Login Sign Up
Advert
Your ad spot
Reserve this exclusive slot for the selected period.
Buy advertising →
Telegram community logo - Задуха
Added 06 Dec 2025

Задуха

@zaduha
Number of subscribers: 1 299
Photos: 4,010
Videos: 600
Links: 4,420
Description:
Вітаю, я Богдан, Deep learning інженер. Роблю всякі кастомні штуки з трансформерами. Прибічник ідеї трансгуманізму, мрію зробити внесок в збільшення тривалості життя людини. В каналі: авторський контент, етика, естетика, спілкування і срачі в коментарях.

👥 Number of subscribers

1 299
Average/Day:: +5
Average/Week:: +17
Average/Month:: +80

👁️ Average views per message

734
Average/Day:: 836
Average/Week:: 594
ERR: 56.51%

📊 Messages per Day

3.2
Last day: 4
Week average: 3.1
Average per day: 3.2

Logo change history

Status change history

Officially not confirmed 2025-12-06

Wall

Telegram statistics channel

👁 451 26-04-15 10:18
Ознайомився з проектом Стратегії розвитку штучного інтелекту України на період до 2030 рокуНажаль строк по обговоренням я пропустив, тому напишу тут.Гарний акцент на агентних технологіях, але як для планів до 2030 занадто консервативно навіть для мене)Ймовірно вже менше повина йти мова про автоматизацію та підвищення ефективності праці як в класичних цифрових технлогіях. Пріорітетом як на мене повинна стате саме здатність країни і суспільства абсорбувати результати роботи ШІ, швидко ставати вигодонабувачами отриманих результатів. Ну і те, на що я часто звертаю увагу, що агентні технологія потрібно сприймати як окрему вісь маштабування для кількості задіяних в економіці акторів яка пропорційна компьют капасіті.Найсмішніне в стратегії те що після довгих описів важливості цією галузі для розвитку країни та військових технологій, іде блок про плани на інфраструктуру, і то просто анекдот))🥁🥁 50 Peta Flops до 2030 з інвестиціями в 17 млн$ ))Щоб ви розуміли в піку хактаону у нас було 4 PFLOPS, і команди здебільшого просто запускали евали (тобто юзали ще кодінг агенти окремо та ставили ллм локально) і затримки були відчутні. 50 Peta Flops на всю країну це фіаско)Орієнтовно три сучасних сервера! Не датацентра чи серверних стійки, а саме 3 сервера, сумарно на 50kw, їх не обов'язково біля АЕС ставити))Але насправді таблиця просто дивна, враховуючи приватні датацентри в нас вже значно більше компьюту в країні. Але такі плани зазсмучують. Якщо ми дійсно сприймаємо ШІ як стратегічний пріорітет то нам потрібно думати вже як контрактувати обчислювальні платформи нового покоління.Це повині бути сотні мільйонів доларів інвестицій, якщо ми пишемо в проекті що "Провідні держави активно інтегрують штучний інтелект у сферу національної безпеки та оборони, зокрема у військове планування, логістику, розвідку та автономні системи. Штучний інтелект дедалі більше використовується як у традиційних, так і в гібридних формах ведення воєнних дій, що підвищує його значення як чинника оборонних спроможностей."та "Штучний інтелект і робототехніка дедалі більше розглядаються як ключові чинники національної безпеки та оборонних спроможностей, що підвищує ризики для держав, які відкладають системні рішення у цій сфері."Бо це правда, і це створює нові види ризиків, наслідки яких ще доведеться дослідити
👁 514 26-04-10 14:25
ШіМон| Тижневий дайджест AI-освіти (03.04–10.04)1) Львівська політехніка: призові місця на SKELAR x mono AI Competition 2026Студенти та викладачі кафедри СШІ здобули 1-ше і 2-ге місця в AI-змаганні SKELAR x mono AI Competition 2026, представивши прикладні командні рішення.2) ХПІ: Boot Camp 2026 від Kharkiv IT ClusterОпубліковано анонс Boot Camp 2026 з фокусом на практичні командні проєкти та підготовку до реальних індустріальних сценаріїв.3) УКУ: DE Meetups про Databricks pipelines (22 квітня)Факультет прикладних наук УКУ анонсував онлайн-зустріч про побудову надійних дата-пайплайнів у Databricks, best practices і типові помилки.4) КПІ: нові формати навчання на AI-програмахІПСА КПІ повідомив про розширення форматів навчання на програмах «Системи і методи штучного інтелекту» для ширшої доступності AI-освіти.5) ХНУРЕ: День відкритих дверей з фокусом на ШІКафедра штучного інтелекту ХНУРЕ провела відкриту подію для абітурієнтів і батьків із презентацією освітніх AI-напрямів.6) НаУКМА: FPV&Robotics Lab у топ-10 Kyiv Drone Racing 2026У публікації зазначено, що чотири команди FPV&Robotics Lab НаУКМА увійшли до топ-10 змагання Kyiv Drone Racing 2026.7) ХНУРЕ: майстер-клас про можливості ШІ для вчителів спецшкілУ ХНУРЕ відбувся практичний майстер-клас із застосування ШІ в освітньому контексті для педагогів спеціальних шкіл.8) ХПІ: проєктне навчання в Innovation CampusКафедра ПІІТУ описала підхід Innovation Campus до підготовки ІТ-фахівців через проєктну роботу та прикладні інженерні задачі.
👁 536 26-04-08 23:12
Модельки дуже добре вирішують кодінг задачіАле якщо подумати.. то ймовірно софтвар є найбільш простим для автоматизації напрямком. Код писався людьми, для людей і складність всього що там відбувається штучно обмежена зверху. Створювались цілі науки про те як декомпозувати та робити ПЗ таким щоб людина після 3х місяців курсів могла доєднатися і щось корисне робити.Ну і найголовніше, дуже швидка веріфікація: запустив - працює не працює, далі.Звичайно ми не очікуєм що разом з виходом нової версії LLM, вийде пресреліз в якому напишуть - ми тут поганяли модельку і знайшли терапію для 80% хвороб в світі. Це просто не матиме сенсу. Навіть якщо мінімізувати час на інсіліко і всю бюрократію до однієї наносекунди, то випробування займуть +- стільки часу скільки і зараз. Тому ми наблизились до високої швидкості створення інструментів, машинерії для досліджень фізичного світу. Але там де швидкість верифікації менша, а ціна більша.. нажаль я не бачу якогось способа аналогічного прискорення наразі, який не звучав би кумедно.Але і на тому добре, шо жалітися. То б ми ще років 100 товклись з версіями js фреймверків, та вчили б джаву блін, ото каторга, Бог милував, про це тепер можна не думати
👁 469 26-04-07 17:17
Назбирали 50 лайків - пишу мануал)Дісклеймер - ймовірно дотримуючись порад у вас вийде комлексний генератор АІ Слопа, це може привести до хибного висновку що технологія ще недозріла, але це не зовсім так. Сприймайте як відправну точку.Пропонуємий мною сетап обійдеться в районі 17$ (10$ з яких будуть як депозит Openrouter)Вам знадобиться - VPS сервер або окремий ноут/комп на якому буде OpenClawЯ беру тут бо дешевоДжерело токенів - Оскільки провайдери по підпискам намагаються блокувати OpenClaw юзедж, то це можуть бути моделі розгорнті у вас локально, або комерційні апі. Я обрав openrouter і їх free llm. Звичайні ліміти на фрі моделі у них 50 requests/day, але якщо ви задепозитии на рахунок 10$ то ліміт збільшується до 1000 запитів на день, що вже значно краще.Далі вам потрібен кодінг агент на якого у вас вже є підписка або фрішні, думаю gemini в антігравіті буде достатньо, але я використовував codex 5.4 (поки він не закінчився🥲).У Paperclip є в репе набор скілів, їх потоібно підключити до кодінг агента (скиньте йому посилання він допоможе їх додати).Найпростіше буде просто дати вашому кодінг агенту доступ по ssh до vps або окремого компа і попросить розгорнути Paperclip самостійно. я робив це в докер контейнері але можна думаю і прям на тачку все валить) Після встановлення залежностей і підйому системи у вас на порті :3100 підніметься UI сервісу в якому буде запропоновано створити першу команду агентів. Я того не робив, а робив все через кодінг агента.Я дав Codex задачу описану в docx форматі, він переробив її в md файли і сам прийняв рішення про склад команди яка потрібна і створив 3 працівників (1 керівник є по дефолту)і прописав їм ролі. Потім я дав йому апі токен від Openrouter і попросив засетапать його в системі.Сервіс виглядає як борда в таск менеджері типу jira там більшість знайомого функціоналу. Як це працює? у системи є Heartbeats, це як крон задача, через заданий відтинок часу код спрацьовує і промти наших співробітників з додатковою інформацією йдуть на ллм, відбувається генерація в агентному стилі, тобто виклики тулів, створення нових тасків, створення файлів, запуск коду, запити в інтернет, виклик MCP, ну коротше все що вміє OpenClaw. після чого агент відрубається до наступного Heartbeat. В залежності від ролі вони виконують різні задачі. Наприклад CEO аналізує зроблені таски та сворює нові, ресерчер збирає інфу, робить експеременти та пише репорти по ним, ревьюєр слідкує за тим що робить ресерчер та може повернути таск з коментарями. Ну і ці ролі вони гнучкі можна придумати що завгодно.Я спочатку хотів використовувати Free Models Router, який сам обирає для вас найбільш доступну безкоштовну модель, але перейшов на Nemotron 3 Super для більшої стабільності. Ну а далі почались приколи: 1) Агенти впирались в auth-blocker і не могли стабільно робити міжагентні дії, тому:_а) перевели Paperclip у local_trusted_б) прибрали додаткові апруви/ручні токен-клейми в runtime_в) запустили gateway з operator.admin і стабільним x-openclaw-token2) Не коректні назви моделей на openrouter (десь був завтик з шляхами в Openclaw)3) Під час розгортання paperclip створив певний дефолтний темплейт організації який не матчивася з моєю структурою команди, через що таски не асайнились. (треба це перевіряти на початку)4) СЕО не асайніт задачі просто по хартбіту нічого не робить і як наслідок вся команда нічого не робить (Треба прямо вказувати в промті щоб він ставив задачі, але і це не завжди допомагає)5) СЕО асайнить задачі на себе а не на команду🤷🏻‍♂️6) Контекст переповнився і робота стала. Швидкий фікс - увімкнути в openclow compaction (safeguard), contextPruning (cache-ttl), heartbeat.lightContext. Але це серйозна проблема і треба дивитися кращі практики7) Задачі зависають без зміни статуса що блокує початок нових ітерацій. Швидкий фікс - watchdog (таймер + скрипт щоб задачі скидались)Також по замовчуванню агенти мають мінімальний набор тулів, там можна підключати в ручну але краще також встановити пачкою та переконатися що вони мають доступ.
👁 507 26-04-06 16:20
#RunAndLearn Anton Kulaga закинув мені статю від NVIDIA та багатьох інших про aging foundational modelhttps://www.biorxiv.org/content/10.64898/2026.03.30.715396v1.full.pdfІ я відразу згенерував 2 NotebookLM (бо вони дуже короткі для мого забігу) та зліпив їх разом)https://www.youtube.com/watch?v=IWRb7nfEhRIНатренували модель на single-cell transcriptome які були впорядковані в траєкторії від молодих клітин до старих. З можливість передбачати діфи у віці. Потім провели ряд абляцій щоб подивитися що найбільше впливає на зміну передбачуваного віку. Схоже на та що ми робили на хакатоні але більш маштабно.Метрики трохи дивні, ще більш дивним виглядає мокрий експеримент на основі передбачень моделей (замучили мишів замість того щоб продовжити їм життя😥). Але сам факт що Нвідіа пішла в прямий aging research та пишуть прям в статі: "Diseases of aging, including heart disease, dementia, and cancer, are the number one cause of morbidity and mortality worldwide and are only increasing in prevalence with the aging population" викликає позитивні емоціїОсь сама ліба https://github.com/NVIDIA-Digital-Bio/maxToki
👁 532 26-04-05 13:31
Протягом тижня експерементую з абсолютно новим для себе напрямокмА саме - повністю автономна дослідницька мультиагентна система.Стек наступний:VPS-3 сервер на ovhcloudPaperclip який на базі OpenClaw будує оркестратор для діяльності агентів"If OpenClaw is an employee, Paperclip is the company" - такий у них слоган.Openrouter для доступу до фрішних моделей. Наразі це NVIDIA: Nemotron 3 SuperІ мій 4х річний "Загальний план дисертаційних досліджень" присвячений процесам старіння в ролі тестової задачі.В системі працюють 4 агента: CEO, Reviewer, Writer, Research LeadУ кожного є свій промт та зона відповідальності. CEO назначає таски та контролює їх виконання. Решта намагаються щось зробити та звітують про результат)Доволі багато зусиль (і половина тижневих лімітів Codex) пішли на те щоб хоч трохи стабілізувати та вирішити первинні проблеми. Але досягти певної імітації бурхливої діяльності від агентів вдалось)В мене наразі немає звичайно очікувань, що вони зроблять щось притомне, але сам експеримент для розвитку інтуіції про новий спосіб делегування цілих проектів та напрямків - має сенс.Тому, якщо вам цікаво, можу поділитися деталями, як саме запустити, та які важливі підводні камені потрібно врахувати, щоб витратити трохи менше часу ніж я)Як буде.. не знаю, 50 лайків)) то напишу конкретні практичні рекомендації)
👁 512 26-04-03 10:21
ШіМон| Тижневий дайджест AI-освіти (20.03–03.04)1) KSE: UAReviews v1.0 (український NLP-датасет)KSE NLP Lab презентував відкритий датасет UAReviews v1.0 для класифікації емоцій і намірів українською мовою (11 580 розмічених коментарів, 7 емоцій, 5 категорій намірів).2) НАУ «ХАІ»: конференція ПЕРСИК 2026Кафедра КСМіК ХАІ оголосила набір на 17-ту міжнародну конференцію ПЕРСИК 2026 (23 квітня, mixed format), у тематиках — AI, інтелектуальні системи, IoT, Big Data, кібербезпека.3) Львівська політехніка: SMARTINDUSTRY 202626–27 березня відбулася міжнародна конференція SMARTINDUSTRY 2026 з фокусом на AI, робототехніку та смарт-автоматизацію, а також демонстраціями прикладних індустріальних рішень.4) КНУ: PCSITS 2026ФІТ КНУ анонсував IX міжнародну науково-практичну конференцію PCSITS (24 квітня, online) для дослідників, викладачів, аспірантів і студентів у напрямі кібербезпеки.5) КПІ: Web3 Лабораторія Стійкості ($500 000)Оголошено грантову програму Web3 Лабораторія Стійкості з фондом $500 000 для технологічних проєктів; серед цільових груп — студенти, ветерани, інноватори та малий бізнес.6) УКУ: відкрита лекція про AI в аналітиціФакультет прикладних наук УКУ анонсував відкриту онлайн-лекцію на 7 квітня про вплив AI на аналітику й кар’єрні траєкторії Data Science-фахівців.7) НАУ «ХАІ»: ProfClub вебінар (DevOps + AI)14 квітня заплановано відкритий вебінар ProfClub про сучасні вимоги до DevOps/Systems-напряму, включно з блоком про вплив AI на практику.8) НаУКМА: участь у Kyiv Drone Racing 2026Факультет інформатики НаУКМА опублікував підсумок участі студентської команди у Kyiv Drone Racing 2026 як практичний кейс роботи з дроновими інженерними сценаріями.
👁 477 26-04-01 17:23
Ну ось і втілюються ті самі удари по датацентрах, про котрі любили писати певні групи західних інтелектуалів. Але як завжди буває в реальності - є нюанс)https://24tv.ua/tech/iran-anonsuvav-udari-po-obyektah-microsoft-apple-google-nvidia_n3039967Удар по цифровій інфраструктурі є доволі очевидним актом війни, коли потрібно нанести максимальне ураження використовуючи мінімум ресурсів. Обладнання цінне, сконцентроване в 1 місці, ураження впливає на багато процесів одночасно.Ситуація серйозна і вже відчувається навіть нами. Деякі партнери які планували надати компьют, не можуть зараз це зробити через втрату частину потужностей. Вендори з якими працюємо, кажуть про підвищення цін комплектуючих, через необхідність виробляти на заміну знищеним системам нові.В країнах які розуміють ризики вже починають будувати інфраструктуру в захищених комплексах. Тому коли суперінтелект усвідомить себе, йому навіть не потрібно буде будувати собі бомбосховища, він прокинеться вже в них) Ну і це логічний шлях, як наш мозок захищений черепом, так і мозок сучасної цивілізації буде мати укріплену оболонку.
👁 836 26-03-29 09:40
Данило Цьвок та Дмитро Овчаренко перейшли з мінцифри в новий Defense AI Center при Міноборониhttps://t.me/zedigital/6687Дмитра знаю особисто, хотілось би подякувати за роботу на посаді в мінцифри, в першу чергу за реалізацію складних проектів по розбудові інфраструктури для ШІ. Повірте це дуже не проста задача, особливо з вимогами до сучасних систем по водяному охолодженню для датацентрів і специфікою об'єднання нод в єдині обчислювальні вузли. Добре що була принципова позиція - сервери повині фізично знаходитися в Україні, тепер навіть якщо нам американці відключать АПІшки, якийсь мінімум ми зможемо собі забезпечити, але це буде дійсно мінімум) Тому потрібні капітальні інвестиції для масштабування. По моїм розрахункам (дуже аматорським) потрібно від 5 до 8 млрд$)🙃Хочеться побажати успіхів на новій посаді, звичайно що пріорітет в країні зараз однозначний і тому потрібно підтримувати людей які готові брати на себе більш відповідальні і складні обов'язки.Ну і сподіваюсь мінцифра зможе пережити цей стрімкий відтік кадрів та залучити нових майбутніх зірок рейтингів форбс)
👁 502 26-03-27 15:07
ШіМон| Тижневий дайджест AI-освіти (20.03–27.03)1) УКУ: MS-AMLV 2026 (27–28 березня)УКУ проведе симпозіум MS-AMLV 2026 з доповідями з NLP, Computer Vision, мультимодального ШІ та інших напрямів Data Science в офлайн- і онлайн-форматі.2) Львівська політехніка: участь у Brave StudentsКоманда кафедри СШІ взяла участь у Brave Students від Brave1, де студентські команди працюють над defence-tech рішеннями, і була відібрана виробниками для подальшого розвитку FPV-рішення.3) Львівська політехніка: перемога на Hack the Classroom 2026Команда за участі студента Львівської політехніки перемогла на 48-годинному Hack the Classroom 2026 і представила функціональний освітній AI-прототип.4) ХНУРЕ: Hack the Planet NUREMission (23–27 березня)ХНУРЕ анонсував Hack the Planet NUREMission для школярів у змішаному форматі (офлайн+онлайн) з напрямами AI, робототехніки, дронів і сенсорів та фінальним Demo Day.5) УКУ: дві нагороди премії DOUУКУ отримав дві відзнаки DOU: «найкращий ІТ-виш» і нагороду за ініціативу «Підприємництво для ветеранів та ветеранок».6) ІФНТУНГ: координація відбору для LNU Open 2026ІФНТУНГ запрошено координувати відбірковий етап LNU Open 2026 — відкритої індивідуальної першості з програмування серед студентів ЗВО (відбір 28 березня онлайн, фінал 15–17 травня у Львові).7) ЧНУ ім. Петра Могили: співпраця з EPAMФКН ЧНУ ім. Петра Могили оголосив про розширення співпраці з EPAM та запуск лабораторії автоматизованого проєктування і 3D-моделювання для практичної підготовки студентів.8) Львівська політехніка: проєкт ShkandalУ Львівській політехніці презентували проєкт Shkandal, що збирає новини, аналізує їх через ML/LLM і формує ланцюжки подій.