🏎 Газова гонка міжсезоння Попередні підсумки 🔖НАК Нафтогаз продовжує закуповувати імпортний газ на зиму, в серпні 2025 року законтрактовано майже 800 млн м3 на суму понад 15 млрд грн (330 млн євро). 🧮Загальний обсяг закупівлі імпорту сягнув таким чином вже позначки 4,2 млрд м3. 📆13 серпня Нафтогаз оголосив про отримання 500 млн євро кредиту від ЄБРР на закупівлю газу. Таким чином компанія швидко утилізувала 67% виділеного ЄБРР в цьому траншу фінансування.📊З мінімальних 5 млрд м3 імпорту залишилося законтрактувати ще 800 млн м3 на що потрібно ще 400 млн євро мінімум. Яких поки немає. Маємо надію що поки. ▶️Саме тому аналітики говорять про те, що з помпою відкриті нові шляхи постачання газу через балканський коридор зараз не використовуються. Цей шлях найбільш витратний а грошей у НАКа на високий рівень закупівель бракує. До того ж всі ці кредити треба буде повернути, з відсотками. Нафтогаз же буде поставляти газ на виробництво тепла та електроенергії зі збитком за цінами ПСО (з подальшим теоретичним відшкодуванням збитків з держ бюджету). І якщо тепло поки не виробляють з газу, то електроенергію аж бігом. Загальна кількість генеруючого обладнання яке виробляє електроенергію із газу зараз перевищує 1ГВт… а це до 200 млн м3 використання газу щомісячно. 👁🗨Наскільки це виправдано? В деяких випадках, безумовно так. Це там де обмежена передача електроенергії і іншим чином виробити електроенергію неможливо. Але це не більше 400МВт з тих що працюють реально. Інша генерація може бути заміщена ЕА, ТЕС на вугіллі та імпортом електроенергії. Чому ж вона працює? Тому що це вигідно виробникам електроенергії.Крок 1️⃣НАК Нафтогаз купує імпортний газ по 20 тис грн/тис м3 без ПДВ Крок 2️⃣НАК постачає виробнику електроенергії в конденсаційному режимі по 11,7 тис грн без ПДВ Крок 3️⃣Виробник електроенергії формує змінну собівартість в районі 3.5 грн/кВтг і продає електроенергію по 6,8 грн/кВтг (факт серпня 2025 року, режим роботи 18 з 24 годин доби). Рентабельність виходить 94%. Її можна і підвищити, якщо працювати менше годин (наприклад 6 годин з 24 з рентабельністю 167%). Питань до схеми взагалі немає, якщо б не дотації НАКа на таку дискотеку у розмірі 2 млрд грн або 45 млн євро щомісячно.При відсутності «дотацій» собівартость на газу буде вже близько 7 грн/кВтг і робота у 6 пікових годин кожного дня по факту серпня вже мала б рентабельність 25%, що доволі непогано. Отака сезонна арифметика. А поки НАК Нафтогаз купує за кредити і рахує збитки, хтось цей газ отак рентабельно «витрачає».💫 ГОМЕР-енергетик 💫
👥Атом, трейдери і великі споживачі 💲Черговий місяць підводити підсумки про те, як закінчується трейдерська історія серпня. Результат фінансовий мінус 670 млн грн на всіх, з яких більше 400 млн гривень припадає на контракти Енергоатому. 🔝І який висновок роблять покупці на торгах Атому на вересень, а їх традиційна кількість більше 110 учасників… правильно, продовжувати вірити у високу цінність української електрики. На торгах Енергоатома на УЕБ за дві сесії не розпроданими залишилися 260 МВт з 2500 МВт які були запропоновані на торги. Ціни сформовані без применшення у конкурентній боротьбі, середня ціна склалася на рівні 5029 грн/МВт (104 євро/МВтг) при діапазоні цін за лот від 4800 до 5386 грнМВтг. 🇪🇺Європейські форварди на кордоні виглядають зараз на рівні 90-94 євро/МВтг, тобто на 10-15% нижчими. З одного боку парадокс, з іншого напевне покупцями керувало відчуття ризиків повʼязаних з обстрілами, а як показав час, атомний ресурс найбільш захищений, з преміальним статусом. ➡️ На цьому фоні строкато виглядає заява одного з Великих споживачів електроенергії, в Forbes, який активно просувають ідею антиконкурентного доступу до державного ресурсу електроенергії. Хоча той самий Споживач ще місяць тому розміщував в пресі свої плани по будівництву малих модульних реакторів в кооперації з ЕА, але з цим проектом виходить щось не склалося. Зрозуміло що якщо на аукціон Енергоатома де зараз вже товкуться 110 учасників-покупців прийдуть ще великі споживачі, то ціна на них ніяк не опуститься до жаданих 40 євро/МВтг, скоріш навпаки. Тому повинні бути окремі аукціони формату tet-a-tet - логіка залізна 👍🏼❓Чому ж Великому споживачу тоді не купувати електрику напряму у Франції чи Скандинавії, зовсім не зрозуміло. Адже і інфраструктура у нього вся є, і перетин, і співробітників освічених багато… і схоже на те, що літаки Luftwaffe у наступне ОЗП таки не будуть бомбити енергоблоки EDF💫 ГОМЕР-енергетик 💫
Енергетика і регуляторні ризики. Кейс USA 🇺🇸 …Розвивати енергетику в будь якій країні дуже складний процес. Який можна продавати як легку інвестиційну прогулянку з окупністю від 3 місяців до 3 років. Але по факту це і ринкова і регуляторна рулетка з великими ставками. Про наші кейси можна говорити вічно, що ми і будемо робити. А поки почнемо зі Штатів. 👴 Дідо Байден якось затвердив Федеральний план по будівництву 30ГВт потужностей офшорних ВЕС до 2030 року. Для генерації США яка налічує 1300ГВт різних потужностей цифра далеко не захмарна, погодьтесь.🆕Але прийшов дідо Трамп і почалося… з останнього наприкінці минулого тижня США припинили будівництво морської вітрової електростанції вартістю 1,5 мільярда доларів біля Род-Айленда (проект Revolution wind). Бюро управління океанською енергетикою випустило наказ про зупинку роботи в п'ятницю, посилаючись на необхідність "вирішення проблем, пов'язаних із захистом інтересів національної безпеки". Агентство не надало додаткових подробиць.🌬️ Revolution Wind, яку компанія Ørsted (Данія) розробляє разом зі Skyborn Renewables, підрозділом глобальних інфраструктурних партнерів BlackRock, завершена на 80 відсотків. Проект завершив встановлення фундаментів 45 із 65 запланованих турбін. Проект включає 65 турбін Siemens Gamesa потужністю 11 МВт, і має підписані контракти на постачання 400 МВт до Род-Айленда та 304 МВт до Коннектикуту за 20-річними угодами про купівлю електроенергії 👍🏼Наче все є. І контракти на продаж, і BlackRock (не плутати з Dragon Capital) в партнерах, і німецький виробник турбін (а не China)… але… 1,5 мільярди доларів поставили на паузу. Фактичне виконання плана дідо Байдена поки 0, ніхто вже нічого не будує. Тільки підраховують збитки. 📉Акції Ørsted за один день впали на 18%. Добре, що основний акціонер компанії, датський уряд, має достатні фінанси щоб підтримувати компанію на плаву.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🍎Атомний рай у Франції або гарно там де нас нема🏟Міф про те, що десь в Європі щось роздають на халяву існує у епосах різних соціальних прошарків. Є таке і у енергетиків. Мов у Франції видають промисловості атомні станції по собівартості, прям задарма.🔖ARENH (Accès Régulé à l’Électricité Nucléaire Historique) — механізму спецпостачання електроенергії від EDF у Франції який діяв до 2024 року включно, зараз на дійсний, а його «наступник» буде запроваджено з 2026 року❓Хто мав право бути покупцем:- Альтернативні постачальники електроенергії (тобто незалежні від EDF компанії, які продають електроенергію кінцевим споживачам).- Оператори мереж (DSO, TSO) — вони можуть купувати обсяги для компенсації технічних втрат у мережі.- Кінцеві споживачі напряму купувати не можуть — доступ мають лише постачальники або оператори мереж, а не підприємства чи домогосподарства.- EDF і її дочірні компанії не мають права користуватися ARENH.🧮Фінансові гарантії (умови доступу)Для отримання квот ARENH постачальники зобов’язані надати фінансові гарантії, щоб забезпечити розрахунки:- Банківська гарантія або депозит на користь EDF.- Розмір гарантії відповідає вартості запитуваних обсягів ARENH (100 млрд кВтг на рік для всіх разом).- Гарантія має покривати повний період постачання (як правило рік- Якщо сукупні заявки перевищують 100 млрд кВтг/рік, застосовується пропорційне скорочення («capping»).➡️Тобто де факто EDF продавав в ринок по заявкам покупців 100 млрд кВг на рік з 370-400 млрд кВтг які виробляв на АЕС з де-факто 100% річною передоплатою, залучавши в компанію 4,2 млрд євро передоплат у формі грошей та банківських гарантій. ❌EDF не субсидує населення, ціна для домогосподарств ринкова і знаходиться на рівні 0,24 євро/кВтг. Але навіть продаючи 20-25% електроенергії по спеціальним цінам в ринок, така діяльність привела до фінансового фіаско, борги EDF у 2022 році склали 65 млрд євро, держава викупила всі приватні акціонерні частки, дофінансувала компанію на 10 млрд євро і насамкінець керівництво компанії зупинило роздачу електроенергії по ARENH ⛔️Внутрішній ринок же де-факто міксував 30% за ARENH і 70% за спотовими ринковими цінами і формував оптовий сегмент ринку. До цієї ціни додавалися +35 євро/МВтг за передачу+15 євро/МВтг податки на зелені пільги, +~5 євро/МВтг постачальнику. 🔜З 2026 року очікуються зміни щодо базової ціни поставки, вона складе за даними Рейтерс 70 євро/МВтг на 4-5 років з коригуванням на зміну цін на ядерне паливо, умови щорічної 100% фінансової гарантії залишаться в силі. До нового механізму підключать і споживачів, наразі отримано 12 заявок. 🆕Також передбачено механізм ринкового коригування. Якщо ціна РДН перевищить 80 євро/МВтг, то 50% цінового спреду повертається EDF. ⏩Таким чином з 2026 року, можна сказати що EDF поховала свою історію окремих «пільг». Причина проста - немає бажання дофінансувати компанію з держбюджету. Зазначену послугу з 2026 року можна назвати скоріше як механізм стабілізації ціни, при чому достатньо фінансово витратний. Навіть номінально, фінальна ціна з урахуванням послуг складе 120 євро/МВтг і це на базовий графік (без всіх можливих коригувань у вищу сторону), а всі небаланси і профільність потрібно буде на спотових ринках. Отакий він французький soupe à l’oignon 🧅🧅🧅💫 ГОМЕР-енергетик 💫
📽Хроніки енергетичних субсидій . Рік 2023-24💚У 2023 ЄС вперше змогли виробити більше електроенергії з ВДЕ (вітер і сонце) ніж з газу: 23% проти 20% у загальному балансі.⛽️Газ який замістив російський був СПГ. Для цього застосовувались неординарні рішення, такі як плавучі термінали, наприклад один з таких в Вільгельмсгафені забезпечив 6% споживання газу в Німеччині. 🗿Поставки російського вугілля були заміщені вугіллям з Австралії, Колумбії, ПАР.Все це потроху стабілізовувало ситуацію в ЄС.🇺🇦В Україні ж головним драйвером ціни стали обстріли генеруючого обладнання та обладнання підстанцій. ⛱Прайскепи як і до того надійно тримали ціну. Дійшло вже до того, що імпорт не йшов, бо не проходив через прайскепи, а без імпорту починались і поглиблювались відключення. 🎠Креативне рішення знайшлося, була випущена постанова Кабміну, яка де-факто легалізувала дві ціни:1️⃣імпорт (вища)2️⃣внутрішня (нижча)Тим хто покупав імпорт, гарантувалося пріоритетне не відключення. Про героїзм енергетиків не буду тут писати. Ми про цифри. ————————————Результат 2023 року🇺🇦 85 євро/МВтг🇵🇱🇸🇰🇭🇺🇷🇴 107 євро/МВтг————————————Результат 2024 року🇺🇦 103 євро/МВтг🇵🇱🇸🇰🇭🇺🇷🇴 98 євро/МВтг————————————💲Таким чином 2023 промисловість отримала скромні 0,7 млрд євро енергодотацій2024 був неврожайним: мінус 0,2 млрд євроРазом підведемо «субсидійні» підсумки за останні повні 5 років: 2020 +0.082021 +2.72022 +5.02023 +0.72024 -0.2———————- +8.3 млрд євро👁🗨Це промисловість. Сума погодьтесь непересічна. Всі комерційні це 2х‼️❓Погано це чи добре?питання в тому як промисловість скористалася цим ресурсом. Поки більше схоже, що їй стало зрозуміло, що піар кампанія на підтримку чергової дози незрівнянно набагато ефективніша ніж інвестиції у власну енергоефективність. Або будь-що реальне, наприклад збільшення виробництва.⏪Ми розглянули 2020-24 рік. Так само методично можна розглянути історію ОРЦ vs Ринок ЄС хоч з 2005 року. Результат буде тий самий, кожного року 15-20 євро/МВт з оптової ціни енергетики здавали в скарбничку української промисловості. ⏩На наступному тижні, як обіцяли в коментарях розглянемо французький формат «субсидій» промисловості.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🍩 Тиждень солодких дотацій 🍩Пару останніх тижнів металургійні компанії почали стару історію про знижки на електроенергію. Дискусії які ціни правильні тривають завжди, вони палкі і цікаві. Але завжди приємно обговорювати чужі ціни, а не власні. Завжди приємно отримувати щось з дисконтом від ринкової ціни, до цього швидко звикаєш. ➡️От наприклад взяти газ. Якщо заборонити його експорт при одночасному зниженні споживання, як це сталося в Україні у 2022 році, то виникає унікальна можливість отримати знижку. Так на три роки комерційний сегмент споживачів отримав знижку в цінах на газ у 40% від ринкового рівня😳. Але три роки пройшло, країна зʼїла запаси, зменшився видобуток і ціна знов стала «без дисконтів та субсидій». Так за три роки (2022-2025) металургійні, хімічні і агро компанії приватного сектору отримали знижок у ціні газу на суму близько 35 млрд грн…. Як вони розпорядилися цими «грошима»… ну просто вони звикли до таких дисконтів. А коли вони зникають, то як у будь яких «залежних» починається ломка… тяжка реакція на дефіцит звичної дози субсидій. І по газу ми ще її почуємо. 🫣А поки ми починаємо згадувати спецаукціони Енергоатому для особливо нужденних… металургів і залізничників, які проводилися у 2020 році за наявності ще Запорізької АЕС (40% від загальної потужності ЕА), результатами яких були ціни зі знижками від РДН на рівні 12-15%…💫 ГОМЕР-енергетик 💫
❓Навіщо воно тобі потрібно?Таке питання найчастіше чують люди, які переходять на роботу на топ-посади у міністерствах з топ-посад підприємств, державних чи приватних, немає різниці. Одна справа коли ти бюрократ по родовіду. Або науковий співробітник, який вивчає проблеми сільськогосподарських іпотек або ти кліматичний дипломат за покликанням. Тоді абсолютно зрозуміло, що тобою керує жага знань і нестримне бажання самовдосконалення. Але ж топ-менеджери підприємств то люди які плюс-мінус прагматичні, орієнтується на результат та мають потужну матеріальну базу. Адже як не крути, подобається це комусь чи ні, але державні підприємства по рівню матеріальної компетенції праці конкурують і навіть часто з великим запасом обганяють приватні (це стосується великих державних підприємств і їх керівних апаратів). Саме тому два останні переходи на посади першого зама міністра в енергетиці виглядають дуже контроверсійно😼Як би там не було - бажаємо новому Першому заму вдачі та мотивації 🙌🏼💫 ГОМЕР-енергетик 💫
Прайскепне збудження, день перший🔜З 1 серпня НКРЕКП переглянула прайскепи на ринку електроенергії в сегменті на добу наперед. Вечірня зона (18-23 година) стала більш вільною від обмежень (макс 15000 замість 9000 грн/МВтг). Нa фоні цих подій у багатьох прошарків бізнес суспільства розігралася уява. І трейдери і окремі соціальні спілки стали дуже збудженими в очікуванні майбутнього.1️⃣У одних (місцевих трейдерів) збудження було з ознаками позитиву (мовляв на цьому можна нехило заробити). 2️⃣У інших (здебільшого з конфесії металовиробників) збудження пішло у негатив. І як прийнято в таких випадках негативом треба ділитися у групах, в результаті чого пройшла хвиля медійної «глибокої занепокоєності» асоціацій міжконфесійної дружби. Одне з запропонованих паствою Брахмана рішень, надійне і перевірене часом. Видавати по талонах, кому дуже треба, подешевше електроенергію. Перша доба серпня поки показує те, що зміна прайс кепів не вплинула на ціни. Як буде далі - подивимось. Але чергу чергових дотаційників на всяк випадок скласти треба, як не крути. Брахман іншого не зрозуміє.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
Газове розподілене ⛽️ Добре коли будується нова генерація. Але в нашому селі будівництво чогось нового завжди починається з диких субсидій. 🐸Так було з зеленим тарифом від Клюєва (хтось ще памʼятає такого?). Так розпочинає свою історію і розподілена генерація 🛜♐️ Газ для розподіленої генерації постачається по ПСО по 14 тис грн без ПДВ при ринковій ціні 24 тис грн на внутрішньому ринку а на імпорті це ще дорожче.На що це впливає? Сидить собі, наприклад, умовний ОГТСУ в липні 2025 і продає 100 МВт своєї генерації на годину на Ринку на добу наперед. Рахуючи цінову заявку по льготній ціні газу, перемагаючи у «конкуренції» імпорт і внутрішню вугільну генерацію. Продається такий ресурс на РДН непогано, за місяць ОГТСУ продасть до 60 млн кВтг (непереможним для ОГТСУ залишається тільки сонце). 🫧60 млн кВтг це 200 млн грн дотацій Нафтогаза за покриття збитків на імпортованому газі на зазначений обсяг. Така звитяга ОГТСУ робить ринок електроенергії профіцитним і як результат країна експортує електроенергію. Хтось повинен би сказати ОГТСУ, що можна надавити на гальма, бо такий державний імпортно-експортний бізнес дуже дорого обходиться бюджету. І дорогоцінний газ для зими пустопорожньо витрачається влітку. 📌Питань би взагалі не було якщо б газ був ринковий, але в цьому випадку працювати газовій огтсушній генераціі 18 годин з 24 на добу би не вийшло, максимум 4-5. В аналогічній дуже простій логіці працюють і інші газові генерації. Вічне багаття. Бюджет НАКу все витримає.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
Прайскепний тиждень🤩Це таки сталося в сьомий раз! Так, в сьомий раз з початку існування нової моделі ринку електроенергії, тобто з 1 липня 2019 року, Регулятор переглянув максимальні граничні ціни на РДН, так звані прайс кепи. Останній перегляд був датований з 1 червня 2024 року. Зараз, з 1 серпня 2025 року переглянуті були граничні ціни лише в так званий вечірній пік навантаження (17-23 години), з 9 до 15 тис грн/МВтг. 🆕Започаткував щорічне прайскепне шоу вінницький бізнесмен Гройсман, перебуваючи в тимчасовому відрядженні на вул Грушевського, у 2019 році. Як інструмент для контролю цін, який унікально діє лише на ринку електроенергії. Кожного разу всі вангують щодо мотивів зради і того як швидко зростуть від цього ціни❓Підвищення граничних цін акцентовано у вечірній пік підвищує теоретичну інвестиційну привабливість Стореджей (вони ж батарейки) та газових станцій. 🪫І ті і інші знаходяться в реальній кризі, адже по батарейкам цього року фактично ні про які економічно обгрунтовані два цикли заряд-розряд протягом доби і мови не може йти. Навіть один єдиний (день-вечір) і той не такий привабливий як малюють у рекламних проспектах. Інвестори Газової генерації потроху почали розбиратися що є ціна газу по ПСО і по ринковим цінам (зараз це 24+ тис грн з ПДВ) і є погодинні ціни на електроенергію на РДН. Співставивши одне і друге, можна сміливо сказати, що серед тих кому нічого не страшно залишилися ті, кому нічого втрачати: ОГТСУ, Нафтогаз і УЗ. Ці компанії знають як пояснити потенційний комерційний глухий кут в будь яких проектах. Отже, зона 17-23 може бути інвестиційним раєм? Чи стане?Навряд чи можна очікувати що працююча державна генерація (ЕА, Укргідро, Центренерго, Київтеплоенерго) яка виробляє 85% електроенергії в Україні буде відразу «освоювати» нові цінові горизонти. Дуже великі репутаційні ризики. І прецеденти різкого відматування рішень назад у випадку їх токсичності ми бачимо наочно. Але в будь-якому випадку, думаю що і стореджевим і газовим інвесторам не треба сильно радіти. Горизонт 15.000 скоріш за все буде «грати» лише взимку та екстремальну погоду, коли для того ж будуть сприятливі умови на ринках сусідніх країн. То тим, хто хоче мати раціональний а не емоційний погляд на інвестиції, краще вивчати практику HUPXів, де прайс кеп 4.000 євро працює вже давно.💫 ГОМЕР-енергетик 💫