Уряд кинув напризволяще бізнес на прифронтових територіях. Вимагаємо відновити пільги – зареєстрували відповідний законопроєкт № 13501‼️Бізнес на прифронтових територіях сьогодні працює у надскладних умовах. Але саме він допомагає громадам вижити. Під обстрілами і з постійними ризиками підприємці створюють робочі місця, сплачують податки і підтримують армію. Та замість допомоги – Уряд Шмигаля забрав у них передбачені законом пільги, просто виключивши низку прифронтових районів з переліку територій, де велися бойові дії. Ми почули про цю проблему від підприємців під час поїздки на Чернігівщину. Ці пільги – не бонус, а питання виживання. Зокрема, вони включають звільнення від сплати земельного та екологічного податків; звільнення від ЄСВ та військового збору ФОПів першої та другої груп; спрощений порядок надання податкових документів у разі їх втрати; мораторій на податкові перевірки стосовно об'єктів, які розташовані на таких територіях. Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії формує і оновлює виключно Кабінет Міністрів. І саме тут головна проблема: відсутність прозорих критеріїв, підзвітності та пояснень, чому певні території потрапляють до нього, а інші — ні. Рішення ухвалюються без публічного обговорення, без повідомлення місцевої влади чи народних депутатів, без парламентського контролю. Щоб вирішити проблему і підтримати підприємців, які намагаються продовжувати працювати в тяжких умовах, ми з командою “Розумної Політики” зареєстрували законопроєкт № 13501. Він передбачає, що перелік територій, де ведуться або велися бойові дії, затверджуватиме Верховна Рада за поданням Уряду. Якщо Кабмін переглядає цей Перелік, він обов’язково має внести проєкт змін.Держава повинна бути справедливою з тими, хто не поїхав шукати кращої долі, а залишився тримати економіку на своїх плечах!
Врадіївка 2.0⁉️ Українці показують владі, що межа терпіння близька‼️За останні тижні пролунали два потужні сигнали від суспільства.Перший – масові виходи людей на вулиці. Не лише через НАБУ і САП, а як прояв глибокого обурення: корупцією, безкарністю, обмеженням свободи слова і згортанням демократії – все це вже неможливо списати на війну.Другий – протести у Вінниці. Люди вийшли проти свавілля ТЦК і поліції, які своїми діями і бусифікацією дискредитують мобілізаційний процес.Схеми навколо мобілізації, за оцінками, приносять корупціонерам до 100 мільярдів гривень на рік. Це гроші, які мали б іти на зарплати, амуніцію, зброю та техніку для армії. Натомість вони осідають у кишенях тих, хто при владі.Суспільство втомилося від подвійних стандартів. Людям набридло, що одним – усе, а іншим – закон. Що для «своїх» – привілеї та можливість «вирішити питання», для інших – бусифікація і відсутність демобілізації. Одні заробляють на неіснуючих снарядах, мінах, продуктах і куртках для військових, інші – віддають останню гривню на донат армії.Люди вимагають відповідальності і справедливості. В управлінні державою, у бюджетних видатках, мобілізаційній політиці. «Холодний душ» від українців – це нагадування владі: варто чути правду і дослухатися до тих, хто її говорить. Для того, щоб зміною настроїв у суспільстві не міг скористатися ворог.
Може вже досить перетворювати Верховну Раду на смітник, а українців тримати за дурнів? Парламент знову має стати центром прийняття рішень!Коли депутатам вистачить сміливості вийти на трибуну і сказати правду, хто дав їм команду голосувати за закон № 12414? Хто ставив їх на розтяжку, розповідаючи: «або ви голосуєте, або ми знесемо НАБУ і САП взагалі»?! Хто розповідав, що проголосувати за це просили американські партнери, а європейські не будуть виступати проти? Якщо сьогодні ми голосуємо за посилення повноважень НАБУ і САП, то давайте проголосуємо і за наш законопроєкт № 9659, який прирівнює відповідальність за корупцію під час війни до відповідальності за державну зраду. Він не передає корупційні справи від НАБУ і САП до СБУ, як того хотів президент, а розширює відповідальність з 15 років до пожиттєвого з конфіскацією майна! Давайте ми проголосуємо про заборону невідкладних обшуків без рішення суду. Коли, користучись цим, правоохоронці приходять і до журналістів, і до активістів, і до опозиції, і до самих працівників антикорупційних органів! Так не має бути в правовій державі! Давайте зробимо так, щоб не лише ДБР перевіряло НАБУ, а щоб і НАБУ мало повноваження на контроль корупції в ДБР. І щоб Офіс президента підпадав під юрисдикцію і контроль антикорупційних органів! Якщо ми йдемо до «посилення і покращення», то давайте робити це реально. Тому що українці вийшли не за НАБУ і САП. Українцям набридло те, що відбувається в державі: корупція, бусифікація, тиск, відсутність свободи слова і наближення країни до рашистської федерації!
Спекуляції навколо діяльності антикорупційних і правоохоронних органів має зупинити рішення КСУ Деякі колеги по Парламенту заявляли про звернення до Конституційного Суду в контексті ухвалення закону № 12414. Але чого конкретно це подання стосуватиметься? Якщо йдеться про порушення Регламенту під час його розгляду і прийняття, то в такому випадку ми повинні бути послідовними і переглянути на дотримання процедури всі закони, ухвалені за цю каденцію Верховної Ради. Наприклад, у 2023 році був прийнятий закон з правкою “Розумної Політики” щодо повернення військовим щомісячних виплат у 30 тис грн. Він заблокований і понад два роки просто лежить у стінах Парламенту! У законі про мобілізацію за ніч просто знесли всі підтримані комітетом правки, у тому числі, про демобілізацію. Аналогічна ситуація була з моїми правками щодо заборони “бусифікації”. Паралельно ми можемо звернутися до КСУ і щодо процедури прийняття бюджету, в яких два роки поспіль не вистачає сотні мільярдів на армію. Тоді Конституційний Суд зможе дати свої висновки, а Парламент, у свою чергу, дослухатися до них і виправити ті норми, які були прийняті з порушеннями. Але паралельно, крім питання дотримання процедури, буде логічно звернутися до Конституційного Суду щодо відповідності Основному Закону повноважень, які мають не лише НАБУ і САП, а й Бюро економічної безпеки (БЕБ) та Державне бюро розслідувань (ДБР). Це ті правоохоронні органи, які були створені в Україні за останні роки. Коли КСУ ухвалить своє рішення, воно стане остаточною відповіддю — як для чинної влади, так і для всіх, хто прийде після. Це створить міцне правове підґрунтя для діяльності антикорупційних та інших правоохоронних органів. Водночас, сьогодні існує загроза зупинки роботи самого Конституційного Суду. Зараз там є мінімальний кворум, і якщо хоча б один суддя з певних причин буде відсутній – робота суду паралізується. І це теж може бути маніпуляцією влади для того, щоб загальмувати роботу єдиного органу, який може тлумачити Конституцію. Тому паралельно ми маємо вимагати, щоб Конституційний Суд нарешті повноцінно запрацював на користь держави. Тоді ми зможемо швидше отримати висновки і стосовно низки інших питань, зокрема і щодо конституційності закону про множинне громадянство: 99 народних депутатів підтримали відповідне подання ще у 2021 році.
Боротьба з корупцією має бути реальною — реєструємо альтернативний законопроєктПитання антикорупційної політики держави треба вирішувати комплексно. Саме тому ми з командою «Розумної Політики» розробили альтернативний президентському законопроєкт щодо діяльності НАБУ і САП. Окрім базових положень, які є в основному проєкті, ми пропонуватимемо три ключові норми, які принципово змінюють підхід.Перше. Відповідальність за корупцію під час війни має бути жорсткішою. Ще у серпні 2023 року нашою командою був зареєстрований законопроєкт № 9659 щодо прирівняння покарання за корупцію до покарання за державну зраду. Тоді таку ідею ініціював президент, але хотів передати відповідні справи СБУ. Ми ж пропонуємо залишити ці справи у НАБУ і САП. До речі, Зеленський свій законопроєкт так і не вніс, а розгляд нашого блокується владою.Друге. Ми залишили одну важливу норму, яка була врахована в законопроєкті № 12414 – це заборона невідкладних обшуків крім випадків, де є загроза життю, вбивство або насильство. Тому що практика обшуків без рішення суду часто використовується як інструмент тиску — на активістів, журналістів, підприємців і військових. Наприклад, без ордеру на обшук співробітники НАБУ приходили до командувача Нацгвардії Олександра Півненка. Навіть самі працівники Національного антикорупційного бюро ставали об’єктами подібних дій з боку інших силових структур. Якщо ми будуємо правову державу, то маємо дотримуватися відповідних принципів.Третє. До підслідності НАБУ і САП має відноситися і керівництво Офісу президента. Ми будемо наполягати на нашому законопроєкті. Тому що боротьба з корупцією має бути реальністю, а не профанацією.
Під гарними гаслами реформ влада вбиває малий і середній аграрний бізнес! Нещодавно в Раді протягнули законопроєкт щодо експортного мита на сою і ріпак, який нібито має сприяти переробці сільгосппродукції. На перший погляд – усе правильно і логічно. Але диявол, як завжди, у деталях.Малий і середній бізнес не мають сьогодні необхідного для переробки: потужностей, пільгових кредитів, підтримки держави. Кошти, передбачені на розмінування земель, перекинули на «Вовину тисячу».А врожай вже скоро, і з ним треба щось робити. Вони змушені будуть іти продавати те, що виростили, великому виробнику за копійки, а той уже переробить, продасть і отримає великий прибуток.Таким чином, за рік-півтора малі та середні аграрії просто не виживуть! У кращому разі — існуватимуть лише як сировинні донори для великих корпорацій. Без малих і середніх фермерів не буде не тільки продукції, а й соціальної та економічної стабільності, бо саме вони – основа українського села. Це ті, хто утримує громаду, ремонтує школи, амбулаторії, допомагає військовим.Якщо ми справді хочемо перестати бути сировинним придатком, треба не ставити перед фактом, а прийти до бізнесу з пропозицією: давайте разом будувати переробку. Держава повинна підтримати тих, хто готовий розвивати українське виробництво: дати чіткі правила, пільгові умови, гарантії і час на адаптацію. Але замість партнерства – знову тиск і нестерпні умови!
Парадокс Шмигаля: Інфляція нібито зменшилась, а витрати в людей і далі зростають! Уряд вже відправленого у відставку Шмигаля дуже радів своєму «досягненню» — інфляція з 15,9% у травні знизилася до 14,3% у червні. Дуже показовий підсумок «потужної» роботи Кабміну. Бізнеси закриваються або йдуть в тінь, конкурентоздатність падає, людей звільняють. А уряд, як дитина, радіє, що на 0,8% стало «краще»! Але українським родинам радіти нічому – ціни продовжують зростати. У порівнянні з минулим роком яблука подорожчали майже втричі – на 195,5%, капуста – на 270%! Ми – аграрна держава, а ціни вже обганяють європейські.Але урядовці не будуть стояти в чергах у магазинах і навряд чи почнуть рахувати, скільки продуктів можна було купити на ту ж саму суму рік тому, а скільки – зараз.Зате вони вже запланували на наступний рік підвищити мінімальну пенсію, яка сьогодні становить 2361 грн, «аж» на 203 грн. Наша команда подала законопроєкт № 13214, який пропонує підвищити мінімальну пенсію вдвічі – до 4722 грн. Ми чітко прорахували, звідки на це взяти кошти. Але уряду це було нецікаво. Вони жили у звітах і гаслах.Це і є парадокс Шмигаля: на папері – лише покращення, а насправді – все тільки гірше!
Мільйони на партійні газети. Замість допомоги армії влада продовжує підготовку до виборів!Дірка в держбюджеті — 450 мільярдів гривень. Саме її зараз «латає» Парламент, голосуючи за зміни до бюджету.Але що відбувається паралельно? «Слуга народу» продовжує друкувати партійні газети за державні кошти! 50 тисяч примірників та мільйонні контракти з Укрпоштою, яка ці газети роздає! Команда «Розумної Політики» неодноразово подавала правки: зупинити державне фінансування партій у воєнний час і передати ці кошти армії. Ми будемо робити це знову – під час розгляду законопроєкту про зміни до бюджету, яким будуть перекривати діру на 450 мільярдів. Бо поки, за даними DeepState, країна щодня втрачає в середньому по кілька десятків квадратних кілометрів територій, влада на повну готується до виборів. Крім друку газет вони вже реєструють законопроєкти – хто і де має балотуватися, за якою системою обиратимуть. Зараз час думати не про те, як потрапити в наступний Парламент, а як зберегти країну, щоб у ній було де ці вибори проводити! Можливо, нарешті цього разу в монобільшості вистачить совісті проголосувати за те, щоб мільйони витрачалися не на папір, а на армію?!
‼️Шанс був. Шанс втрачений. Замість Уряду національного розвитку ми отримали уряд шкурних інтересів! Коли команда «Розумної Політики» ініціювала відставку Шмигаля, ми виступали за справжнє перезавантаження Уряду і сподівалися, що здоровий глузд все ж таки переможе. Що нові міністри будуть дійсно фаховими, професійними, відповідальними і орієнтованими на розвиток країни. Ми добилися відставки Уряду, але те, що відбувається сьогодні, – це не кадрове оновлення. Це – перестановка стільців, як у дитячій грі, без жодного усвідомлення помилок і без відповідальності за наслідки. І на випадкові стільці потрапляють випадкові люди, які повністю провалили свої попередні напрямки роботи. Галущенко, який розвалив газову систему, не захистив критичну інфраструктуру і хотів купити за 600 мільйонів євро російські атомні блоки – тепер буде добивати Міністерство юстиції. Шмигаль, який розповідав нам про «збудовану на 100% третю лінію укріплень», сьогодні переходить до нової посади — міністром оборони. А як він збирається там працювати? Як він буде дивитися в очі військовим, яким Уряд за його керівництва два роки «губив» сотні мільярдів на зарплати, допускав схеми з яйцями по 17, неотриманими на фронті снарядами та закривав очі на ряд інших корупційних скандалів?!У влади настільки мала лава запасних, що вони вирішили об’єднати міністерства лише для того, щоб поставити «своїх». Наприклад, Міністерство економіки, аграрної політики та екології — три абсолютно різні сфери! Вони не тільки зменшили кількість міністерств – вони знизили до нуля і так їх невисоку ефективність! Це не перезавантаження. Це симуляція змін. І чесно — складно уявити, як такий уряд зможе щось виправити. Бо поки він сам є частиною проблеми, а не її вирішенням!
Відставка Шмигаля – лише перший крок. Ми вимагаємо відповідальності! Рівно місяць тому, 13 червня, я ініціював відставку уряду Шмигаля. Цей крок наша команда “Розумної Політики” вважає вкрай важливим та необхідним. Терпіти управлінську некомпетентність, бездіяльність і халатність далі — означає створювати пряму загрозу для держави. З огляду на те, що відбувається з фортифікаціями на фронті, в державних фінансах, в економіці, в соціальній сфері – це єдина можливість відновити державний контроль над ситуацією. Сьогодні президент запропонував кандидатуру пані Свириденко на посаду прем’єр-міністра. По-перше, це не входить до повноважень глави держави, і гарант мав би про це знати. А по-друге, це не про зміну підходів, а чергове переставляння ліжок. Ми ініціюємо заслуховування звіту міністрів чинного уряду, яких відправлятимуть у відставку. Також вимагаємо окремого, а не «пакетного» голосування за призначення кожного нового міністра. Усі кандидати на урядову посаду мають представити чітку публічну програму дій – з конкретними термінами, відповідальністю та орієнтацією на результат. Україна не витримає ще одного уряду без плану і без спроможності діяти!