евакуйована до Італійської Республіки у 2022 році. Евакуація — це тимчасовий захист. Натомість суд у справах неповнолітніх м. Лечче (регіон Апулья) ухвалив рішення про її усиновлення іноземними громадянами.☝️Критичним є те, що батько дитини зник безвісти, захищаючи Україну!Мати жива і не позбавлена батьківських прав.Це рішення грубо порушує міжнародні стандарти захисту прав дитини. Адже пріоритет один — збереження дитини в її родині та державі народження. Але в цьому конкретному випадку, італійський суд не лише проігнорував мораторій, але й факт наявності у дитини сім’ї: мами та рідних сестер! 👉 По факту італійський суд залишив поза увагою реальну участь батьків у справі, обмежившись формальним визнанням їх «заочної присутності» — включно з батьком!Більше того, дитина була роз’єднана зі своїми рідними сестрами, які вже повернуті в Україну. Це свідоме руйнування сім’ї, порушення права дитини на збереження сімейних зв’язків, ігнорування міжнародного права.‼️Крім цього рішенню італійського суду передували системні порушення: відсторонення українських законних представників, призначення іноземних опікунів, обмеження доступу українських дипломатів до дітей. Системні проблеми ми фіксуємо в таких країнах як Німеччина та Швейцарія.Окремо підкреслю: за моєю інформацією, аналогічні ризики встановлено щодо інших 82 дітей з Чинадіївського дошкільного навчального закладу (дитячого будинку) інтернатного типу, Санаторно-оздоровчого центру соціальної реабілітації «Смарагдове місто» та Сумського дитячого будинку імені С.П. Супруна.
Загалом з цього випадку всиновлення позиція є безальтернативною:🔘рішення італійського суду має бути негайно оскаржене;🔘усиновлення українських дітей іноземцями неприпустиме;🔘дитина має бути негайно повернута в Україну матері;🔘діти, які були евакуйовані за кордон мають бути повернуті!🗣Як Омбудсман України, я неодноразово звертався до Українського Уряду та відповідальних ОВА щодо важливості повернення на Батьківщину всіх дітей-громадян України в українські родини на безпечних територіях. Надзвичайно важливо підтримати родини біологічних батьків або встановлення опіки іншими членами сім’ї дітей, у випадках коли це можливо.Направив лист реагування до Прем’єр-міністра України з метою невідкладного вжиття заходів для возз’єднання родини, повернення всіх українських дітей на Батьківщину! Окремо в листі зазначено про долучення до цього випадку інших державних відомств, у тому числі Міністерства закордонних справ України. Здійснювалася й робота на міжнародному рівні — я звертався до:🔘Віцепрезидентки Європейського парламенту Піни Пічерно з метою винести це питання на розгляд Європарламенту;🔘Спеціальної посланниці Генерального секретаря Ради Європи щодо становища дітей України Тордіс Колбрун Рейкфьорд Гильфадоттір;🔘Президента Національної координації омбудсманів Італії, Омбудсмана регіону Лаціо Маріно Фарделлі;🔘Європейської мережі омбудсманів у справах дітей (ENOC);🔘Італійського управління у справах дітей та підлітків.Безпосередньо в Італії цей випдок тримає на контролі мій Радник в цій країні Олесь Городецький. 1/2
Без дому і без рішення: чому не працює механізм дистанційного обстеження житла🗣Вимушений втретє звернутися до Прем’єр-міністра Юлії Свириденко щодо забезпечення видачі сертифікатів за знищене майно на прифронтових територіях. Наразі цей механізм фактично не працює, а профільне Міністерство, попри численні наради, так і не вжило дієвих кроків для зміни законодавства та надання людям реальної можливості отримати компенсацію.Взяв участь у нараді з Віце-прем’єр-міністром з відновлення України – Міністром розвитку громад та територій України Олексієм Кулебою, представниками прифронтових обласних військових адміністрацій та інших державних органів. Вкотре озвучив проблеми, які вже майже рік залишаються невирішеними, особливо для тих, хто втратив свої домівки, однак їхні населені пункти не окуповані ворогом.
Зокрема, у Донецькій області подано 65 567 заяв, з них 37 547 (57%) призупинено;у громадах: Покровськ — 79%, Торецьк — 77%, Костянтинівка — 68%, Мирноград — 60%.☝️На моє здивування, заступником міністра було озвучено цифри, що у 16 разів менші. Це свідчить про те, що профільне міністерство або не володіє актуальними даними, або свідомо їх викривляє.За цими показниками — тисячі людських історій. Люди, які втратили житло, місяцями не отримують навіть відповіді й живуть у повній невизначеності.Проблема має системний характер і є наслідком недосконалого нормативного регулювання.ℹ️ Постанова КМУ №815 та Методика №144 не утворюють цілісної системи: відсутні чіткі правила, підходи не адаптовані до дистанційного формату, а формальні критерії не враховують реальних наслідків руйнувань.
Окремо — ситуація з багатоквартирними будинками: через розгляд кожної квартири індивідуально процес затягується, і значна частина заяв залишається призупиненою навіть за очевидного руйнування будинку.У підсумку значна кількість заяв просто не розглядається по суті.‼️Право на компенсацію, гарантоване державою, не повинно залишатися лише на папері.Очікую від Міністерства розвитку громад та територій України невідкладних рішень — доопрацювання нормативної бази та створення дієвого механізму, який дозволить людям реально отримати компенсацію.
🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
Безкарність закінчується: Одеса стала сигналом для всієї країни.❗️Проблеми, про які я неодноразово публічно заявляв, — системна безкарність та корупційна складова в діяльності окремих представників ТЦК та СП — нарешті починає отримувати жорстку правову оцінку.Ситуація в Одесі стала показовою. Те, що довгий час намагалися замовчувати або ігнорувати, виходить назовні. Працівники СБУ зафіксували ганебні практики, і на них уже є реагування.Це важливий сигнал. Сигнал про те, що порушення прав людини більше не можуть залишатися без наслідків!
ℹ️ Адже статистика по цій області раніше була тривожною. З 1 січня 2025 року по 20 квітня 2025 року ми отримали 193 повідомлення з Одеської області щодо можливих порушень прав і свобод людини зі сторони ТЦК та СП (загалом за весь 2025 рік — 642 звернення щодо порушення прав громадян під час мобілізації та неправомірних дій працівників ТЦК та СП в Одеській області). А в аналогічний період цього року — вже 264 звернень. Це вже більше майже на 40%! ➡️Навіть нещодавно я публічно реагував на випадок насильства над цивільними зі сторони ТЦК та СП в Одесі. Тоді постраждала також дитина. Окремо я публічно завжди наголошую: працівники ТЦК та СП мають ходити без балаклав, з відкритим обличчям. Вони не мають права діяти анонімно чи приховано. Такі дії прямо підривають довіру до державних інституцій.
☝️Водночас подібні критичні порушення мають місце не лише в Одеській області. Найбільш напружена ситуація, окрім цього регіону, спостерігається також у Львівській, Миколаївській, Закарпатській та Черкаській областях.Саме тому важливо, щоб реагування, яке ми зараз бачимо в Одесі, стало не винятком, а початком системних змін по всій країні.
🗣Принцип залишається незмінним: будь-які дії органів державної влади мають здійснюватися виключно в межах закону та з безумовною повагою до прав і свобод людини! І кожен подібний випадок має отримати не формальну, а реальну правову оцінку з відповідними наслідками!🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
Головне:🔸У день обміну військовополоненими, напередодні Великодня, провів робочу зустріч із російською уповноваженою з прав людини Тетяною Москальковою;🔸Представив Щорічну доповідь за 2025 рік перед КомітетомВерховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики;🔸У Варшаві 16-річний підліток нарешті обійняв маму: шлях із ТОТ, що тривав роками;🔸Зустрівся з Ванессою Фрейзер — Спеціальною представницею Генерального секретаря ООН з питань дітей і збройних конфліктів.Оперативна інформація:🔸Гуманітарна катастрофа вОлешках щодня лишепосилюється;🔸Меджліс кримськотатарськогонароду отримав статус представницького органу;🔸Без реабілітації: як порушується право на охорону здоров'я засуджених.Військовим і їх родинам:🔸Родини не самі у боротьбі за своїх близьких: зустрічі регіональних робочих груп Коордштабу;🔸Фахівець із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб:роз'яснення щодо наданняпідтримки;🔸Відбулася зустріч із родинами військовослужбовців 49-го ОШБ«Карпатська Січ».#Щотижневийдайджест🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
Гуманітарна катастрофа в Олешках щодня лише посилюється🗣Опубліковані матеріали з міста фіксують масштабні руйнування та знищену цивільну інфраструктуру. У місті надалі погіршується гуманітарна ситуація. Люди там не живуть — вони виживають!Разом з тим Росія продовжує маніпулювати вищенаведеними фактами. Вона сама обстрілює місто, свідомо руйнує цивільні об’єкти, а потім намагається перекласти відповідальність за власні злочини на Україну. Це цинічна й добре відпрацьована інформаційна тактика.Факти очевидні: ми щодня бачимо наслідки російської агресії — зруйновані міста, знищену інфраструктуру, загибель і страждання цивільних людей, серед яких діти.‼️Гуманітарна катастрофа в Олешках — це прямий наслідок окупації і повної зневаги до людського життя.Уся відповідальність за ситуацію в місті лежить на Російській Федерації як державі-окупанті, яка свідомо створює умови, несумісні з життям. Росія веде війну проти цивільного населення, грубо порушуючи норми міжнародного гуманітарного права.Закликаю міжнародну спільноту перейти від заяв до конкретних дій: забезпечити доступ міжнародних місій, посилити фіксацію злочинів і створити дієві механізми реагування.
Люди не можуть чекати.🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
У Варшаві 16-річний підліток нарешті обійняв маму: шлях із ТОТ, що тривав рокамиℹ️ З початком повномасштабної війни мати втратила зв’язок із юнаком, який ще до вторгнення поїхав до батька в Херсонську область. Згодом стало відомо, що батько залишив сина і виїхав за кордон. Через це неповнолітнього хлопця влаштували до так званого «соціально-реабілітаційного центру» на ТОТ, де він зазнав психологічного тиску від окупаційної «адміністрації».Увесь цей час мама перебувала за кордоном і вела виснажливу боротьбу за сина: підтримувала зв’язок із дитиною та «адміністрацією» закладу, шукаючи найменшу можливість для возз’єднання. Зрештою вона звернулася до Офісу Омбудсмана за допомогою. У межах ініціативи Президента Bring Kids Back UA ми розпочали роботу над вибудовуванням маршруту та забезпеченням безпечних умов для евакуації хлопця.👉 3 квітня підлітка вдалося повернути на підконтрольну Україні територію, де йому надали прихисток та оперативно оформили необхідні документи. Фінальний етап воззʼєднання родини відбувся під супроводом працівників нашого Офісу та моєї Представниці в Республіці Польща Вероніки Марчук. Дії координувалися спільно з Посольством України в Польщі, представники якого безпосередньо супроводжували підлітка до зустрічі з матір’ю.Цей щасливий фінал — результат злагодженої роботи нашої команди та партнерів. Дякую Посольству України в Республіці Польща, БО «БФ Рокада», БФ «Посмішка ЮА», Координаційному центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей, а також Save Ukraine.
🗣Ми раді, що ця історія має щасливий фінал. Але це не завершення — це нагадування, що ще тисячі українських дітей депортовані чи залишаються на тимчасово окупованих територіях. Продовжуємо працювати, щоб кожна дитина повернулася додому — до своїх рідних.🇺🇦 Facebook | Instagram | Х
Інституційні заклади, евакуація та повернення додому: про те, що важливо вирішувати вже зараз☝️Представив Щорічну доповідь за 2025 рік перед Комітетом Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики.Вдячний шановним народним депутатам та голові Комітету Потураєву Микиті Руслановичу за конструктивний діалог та увагу до порушених питань.
Під час засідання зосередив увагу на таких питаннях:🔘 тимчасово переміщених (евакуйованих) за кордон дітей, їх тривалому перебуванню поза межами України та реальних ризиків втрати зв’язку з батьківщиною, мовою й ідентичністю;🔘 випадках перешкоджання їхньому поверненню, відстороненні супроводжуючих осіб та неналежному контролі з боку ОВА щодо умов перебування за кордоном;🔘 системних проблемах в інституційних закладах: неприйнятних умовах проживання, ризиках для безпеки дітей, проблемах з харчуванням і медичною допомогою, а також випадках насильства та жорстокого поводження;🔘 створенні умов для повернення цивільних із ТОТ України та РФ, возз’єднання сімей та евакуації.Окремо навів ключові цифри:📌 3 469 дітей уже повернуто в Україну, які були тимчасово переміщені (евакуйовані) за її межі.📌 1 342 дитини продовжують перебувати у стані тимчасового переміщення.📌 826 відвідувань та 110 безвиїзних моніторингів ми здійснили у 2025 році щодо дотримання прав дитини.📌 205 випадків насильства та жорстокого поводження було виявлено. Більшість із них — у закладах освіти, де діти мали би бути у безпеці.📌 421 звернення громадян щодо повернення з ТОТ України та РФ отримали у 2025 році.📌 363 цивільним особам забезпечено повернення у 2025 році.Тому акцент зробив на конкретних кроках, які необхідно впроваджувати вже сьогодні.➡️ Уряду: забезпечити координацію між відомствами щодо захисту прав дітей, які перебувають в тимчасовому переміщенні (евакуації) за межі України, реагування на виявлені проблеми, поновлення проведення моніторингових візитів, оцінку потреб дітей, їх повернення в Україну та влаштування у сімейні форми виховання.➡️ Кабінету Міністрів України: розробити та ухвалити механізм повернення цивільних осіб з ТОТ України та РФ. Затвердити міжвідомчий алгоритм повернення громадян України. Визначити чіткі процедури ідентифікації, документування та гуманітарного супроводу.🗣Ще раз дякую народним депутатам за увагу, відкритий діалог і можливість детально обговорити всі важливі питання. Роботу в цьому напрямі продовжуємо.🇺🇦 Facebook | Instagram | Х