Login Sign Up
Advert
Your ad spot
Reserve this exclusive slot for the selected period.
Buy advertising →
Telegram community logo - Мікросвіт із кульбабки ❄️ Залевський
Added 14 Jul 2024

Мікросвіт із кульбабки ❄️ Залевський

@zalevski_ua
Number of subscribers: 644
Photos: 783
Videos: 29
Links: 215
Description:
Канал про нашу діяльність в сфері розвитку мікроспільнот і мої спостереження того, що відбувається навколо простого життя Консультації @simplegreen

👥 Number of subscribers

644
Average/Day:: -2
Average/Week:: -1
Average/Month:: -3

👁️ Average views per message

186
Average/Day:: 337
Average/Week:: 172
ERR: 28.88%

📊 Messages per Day

0.5
Last day: 2
Week average: 1
Average per day: 0.5

Status change history

Officially not confirmed 2024-07-14

Wall

Telegram statistics channel

Екопоселення: Не зона комфорту, а зона виживанняУ 90% людей тут зазвичай немає психологічних проблем.У вас просто немає грошей.І це не виняток екоспільнот — це дзеркало країни, де понад 40% населення живе за межею бідності.Не психолог, не фасилітатор, не медіатор вам потрібен —а стабільні $ХХХ на місяць.Бо стрес, тривожність і панічні атаки — це не питання «внутрішньої роботи».Це побічний ефект бідності, нестачі комфорту та постійної боротьби за виживання.Коли людина щодня думає, чим оплатити світло, пальне чи дрова на зиму —у неї не лишається місця ні для стратегування, ні для спільнототворення, ні для проєктів, ні навіть для ненасильницької комунікації.Нервова система просто не витримує.І коли вам кажуть: «Вийдіть із зони комфорту» —знайте, ви туди ще жодного разу не входили. Бо тут її просто немає.Те, що часто подається як “еко-усвідомленість”, мінімалізм, духовність чи “просвітленість”, —насправді є спробою вижити красиво, коли ресурсу немає.Саме тому, коли наші поселенці виїжджають на з’їзди чи навчання до європейських поселень, —з високою ймовірністю вони там і залишаються.Не через зраду і не через спокусу “комфорту”,а просто тому, що там є ресурс, умови й стабільність.Війна лише підсилює цей процес, розтягує його в часі й просторі —повільно вимиваючи з України людей, які могли б бути ядром нових спільнот.І навіть коли ми пробуємо впроваджувати внутрішні економічні альтернативи —як це роблять африканські чи латиноамериканські спільноти, —вони не спрацьовують, бо розрив у рівні життя і потребах надто великий.Ми живемо в зоні, де рівень очікувань — європейський,а рівень доступних ресурсів — мінімальний.Десь такі думки на сьогодні. Що з цим робити я не знаю.Інколи мені здається що наша робота з євроінтеграції в європейську мережу екопоселень полягає саме в тому, щоби люди виїхали до Європи і там і залишились.
🌍 170 способів рятувати планету — буквально Ви можете подумати, що вуглецеві кредити = просто посадка дерев. 🌳 Але насправді — це понад 170 різних типів проєктів у світі:від сонячної енергії та утилізації відходівдо сталого землеробства, охорони океанів, біогазових систем і чистих кухонних печей.Ця карта показує, наскільки різноманітними стали кліматичні рішення людства.Кожен сектор — це свій шлях до реального, вимірюваного впливу:🔹 біогаз у сільських громадах,🔹 відновлення лісів,🔹 промисловий ресайклінг,🔹 інновації у відновленні рік та озер,🔹 біочар і відновлення ґрунтів,🔹 регенерація екосистем після обстрілів, експансій агрохолдингів та кліматичних змін,🔹 моніторинг біорізноманіття і природоохоронні зони.Ми в GEN Ukraine бачимо це щодня: клімат не рятують “великі жести глобальних корпорацій” — його рятують сотні дрібних локальних, перевірених дій; прозорість, децентралізована відповідальність і масштабованість — вибудовує основу довіри; коли спільноти діють разом, обʼєднані в толоки - навіть найменший проєкт має вагу.Саме тому ми зараз колаборуємость з різними платформами і розвиваємо екопоселення як живі кліматичні хаби —де вуглецеві ініціативи, біорізноманіття і відновлення землі стають частиною спільної роботи.Можливо це наш шанс зробити кліматичні дії не просто “модним трендом” на глянцевих дискусійних панелях, а робочою системою, що винагороджує низові спільноти за їх турботу про життя та довкілля. 🌱Світ не питає нашу думку про карбони / вуглецеві кредити і наше ставлення до низових ініціатив. Світ розвиває добровільні вуглецеві ринки і оцінює їх в трильйони доларів.#вуглецевікредити #екопоселення
Клімат, як невидимий регулятор цін 🌾У будь-якої науки є «неприємна» властивість: її закони працюють незалежно від того, у що ви вірите. Яблуко завжди падає вниз — хоч медитуй, хоч «програмуй» мислення.З екологією те саме. Клімат змінюється → змінюються екосистеми → порушується баланс екосистемних послуг → змінюється вартість продуктів, що ми отримуємо від природи.📊 Дослідження іспанської команди на суперкомп’ютері BSC-CNS (DOI: 10.1088/1748-9326/ade45f) показало 16 випадків, коли ціни на продукти різко зростали саме через екстремальні погодні явища:– ☕️ Бразильська засуха 2023 року + спека в Азії → ціни на каву: арабіка +55%, робуста +100%.– 🫒 Засуха в Іспанії та Італії → ціни на оливкову олію +50%.– 🌾 Африканський ріг після засухи → продовольство +40%.– 🥬 Каліфорнія та Аризона → овочі +80%.– 🌊 Пакистан після рекордних паводків → їжа +50%.– 🧅 Індія після травневої спеки → цибуля й картопля +80%.– 🍚 Японія після серпневої спеки → рис +48%.– 🍉 Мексика після засухи → фрукти та овочі +20%.– 🍫 Кот-д’Івуар і Гана після аномальної спеки → какао +280%.🔎 А ще дослідження Food Foundation показує: «здоровий кошик» дорожчає вдвічі швидше, ніж «нездорові калорії». Результат очевидний — дедалі більше родин не можуть дозволити собі збалансоване харчування. Це веде до недоїдання і до зростання хронічних хвороб: серцево-судинні, діабет ІІ типу, певні види раку.💡 У цьому контексті важливо розбудовувати локальні кліматичні хаби на базі спільнот — місцеві лабораторії рішень. Там, де є довіра, співпраця та досвід життя «разом із землею», можна тестувати практики регенерації, збереження води, локальної продовольчої безпеки. Саме такі осередки стають прототипами нової економіки, здатної реагувати на виклики зміни клімату на місцях.Глобальний ринок певною мірою «рятує» нас від голоду після неврожаю. Але він надзвичайно залежить від дипломатії, викопного палива та добрив, яких стає все менше.🌍 І тим часом ціль сталого розвитку №2 («подолати голод») не наближається.#екологія #sustainability #екопросвіта
Спостереження за птахами — як форма терапії та розвитку малих спільнотБуквально минулого тижня ми знову повернулись в розмовах до цієї теми. І схоже підсвідомо слідуємо за трендами.Люди рятують психіку, як можуть, у світі витрачають на це мільярди.Медитації, подорожі, гаджети…👉 Birdwatching (спостереження за птахами) стає глобальним трендом. У США цим займається понад 96 млн людей — третина дорослого населення. Лише у 2022 році вони витратили понад 107 мільярдів доларів на біноклі, поїздки, кормушки, книги, навіть кемпери. Це підтримало 1,4 млн робочих місць і стало відчутною економікою.Причини зрозумілі: контакт із природою знижує тривожність, допомагає переживати кризи, стає цифровим детоксом. Це — терапія, яка до речі підтверджена наукою.🌿 У наших екопоселеннях ми поступово рухаємось у цьому напрямку: ставимо стенди, розповсюджуємо шпаківні, моніторимо біорізноманіття, залучаємо дітей і дорослих до спостережень. Це дивовижно склеює спільноту.Вже з’являються ідеї спільнокошту: закупити якісні біноклі, датчики, створити спеціальні майданчики для споглядання. Люди готові інвестувати у власне здоров’я, у природу і в розвиток локацій. Це надихає, бо ми бачимо — наші ініціативи йдуть у руслі світових трендів.Більше того, такі практики відкривають шлях до створення природоохоронних зон. Обґрунтування для створення заказників. Хтозна може ця активність стане не лише терапією, а й економічною та екологічною опорою для розвитку спільнот.Чи як ви кажете. Я все частіше зустрічаю думки, що наші сільські території може відновити саме тематичний еко туризм і духовне паломництво.📚 А ще мене тішить, що й в Україні вже з’являється все більше якісних книжок про наших птахів із гарною поліграфією. У мене вдома вже ціла підбірка.
Фінансова іригація і регенеративна колаборація спільнот 🌾Почув ці терміни з поміж десятків інших на зʼїзді регенераторів. І все це мені дуже заходить, бо це те, чим ми фактично зараз займаємось.Мислити пулами і колабамиУ світі регенеративних фінансів ReFi зараз розквітає пора пулів і колаборацій. Якщо у тебе один проєкт на якусь точкову підтримку чи розробку — ти почуватимешся достатньо самотньо. У нас їх вже десятки Набагато розумніше долучитися до пулу, який збирає такі проєкти в єдину екосистему.І вже ці пули заходять у раунди, а штучний інтелект чи механізм квадратичного фінансування після зборів розподіляє кошти відповідно до рейтингу проєктів усередині. Це і є «фінансова іригація» — коли система каналів постійно адаптується і розподіляє вологу ресурсів туди, де вони потрібні для зростання.Ми заходимо в ReFi мережею еко поселень (land-based проєктів)Я ділюсь нашими кейсами буквально з усіма кого зустрічаю.У нас це проєкти по встановленню систем збору дощової води, висадці дерев, відновленню ґрунтів, встановленню сонячних станцій, розбудові спільних просторів і підтримці веломайстерень.Всі ці ініціативи ми пов’язуємо толоками, ваучерами та нарахуванням токенів учасникам. В одну велику транзакційну блокчейн історію. Пов’язуємо в проєкти, з’єднуємо в пули. А пули вже подаємо на раунди.Мисли позитивно! Відносись до фінансування, як до гри!Давай зростати разом!Це лозунги, які притягують сюди все більше людей і проєктів.Фінансова іригація для мене — це про легку підтримку ініціатив через постійну співучасть у взаємних раундах із багатьма партнерами та схожими проєктами.Ти додаєш їх у свій пул — вони додають тебе у свій.У результаті збори розподіляються й наповнюють усі проєкти. Невеличкі суми органічно конвертуються у звітність і капіталізацію впливів.З часом усі стають друзями і кличуть одне одного, нарощується історія транзакцій і рейтинги, які формують платформи. Все це має кумулятивний ефект — що більше вливаєш, то сильніше зростає мережа.Сьогодні ми вже працюємо з кількома пулами, підживленими раундами дофінансування від різних фондів: Sarafu, Hypercert, Giveth, Gitcoin.Це відчуття, коли вода з іригаційних каналів доходить до кожного поля, а наші екопоселення вже не поодинокі острівці, а цілісний живий ландшафт.Ось така гармонічна картинка можлива, якщо трішки вийти за рамки наших реалій. І не перейматись традиційними грантами, де у нас факапи, вигорання, тертя і відмови.Але для цього багатьом з нас для такої зміни парадигми потрібна просто терапія і жива психологічна підтримка.Взагалі, я вже давно прийшов до думки, що економіка і фінансовий добробут проєктів це виключно емоційно психологічне здоровʼя людей. Відкритість і довіра. Все решта технічні моменти.Але люди приходять і йдуть, занадто незвично, надто мало коштів.І це прекрасно. Бо ми в цей час ростемо 🌱 є більше місця під сонцем. Крапельний полив теж не зразу зайшов.Всім дзен.
Про стани тривожності 🌾Десь близько року тому я виявив, що у мене зранку живе тривожність. Думки хапаються за різні ситуації і намагаються їх «докручувати».Зазвичай, я пишу це в текстах. Постах, де закладені емоції. Це не завжди негатив, інколи це доволі контрастні протилежні речі. Але в кожному разі - це реакція на тривожність всередині. І це було мабуть досягнення минулої осені, бо тоді якраз був ретрит Стежка на Теплій горі.На знак вдячності за це досягнення я підтримав Стежка цього року. І вона пройшла вже без мене. Кажуть було круто.Я завжди стараюсь бути вдячний місцям і людям, які допомагають мені в моїх запитах.Учора я прокинувся достатньо рано, десь о 4.І почав виписувати свою тривожність - спочатку один пост. Потім другий. В якійсь мірі я розумію загальний фон суспільного виснаження і мій теж. Останні контрастні коментарі з постами мене досі тримають в тонусі напруги. Я втратив хороші знайомства з лідерами думок. Через свою позицію, з якою не міг справитись. Це важко доволі.Тому я не постив їх учора. Я уявив собі можливі реакції і спитав подумки наскільки я готовий зараз справлятись з реакцією. Зрозумів, що не готовий.Виклав абсолютно інший третій вже за ранок пост.Не менш заряджений. Але більш як на мене нейтральний. І вже до ранкового зідзвону я фактично відпрацював робочий день.Робота з ранковою тривожністюДля мене це робота. Така ж повноцінна, як і вся інша. Не завжди я виходжу з неї в стані спокою.Учора ми продовжили в зумі розмовою про УКУ і студенткою ЛГБТ.І моя позиція була в тому, що якраз ми мали б мати якусь позицію. Як представники альтернативних спільнот.Але поки це лише була моя позиція.Проте повірте ніщо резонансне не проходить повз.Просто це питання ресурсу людей команд спільнот. В умовах війни і втоми. А ніяка не пасивність.І коли щось таки реально вибухає, то це лише наслідки, які накопичуються роками. Ніхто не спить. Ніхто не пасивний. І з цим не варто гратись. Країна схожа на динаміт. Я це саме так відчуваю.І звісно моя тривожність дуже про цю накопичену втому несправедливості.З хорошого після цієї частини у нас вчора було чимало викликів. Зідзвони йшли до пізна і завершились критикою і емоціями.з якими ми справлялись невеликою командою. Було за що, було за що.Але я був спокійний і підтримував розʼяснював не занурювався в обурення. Хоча мені було, що сказати і що втрачати.Сьогодні я можу зайняти роль спостерігача. Моїх тривожній станів.Відокремлювати їх. Управляти ними.Це дуже круто.Я вже всіх попереджаю про те, що у мене є такі стани і я можу емоційно щось понаписувати в чати. Зранку особливо.Здається, ми могли б навчитись приймати одне одного з такими станами.Бо я знаю, що я не один такий. Зі станами тривожності, панічних атак в тд.Далеко не один. І кожен може наговорити тут всякого, і отримати відповідну реакцію. Я потім шкодую і вибачаюсь.І кого я ранив десь своїми гострими випадами. Вибачте мене.Бо я дійсно про це шкодую.Колись я прийняв для себе позицію не матюкатись в публічному просторі. Але останнім часом матюкаюсь.Це не ок. Я хочу повернутись до стану розміреного спокою і знову стати укробуддистом, який оспівує наші кейси історії з екопоселень.Сподіваюсь щось з того вийде. Але це не точно.Всім дзен.Пишіть, як ви справляєтесь з тривожністю. Коли у вас це трапляється. Чи є в когось саме зранку такі стани.Всіх обійняв.
Трохи про велотури кочівників 🇺🇦🌾Довелось мені зустріти тут, поблизу України, чимало людей різного віку, які подорожують велосипедами через материки і континенти.Ні, це зовсім не якісь айронмени, а звичайні люди, які інколи планують такі подорожі по кілька років, сидячи за своїм лаптопом.Вони довго готуються, збирають все необхідне, для ночівлі десь на природі. Але також шукають маршрути, на яких проходять тематичні фестивалі, зʼїзди чи відкриті локації. Екопоселення вони теж залюбки відвідують.Інколи збирають інформацію по ходу справ в хостелах. Де збираються такі ж номади.Тут на світлині одна пара з Німеччини, яку я зустрів на гезерінгу. Вони відгукувались на мій запит приїхати до України та підтримати наших поселенців.Окремо розпитували мене наскільки це може бути безпечно, особливо для чоловіків. Так як чули історії про нашу мобілізацію. Просили контакти інших іноземців, які мають вже такий досвід відвідування України в умовах війни.На іншій світлині дівчина з Брюсселю. Яка додає вдень всього не більше 30 км. І таким чином за два місяці доїхала до Будапешту, в якому зависла на кілька днів в хостелі перепочити та попрати речі.Я давно мрію про той час, коли маршрути велотурів екопоселеннями європи, а такі є і досить популярні, отримають продовження і через Україну.Це буде прекрасна і безпечна мандрівка.Тут у хостелі Будапешту, де я зупинився на кілька днів, я навіть зустрів двох новозеландців, які прибули саме сюди, щоби почати свою подорож на Балкани і можливо навіть аж до Казахстану.Ми багато спілкувались про Україну і причетність різних країн до нашої війни.Насправді до нашої підтримки причетні буквально усі. І навіть в новій зеландіі є програма прийому українських біженців і якась військова техніка, яка нам відправлена.Ця війна, Украіна - це не виключно наша біль. Ми не одні. Нас підтримують. До нас направлена увага багатьох простих людей.Їм страшно, але вони намагаються побороти свій страх і зробити кроки назустріч.Вони не зобовʼязані. Але вони обирають приїхати до нас. Так більшість після війни. Приїхати і домогти відбудовувати, допомагати простим людям.І це те, що я вважаю важливо знати нам усім.Всім дзен.#велотури #кочівники #простежиття
Зʼївши, переманивши та абсорбувавши всі кращі кадри які у нас були.Коли у нас майже немає спільнот, немає екопоселень, в традиційному європейському сенсі, немає соціократіі. Я просто персоналії, активісти, яким це треба трохи більше, ніж іншим.Комусь просто немає куди діти енергію і яких вже давно викинули з інших організацій.І зовсім небагато тих усвідомлюють те що відбувається насправді.Ми є та команда з фільму манібол. На її першому етапі. Коли є сильні команди, є слабкі, за ними 15 метрів лайна і потім ми.І ось ми винайшли тут на дні свій власний манібол, який ще ніхто не зрозумів.Цінність, яку ми сформували і яка зараз еквівалентна мільйону євро. Який нам пропонують у класичних грантах. А ми не маємо як їх узяти.Доволі суттєво виросла наша капіталізація. Саме в той момент, коли з нас практично нічого вже не залишилось. І всіх кращих переманили чи перейшли добровільно в інші команди.Коли всі вже пересрались. Зі своїми високими соціократичними і управлінськими Стандартами.І втомились мені пояснювати яким послідовним повинен бути справжній лідер, і командним і виваженим.І я пішов у соло.Просто обійшов це лабіринт умовностей і прийшов до його іншого виходу з іншого боку, як мене завжди цьому вчили.З достатньою кількістю ресурсів, щоби почати відкриту розмову, ким ми є, а ким ні. І що можливо ми не є вашими партнерами взагалі.А от поряд є пермакультура і вони чудово лягають у ваш концепт. Без жодної соціократіі і консенту, спільнототворення і ненасильницького спілкування. Який виїдає мені мозок останні 3-4 роки.Дуже цікаво мені чим же закінчиться наш діалог, коли рішення треба дати до завершення цього зʼїзду.Я розслаблений, бо мені тепер байдуже. Я створив за цей рік мовчання і очікування на заявку, нову базу контактів, нову мережу партнерів і джерел надходження ресурсів.У мене є чим ділитись з кейсами та історіями успіхів. І навіть зробити революцію для економіки інших мереж екопоселень. У чомусь я хакнув і обіграв цю шахматну дошку за рахунок нових технологій і фінансових інструментів, які нестримно наступають і змінюють ці сталі екосистеми.Де політики, фонди в першу чергу, а далі за ними безліч виконавців встановили і адаптувалися до цієї гри в демократію.Встановлення власних вимог і правил інколи додуманих які розвалюють інколи цілі екосистеми з метою чи без виїсти звідти найкраще - ідеї проєкти кадри.З іншого мені звісно сумно. Що зі мною ніхто не хоче говорити відкрито. Хоча мабуть я роблю все можливе, щоби мене не сприймали всерйоз. І люди починають сприймати, лише коли розуміють наскільки серйозно втрачають. Через мій вихід з їх гри.Інколи неусвідомлення, інколи пиха та амбіції і якісь ідейні переконання стають на заваді. Це не моя проблема, не мої дедлайни. Не мої іпотеки і зобовʼязання.Я пішов на поступки. Як завжди. Я чекаю зуму команди, з якою не спілкуємось місяцями. Бо я люблю людей. І не в моїй культурі когось провчити і залишати з наслідками один на один, як це зазвичай чинять зі мною. Особливо ті найсердечніші і наймиліші.Мені боляче і сумно. Але не так вже критично, як це було рік-два тому. У нас є план Б.Всім дзен. І привіт від Рікардо.
Не всі на Заході можуть дозволити собі м’ясо, навіть раз на місяць.На фото ви бачите досить успішну (за мірками США, звісно) родину. У них є дах над головою і навіть щось схоже на м’ясо на столі. Але придивіться уважно до цієї картинки уявного добробуту.1. На фото немає ложок і виделок, лише дерев’яні прибори. Прості американці не можуть собі дозволити купити металеві столові прибори, і глава сім’ї змушений витрачати свій вільний час на виготовлення дерев’яних.2. Вони ліплять пельмені удвох, і на фото немає холодильника. Знаєте, що це означає? Їм доводиться ліпити пельмені в чотири руки, щоб заощадити час і не дати продуктам зіпсуватися, адже холодильника немає. Зелена гичка цибулі схоже була вирощена на вікні в стакані.Можливо, це вечеря не для однієї родини, а для цілої громади, яка змогла зібрати гроші на кілька кілограмів свинини.3. На фото немає жодної побутової техніки. Зверніть увагу: ми бачимо на знімку розетки, але немає ні чайника, ні кухонного комбайна, ні мікрохвильовки.4. На голові сім’ї — потерта футболка, що дісталася йому від батька, і яку він ніколи не зможе замінити на щось новіше. Сіра кофта на дружині відзеркалює всю сірість їхнього рутинного життя. 5. І найголовніше свідчення крайньої бідності сім’ї на фото — відсутність штор на вікні. Чи можете ви уявити таке у нас, щоб люди не мали за що купити штори?Як ми вже багато разів говорили, не довіряйте першим оманливим враженням так званого «добробуту» західного суспільства. Якщо ви придивитеся трохи уважніше, ви самі зможете багато побачити й зрозуміти.Щиро бажаємо родині на фото подолати життєві труднощі та міцного здоров’я. Колись і вони зможуть дозволити собі холодильник та іншу побутову техніку, яка є в кожній сім’ї. Сподіваємося, чоловікові на цьому фото не доведеться змарнувати на це найкращі роки життя на нелюбій роботі з жахливими умовами праці та ненормованим робочим днем.via Михайло Вейцман
Як виміряти реальний розмір мережі екопоселень?Зазвичай ми оцінюємо мережу через кількісні показники: кількість поселень на карті, учасників у чатах чи активність у соцмережах. Але справжній розмір мережі вимірюється інакше — через якість і щільність горизонтальних зв’язків, через взаємну підтримку і турботу.Раніше ми міряли нашу мережу через кількість подій і швидкість переміщень між ними (тури, зʼїзди, навчання). Але війна, ковід та вигорання команди внесли корективи. Ми вже не можемо діяти за старою формулою швидкості турів та інтенсивності подій.Зараз ми поступово перейшли до економіки турботи й принципу горизонтальних звʼязків.Мережа стала дворівневою — з’явилися регіональні кластери поселень, де близькість дозволяє частіше зустрічатися й інтенсивніше взаємодіяти.Також виникли нові інструменти, зокрема крипто-платформи (Sarafu, Ecocert), що дають змогу розподіляти ресурси через пули толок, ваучери та токени екосертифікації.Фактично, ми перейшли від формули централізації:S = v • t(де розмір мережі визначався добутком швидкості пересування активу в турах і часу між подіями)до формули кількарівневої децентралізації та горизонтальної зв’язності:R = c / (d • f)де: • R — рівень стійкості та життєздатності мережі • c — щільність і якість координації, заснованої на турботі (зуми, обміни, взаємодопомога, довіра, ваучери) • d — середня дистанція між осередками (географічна, організаційна, культурна) • f — частота зовнішніх і внутрішніх викликів і подій (толоки, курси, гранти, мобілізація, кризи)⸻Що це означає практично:🔸 Чим частіше ми взаємодіємо (толоки, курси, зідзвони, ваучери), тим вища стійкість мережі (c↑ → R↑).🔸 Чим більша ізольованість між осередками, тим складніше реагувати на виклики, і стійкість падає (d↑ → R↓).🔸 Якщо події відбуваються хаотично й часто, а реакція неузгоджена або індивідуальна, ми швидко виснажуємося, і мережа слабшає (f↑ → R↓).⸻Приклад простого розрахунку:Маємо 8 поселень: • щотижневий зум, добра координація (c = 8), • велика відстань, майже немає обміну людьми (d = 5), • три великі виклики щомісяця (зірвані гранти, мобілізація, вигоряння активу поселення — f = 3)Рахуємо: R = 8 / (5 • 3) = 0,53Тобто маємо низьку стійкість за великого навантаження.Що можна зробити, щоб підвищити R? Зменшити d: більше обмінів людьми між локаціями, регіональні зустрічі, спільні проєкти. Збільшити c: регулярні зуми, запуск спільних платформ (Ecocert, Sarafu), ваучери, довіра, спільні бази знань. Структурувати f: не робити все одночасно, розставити пріоритети, створити календар спільних подій.⸻Ці формули — не зовсім математика, а швидше дорожня карта внутрішнього розуміння координації мережі. Вона не дає точного числа, але допомагає наповнювати мережу сенсовими зв’язками, а не грантовими позиціями.Так ми поступово переходимо від формату екстенсивної роботи до децентралізації та економіки взаємної турботи.Що з цього вийде побачимо згодом.Поки просто готуюсь до виступу на щорічній асамблеї екопоселень GEN Europe.