Хто прошарений, то вже в курсі - в наступну суботу у Львові виступатиме Кіп Торн, нобелівський лаурет, той самий дядько що допоміг малювати чорні діри для Інтерстелару, а взагалі, зробив достатньо для першого прямого детектування гравітаційних хвиль від злиття тих самих чорних дір, щоб йому цю нобелівку дали. Виступ буде в рамках OL science fest, десь на поблизу головного корпусу ЛНУ, десь в день 31 ого травня, субота.Отака "геніальна" задумка організаторів про обізнаність про подію за тиждень до неї, десь шось там колись) ну там реєструйтесь або ні, я хзhttps://www.olfestival.com/#eventА зараз ви станете ще прошаренішими!Адже дізнаєтесь що вже у середу буде науково-популярна лекція від мене! (в рамках Днів науки 2025)28.05.2025, о 16:00, фізфак (вул. Кирила і Мефодія, 8.), Астрономічна аудиторія,Я розкажу трохи сучасну спостережну астрономію, лекція називається "Від смартфону до кілометрового льодяногокубу - чим спостерігають сучасні астрономи". Вхід вільний, ніяких реєстрацій. Але запису чи трансляції не буде (хіба що самі прийдете познімаєте)))Приходіть в будь-якому разі, розкажу шось цікаве!
Здається, наша погода потрохи виходить з цього собачо-дощового холодного циклу. Це ж непогано, еге? Але радіти я б не поспішав. Ла Нінья з запізненням, та все ж змінила Іль Нінью на посту цієї зими. Ви помітили, що ця зима була холоднішою і сніговитішою? Такими будуть щонайменше і наступні півтора роки. Нікуди далеко не відкладайте свої зарядні станції, акумулятори та газові грілки)Та ще й погодний екстремізм росте. В квітні, наприклад у Львові, ми мали 40-50 літні рекорди по максимумах температури, а в травні, щонайменше два вже були по мінімумах. Так, думаю це наслідки глобальної зміни клімату. Зате, хоч і під тиском війни, у Львівській області вже 50% енергії виробляється з відновлюваних джерел)А шо там по Сонцю? Тиждень тому ми мали найпотужніший спалах цього року, AR4087, силою X2.7. Однак вже в другій половині сонячна активність 25–ого циклу точно піде на спад, плям на Сонці стане менше і воно стане давати більше світла і тепла! Всього на 1%, розслабтесь, ці коливання майже не впливають на Земний клімат. Єдине що тут вас зігріє - це думка про це. То хоч щось)
Що ви там, мерзнете, бісові діти? То ось вам зігрвіваюча історія. Сьогодні буде про EX Вовка (і ні, це не для пацанячо-цитатних пабліків)JWST's Sharper View of EX Lup: Cold Water from Ice Sublimation during Accretion Outburstshttps://ui.adsabs.harvard.edu/abs/2025ApJ...984L..51S/abstractEX Вовка, вона ж EX Lupi, EX Lup - зовсім молода зоря, класу M0:Ve(T) за 500 світлових років від нас, масою 0.6 сонячних. Вона тільки закінчила формуватись і має навколо себе велетенський акреційний пиловий диск (аж до 150 а.о. в радіусі) - з такого згодом, можливо, сформуються планети. З цього диску на неї деколи щось падає, і молода зоря у відповідь буйно плюється у відповідь, еруптивними спалахами. JWST уважно подивився на цей процес і вчені помітили цікавий феномен - під час спалахів значно зростає випромінювання в спектральних лініях води. Отже, коли відбувається такий спалах, то тепла що виділилось вистачає що розтопити лід, що міститься в цьому диску. Він тане, вода стає газом і ми її бачимо. Через кілька років все замерзає знову, а спалахи трапляються раз або кілька за декаду. Ось такий суворі умови в цій системі - весна тільки тоді коли на зорю щось звалиться. А ще її диск багатий на силікати (форстерит, енстатит і звичайний пісок), такі, з яких зроблені багато астреоїдів в нашій системі. Що ж, будемо надіятись що її чекатиме доля нашої системи - з часом молоде сонце розкочегариться, стане тепліше, з диску сформуються планети й через пару мільярдів років якийсь довбень вже там буде писати в телеграм про її сусідів. А поки потішимось що весна і літо в нас настають зовсім не випадково і їх точно можна чекати вже найближчим часом, ну чи хоч колись…
11 років тому на Землю прилетіло.Можливо, найцікавіший об’єкт в 2014 що ввійшов в нашу атмосферу був CNEOS 2014-01-08, зовсім невеликий метеор що влетів в нашу атмосферу 8 січня 2014 року, десь біля Австраліїhttps://arxiv.org/abs/2504.16926В цій простій роботі норвежзький астроном розвіює сумніви щодо його походження. Справа в тому, що він влетів до нас на шаленій швидкості - 58 ± 6 км/с відносно Сонця. Така швидкість означає що прилетіти він міг лише з іншої сонячної системи, адже гравітація Сонця не могла б утримувати такий швидкий об’єкт на еліптичній орбіті. Однак залишався невеликий шанс, що таку швидкість він міг отримати за рахунок гравітаційний маневрів навколо інших великих тіл в Сонячній системі. Відомих планет для цього за мало, але як щодо якоїсь невідомої планети Х? Автор показує що ні, це практично не можливо, виходячи з того що ми знаємо про гіпотетичну невідкриту планету Х. Навіть подвійний маневр майже не мав шаснів так його розігнати. Отже - він гість з іншої системи.CNEOS 2014-01-08 тоді наробив досить шуму. Вже небезвідомий для вас Авраам Льоб, що трохи поїхав кукухою на позасонячносистемних гостях зібрав експедицію і поїхав шукати його уламки десь в Океанії (і навіть щось потім знайшов). Адже це ж косміти могли послати до нас свій вумний зонд, і він отак приземлився! Правда, за оцінками ефектів які цей метеор в нас наробив, його розміри в діаметрів - не більше 0.5 метра. Що в такий зонд напхаєш? Ну, такоє. Історія на інший раз. А зараз можна зацінити елегантність і простоту небесної механіки, що дозволяє зробити про цей об’єкт такий твердий висновок. Косміти! Досить в нас швиряти всяке барахло!
Важкі дні? Трохи веселих новин з світу науки! Виявляється ВСІ МИ ТРОХИ ПРИТРУШЕНІ місячним пилом)Lunar impact ejecta flux on the Earthhttps://arxiv.org/abs/2504.15502Тут американські вчені помоделювали, куди дівається уламки з Місяця, коли на нього гепаються астероїди. Атмосфери там нема, тож вони собі летять світ за очі. І майже четвертина з тих уламків попадає на Землю за перші 100 тис. років після удару, причому перша половина з них десь за 10 тис. років. Інші часто стають навколоземними спів-орбітерами, тобто крутяться навколо Сонця разом з системою Земля-Місяць. І справді, ось об'єкт NEA 2024 PT5 object, який відкрили в 2024 році, 11-метрова брила, скоріш за все походить з місяця, якщо судити з його індексу кольору. Ця каменюка надто мала щоб наробити серйозної біди якщо вріжеться в Землю. Але можуть бути й більші. Оцінюють, що за останні 20 млн років на Землю прилетіло ~350 місячних уламків розміром в десятки метрів - а ці вже точно непомітними не будуть. Ну спасибі, кусок сиру на небі!Місячні уламки частіше осідають на екваторі (в 1.5 більше ніж поблизу до полюсів), мають швидкість входу в атмосферу 11-13 км/с і вдвічі частіше походять із сторони Місяця, яка направлена проти руху (trailing side), ніж з тої що за рухом. Ще з цікаво - маєте більшу ймовірність бути притрушеним місячними уламками о 5-7 ранку та 7-8 вечора, ніж в інші години. Та й таке. Ще доживем, щоб турбуватись саме про місячні уламки з неба, а не щось інше. Тримайтесь.
❕ЗБІР! ЗБІР! ЗБІР❕Як і обіцяв, розпочинаємо великий збір на обладнання для автомайстерні для наших давніх друзів з Батальйону безпілотних систем "Щедрик".Ми з вами допомагаємо хлопцям й дівчатам з 2022 року, з часів, коли вони ще були невеликою командою. Тепер от доросли до цілого батальйону в складі 411 полку БпС "Яструби". І потребують засобів для ремонту авто.Вони самостійно знайшли приміщення та людей, що обладнають власну майстерню для ремонту та обслуговування машин. Ми мусимо допомогти з закупівлею інструменту та обладнання.На цю мету потрібно 400 000 грн. Ще 54 тисячі (плюс великий залишок з минулого збору, понад 100 000 грн) підуть на фінальну партію засобів навігації для наших льотчиків.
❕РЕКВІЗИТИ ДЛЯ ДОНАТУ❕🏦 Банка Моно:https://send.monobank.ua/jar/9zTNJtN6br
💳 Номер карти Моно:4441 1111 2351 1606
🏦 Конверт Приват24:https://www.privat24.ua/send/gqjjb
💳 Номер карти Приват:5168 7521 3139 5801
💳 PayPal (обирайте платіж For Friends and Family та зазначайте в коментарі, що це на СТО):
[email protected]Якщо хочете відкрити дружню банку та допомогти зі збором, читайте оцей пост.Дякую всім, хто долучаються!
Дожились? Дожились. Весняне рівнодення. Тепер ось день такий же довгий як і ніч, на маєте.А я вирішив продовжити для вас хороші інструментальні новини. На початку цього року протестували приймальне обладнання Великоапертурного телескопу Обсерваторії Сімонса. Обсерваторія Сімонса - це кілька телескопів, що мають замінити в строю такого гіганта як Atacama Cosmology Telescope. ACT це був найбільший наземний телескоп, що спостерігав за реліктовим мікрохвильовим фоном. В чилійській пустелі Атакама повітря настільки чисте, що це можна робити прямо з поверхні Землі. Цей телескоп попрацював з 2007 до 2022, жаль що так мало, але заміну йому вже монтують і вона - огого. https://arxiv.org/abs/2501.092413 малопапертурних вже встановили і готується до встановлення Великоапертурний телескоп, ця стаття описує його інструментальну частину, точніше її тестування. 6 метрів апертури! 62 000 мініатюрних датчиків-болометрів! Низькотемпературна камера що їх охолоджує до 0.1 градусів Кельвіна! Монументальна штука. В п'ять разів краща роздільна здатність ніж в космічного телескопу Планка (тобто десь 1.5 аркмінути) і в десять раз вища ніж в нього чутливість, на частоті в 90-150 ГГц. Правда, на відстані що відповідає мікрохвильовому фону це все ще в 200 раз більше ніж розмір нашої галактики. Але всеодно, дуже круто)В цілому про нову обсерваторію можна глянути тутhttps://arxiv.org/abs/2503.00636Повертаючись до інструментальної частини. Щоб ви зрозуміли чутливість, ця хрінь буде приймати сигнали потужністю в десяті долі піковата. Піковати! це 10^(-12) вата. Типова клітина в людському організмі споживає приблизно 0.3 піковати. Оце таку потужність повинні ловити болометри телескопу. А основне джерело шуму буде... буквальний шум. Власні коливання на частотах 20-30 Гц в трубі телескопу. Тобто коли він працює то по ньому буквально не можна буде постукати) (нагадую, апертура 6.2 метри)Отже ж людці. Що вони задумали побачити в цьому глибокому космосі. Давайте просто покищо порадіємо Сонцю і довшому дню)
Частина 2.Далі - більше. Канадський радіотелескоп CHIME побачив швидкий радіоспалах FRB 20250206A, приблизно через хвилину після прибуття гравітаційних хвиль (ось повідомлення про це https://www.astronomerstelegram.org/?read=17021). Щоправда, тут вже було слабке співпадіння в просторі, всього 0.01% що радіоспалах походив з того ж джерела (галактики) що й гравітаційна хвиля. Але, ще деякий час це мало значення, адже попередній аналіз координат джерела хвилі мав великі похибки.Тим не менше, цього було достатньо щоб астрозадроти позбуджувались по всій планеті, як скажені песи перед вигулом. Це ж голуба мрія - побачити подію одразу у трьох різних ракурсах, тобто доменах - гравітація, нейтрино та ел.-ма. хвилі. З цього приводу встигли накатати отаку чималу наукпоп. статтюhttps://bigthink.com/starts-with-a-bang/ligo-most-important-gravitational-wave-ever/Та не фартануло, не цього разу. Через кілька днів уточнений аналіз гравітаційно-хвильової події виніс її координати поза межі джерел нейтрино та радіохвиль. На жаль. Залишилось лише цікаве часове співпадіння. За цим оновленням можна слідкувати он-лайн, на форумі цього ж астро-колібріhttps://forum.astro-colibri.science/t/s250206dm-a-intriguing-multi-messenger-event/330/5Ось так все й закінчилось, через кілька днів після того як почалось. Але це, як і сніговита субота, не привід сумувати АДЖЕ. Адже, на календарі вже середина березня, отже, до найважливішого свята в році лишилось тільки 2 дні! День, коли офіційно можна налигатись так, що додому вже лиш рачки, день, коли світ стає кращим з кожним наступним ковтком пива, а очі соловіють і наповнюються радістю, день, коли і можна і треба - навалитись так, щоб з шинку тебе виносили, а не виводили. Скажіть прощайте: никрам, печінці і жінці, бо вже в понеділок - День святого Патрика! Справжнє свято Весни! Дуже радію, вас всіх цьомаю-обнімаю, і заповідаю добре бахнути, хоч це і в понеділок (веселі історії про наслідки несіть звісно в коменти). Цьом!!!
Можливо це можна віднести до #жарт_дня, судіть самі)От загадили космос, так загадили. Одна з "темних комет" може насправді бути... радянським космічним апаратом Венера-2https://arxiv.org/abs/2503.03552Сітуейшн. Минулого року вчені склали каталог об'єктів, які назвали "темними кометами". Це такі об'єкти, з орбітами близькими до земної, за якими помітили статистично значиму не-гравітаційну зміну орбіти. Комети - тому що комети можуть змінювати свою орбіту випаровуючись, а темні - тому що в цих об'єктів не була помічена кома. Ну може вона занадто тьмяна, наприклад. А серед них є 2005 VL1 типу як дуже маленький астероїд із видимою величиною всього 26. І ось в цій роботі повідомляються, що параметри орбіти цього об'єкта такі, що якщо відмотати його орбіту назад, то найближче до Землі він проходив 12 листопада 1965 року - саме тоді коли совіти запустили апарат "Венера-2", що помчав досліджувати нашу сусідку .Місія "Венера-2" успішною не була, апарат вийшов з ладу ще до того як долетів до Венери, хоча і виконав 26 успішних сеансів зв'язку до цього. За розрахунками, він пройшов за 24 000 від планети, а потім перейшов на геліоцентричну орбіту. І тут такий камбек через 60 років) Також в цій науковій роботі промоделювали якби могла змінюватись орбіта "Венери-2" під дією тиску сонячного світла - і величина вийшла цілком співставна із спостережною. Тиск справді міг би бути відносно значним, адже це 1-тона блискуча залізяка ще й з своїми сонячними панелями. Так що, ніби все зійшлось.Варто зазначити, що цю роботу написав Абрахам Льоб, широко відомий у вузьких колах, так сказать) Можливо, найнауковіший пошуківець космітів на нашій планеті. Недивно що саме він із своїм аспірантом написали цю роботу. Адже раніше найвідоміші тейки від нього були про те, що інший об'єкт, міжзоряний астероїд (?) 1I/Оумуамуа є нічим іншим я космітським кораблем чи зондом, що пролетів через нашу Сонячну систему. Тобто ось, це було їхнє космічне сміття яке ми сприймали як астероїд, а оце тепер - наше. Тільки наше - це точно сміття. Ну а цей Оумуамуа це ж теж космобляшанка якась, розумієте?... Та хз. Але робота вийшла гарна. Виходить що ми загидили не лише низьку та й не тільки орбіту Землі. Не тільки Місяць і Марс (на обох супутники вже знімають сліди від наших чи наших роботів покатушок), але і завалюєм технохламом "зону життя" навколо нашого Сонця. Молодці, людство, пишаюсь вами, мої маленькі космоколонізатори) сміття - ознака цивілізації!
Роботи зараз геть багато, тому ось вам просто коротке повідомлення, щоб памятали що космос поруч.Arcminute Microkelvin Imager observations at 15.5 GHz of multiple outbursts of Cygnus X-3 in 2024https://arxiv.org/abs/2502.20409Якщо коротко то:В 2024 хтось пробував нам додзвонитися із далекого-далекого таємничого об'єкту, за 30 000 св.р. (жартую).Якщо не дуже коротко:Є такий об'єкт, Cygnus X-3 (Лебідь Х-3). Це подвійний обєкт, один з компонентів скоріш за все - чорна діра, а інший - звірюка, зоря Вольфа-Райє, величезна і потужна. Ось вони товчуться там разом і час від часу плюються радіоспалахами. Ще б пак, така парочка)В 2024 британські вчені з допомогою інструменту Arcminute Microkelvin Imager спіймали щонайменше 5 таких спалахів. Їхня потужність видала максимум в 16 янських на частоті 15.5 Ггц. До чого тут телефони? Ну вони працюють на частоті яка не так далеко (2.1 ГГц). І якщо ви якось потрапите на поверхю Місяця і вирішите передзвонити мамі що поїли і в шапці, то це приблизно таку потужність видаватиме ваш телефон якщо його спостерігати із Землі. Мабуть не додзвонитесь... Але чуваки з Лебедя Х-3, додзвонились, адже в астрономів був вище згаданий інструмент - 8 величезних, 12-метрових тарель єдиного масиву радіотелескопу. Я надіюсь новини в них в 27976 до н.е. році були кращі ніж в нас сьогодні)