🏦Нафтогазбанк на марші 💪🏼Газовий лідер України потужно працює над забезпеченням імпорту газу цієї зими. Зустрічі, фото, контракти… все супер. Насправді. Навіть підписання кредитних угод. Красиве. ➕Цього року буде імпортовано 6-8 млрд м3 загальною вартістю 2.8-3.8 млрд доларів (середня ціна імпортного газу цьогоріч біля 480 доларів за тис м3). 🚫Але кредит це гроші, які треба віддати з відсотками. Як це не дивно. Це не різдвяний подарунок чи благодійна допомога. Про цей факт забувають чомусь навіть найамбітніші державні менеджери. 🧮Рахуємо далі, за імпорт газу який закордонцям заплатять 2.8 - 3.8 млрд доларів, покупці в свою чергу компенсують за цінами ПСО 1.1 - 1.4 млрд доларів (ціни ПСО у нас від 155 доларів без ПДВ). 🟰То виходить плановий торгівельний збиток від торгівельної операції 1.7-2.4 млрд доларів, які треба також віддати а значить десь знайти.🫣🔺Найпростіший шлях, перевірений роками, це фінансова піраміда. Ти лонгуєш лінії, перекридитовуєшся, фоткаєшся… поважна людина. Потім передаєш наступнику естафетну паличку… і так аж до банкрутства або продажу компанії за борги більш бізнес орієнтованим власникам. 🤔Теоретично, вся ПСО-шна тема гарантується держбюджетом. Але і в найкращі часи з цим були проблеми а зараз і тим паче. 👉🏻То треба якось також починати, за прикладом координаційного штабу по пошукам резервів у критичних споживчах в електриці, робити те саме з газом ПСО. Бо ці мільярди «зимової газової підтримки» ще довго будуть розбирати по складовим. 🧐То ж поки є шанс можна ще раз уважно подивитися чи варто буде спалювати мільйони доларів (а це якщо розраховувати на 120 днів опалювального сезону виходить мінімум 10 млн доларів збитків на день) на постачання газу і кому він реально уходить. Чи піраміда краще?💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🆕нове старе розслідування Енергоатома і Центренерго🧐От так буває: є віра у краще, є віра у «нових» людей. Але якщо слухаєш «нових» про якісь загальні теми - наче все ок. Якщо про щось професійне, в чому сам розумієшся… то хоч ховайся 🤦🏻♀️👉🏻От вчора. Розслідування депутата Железняка по темі торгівлі електроенергією між Енергоатомом і Центренерго за 1 копійку, в 2020 році. До депутата питань нема, як написали так і зачитав, щось доволі незрозуміле … (хоча міг би мінімально здогадатися що 2020 рік це не повномасштабна війна)… Але шановний Кудрицький… 👀⚖️Історія торгівлі небалансами - це робота балансуючого ринку. Звісно там нема і ніколи не було тендерних комітетів, на які посилався Железняк. ➡️А працює дуже просто: є комерційні продажі генерації, а є реальне фізичне виробництво. І так, до 2023 року десятиріччями кількість тих хто хотів продавати була більша за тих хто хотів купувати (профіцит потужності). 🥊Це називається конкуренція виробників. І так, треба визнати що у середині 2020 року Центренерго зміг обігнати ЕА в конкуренції за споживача 👍🏼👛Але Енергоатом, як це завжди було, починаючи з Царя Панька, хоче виробляти електроенергію в пріоритетному порядку в максимальному обсязі, не дивлячись на те продана ця електрика споживачу чи ні. ℹ️І як бути якщо ти хочеш виробляти те, чого сам не продав? І от якраз для цього є Балансуючий ринок. 🔹Оператором якого є і було НЕК Укренерго. 🔹Це саме НЕК Укренерго (директором якого у 2020 році був Кудрицький) купляло по 1 коп електроенергію у Енергоатому і продавало Центренерго. 🗯Тобто Кудрицький як модно зараз казати був керівником бек-офісу цієї схеми, та щоденно погоджував ці операції і через нього здійснювалися розрахунки. І не само по собі Центренерго розвантажувалося, а за командами з того самого бек офісу. 🔇Але так виглядає не досить красиво, я згоден. Тому ця частина в відео розслідувачей не висвітлюється. 🏁Нехай як а перед усім треба сказати, що все це законно. Так працюють ринки. Неефективно з боку Енергоатому? З першого погляду виглядає так. Але це частина ринку, де далеко не всі діють раціонально і ефективно… навіть керівники бек-офісів.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🦒 Довгий кіловат - річні контракти від генерації за фіксованою ціною ☢️ Поки Енергоатом торгує лише на 10 діб наперед, з полиці дістали нову-стару ініціативу, яка повинна забезпечити стабільність. 🆕 Нова - стара ініціатива від депутатів ВР - річні контракти на УЕБ від генерації. Які хочуть зробити обовʼязковими для генерації в обсязі 5-15% від якогось планового річного відпуску електрики відповідної генерації. ❓Чому 10-добова реальність від Енергоатому настільки відрізняється від стратегічного бачення депутатів?➡️В умовах обстрілів робота генерації фізично доволі нестабільна. ⛔️До повної зупинки ТЕС і ТЕЦ всі вже ментально готові і цього сезону таких повних зупинок дуже багато, станції знаходяться на нулі місяцями. 🚫Атом останній місяць також знаходиться під мережевими обмеженнями до 1000МВт і природа цих обмежень- обстріли. ⭕️Як в такій системі забезпечити виконання контракту з боку генерації - не зрозуміло. Що це дає генерації в принципі також. 🆗Звісно, ціни на таких торгах будуть високими, для генерації це плюс. Але покупцями навряд чи стануть безпосередні споживачі, їх ми і не бачимо в поточних переможцях аукціонів УЕБ Енергоатома. ➡️Найвірогідніші переможці це трейдери, які традиційно за своєю кількістю на 90-95% це компанії з статутним капіталом 1 тис грн. ⚖️Тому якщо реальна ціна РДН протягом 2026 року піде нижче цін фіксованих контрактів (а це найвірогідніший варіант), то такі контракти не будуть виконуватися. ⏮️Так вже було в 2024 році з піврічними контрактами, коли вони всі були не виконані по ініціативі покупців: контракти були з січня по червень і під час зниження цін в березні перейшли в стан дефолтних. 1️⃣Одним з мотивів таких нововведень є очікування низьких цін продажу для промисловості. Але в умовах відключень, обмежень і обстрілів очікувати на такий ефект дуже по дитячому. Це демонструють поточні торги Енергоатому, коли покупці штовхають ціну в гору самостійно.Робити спецсессії під окремих учасників, як це було у 2020 році? маємо надію вже не будуть. Бо це пряма субсидія для окремо взятого бізнесу.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
☢️Життя після Атомгейту🔜Пройшло пару буремних тижнів, під час яких основними ньюсмейкерами були правоохоронці та медіа персони до них наближені і от знов настало тихе життя за графіком…⚫️👨🏻💻Міністерство дісталося активному, але не в медіа просторі, Некрасову… з огляду на примарну вирогідність голосування за Міністра «в залі» це може буде надовго… може й до літа. І є відчуття що це один з найкращих з реальних наявних варіантів. 🤞🏼🥸Бажаючих зайняти таке «наелектризоване» місце в реальних обставинах очевидно замало. Комусь не вистачить повноважень, комусь «бюджетів», а для багатьох це дуже напряжний і бестолковий челендж.⛳️От давайте обміркуємо хоча б один варіант. Перехід команди Нафтогазу в міністерство… немає відповіді на найбільш елементарне питання, чи можливо щоб люди з зарплатнею 500++ тис грн/міс добровільно задауншифтилися в міністерство… а якщо вони не будуть дауншифтитися то як з «чужими людьми» можна буде працювати Одному з самих перспективних потенційних кандидатів??? 🎧В самому Атомі все тихо. Навіть без Наглядової ради і Якоба Хартмута проходять аукціони Енергоатома, на яких встановлюються нові цінові рекорди. Трейдери і постачальники вже готові платити по 6516 грн/МВтг за першу декаду грудня … вважають, що електрика буде тільки дорожчати. Хтось назвав це благодійним аукціоном на користь постраждалих від дій поціновувачів красивих банкнот… 🚨В реальному світі продовжують руйнуватися підстанції і генеруюче обладнання, великі підприємства споживачі рахують збитки від обмежень, люди пристосовуються до необхідності жити в темній невизначеності графіків подачі світла. …А от що однозначно зруйновано, так це імідж енергетичного сектору, який тільки почав набувати героїчного статусу і от знов ті ж самі зелені красивезні граблі…💫 ГОМЕР-енергетик 💫
😵💫 Знов обстріли, знов дефіцит ☄️Обстріли тривають, останній епізод потрапив навіть у Financial Times з широким обговоренням в коментарях, то ж що маємо:🔸 пошкоджено до 10 підстанцій 750/330 кВ, що відповідно до заяв в пресі призвело до обмежень відпуску електроенергії АЕС та суттєво вплинуло на ядерну безпеку в Європі;🔘 Центренерго стверджують що їх станції сіли на нуль;↩️ можливості імпорту електроенергії суттєво зменшилися відповідно до кількості пошкоджених обʼєктів системи передачі;✴️ розподілена генерація також під ударом… після вітряків і сонячних станцій мішенню стала станція 3.5 МВт на біомасі, жодних елементів захисту відповідно до фотографій у соцмережах там немає, напевне сподівалися що розподілену генерацію не атакують; 📈 дефіцит попиту відносно пропозиції на РДН в денній та вечірній зоні на неділю складає від 500 до 1300МВт в залежності від години доби;🩸також постраждав видобуток газу, з приватників про це заявило Смарт енерджі, втрати складуть близько 10 млн м3 на місяць.То ж маємо в цілому зрозумілі непозитивні перспективи.➕До цього можна додати системні обстріли залізничної інфраструктури, видобутку вугілля та системи транспортування газу, які мають відповідні наслідки в фізичному вимірі. То ж щорічне шоу «проходження ОЗП» буде вкрай важким і цілком можливо без хепі-енду🔚🩷Позитив лине тільки з-за кордону. Нафтогаз домовився про:- постачання 300 млн м3 LNG за посередництва Орлен (що стає вже традицією);- 25 річне порозуміння про постачання LNG грецькою інфраструктурою з США.Зрозуміло, що вищезазначений позитив повинен бути 100% сплачений коштами держбюджету, банківськими кредитами які треба повертати та економікою самого Нафтогазу. З цим як завжди, потім, буде розбиратися чергове ТСК.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🚀🧣Обстріли і светри - головні теми тут і зараз🔄Обстріляли - відновилися. Такий життєвий ритм енергетиків цього ОЗП. Скільки буде тривати час між першим та другим це і є светроємність з якою нам треба підготуватися до зими. ❓Трендові питання від споживачів:🔹як швидко остигають стіни багатоповерхівки при відсутності опалення;🔹чому у мене є світло, коли за графіком його нема.Кількість і тяжкість пошкоджень як у газі так і в електриці - рекордне і комфортно точно не буде. 🤫🌚Імпортний газ контрактується, минулого тижня компанії групи Нафтогаз зафіксували ще 250 млн м3. Але по грудню треба ще докупити 600 млн м3. В грошах це 12+ млрд грн на один цей місяць. Зазначений обсяг йде вже в рахунок так званого додаткового імпорту, який потрібен на компенсацію обстрілів видобутку. Загалом дана програма доволі непогано профінансована, вже майже на 65%. ☄️В електриці все як в останній день. Атаки здійснюються вже і на розподілену генерацію. Поки цілеспрямовано знищують вітряки та сонячні станції Миколаївщини. Але тенденція така, що шахеда на розподілену не шкода. Геометрія атак енергетичної інфраструктури свідчить про те, що дуже великій генерації скоріш за все нема куди буде фізично відпускати. Навіть імпорт після останніх обстрілів призводив до необхідності фізичного розвантаження 🇺🇦 енергоблоків, що вижили після 🚀🎰Виходячи з цього, ціни на РДН (грунтуючись на практиці заявок по 10 грн) можуть бути дуууже приємні для споживачів, але мʼяко кажучи не всі зможуть фізично дотягнутися до цього розпродажу...💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🪔Кудрицький, профіцит електроенергії на РДН та опалювальний сезон ⛔️Кудрицького затримали. За що і навіщо все це вже написав Forbes…. В будь-якому разі це дуже знакова подія, тому що для багатьох він був і є символом європейських стандартів в енергетиці. Зараз ми почуємо з одних чайників що то зрада, а з інших що то перемога. По факту Володимира Дмитровича випустять під заставу і підсадять на гачок «коболєва», який може триматися і 10 років. 〽️На ринку на добу наперед сформувався системний профіцит пропозиції. Наприклад, на добу постачання 29.10 пропозиція склала 121,4 млн кВтг, а попит 93 млн кВтг. Різниця 30%. Профіцит почав формуватися з 17 жовтня, після чергової хвилі атак, але він був в районі 10%. Зараз підріс після виводу всіх енергоблоків АЕС в роботу. Причина - наявність потужностей генерації, які перевищують можливості системи передачі електроенергії її використати - а по простому руйнування електричних мереж. Як наслідок, ціни на електроенергію з 0 по 14 годину за останні 5 діб склали 2612 грн/МВтг або 50 євро/МВтг - прям не ціна а казка… 🚬Оголошено про початок опалювального сезону. Звісно в приватних будинках офіційної команди ніхто не очікував але повноцінний опалювальний сезон це 4-кратне збільшення споживання газу відносно режимів вересня. 🔌Це плюс для енергетиків, тому що знизиться навантаження електрообігрівачів на загальну мережу.Нафтогаз же контрактував імопорту по 650 млн м3 в середньому щомісячно (червень-жовтень) але у контрактації на листопад-грудень поки має значні прогалини… напевне треба очікувати оголошення великого контракту на 1 млрд м3+. Інакше тендерне затишшя є мало зрозумілим.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
☃️ Холода і ціни. Ринок електроенергії та газу в Україні на тлі обстрілів ☄️ 🚨Сьогоднішній ранок розпочався з чергової навали на генерацію і передачу електроенергії. Ресурси, які витрачаються на рашиське руйнування нашої енергетики, вражають. Пошкодження будуть усуватися, але час, який потрібний для відновлення, стає все більшим і більшим з кожним разом. І відповідно наслідки будуть ставати все більш відчутними не тільки в окремих регіонах а і з точки зору всієї енергосистеми. 🍁Нинішній жовтень став в ряд «середньонормальних» з точки зору температури навколишнього середовища. Щоправда це виявилося доволі некомфортні температури, на 4-5 градусів нижче за минулорічні 🌡 ✖️І в газі і в електроенергії ситуація по погоді помножилася на фактор обстрілів і вихід з ладу обладнання. Зі строю вийшли чергові гігівати потужностей ТЕС/ТЕЦ/ГЕС та десятки мільйонів газу щодоби у зниженні видобутку. ⤵️Як це вплинуло на ринок? ⤴️По газу ціни і так знаходилися на вищеєвропейському рівні TTF+20% і скоригувалися до TTF+30%. Комерційний ринок суттєво не зростає в обсягах на зиму і зниження видобутку не стає завадою у доступності ресурсу для комерційних потреб. Інша річ ПСОшний газ під тепло і електрику, там за таких обставин ще 1.5-2 мільярди кубів треба законтрактувати. Гроші будуть💰↗️В електроенергії ціни в жовтні суттєво скоригувалися. До 6000 грн/МВтг. Цьому сприяли і обстріли і погода і рівень європейських цін. Якщо брати наш регіон Румунія, Угорщина, Болгарія (лінії на Словаччину другий місяць в ремонті, Польща традиційно не гостинна по обсягам транскордонної торгівлі) то наші ціни йдуть ще з дисконтом у 5-7%. ⏯️Наразі до включення опалення і виводу останнього енергоблоку АЕС з ремонту (останнє можливо цього тижня) залишилось не дуже багато часу. Та і єврофорварди на листопад знижуються на 10-15 євро відносно жовтня. То в листопаді ситуація з цінами дійсно може бути доволі різна↔️🌀Відлуння невизначеності це торги ЕА на листопад. Замість класичного місяця другий місяць поспіль розігрується «подекадка». Але якщо жовтень цілком ніхто просто не купляв, то листопад напевне гарно пійшов би з молотка в цілому і по 6000. 🅾️В держкомпанії напевне зрозуміли, що якщо вони продадуть по 6000 а РДН буде 4500 то реально більше тижня біржові контракти не будуть оплачуватися покупцями. А якщо буде навпаки то «годувати» маржею трейдерів цілий місяць буде справою за межею розуміння «наглядової ради».💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🥶Winter is coming. Що там по температурі в домівках в ЄС? 🧣Одягнути додатковий джемпер чи займатися вправами на дихання? Перед такими альтернативами стають читачі соціальних мереж Членів наглядових рад державних енергетичних компаній, які хочуть додатково підготуватися до опалювального сезону. 🥵Ми ж вже у додатковому джемпері і дихаючи чітко раз на 4 секунди для початку зробимо огляд на те, які температури є реально у європейських будинках взимку. ▶️Середня температура в домівках (внутрішня температура в житлових приміщеннях) у січні, найхолоднішому місяці зими в Європі, залежить від клімату країни, рівня ізоляції будівель, економічних факторів (наприклад, кризи енергії) та культурних звичок. На основі даних з досліджень, загальна середня для Європи становить близько 18-19°C. Це близько до рекомендованого мінімуму WHO у 18°C для здоров'я (щоб уникнути респіраторних проблем, особливо для вразливих груп), але вища за історичні показники (наприклад, 15.8°C у Великобританії 1978 року).🌡Рекомендована температура для комфорту та здоров'я — 18-21°C у вітальнях і 16-18°C у спальнях (згідно з EN 15251:2007 - це Європейський стандарт внутрішньобудинкових середовищ). Дані з січня 2024 року (tado° аналіз 650 000 домівок) показують середню по Європі 18.38°C, з тенденцією до зниження через економічну кризу.Середні реальні температури по країнах (січень, за даними tado° 2024 та іншими дослідженнями):🇬🇧 Великобританія - 16.6 Найнижча в Європі; економія через кризу, але урядом рекомендовано 18-21°C. 🇳🇱 Нідерланди - 16.9-18.0 Економні звички🇮🇪 Ірландія ~17.0 Подібно до Великобританії, прохолодні будинки🇧🇪 Бельгія ~18.0 Втрати тепла вищі за середні (2.9°C за 5 год)🇫🇷 Франція 18.5-19.0 🇩🇪 Німеччина 18.5-19.4 У 2022-2023 знизили на 0.8°C через кризу; рекомендовано 20°C. 🇪🇸 Іспанія 19.0-20.0 М'якший клімат, але втрати тепла 2.2°C; рекомендовано 18°C🇮🇹 Італія 19.5-20.0 🇵🇱 Польща ~19.0 🇸🇪 Швеція ~20.0 🇩🇰 Данія ~20.0 🇳🇴 Норвегія 20.5-20.8 - ♻️Норвегія та Німеччина витрачають на втрати найменше тепла; Великобританія — у 3 рази більше.- 🤒Нижче 16°C — ризик для літніх людей та хворих; вище 22°C — перевитрата енергії.👉🏻У 2022-2024 рр. багато країн (Німеччина, Великобританія) знизили температуру на 0.5-1°C, щоб заощадити❗️⚜️Головна історія в Європі — це економія. 0.5 градуса в приміщенні для всіх громадян Великобританії це 700 млн євро за сезон. В масштабах ЄС-27 це 8-9 млрд євро.Крім цього це зменшення попиту на 5 млрд м3 за сезон, що також є фактором формування ціни на газ.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
⛔️Графіки аварійних відключень (ГАВ) та імпорт. Або заграниця нам (НЕ)допоможе ✴️Отже ГАВ очікувано стартували. Як наслідок терористичних атак.Все було б логічно але є ще в цьому в рівнянні балансу попиту і пропозиції такий жаданий компонент як імпорт🎁 Зараз по факту він йде лише на 5-6 млн кВтг на добу в той час як номінальний перетин дозволяє 50+ млн кВтг на добу.▶️Чому так?1️⃣По перше, вже другий місяць поспіль триває «ремонт» меж державних мереж зі Словаччиною. Звісно колись їх ремонтувати треба, але не зовсім зрозуміло до чого тут жовтень.2️⃣Друге - це ціни в ЄС, які зараз вище українських прайс кепів і на 14-15 жовтня складали на кордоні біля 200 євро/МВтг базового навантаження. В такій ситуації імпорт «комерційний» біля нуля🍩, імпортується тільки обсяг під постанову КМУ про «не відключення». Але і під Постанову КМУ імпортується обмаль, тому що відключень по суті поки і не було… тому навіщо переплачувати. ❄️Отака історія. Пробник зими❄️ 🆘НЕК Укренерго брав у цій ситуації аварійну допомогу… але системні оператори сусідніх країн не дуже розуміють, що за аварія така у нас, в яку ми входимо прогнозовано і за планом не імпортуючи електроенергію при повній реальній можливості.Зараз звісно особливо відповідальні промисловці схаменуться і почнуть завозити під себе. Але це буде далеко не повне завантаження перетину і кардинально картини не змінить. 🧮То ж будемо чекати або зниження європейських цін до наших прайс кепів… або тренуватися запалювати свічки і прогрівати побутові енергостореджі.💫 ГОМЕР-енергетик 💫