Сьогодні Путін визнав, що він зробив уже другий за цей рік крок до ескалації, до розширення цієї війни. Була застосована нова балістична ракета. Путін ударив по нашому місту Дніпру – одному з найбільших міст України. Це очевидне та серйозне збільшення масштабу і жорстокості цієї війни, цинічне порушення Росією Статуту ООН. І я підкреслю: це вже другий крок Росії до ескалації за рік. Першим таким кроком було залучення Північної Кореї до війни проти України – контингенту у щонайменше 11 тисяч солдатів. Путін зробив обидва ці кроки, ігноруючи всіх у світі, хто закликає не розширювати війну. Йому плювати на те, до чого закликають Китай, Бразилія, європейські країни, Америка, усі інші країни світу. Путін єдиний, хто почав цю війну – абсолютно неспровоковану війну, і хто робить усе, щоб війна продовжувалась уже понад тисячу днів. Ця сьогоднішня балістична ракета проти України є черговим доказом, що миру Росія точно не хоче. І Путін бреше, коли каже, що нібито застосування Україною далекобійної зброї стало якимось новим нашим кроком. Ми вже не вперше застосовуємо цю зброю. І маємо на це повне право згідно норм міжнародного права; наше право на самооборону таке ж, як і будь-якої іншої нації. І коли російські ракети б’ють по наших містах, коли щоночі Україну атакують іранські «шахеди», коли в нас на кордоні розгорнуто контингент із Північної Кореї, Путін не тільки робить війну довшою – він просто щоразу плює в обличчя тим у світі, хто справді хоче відновлення миру. Світ повинен на це реагувати. Зараз сильної реакції світу немає. Путін дуже чутливий до такого. Він перевіряє вас, шановні партнери. Для всіх очевидно, хто єдиний винуватець цієї війни, хто почав цю війну 24 лютого і всі свої ресурси вкладає в те, щоб війна тривала. Його треба зупинити. Якщо жорсткої реакції на вчинки Росії немає, значить, вони бачать, що так можна. Ось що Путін робить.Потрібно, щоб Путін відчував, чого коштують його хворі амбіції. Треба реагувати. Треба тиснути. Треба примушувати Росію до справжнього миру, який можливий лише завдяки силі. Інакше будуть безкінечні російські удари, погрози та дестабілізація, і не тільки проти України.Справжній мир вартий того, щоб діяти заради нього. Діяти потрібно.Дякую всім, хто допомагає! Слава Україні!
Бюджет 2025. В рамках регіональної політики маємо розподіляти грошовий ресурс таким чином, щоб громади, які потерпають від обстрілів та знаходяться близько до лінії зіткнення, залишалися спроможними. Це частина внутрішньої стійкості та згуртованості всередині країни. На нараді під головуванням Президента України, разом з представниками Уряду, Верховної Ради обговорили основні показники проекту державного бюджету на 2025 рік. Прийнято рішення зберегти реверсну дотацію в бюджетах прифронтових громад. Зазначу, що Уряд схвалив проект Державного бюджету України на 2025 рік, яким передбачив перерозподілити 14,9 млрд грн реверсної дотації для того, щоб підтримати саме деокуповані й прифронтові громади. Це справедливе та необхідне рішення для людей, які зараз забезпечують життєдіяльність в найважчих умовах війни. Окрім того, держава додатково виділяє 37,5 млрд грн для громад, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією росії.Окремо висловлюю позицію Міністерства розвитку громад та територій, що 64% ПДФО мають зберігатися в громадах. Це також важливо для підтримки спроможності людей на місцях.
Сьогодні на Житомирщині. Тут у селі Вереси відкрили містечко для внутрішньо переміщених осіб та тих людей, хто постраждав від війни. Це 55 родин, які житимуть в нових будинках. Серед яких сім’ї військовослужбовців, багатодітні родини, люди з інвалідністю, а також сімʼї, чиє житло зруйноване російськими обстрілами. Будинки обладнані всім необхідним, зокрема меблями та побутовою технікою. Це містечко – чудовий приклад плідної співпраці міжнародних партнерів та влади. Надважливий проект для підтримки людей, тому маємо масштабувати подібні ініціативи. Окрім того, наразі триває будівництво житлового комплексу для внутрішньо переміщених осіб у Житомирі. Проект передбачає зведення будинку на 116 квартир, завершити планують у червні. Він також реалізується завдяки співпраці міжнародних партнерів, місцевої та обласної влади.Зараз працюємо над розбудовою подібних містечок, житла для ВПО та людей, які потребують соціального захисту. Вдячний тим, хто працює над відновленням нашої країни, наших громад, дбає про потреби людей.
Укрзалізниця стала невідʼємною частиною внутрішньої стійкості нашої країни. Частиною нашої єдності та згуртованості.Працівники залізниці забезпечують роботу основної транспортної логістичної артерії країни. Забезпечують сполучення між містами та селами України, звʼязок між європейськими країнами. Попри війну та загрози. Укрзалізниця довела, що в найскладніші часи суспільство може розраховувати на велику залізну родину.Сьогодні, у День залізничника, відзначив подяками та нагородами працівників УЗ. Серед них працівник «Станція Покровськ» за організацію евакуації та ліквідацію наслідків російських обстрілів, чергова станції Харківська філія, яка попри ворожу атаку забезпечила повноцінну роботу станції, начальник поїзда Сумської філії за постійну безперебійну роботу потяга на важливому напрямку, працівник філії «Донецька залізниця» за відновлення інфраструктури залізниці після обстрілів. А ще сотні безстрашних чергових станцій, машиністів, начальників вокзалів, механіків, провідників, начальників поїздів. Слава залізничникам, які зараз воюють на передовій – це більше 13 тисяч працівників.Вічна памʼять 751 залізничнику, які поклали життя на захисті свободи і незалежності України. На згадку про загиблих сьогодні призначили Поїзд залізної памʼяті. Це – пам’ять про всіх машиністів, колійників, оглядачів вагонів, провідників, які мали б зараз відправляти новий рейс, але їхнє життя забрала російська агресія.Про символічне відправлення потяга оголосили на вокзалах Києва, Слов’янська, Одеси, Харкова, Львова, Дніпра.
Зустріч з очільниками міст. Починаємо новий формат роботи з громадами – у постійному діалозі та координації. Обговорили нагальні питання – проходження опалювального сезону, співпрацю з міжнародними партнерами, у фокусі також – участь місцевого самоврядування у роботі над внутрішнім Планом посилення Президента України. Тут важлива наша внутрішня стійкість. Один з пріоритетів Міністерства – підтримка фронтових та прифронтових громад. При цьому тилові області мають розвиватися та допомагати тим населеним пунктам, які страждають від російських атак. Разом з громадами маємо розвивати таку співпрацю – на основі згуртованості та взаємодопомоги. З Агентством відновлення представили мерам проект будівництва соціального житла для внутрішньо переміщених осіб та тих, хто постраждав від війни. Обговорили розвиток сонячної генерації для обʼєктів критичної інфраструктури, зокрема водоканалах.Також важливо, щоб на місцях активніше використовували цифрові інструменти – наприклад, платформу UNeeds, яка допоможе громадам повідомляти про потреби в критично необхідних матеріалах.Вдячний головам громад за діалог та співпрацю.
Засідання Штабу з проходження опалювального сезону. Сьогодні тепло отримують вже 78% об’єктів соціальної інфраструктури та 46% житлових будинків по всій країні. Разом з громадами та регіонами детально обговорили сценарії розвитку подій під час форс-мажорних ситуацій. Попереду надскладна зима. Наголосив, що попри те, що пророблена велика робота з підготовки, кожна громада вже має бути готова до альтернативних рішень для опалення. Адже розуміємо плани ворога. ▪️Ключове питання – впровадження децентралізації енергетики. Пришвидшуємо встановлення когенераційних установок та блочно-модульних котелень у громадах. ▪️Окрема увага – населеним пунктам, де є проблематика зі стартом опалювального сезону. Тут працюємо з органами місцевого самоврядування та профільними органами центральної влади. ▪️Також важливо – розробка енергетичних паспортів регіонів для систематизації даних про стан енергосистеми та ефективного планування. Це наше стратегічне завдання. 🗓 Міністерство розвитку громад та територій України запускає регулярні брифінги, де буде висвітлюватися перебіг опалювального сезону.
Зустріч Президента України з очільниками громад та районів Закарпатської області. Серед головних тем зустрічі – участь місцевої влади у роботі над внутрішнім Планом посилення. Адже перемога України в цій війні залежить від згуртованості українців та від зусиль нас усіх. Важливо співпрацювати з країнами-партнерами на рівні громад. Окрему увагу приділили гарантіям безпеки для України з боку союзників, інтеграції з ЄС і НАТО, діалогу угорської громади Закарпаття з Угорщиною.Обговорили питання розширення прикордонної інфраструктури для можливостей збільшення обсягів експорту. Працюємо в цьому напрямі. ❗️Також у фокусі – питання розробки комплексних планів просторового розвитку громад. Це важлива документація, яка має стати поштовхом для довгострокового розвитку всіх громад та прозорого відновлення тих, які постраждали від війни. ✅ За запитом громад на сайті Міністерства опубліковане розʼяснення щодо застосування містобудівної документації з 1 січня 2025 року та розроблення Планів. ❗️Ще одне – спроможність гірських громад. Надважливе питання для Закарпаття, адже область стає одним з економічних центрів країни та сьогодні є лідером за кількістю релокованого бізнесу. Тому маємо допомогти громадам бути спроможними до соціально-економічного розвитку. ✅ Тут домовились, що громади спільно з обласними адміністраціями напрацюють звернення до КМУ щодо розробки Схем планування гірських територій Карпат.
Зустрівся із Надзвичайним і Повноважним Послом США в Україні Бріджит Брінк.Подякував за підтримку нашої Держави з перших днів повномасштабного вторгнення. За зусилля задля обʼєднання світу, щоб допомогти та зміцнити Україну. Окреслив пріоритети та спільні плани щодо вирішення першочергових потреб України. Найголовніше зараз – забезпечити українців теплом взимку. Ми готуємося до надважкого опалювального сезону і маємо забезпечити максимальну підготовку.Створення системи розподіленої генерації буде пріоритетом на найближчі роки. Також ми продовжуємо будівництво споруд захисту енергетичної інфраструктури. Ключовими напрямами нашої двосторонньої співпраці залишаються: підтримка реформи децентралізації, подальше впровадження цифрових еко-систем, діджиталізація і зниження корупційних ризиків, розвиток системи внутрішнього контролю та аудиту. Окремо обговорили питання реконструкції діючих та відкриття нових пунктів пропуску на кордоні України та ЄС, захисту енергетичних об’єктів, залучення приватних інвестицій для АТ “Укрзалізниця” та інших великих державних підприємств і компаній, забезпечення стабільної роботи Українського морського коридору.
Представив колективу Олександра Перцовського як нового голову правління АТ «Укрзалізниця». Наголосив, що люди очікують від нас якнайшвидшого результату. Перед новим керівником стоять чіткі завдання в рамках програми Залізне Прискорення:▪️стала робота залізничного транспорту в умовах війни – задоволення потреб економіки у вантажних перевезеннях та мобільності населення, в тому числі евакуація людей та релокація підприємств;▪️якісні рішення щодо безпеки як пасажирів та працівників УЗ, так і виробників;▪️проведення капітальних ремонтів інфраструктури та відновлення експортного потенціалу України – розвиток пунктів пропуску на кордоні з країнами ЄС та Молдови, розбудова євроколії для інтеграції української залізничної системи в ЄС;▪️розвиток доступної інфраструктури – вокзали мають бути зручними та безбар’єрними;▪️максимальна цифровізація процесів – від wi-fi у поїздах до цифрових порталів для вантажовідправників. Побажав сил, наснаги та прискорення – попереду багато викликів. Подякував Євгену Лященку за пророблену роботу на посаді голови правління – в одні з найважчі часи для нашої країни, для Укрзалізниці.
З робочою поїздкою в Одеській області. У фокусі – робота Українського коридору, безпека та захист персоналу, відновлення портової інфраструктури після російських атак. Оглянув роботу морських портів Одеса, Чорноморськ та Південний. Наразі на підхід до цих портів очікують 86 суден, які мають експортувати майже 2 млн тонн вантажів.Попри регулярні обстріли росією по українській інфраструктурі, в тому числі по цивільним суднам та зерноховищам, Україна продовжує бути гарантом продовольчої безпеки світу. Загалом за час дії Українського коридору до трьох портів зайшло понад 2,8 тис суден, якими направляється продукція до понад 50 країн світу. Працюємо над захистом критичної інфраструктури та нашої логістики. Адже розуміємо, що від цього залежить продовольча ситуація у світі.Окремо наголосив на забезпеченні захисту персоналу підприємств на території морського порту, в тому числі облаштування локацій мобільними укриттями.Продовжуємо роботу над відновленням портів після пошкоджень, що є необхідним для стабільної роботи підприємств та перевалки цивільних вантажів.