Source
✙Resurgam✙ | Дивіться на суттєве: про Мадяра та РадєваВирішив не писати про якусь о...
24 500 Views/Reach
2026-06-20 08:24
Message №4650
Дивіться на суттєве: про Мадяра та РадєваВирішив не писати про якусь одну тему, а зробити відповіді на питання що за тиждень були актуальні в коментарях 1) «Дивіться як Мадяр хизується, що вилучив фразу про прискорений вступ України».Проти прискореного вступу виступає достатня кількість країн ЄС і в принципі неформально наша євроінтеграція і так прискорена. Тобто, вилучення з комюніке не грає ніякої практичної ролі, але дозволяє Мадяру утримувати популярність всередині власної країни та тоді протидіяти Фідес.⏩ Чому для Мадяра було принципово так акцентувати на цьому?Угорщина (Мадяр) розблокувала відкриття кластерів щодо вступу України в ЄС, що надало партійцям Фідес змогу маніпулювати псевдореферендумом на якому за твердженнями партії Орбана угорці висловились проти України в ЄС. Далі це трансформується в політичні маніпуляції «Мадяр не поважає волю народу тощо».Тому подібними заявами Мадяр балансує на внутрішньому ринку політичних вподобань. І нам (Україні) важливо, щоб він залишався популярним, бо тоді, поки, альтернатива Фідес. Ми хочемо повернення Фідес? Тому важливо дивитись не тільки на те, що ми хочемо побачити (наші очікування), але й усвідомлювати внутрішні мотиви країн/партнерів, особливо коли це теж в наших інтересах.⏩ Також варто розділяти, що є ключовим, а що є фоновимКлючовим від Мадяра була необхідність зняття вето Угорщини з санкцій, відкриття кластерів, розблокування Фонду миру тощо — це все розблоковано. Навіть більше, Угорщина підтримала рішення зробити подовження санкцій проти Кремля раз на рік, а не кожні пів року.А фоново — це власне ті заяви, які Мадяр робить для внутрішнього споживача, де серед його бази тепер значна частка й електорату Фідесу. Від того, що він заблокував в тексті зустрічі те, що в практичній політичній площині неможливо і так,...⏩ При цьому інформаційна увага якось менше фокусуються на інших фонових, але вже позитивних речах як те, що:🔗 Уряд Мадяра скасував заборони на українські ЗМІ в Угорщині накладені Орбаном. Міністр соціальних відносин та культури заявив, що необхідно забезпечити українську громаду в Угорщині доступом до інформації українською мовою та покращити відносини між країнами.🔗 Чи те що ініціював розслідування, щоб покарати угорські служби залучених в беззаконні з інкасаторами Ощадбанку.На жаль, на це робиться мінімальний акцент, а концентруються увага лише на тому, що «хтось зробив не так і не в тій формі, як нам треба». Це неправильний підхід, бо не тільки такий підхід деструктивний у відносинах між суспільствами, але постійний фокус на негативі руйнує та перетворює на токсичне середовище власне суспільство. ❗️ І ні, цей пост не про захист Мадяра. З ним у відносинах будуть і злети, і падіння, і конфлікти, але це все одно краще за Орбана. Цей пост про важливість вміння ставити себе на місце іншого і дивитись, які мотиви його спонукають (бо не завжди причина дій — ворожість до України та українців). Так світ ставатиме зрозумілим і менш ворожим. А якомога більша зрозумілість та передбачуваність хоч в чомусь — важлива психологічна потреба для стійкості під час війни.2. Коротко щодо Радєва та думок «про нового Орбана».Так, Радєв реалізує політику корисну Кремлю, блокуючи санкції проти агента Гундяєва. Особливу роль в цьому грає контакт між московським патріархатом та Болгарською православною церквою. І це неприємно.🛑 Але варто помічати не тільки, що робить Радєв, але й чого не робить, щоб коректно оцінити чи він вже Орбан 2.0. Болгарія не заблокувала важливе рішення лідерів ЄС за яким санкції тепер треба буде подовжувати не кожні 6 місяців, а раз на рік. Якби Радєв вже мав домовленість про блокування на перед всіх рішень щодо України (як робив Орбан), то явно б не пропустив би нагоду два рази на рік торгуватись.🛑Другий аспект, відкриття кластерів, ключові пункти 21 пакету санкцій — це Болгарія теж не блокує. Тому радше Радєв це щось подібне до Фіцо і поки все ще залишається таким, бо в принципових моментах він не ризикує йти у конфлікт з Брюсселем. Можливо поки не ризикує, але поки цього не сталось, то не має сенсу про це говорити, бо може й не статись.Це просто приклад чому важливо розділяти ключове від другорядного для коректних висновків. Тож поки від Орбана позбулись і Орбана 2.0. не має. Є претенденти звісно на це місце. Але претендент не завжди стає заміною. Може бути навіть не конкретна людина, "колективний орбан" (це найстрашніше), але поки такого не має.Тож для коректних висновків в оцінках важливо виділяти суттєві фактори. Це як важливе вміння у житті правильно ставити питання. Resurgam ➰ Приєднуйся