🧯Чіп і Дейл поспішають на допомогу або Порятунок рядового Атома☣️Рядовий Атом сьогодні прийшов ВЛК… В Штурмові його явно не візьмуть, максимум в штаб писарем… 👥Надзусиллями двох депутатів-Супергероїв, за повідомленням на ТСК, розірвано 9 договорів на 1 ГВт з 2.1ГВт проданих ЕА на третю декаду січня. Щоправда повною сатисфакцією можна назвати не більше 0.4 з цього 1ГВт. Але і це також вагомий в грошовому вимірі результат.❓Що далі? Абсолютна більшість трейдерів подивилася на ситуацію як на щасливий випадок, який не треба втрачати. Але на місці Супергероїв та інших різних органів ми би не стали тримати на них зле і наздоганяти. 🎲З точки теорії ігр і практики торгів, всі зароблені гроші учасники Щасливого банкету знову вкладуть у лотерейні квитки Енергоатому. І чим більше грошей формується в системі торгів, тим дорожчими будуть лотерейні квитки і тим більше вирогідність Енергоатома забрати своє іншим шляхом. Можливо навіть дуже швидко. Виходити з-за стола з виграшем в нас поки не прийнято. ⏭️Тим більше що і цілі у Супергероїв інші, ніж кара трейдерів. Перелік реальних цілей вчора списком опубліковано в телеграм каналі одного з друзів.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
• Життєва трагедія та великі гроші •Спочатку по Брехта. Новина дійсно шокувала багатьох. І це велика втрата як у професійному, так і у людському сенсі. Людина яка мала повагу енергетичного загалу за життя і зробила для розбудови та потім і відновлення галузі дуже багато. І так, він заслуговує на звання Герой України від енергетики 🎖 Багато питань виникло щодо обставин трагедії. Які формально виглядають як ураження током при навмисному контакті з предметом який мав електричний потенціал. Але говорячи людською мовою, жодний притомний інженер з фаховою освітою і пʼятою групою електробезпеки не буде торкатися ніяких предметів на ВРУ ПС 750 кВ. Перше про що повідомляють інженерів, які працюють «в полях» на початку карʼєри це випадки як люди вмирали від уражень електричним струмом… при чому в найбільш радикальнійшій формі, щоб і думки не було нехтувати правилами безпеки. Що ж відбулося насправді не входить в рамки простої логіки.💸Ближче до Грошей. Черговий Атомгейт тепер вже ринкового типу. Третя декада січня, торги Атому. Предʼява предʼяв що Атом все знав і трейдери все знали … але всі з усіма домовилися, розписали шахматку на 61 учасника і розкатали договірняк. Звучить цікаво як сценарій для Disney… Але ми будемо сприймати все що відбувалося з позитивної точки зору:⏩Уряд отримав додаткову електроенергію, рекорди по добовій і місячній історичній кількості з 2022 року встановлені саме в січні 26 року;⏩Енергоатом продав електроенергію як на 3 декаду так і на першу лютневу з рекордними показниками;⏩Трейдери отримали додатковий бонус;⏩Інфлюєнсери-борці сатисфакцію;⏩Загалом генерація більш справедливе ціноутворення, хоча б до 31 березня.🧐Є й ті хто мінуснув (набільше це ринкова система) або зіграв у нічию, але про це зараз не будемо. 💸Ціна фіксованих контрактів на 10 днів наперед перетнула межу 10000 грн/МВтг за базове навантаження. І тепер відповідь вже за споживачами, як відреагує комерційний попит на таку цінову корекцію і чи зможуть постачальники забезпечити 100% рівень розрахунків.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
👥Ані Міністра - ані світла 💡 Ніколи такого не було, щоб ніяк не було. От саме так і зараз.🏯Під деренчання столичних генераторів депутати провалили голосування за кандидата на Міністра світу, тепла і вуглеводнів (саме так, за принципом американського Департаменту Війни я б пропонував перейменувати цю посаду). Звучить позитивно і зрозуміло. Не те що якась «енергетика», треба бути ближче до людей. 👁Вочевидь в залі забракло консенсусу і аргументів. Впевнений що їх завтра знайдуть відповідальні політики. Хто не доїхав з Буковелів - доїде, хто чогось не побачив - узріє. Залишимо політикам їх справу і перейдемо до світла, тепла та вуглеводнів. 🔦Зі світлом останнім часом не дуже. Повним ходом йде парад енергоскрути регіональних енергосистем. Дніпро черговий раз отримав удар по наявним станціям і підстанціям… металурги з настанням сильних обмежень вимикають домни, люди звикають до нового дна в доступності електроенергії. Взагалі велика промисловість зараз ще з урахуванням залізничних і одесо-портовських проблем (які впливають як на постачання сировини так і на збут виробництва) знаходиться на межі виживання. 🌰По Києву чергова «креативна» схема заміщення схеми нормального режиму після обстрілів вичерпала себе. До зрозумілих пошкоджень трансформаторів додалися накопичені проблеми відсутності варіативності схеми і навантаження. Навантаження це і погода, і поведінкова модель (дали світло вмикаємо все) і додаткове навантаження (батарейки). Тому коли після аварії диспетчера починають збирати схеми постачання (підєднувати підстанції 110/35 кВ), починається свистопляска з напругою і сталістю таких режимів (ми бачимо незрозумілі вольти у себе вдома, а потім вони взагалі зникають). Виходячи з інтенсивності обстрілів і темпів відновлення говорити про суттєве полегшення напевно можна тільки в контексті початку цвітіння пролісків і тюльпанів… 🪻🏭З теплом у Києві так само… за відсутності комбінованого виробництва електроенергії ТЕЦ5/6 вся потужність сконцентрована на водогрійних котлах, які за наявною потужністю, за результатами натурного експерименту, можуть забезпечити температуру теплоносія на 10-15 градусів. Теоретично хтось мав би продумати «резервні схеми» і щось там підстрахувати основне виробництво … але поки видно що не вийшло. ⛽️От з чим добре так це з вуглеводнями. На тлі зменшення потужностей генерації електроенергії і тепла - газ економиться рекордними темпами. Так, що отримані кредитні гроші і немає сенсу витрачати на його додатковий імпорт. По доповіді все. На звʼязку!💫 ГОМЕР-енергетик 💫
👥 Кадрові ротації та наглядові ради - перезавантаження триває 🔄💺Крісло очільника міністерства енергетики може отримати нового власника. Досить логічно в поточному пасьянсі вивести на цю позицію екс-майже-міністра оборони і премʼєра-довгожителя. У нього є напевне для цього все, крім власної мотивації. З точки зору важливості міністерства вакантною така позиція не може залишатися. Але і зібрати голоси під кандидатуру під будь якого енергетичного міністра буде вкрай складно. 🥴Чергова битва мі-команди, тепер за позиції в наглядовій раді УРМ, схоже програна. Зі звільненням Білоуса стара команда відступає на раніше підготовлені позиції відстрілюючись судовими позовами. Керувати там схоже буде Юрій Бойко, але не з ОПЗЖ.☢️Енергоатомна наглядова рада, в своїй міжнародній частині виглядає достатньо потужно. Вона вже більш схожа на Нафтогазовську за своїм форматом. То ж за гучними прізвищами підтягнеться матеріальне забезпечення (по 100+ тис євро на рік на Члена, з них 3-3,5 млн грн це річна ставка і 1.5-2 млн грн за участь в роботі комітетів) і нові цікаві кандидати на не енергетичні посади в Правлінні. Нагадую, що наглядова рада не буде приймати ніяких операційних рішень, лише кадрові і інвестиційно-стратегічні (за рік це 4-5 засідань на декілька годин кожна). А от що дійсно цікаво, хто ж буде головним Фінансистом, Юристом та Безпековиком/комплаєнсом в Атомі. Через ці позиції зазвичай наглядові ради різних форматів і керують компаніями. Тут на заваді поки можуть стати фінансові стандарти, адже зарплати ЕА порівнюючи навіть з Укрнафтою-К в 5-7 разів по топ-менеджменту скромніше. Поки. 🎆А от хто і влаштував феєрверк - так Укргідроенерго, під кінець року випустивши лише за один день 149 млн гривень на благодійність. Так, компанія одна з найприбутковіших і може собі це дозволити: близько 15 млрд гривень чистого прибутку на рік, за зрозумілими причинами (гроші з безкоштовної води, податки за затоплені водоймами землі як в усьому західному світі компанія не сплачує). Але от такий цікавий вийшов диспут під свічки, чи не варто було б задонатити на трансформатори на Суми чи Одессу? Або на відновлення власних, вкрай важливих обʼєктів… чи просто не встигали «освоїти»? Цікаво було б почути позицію самої компанії…💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🏁Підсумки енергетичного року 🏁Ось і минув 2025, під свій кінець доволі темний і холодний.Озирнемося назад щоб запамʼятати яким він був.1️⃣ Рік кадрових змін 🔄👑Три Міністри (Галущенко, Грищук, Некрасов) ⚡️Три керівника НЕК Укренерго (Кудрицький, Брехт, Зайченко). Тут навіть був період як у професійному боксі, коли за версією WBC один чемпіон а за версією WBA інший.❄️ Зміна керівництва Енергоатому/НАК Нафтогаз/НКРЕКП/ОГТСУ.І зараз здається, що і Котін і Чернишов пішли вчасно. В плановому порядку передавши кермо іншим. В Енергоатомі і Нафтогазі за операційне управління відповідає «глибинна система». А за слайди з обіцянками світлого майбутнього та «спецпроєкти» - вище керівництво. Тому, наприклад, теза про те, що мільйони шугармена ніяк не вплинули на сталість і радіаційну безпеку (саме так заспокоювали Наглядову раду ЕА) тільки назовні виглядають безглуздо.2️⃣Новий політик від енергетики. Кудрицький вийшов з Укренерго і почав говорити про корупцію, прокурорів та владу. Це добре, адже два діючі енергетики - важковаговики Юрій А Бойко та Юлія Тимошенко вже здається пройшли пік своєї політичної форми. А Володимир Дмитрович може ще зібрати таку собі партію Енергія Відновлення. Уявимо ТОП5 її членів: #1 Сам, #2 Журналіст - антикорупціонер (наприклад, М. Ткач) #3 Військовий (наприклад, О.Ляшко), #4 Волонтер/жінка (наприклад, М.Берлинська),#5 Регіональний лідер (наприклад, Гройсман або Козицький). Дійсно потужно. Доречі хто може назвати топ5 Фронту Змін Яценюка у 2014 році?)3️⃣Міндічгейт🕍Як сказав в.о. міністра, це «не було велиĸим сеĸретом». Може й так. «Домашні завдання» та розмірковування кандидатів в міністри про необхідність матеріального заохочення не нова для державного сектору тема, в будь якій сфері. Болюче, що ані війна, ані руйнування енерго обʼєктів, ані люди без тепла і світла - не є шлагбаумом, який би зупинив цю «традицію». І найголовніша втрата в цьому процесі - втрати довіри суспільства до енергетиків. 4️⃣Розподілена генерація та BESS 🔋 Тема переживає однозначний інвестиційний бум серед приватних інвесторів. Обіцянки окупності СЕС менше ніж за два роки, BESS та Газової менше ніж за три сипляться з реклам у Фейсбуках та інших інтернетах. Люди орієнтується на перебої зі світлом і вкладають гроші. Більше 2ГВт сонячних панелей, 300МВт батарей і біля 400МВт реально працюючої нової газової генерації. Правда є багато нюансів, як то обмеження виробництва СЕС, газове ПСО та відключення BESS/розподіленоі генерації разом з обладнанням підстанцій 110/35кВ. До того ж є значна рецесія у споживанні… але з точки зору потенціалу зниження цін і захисту інтересів споживачів які нічого не інвестують це плюс. Але не вирішальний. 5️⃣ Україна в напівтемряві 💡 Енергетичний фронт цього року найзапекліший. І на системному рівні (великі станції, обʼєкти НЕК Укренерго) і на локальному рівні обленерго (підстанції 110/35/10). І до останнього здається в галузі були готові набагато менше, ситуація в Сумах, Чернігові, Одесі, Київі говорить саме про це. Чомусь була впевненість що розподільчі мережі та генерація занадто нецікава для ворога. Компенсувати це, як завжди, будуть ремонтники-работяги та відключення. Велике питання і по спроможності інфраструктури (залізниця, порти) забезпечити потреби економіки в поточних умовах.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🌟Аукціони Енергоатому на січень - трейдерський забіг з зірочкою 🌟 1️⃣Перший Аукціон Енергоатома з продажу електроенергії на першу декаду січня пройшов дуже обережно. Ціна 5800 не знайшла відгуку у покупців. І це на фоні обстрілів та закриття РДН по прайскепах🫣👉🏻Одна з причин доволі банальна: НЕК Укренерго плекає надію купити електроенергію на спецсессії, тому не став брати активну участь в перших торгах січня. Але свої 350-400МВт йому таки треба буде купити… як не крути. 👈🏻З іншого боку Енергоатом поки не розуміє свого щастя продажу з дисконтом у 30% на адресу НЕКа. Може нова смілива Наглядова Рада візьме на себе відповідальність роздачі дисконтів… або нове Правління. 🫰🏻Але це час… і поки йде час на аукціонах Атому немає звичайного ажіотажу. 🚂Укрзалізниця яка посідає місце в топ-3 покупців сьогодні також вирішила почекати. 👐🏻То ж за відсутності місцевих маркет-мейкерів слушною була б пропозиція, для підвищення ціни, запросити міжнародних трейдерів… вони більш агресивні і ставлять на ціну 7600+ (відповідно до результатів аукціонів на перетин). ❓Чому так сталося? Напевно розумні моделі штучного інтелекту іноземних трейдерів не зрозуміли що таке українські прайс кепи і як вони працюють. Зрозуміти це їм допоможе тільки час і фактичний аналіз результатів торгів…💫 ГОМЕР-енергетик 💫
🏁Місячний аукціон на перетин, обстріли розподілених мереж, міністерська штовханина 🎚Тишком-нишком пройшов перший за великий час аукціон за імпортний перетин ЄС-Украіна на січень 2026 року. Переможцями стали аж 34 компанії (в аукціоні брали участь іноземні компанії). Окрім традиційних переможців D.Trading, ERU, Axpo, треба відзначити присутність таких компаній як:🔶CEZ🔶Vitol🔶Danske commodities 🔝Виходить що український ринок став однією з зон розвитку для компаній середнього європейського рівня. 🔚Результати самого аукціону доволі цікаві 13 євро/МВтг. З урахуванням форвардних котирувань базового навантаження на кордоні у 130-135 євро/МВтг, будемо мати розрахунок ціни в Україні на рівні 150-155 євро/МВтг (включаючи транзакційні витрати і мінімальний прибуток). Це у гривнях виходить 7600-7700 грн/МВтг
Виглядає доволі фантастично, якщо порівнювати з перспективами рівня РДН. Але може бути пояснено ейфорією окремих трейдерів в очікуванні обстрілів та бажання кінцевих споживачів мати імпортну електроенергію за будь-яку ціну. 📍Самі ж обстріли поки прийняли локальний характер. Одеса, Миколаїв, Харков… винос локальних мереж з доступом і до локальної/розподіленої і до великої генерації. Виявляється розподілена генерація також підключена до підстанцій 110/35 кВ як і батарейки і все інше. 😈В.о міністра продовжують полоскати великі телеграм канали. Ну так, для підтримання його піар-форми, напевно. Цікаво що винахідникам КВЕД закидають торгівлю наркотиками… ох ці ж телеграм канали, треба відрізняти статті кримінального кодексу та види легальної економічної діяльності. 🤖Пошук міністра без в.о. поки буксує: 57 тис грн/місяць, зламаний шлагбаум і купа неприємностей на землі - не краща реклама для бажаючих. До того ж, як на ютубі заявив один з кандидатів: «не зрозуміло як фінансувати друзів, яких я запрошу на керівні посади». 🧩Поки цей пазл не буде вирішено будемо мати те що маємо. Хтось закликає пошукати кандидатів серед технократів-професіоналів… але навіщо воно їм, адже крім всього згаданого від кандидатів вочевидь не очікується ніяких самостійних рішень. 💡Ну і насамкінець, вітаємо з Днем Енергетика!💡Дякуємо всім тим, хто своїми руками, вдень і вночі, без вихідних і через силу, відновлює, ремонтує і дає нам енергію для життя. Світла та тепла Вам!!!💫 ГОМЕР-енергетик 💫
⚡️ Світ знову ставить рекорд по вугіллю — попри бум ВДЕЗа даними МЕА (IEA), світове споживання вугілля у 2025 році досягне рекордних 8,85 млрд тонн — це +0,5% до 2024 року. І це відбувається на фоні стрімкого зростання відновлюваної генерації.🔆 Парадокс рокуУ першій половині року електрогенерація з ВДЕ вперше в історії перевищила вугільну (дані Ember), головним чином завдяки сонячній енергетиці.Але… вугілля нікуди не зникло.🌬 ЄвропаНизькі вітрові швидкості та слабка гідрогенерація призвели до того, що падіння попиту на вугілля склало лише 2%, тоді як у 2023–2024 роках були двозначні мінуси.🇺🇸 США — головний драйвер зростанняБлизько 40 млн тонн приросту світового попиту припадає саме на США: • окремі вугільні ТЕС отримали екологічні винятки • високі ціни на газ знову зробили вугілля конкурентним🇨🇳 Китай — ключовий фактор невизначеностіМЕА очікує, що попит на вугілля в Китаї буде пласким цього року, а далі — повільне зниження, попри масове введення сонця та вітру.Але саме Китай і надалі визначатиме глобальну картину.📉 Прогноз МЕАДо 2030 року світовий попит на вугілля може бути приблизно на 3% нижчим, ніж у 2025, але агентство прямо визнає: занадто багато невизначеностей — погода, політика, енергобезпека.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
❤️🔥Електроенергія по 10 грн - або хайпанув так хайпанув✳️Так 10 грн то цифра рівна і красива. І правда, що ніхто не підніме, ані в цьому ані в наступному. Але яка цікава тема☝🏻По-перше, от наскільки знизиться споживання? Автор не сказав… якщо рахувати за науковим принципом, коефіцієнта еластичності попиту, то для електроенергії в Європі він складає 0.25 від ціни. 🤏🏻То якщо підняти з 4.32 до 10, то попит має знизитися на 33%… але то в Європі де є від чого відмовлятися. 🇺🇦Якщо в цифрах то в Україні в середньому домогосподарство споживає 170 кВтг на місяць а у ЄС 300-350 кВтг/міс 🇪🇺🫰🏻Тобто реально українська еластичність попиту ще слабша і по факту таке варварство принесе лише 10% економії в обсягах. 👉🏻Які ж зараз реальні альтернативи виробництва кіловату?6️⃣ грн/кВтг при встановленні СЕС2️⃣1️⃣ грн/кВтг при встановленні дизель генератора Зрозуміло, що в цьому є дуже багато «але», бо абсолютно більша частина міських жителів немає фізичної можливості реалізувати такі альтернативи… а СЕС що наче і дешевша альтернатива то має дуже багато нюансів: 🔋всі кіловати треба викупити відразу,🪫взимку їх буде не вистачати а влітку буде залишок… 🔌да і регуляція всіх цих сонячних приколів неминуча, бо хаотичне встановлення сонця вдарить по стійкості системи і всі ми будемо і платимо вже зараз мільярди гривень за обмеження виробництва СЕС.💫 ГОМЕР-енергетик 💫
♻️Проект століття - Трипільська ТЕС на біомасі 📢Енергетика наразі дуже медійна тема, і дуже багато журналістів знімають і пишуть про неї… як можуть звісно…🔜От вчора вийшов випуск на Бігус інфо про те як ЄБРР бореться з вугільною мафією Центренерго… хочуть європейці подарувати енергоблоки на біомасі… але от ніяк не виходить. За всі 20 хвилин відео Ви не почуєте жодних цифр (потужності енергоблоку, обґрунтування економіки або вартість проекту), але купу емоцій з якими можна агітувати хоч за друге пришестя Сталіна, хоч за відновлення правління Тутанхамона у Києві з однаковим успіхом. 🟰 Зараз ми розберемося що почому. З цифрами і без емоцій. Енергоблоки Трипільської ТЕС (про неї мова) мають потужність 300МВт кожний. 🟢Працюючі енергоблоки подібною потужності на біомасі в світі дійсно існують, але їх не більше 15. 🧮Вартість переобладнання з вугілля на біомасу 0.9-1,5 млн євро на МВт тобто 270-450 млн євро на енергоблок або 1080-1800 млн євро на станцію. 🍩 Особисто я вважаю, що ніякого гранту від ЄБРР в таких масштабах бути не може максимум комбінація інструментів - де кредит є основною складовою , і його треба віддавати.❓Питання інше: навіщо їх взагалі переобладнують? Відповідь проста, це роблять в Європі щоб уникнути плати за викиди (до 90 євро/МВтг на вугіллі) і отримати держпідтримку. Так, наприклад в Британії такі станції виходячи з вартості біомаси планово збиткові, тому на додачу до фінансування переобладнання з державного бюджету виділяються кошти на її підтримку. Це такий спеціальний зелений тариф, який діє у нас. 📍В Київській області є така собі Іванківська ТЕЦ потужністю 18 МВт, побудована працювати на біомасі. На неї також ЄБРР видала кредит… але станція, не дивлячись на максимальну наближеність до Чорнобильського лісу стоїть собі і не працює. Причина проста - немає палива яке б забезпечило економічну роботу такого невеликого відносно виробництва. Спалювання дешевої деревини з рудого лісу місцеві мешканці побороли. ❌Але може у журналістів Бігуса є фантазія, що такі обʼєкти можуть працювати наприклад на соняшному лушпинні… 🌻 ну чому й ні… правда? Але і тут може спіткати невдача, адже на 300МВт потужності всі фермери країни, не дивлячись на економіку і інші інтереси, повинні звозити все наявне в Україні лушпиння на Трипілля. І відразу на пункті прийому їм налом будуть роздавати спецпідтримку. Ніякої корупції. 🌲 Можна ще порахувати скільки потрібно деревини, наприклад. На один енергоблок 300МВт це вирубка 50 Буковелів на рік. Не більше не менше. Прикольно виходить. Зелена ініціатива. Саме тому їх обмежена кількість у світі. Зазвичай це обʼєкти на декілька мегават які працюють в агро холдингах і не претендують на співставні масштаби.Тут можна навіть не питати а який захист буде цього обʼєкту, що туди отак просто вкладуть зараз 1+ млрд євро…То в цілому проект виглядає як надійний план, можна брати кредит.💫 ГОМЕР-енергетик 💫