Підсумки енерготижня ♨️Пройшов ще один тиждень ➕ Почнемо з позитивних новин. Мінекології запустила Чорнобильську СЕС. Потужність станції 762 кВт. Вартість проєкту 30 млн грн!!! На запуск станції привезли посла Іспанії. «Поява СЕС це успіх, який є продовженням амбітного плану з розвитку відновлюваної енергетики в зоні відчуження» - вважає очільниця міністерства. Виходить що за такими темпами щоб збудувати ЧорСЕС на 1ГВт (стандартна потужність енергоблоку АЕС) треба витратити 40 млрд грн. При цьому капасіті фактор буде не більше 15%.🟰Нафтогаз поки проводить Наглядові ради та підбиває річні підсумки. Минулого року. Заявляє про відновлення 50% втрат видобутку від військових пошкоджень. І готується до фіналу Нафтогазобачення по вибору Голови. Поки кандидатів два: Чумак та Корецький. Чумак грає на своєму полі і впевнений в перемозі. Команда гостей веде себе більш активно, члени команди активно працюють з вболівальниками і навіть капітан парламентськогоТСК випустив в Фейсбуці експертний висновок на тему: хто тяжко заробляє а хто легко розкидує гроші з гвинтокрила в структурі НАК Нафтогаз. Якщо хочете знати хто переможе в цій схватці - дивіться на форму та колір брошки у пані Бойко, вона нам натякне👁🗨〰️По цінам на ринку - дії американського уряду поки призвели до легкого зсуву вниз європейських форвардів на газ та електроенергію. Травень по електроенергії в Словаччині вже 72 євро/МВтг, а газ на TTF по 360 євро/тис м3. Але все це мінливо - скаже український трейдер. Вчора в них одне, сьогодні інше, а завтра буде щось взагалі не зрозуміле. Головне утримувати стабільність українського ринку, за яку ратують в першу чергу українські трейдери💫 ГОМЕР-енергетик 💫
👀Підсумки енерго тижня 🃏По перше, у світі це тиждень Трампа. Його тарифи (мита), які в подібному але не глобальному масштабі, в минулу кандецію (2018-19 роки), призвели до тимчасового зниження цін на газ в Європі на 50+% 📈🇺🇸США споживають до 20% світового експорту всіх товарів і коли такий важливий споживач різко давить на гальма, то багатьох починає нудити. В перші дні після впровадження нових мит, європейські індекси енерго продуктів поповзли донизу, скоригувавши ціни на рівень до 10%. Поки це ще лише психологічна складова того, що відбулося. Реальні зміни в цінах в ту чи іншу сторону будуть формуватися протягом наступних місяців, коли пазл за пазлом будуть редагуватись/складатися нові товарні потоки 💱🧘♂️В Україні все стабільно. Місцевий форвард на електроенергію от форвардодавця Енергоатома сформувався на рівні 105 євро/МВтг, випереджаючи сусідні країни на +30% 🔆Попереду у нас зимовоквітневий тиждень, який і розставить всі сподівання на спотові ціни на електроенергію на свої місця. 🌸З тенденцій цього квітня на кордоні можна констатувати факт того, що у 4 з 7 торгових діб квітня ми стали свідками нульових/відʼємних цін на електроенергію вдень. Що значить що виробництво ESG-водня стало ще ближчим. 💰Нафтогаз отримав 410 млн євро від Норвегії та ЄБРР на закупівлю газу і вже розпочав нову серію контрактаціі газу. По поточним цінам це 1 млрд м3 з 4 млрд що ще треба закачати по імпорту. Поки по запитам компанії йдеться про імпортний газ з труби. Закупівлі газу на внутрішньому ринку ані Нафтогаз ані ОГТСУ поки не проводять, хоча внутрішні ціни на 20-25% нижче імпортних. Логіка Нафтогазу - поповнення загального балансу України. 🤥Укрнафта після переходу до газового ПСО вирішила поекспериментувати з торгівлею та юридичними інтерпретаціями. З початку квітня Укрнафта на біржі почала викуповувати ресурс газу УНБ. Що можна якось зрозуміти, якщо весь твій газ обтяжли ПСО але хочеться чимось поторгувати. 👁Але одночасно Укрнафта продовжила пропонувати газ власного видобутку на УЕБ з поставкою на квітень. На питання «А як же ПСО?» відповідь звучала як «той газ що був добутий до 1 квітня не ПСОшний». Напевне це также вірно, як якийсь депутат буде стверджувати що все майно яке в нього зʼявилося до депутатства не декларується. Подивимося куди воно вийде, бо всіх тягне на якісь експерименти.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
✴️ Підсумки енерго тижня 🔎 Почнемо з детективного. НАБУ і НАК Нафтогаз швидко знайшли спільну мову. Тепер 1,6 млрд грн повернуться в Україну, точно-точно. Де вони зараз? У Кацуб, повинно бути в декілька разів більше але скільки повертають по акції стільки повертають… 🤑На комерційному фронті все стабільно. Пройшли чергові торги на найпопулярніший форвардний продукт Енергоатому на квітень 🌸. Більше 100 компаній покупців вирішили, що справедлива ціна повинна бути на 28% вище аналогічного форварда Словаччини. Другий місяць поспіль має місце очікування «високих цін» яке можна пояснити лише психологічною складовою очікування стабільних цін «5000 щоб не відбувалося навколо». Як у минулі часи совєтського застою. Але європейське сьогодення говорить і про сезонність цін і про їх зміну по дням тижня і навіть по годинам. Наприклад на сьогодні, 30 березня у 15 країнах ЄС, включаючи тих що знаходяться з нами на кордоні ціни за базове навантаження не перевищили 25 євро/МВтг. ❓Завдяки чому? З пʼятої по вісімнадцяту годину доби ціни сформовані як нульові та відʼємні. Що відображає низький попит на високе виробництво ВДЕ 〽️🧮На комітеті ПЕК і ЖКХ рахували баланс газу. Наче все ті ж 4-5 млрд м3 не вистачає, потрібен імпорт, наче всі в курсі і допомагають але фактичний імпорт не відбувається і грошей немає. ➕ Є, щоправда, долучення ресурсу газу Укрнафти до ПСО з 1 квітня, це допоможе, звісно, економіці НАКу. Бо брати у Укрнафти по 10 тис грн і на імпорті по 20+ то різниця вагома. Але з точки зору загального дефіциту все залишається тим самим:↪️ сегмент ПСО та технологічного газу зменшив дефіцит до 1 млрд м3 але йому ще потрібно добрати 4-5 млрд м3 імпорту;↪️ комерційний сегмент перейшов з профіцитного у більш менш збалансований стан💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🇪🇺 Рубрика європейського підходу до конкуренції і ринків❓За що можна звільнити генерального директора EDF, найбільшого виробника електроенергії з АЕС? Ні за що не вгадаєте…🔙В минулі роки EDF була юридично зобов'язана продавати електроенергію великим і виключно французьким промисловим компаніям з енергоємною діяльністю фіксовану кількість електроенергії за ціною, затвердженою як французьким урядом, так і Європейською комісією.🔚Оскільки термін дії цих правил закінчується наступного року, дійсний Генеральний директор EDF запропонував поєднати ринкове ціноутворення з підписанням довгострокових контрактів з клієнтами в енергоємних галузях. Але такі його пропозиції привернули мало компаній, оскільки умови та ціни були не такими привабливими привабливими як діють зараз.➡️Паралельно з довгостроковими контрактами, EDF заявила цього місяця, що запустить новий аукціоноподібний процес для інших галузей, включаючи іноземних покупців, що розлютило енергоємні групи у Франції.👀 Результат - пан Директор EDF шукає нову роботу. Отака вона європейська ріал-політік і конкурентний бізнес. Треба запропонувати у Франції ввести аукціонний комітет і продавати електроенергію виробників виключно на аукціонах Оператора Ринку💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🔎 Підсумки енергетичного тижня 🪄 Почнемо з найзагадковішого. НАБУ почало переписку з НАК Нафтогаз у власному телеграм каналі, звинувативши НАК у неконструктивній позиції щодо повернення 1,6 млрд грн в Україну з-за кордону. Напевне там в НАК всім вже соромно, залишилося тільки всім розгадати ребус, за що саме. Сума підозріло збігається програним НАКом міжнародним арбітражом у Стокгольмі італійській компанії Italia Ucraina Gas S.p.a. (IUGAS) на 41 млн доларів, як компенсацію за невиконаний НАКом 10-річний контракт на поставку туркменського газу. 🧮 На ринку електроенергії не вщухають трейдерскі розчарування з купівлі ресурсу Енергоатому на березень, який за поточною ціною РДН наніс покупцям фінансових збитків на 1,5 млрд грн 😳 Щоправда 13 компаній в середині місяця відмовились від такого щастя, переставши платити по договорах. На цей раз, фахівці ЕА не стали проводити експеримент а-ля «жовтневий Світло-м» з номінаціями електроенергії без оплати, і просто помістили ці компанії до чорного списку 📋🥶 НАК Нафтогаз вже як кілька тижнів поставив на паузу імпорт газу. Якщо рахувати середню потребу у імпорті з екпертоного середовища у 5 млрд м3 та брати до уваги що до 1 жовтня залишилося 138 робочих днів, виходить що щодня треба купувати 36 млн м3 імпорта 🖊️Заявлені на квітень-травень 200 млн м3 LNG від Орлена це виконання норматива лише на 6 робочих днів…. Чи чекають що після повернення Запорізької АЕС всі перейдуть на електропалення❓👀 Засідання комітету ПЕК 19.03.2025. Брехт «А куди і кому ми будуємо цю генерацію, якщо у нас немає споживачів?». Це все що потрібно знати інвесторам у розподілену генерацію. Цікаве вийшло засідання, на Ютубі всього 600 переглядів, інвесторам - обовʼязково для перегляду 👁️💫 ГОМЕР-енергетик 💫
Час підбивати бабки. Фінансові підсумки державної енергетики 2024Поки Форбс оскаржує фінансові результати діяльності Енергоатому, подивимося на результати інших енергетичних компаній, в яких ми, як громадяни України, всі маємо свій інтерес. 🔝 То ж ТОП-10 компаній 2024 розмістимо за принципом прибутковості 1️⃣Укрнафта | прибуток 20 907 млн грн (валовий дохід 105 млрд грн)Потужний результат, другий рік поспіль 🥇2️⃣ Укргідроенерго | прибуток 15 462 млн грн (валовий дохід 54 млрд грн)Стабільність та лідерство за рентабельністю 🥈3️⃣ Київтеплоенерго | прибуток 4 746 млн грн (валовий дохід 34 млрд грн)Неочікуваний призер, дякуємо дотаційному ПСОшному газу 🥉 4️⃣ ДП Гарантований покупець | прибуток 1 559 млн грнІ на зеленці на папері також можна заробляти!5️⃣ ОГТСУ | прибуток 1 271 млн грнДмитро Липпа здає компанію у добрій фінансовій формі6️⃣ АТ ЕКУ | прибуток 116 млн грнОдин із лідерів українського трейдингу як завжди дуже скромний у прибутках, але дякуємо що хоч так!Далі компанії які провели відʼємний наступ на прибутки7️⃣ Центренерго | збиток 716 млн грнСкорочення збитковості, але треба взяти майстер-клас у колег з Київтеплоенерго як працювати з халявним газом 8️⃣ Укртрансгаз | збиток 7 445 млн грнЩось пішло не так, треба запускати Форбс… напевне якесь бухгалтерське коригування 9️⃣ Нафтогаз Трейдинг | збиток 9 054 млн грнГрупа компаній Нафтогаз такая могутня, що може собі дозволити бути частково збитковою компанією. Трейдінговий підрозділ демонструє збитки третій рік поспіль загальним підсумком 56 млрд грн 1️⃣0️⃣ НЕК Укренерго | збиток 38 656 млн грнМинулого року компанія відзвітувала про майже симетричні прибутки у 45 млрд грн. Вочевидь все це також з розряду «фінансисти жартують» не міг же пан Кудрицький, який викладає в самій 🇺🇸 таке учудити…💫 ГОМЕР-енергетик 💫
➡️ Обстріли газової інфраструктури і ціни на електроенергію. Підсумки енерго тижня 🏁⏪ Вчора раша вчергове пройшлася ракетами та дронами по українському газовому виробництву та інфраструктурі. Наслідки якщо це був би початок опалювального сезону сміло можна було б назвати вкрай тяжкими. Але для +15 напочатку березня, можна сказати що ситуація робоча…. Хоча дефіцит і потреба в імпорті знову зросли в розмірі до 5+ млрд м3.❕Саме тому важливо, що Нафтогаз почав підписувати контракти на середньостроковий імпорт. Підписана угода з Orlen, постачання перших 100 млн м3 очікується вже у середині 2 кварталу. Непогано, але на фоні дефіциту треба закачувати більш енергійно. Pump, baby, pump!〽️Ціни на електроенергію на ринку на добу наперед просіли суттєво, в нічні та денні години. Вночі ситуація з крихкістю цін давня - закачка ГАЕС (500-700МВт) відбувається на балансуючому ринку, без оплати. Денна цінова завала це ефект нових сонячних панелей і тепла погода. Це буде з нами надовго, реклами компаній які допоможуть зі встановленням сонячних панелей - навалом та і попереду весна та літо. «Невидимі руки» ринку намагаються вколоти стероїдів денним цінам, але то спрацює не більше ніж на тиждень. Природа переможе! Ринковий сигнал пробʼє дорогу! І найголовніше. Вся це метушня швидкоплинна. Весна вічна! З 8 березня 💐Краси та любові!!!💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🏁Підсумки енерго-тижня🏁🔚 Почнемо з кінця. На минулому тижні ми відмічали, що зима таки існує, бо нарешті зʼявився сніг 🌨️. На цьому тижні несподівано виявилося, що поліція таки існує 👮 . Як мінімум Головне управління в м. Києві. І не просто так, а займається справами на 18 млрд грн ОГТСУ. 🔥Справи з реальним газом також рухаються. Укртрансгаз з початку року вже купив 170 млн м3 за середньою ціною 27,5 тис грн/тис м3 без ПДВ. Паралельно НАК Нафтогаз проводить додаткову закупівлю газу на кордоні. Разом Група Нафтогаз за 1 квартал за поточними темпами імпортує біля 700 млн м3. 🤷♂️ ОГТСУ поки взагалі не закуповує газ, ані на внутрішньому ані на зовнішньому ринках… дуже не зрозуміло, може просто вже пакують речі 📦 ⏯️Гугл по запиту «Укрнафта продаж газа» видає таку інфу «Державна "Укрнафта" 19 лютого реалізувала 9 млн. куб. м природного газу за ціною 17 500 грн за 1000 куб. м, що майже вдвічі нижче за ринковий рівень, зафіксований на торгах АТ "Укртрансгаз" і далі звинувачення у фінансових втратах, але оригінальні публікації вже зняті з сайтів… Прям детективна історія, напевне журналісти перераховують фінансовий результат. ⏸️В електриці все спокійно. 🕯️Відключення йдуть в плановому режимі і там де треба. ⏫️Покупці вірять в зростання цін на електрику на березень, судячи з результатів продажів ресурсу Енергоатому на УЕБ. 💸В Київі проводиться купа конференцій по розподіленій генерації. Людей, які інвестують, доволі багато, але розуміння що буде з цим бізнесом далі у них обмаль. Інвесторами курує віра у дефіцит. Наскільки вона виправдана, подивимося найближчими місяцями. 🔊А поки: «storage, baby, storage» як сказав голова комітету ПЕК на одному з івентів. Головне щоб фінансовий результат рахувало не управління Поліції в м Києві.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🏁Підсумки енерго-тижня❄️Перше, можна сміливо констатувати, що зима ще існує. Дехто на її прихід не розраховував у будь-якому сценарії…. Але як це не дивно для лютого: сніг випав та мороз вдарив. ➡️Що у наслідках➡️⚠️Почнемо з аварійних відключень. Вони то є, то немає. Звісно холода додають навантаження на енергосистему. Але якщо говорити про те, що повинно підтримувати енергосистему в таких випадках: це імпорт. Він завантажений не більше 20%, а це значить що недозавантажено більше 1ГВт потужностей. Причина банальна: на понеділок 17 лютого ціна імпорту (навіть без додаткових витрат на перетин та таке інше) у 17 годинах з 24 вище української внутрішньої. Завдяки прайс кепам на нашому Ринку на добу наперед. Так, фахівці Регулятора прогнозували зниження цін у європах… але по факту його не видно. Той імпорт що надходить - не комерційний - заходить по спеціальній Постанові КМУ про не відключення. По факту скоріш за все в такій ситуації, не відключення = аварійній допомозі, але подивимось.🚢Підтриманню балансу в Енергосистемі мав допомогти турецький енергофлот. Але Forbes вже похоронив його у своїй статті. Багаторічний проект у підсумках має 300 млн грн нікому не потрібних витрат на будівництво інфраструктури і висновок щодо економічної недоцільності проекту за рахунок екстремально дорогої за витратами електроенергії. Несподіване закінчення мега проєкту. Експерти Forbes рекомендують використовувати побудовану інфраструктуру для розподіленої генерації… але і тут розподілених ентузіастів буде чекати економічний сюрприз.🧯По газу вочевидь пришвидшиться закупівля імпорту. Бо така погода має збільшити відбір до 80 млн м3/добу. Не зрозуміло тільки наскільки вистачить фінансової спроможності компаніям-закупівельникам. Бо разом вони наближаються до позначки 500 млн м3 з початку року, а це 300+ млн доларів.З початком тижня. Не замерзайте 🥶🥶🥶💫 ГОМЕР-енергетик 💫
Чому Маска не затвердять на голову НЕК Укренерго ❓Результати нашого голосування Вашого вибору1. Брехт2. Кудрицький3. Ілон Маск З першими двома зрозуміло. Їх може обійти тільки що Ліппа з ОГТСУ або Артем Мартинюк з УРМ. Але те що Маск обігнав всіх інших - сюрприз. Ми вивчили вимоги до кандидатів і зрозуміли що цього точно не станеться, у пересічного тцкашнтка шанси вище. Пояснемо чому.1️⃣Перше - це вільне володіння українською мовою. Це дискваліфікація всіх іноземців і чесно кажучи не всі поточні лідери державної енергетики здихалися міцного білоруського акценту. 2️⃣Друге - Кандидат повинен бути вільним від будь-яких прямих чи опосередкованих бізнес-інтересів, професійних відносин або особистих зв’язків, які можуть поставити під загрозу його здатність приймати неупереджені рішення…. фух… Напевне цьому визначенню реально відповідають тільки новонароджені, але маємо іншу вимогу до кандидата, яка викреслює навіть цю святу категорію нашої нації: - Вища освіта, зокрема в галузі економіки, міжнародних відносин, управління та адміністрування, фінансів, права, інженерії та електроенергетики🔄То маємо замкнуте коло. Ілон Маск не пройде! А у всіх жінок за Вашою думкою шанси такі ж як у одного Ущаповського. А взагалі, робота ЖПТ чату дуже сильно проглядається за «вимогами до кандидата». Правда застаріла версія чату, до трампівськоі епохи. Бо ніяких вимог до знання ринку рідкоземельних металів…. натомість вимоги щодо вміння будувати довіру через прозорість рішень та стратегії💫 ГОМЕР-енергетик 💫