Сумщина. Нарада щодо опалювального сезону у прифронтовому регіоні. Громади поступово ухвалюють рішення про початок опалення на об’єктах соціальної сфери. Проте наш заклик незмінний — діяти зважено й економно, не підключати опалення завчасно, берегти ресурси.Окрема увага — Шостці та прикордонним до ворога громадам. Місто зазнало масованого обстрілу, частина енергетичних об’єктів ушкоджена. Роботи з відновлення тривають безперервно. Громади та регіони готують резерви палива, додаткові генератори, автономні джерела живлення, додаткові ремонтні бригади з інших регіонів. Маємо разом пройти зиму. У цьому контексті важливе питання — розподілена генерація. На сьогодні в області працює 14 блочно модульних котелень. Додатково опрацьовуємо доставку 20 таких котелень до Сум і 10 до міста Шостка. Продовжуємо роботу з донорами, міжнародними партнерами, щоб розвивати децентралізацію енергосистеми.Важливо розвантажити систему та забезпечити сталу роботу критично-важливих обʼєктів в умовах атак рф. Особливо на прифронтових громадах. Тривалі вимкнення світла вкотре актуалізовують роботу Пунктів Незламності. На Сумщині розгорнули майже 500, але ця кількість та їх укомплектованість має збільшуватися. Люди мають розуміти, де вони розташовані та які послуги там можна отримати. Області та громади мають посилити цю роботу. Загалом протягом цього року Сумщина отримала ще 200 млн грн додаткової дотації на 25 прифронтових громад. Кошти витратили на модульні укриття, аварійно-відновлювальні роботи, закупівлю будматеріалів та спецтранспорту.Ворог намагається зірвати опалювальний сезон в Україні. Тактика незмінна — використати холод та темряву як зброю. Росія цілеспрямовано бʼє по енергетиці, десятками дронів та ракетами. Тому маємо бути єдиними та разом пройти цей опалювальний сезон.
Укрзалізниця залишається символом стійкості країни. Під щоденними обстрілами залізничники забезпечують сполучення, евакуацію людей, доставку допомоги і підтримують рух країни.З початку серпня по об’єктах УЗ нанесено майже 300 ударів.Щодня залізниця встигає в середньому за 4 години відновити інфраструктуру після атак — і вже того ж дня продовжує рух.За час повномасштабного вторгнення поранено 221 залізничника, 37 загинули під час виконання своїх обов’язків. Вічна слава героям. Мав честь нагородити та подякувати працівникам Укрзалізниці, які щодня забезпечують рух країни, у найскладніших умовах. Наші північні та східні області фактично перебувають під цілодобовими атаками.Завдяки залізничникам навіть після масованих нічних обстрілів поїзди продовжують курсувати.Там, де пошкоджено колії або станції, працюють комбіновані маршрути — потяг і автобус.Так ми зберігаємо сполучення і можливість людей дістатися безпечних місць.Дякую кожному, хто віддано працює на своїх місцях. Також символічно, днями в рейс вирушили шість нових вагонів, виготовлених на Крюківському вагонобудівному заводі.П’ять із них відправлено на Харків, один — на Дніпро. Це прифронтові напрямки, де навантаження на систему найбільше.Ці вагони стали фінальними у партії з 66 вагонів, замовлених Укрзалізницею минулого року.Кожен новий вагон — результат роботи сотень людей.У виробництві задіяно понад 160 українських компаній, серед них — релоковані з тимчасово окупованих територій.Такі замовлення дають роботу, забезпечують податки, підтримують промисловість і стабільність у регіонах.Ми зі свого боку робимо все, щоб залізничники мали належні умови: безпеку, оплату праці, стабільну роботу підприємств і ресурс для оновлення рухомого складу.Дякую кожному, хто тримає залізницю в русі.
❗️Запроваджуємо Державну інформаційну систему координації евакуації.Це новий інструмент, який дозволить впорядкувати весь процес евакуації – від моменту виїзду людей із небезпечних територій до розміщення у громадах, де вони отримують підтримку та можливості. По суті це дорожня карта евакуації. Вона визначає покроковий план дій для людей, та відповідальності між усіма, хто залучений до евакуації: центральними органами влади, місцевими адміністраціями, громадами, волонтерами. Головне, що ми вводимо єдиний цифровий механізм координації, завдання якого – забезпечити чіткий, безпечний і зрозумілий шлях евакуації для кожної людини.Від моменту, коли людина залишає свій дім, до прибуття в безпечнішу громаду – кожен етап має бути організований, злагоджений і людяний. Працюємо над тим, щоб допомога надавалася без затримок, щоб люди отримували житло, медичний і психологічний супровід, а перебування у транзитних центрах тривало якомога менше часу. Це питання не лише організації – це питання поваги до кожного, хто вимушений покинути свій дім через війну.За новими правилами: ▪️Координацію всіх дотичних органів забезпечує Мінрозвитку через Координаційний штаб.▪️Міністерство соціальної політики відповідає за соціальний супровід та інтеграцію людей у громадах на місцях.▪️ДСНС відповідає за безпеку, оповіщення та технічну частину евакуації.▪️Обласні адміністрації та органи місцевого самоврядування організовують евакуацію на місцях: формують збірні пункти, забезпечують транспортування, розміщення, реєстрацію та побутову підтримку.▪️На базі транзитних центрів будуть створені мультидисциплінарні команди — соціальні працівники, психологи, юристи, медики. Вони здійснюватимуть оцінку потреб евакуйованих, визначатимуть маршрут евакуації та супроводжуватимуть людей до моменту розміщення у нових громадах. Координацію їхньої роботи забезпечує Національна соціальна сервісна служба України.Усі дані про людей, їхні потреби, маршрути та надану допомогу фіксуватимуться у Державній інформаційній системі координації евакуації.Вся інформація про переміщення, проживання, потреби і послуги буде доступна для всіх служб, які залучені до допомоги людям. Єдина інформаційна база дозволить скоротити час очікування, підвищити якість супроводу та прозорість процесів.Впровадження системи протягом трьох місяців забезпечить Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України, яке адмініструватиме її.Переходимо до єдиної цифрової моделі, щоб забезпечити чіткий, безпечний і зрозумілий шлях евакуації для кожної людини.
Вперше з 2022 року Миколаїв отримав централізоване постачання прісної води.Після того, як росіяни підірвали ключовий магістральний водогін, понад півмільйона жителів Миколаєва залишилися без постійного водопостачання. Щоб повернути людям доступ до прісної води, за рік ми побудували новий водогін – надскладний інфраструктурний проєкт: ▪️Повністю збудовано новий трубопровід протяжністю 136 км – у дві нитки по 67,9 км кожна.▪️Готові насосні станції.▪️У серпні відбулось тестове заповнення мережі з дотриманням усіх технологічних норм. Сьогодні прісна вода надходить до споживачів.▪️Система захищена від обстрілів, наскільки це можливо в умовах великої війни, кабельні лінії прокладені під землею, є укриття для персоналу, резервні генератори й сучасне обладнання.Вдячний Сергію Сухомлину за роботу. Саме завдяки експертизі Агентства відновлення вартість проєкту вдалося зменшити на понад 2,5 мільярда гривень. Вона склала 6,3 млрд грн, що на 25% менше від початкової оцінки. Зекономлені кошти спрямовуємо на інші об’єкти водопостачання, зокрема, будівництво водогонів для Мирівської та Томаківської громад на Дніпропетровщині, Болградського та Суворовського водопроводів на Одещині, а також водогону у Лубнах на Полтавщині та у Вапнярці на Вінниччині. Їх реалізація забезпечить стабільне водопостачання для понад 180 тисяч людей.
Росія знову б’є по енергетиці та залізничній інфраструктурі.Вночі – масовані атаки на Полтавщині та Сумщині. У Полтаві уражені локомотивне депо, дистанція енергопостачання, тягові підстанції. Пошкоджено адміністративні та складські приміщення, рухомий склад. Виникли пожежі, які ліквідовані рятувальниками. На щастя, без постраждалих. Через атаку тимчасово затримувались поїзди Харків–Львів, Львів–Харків, Краматорськ–Львів – зараз усі у русі.Унаслідок влучань пошкоджено енергетичний об’єкт — без світла залишалися понад тисяча домогосподарств у Полтаві та навколишніх населених пунктах.Схожа ситуація у Сумах - зафіксовані пошкодження житлових будинків і знеструмлення частини міста.На місцях працюють штаби ліквідації наслідків. Фахівці обстежують території, відновлюють енергопостачання, допомагають людям.Залізничний рух стабілізовано, критична інфраструктура поступово повертається до роботи.Мета ворога очевидна – росія намагається зробити зброєю холод і темряву.Ворог хоче зірвати опалювальний сезон і паралізувати роботу Укрзалізниці, яка залишається критичною артерією країни.Продовжуємо відновлювати і рухатись уперед – попри все.
Сумщина. Провели засідання штабу для координації дій міністерств, ДСНС, НКРЕКП, ОГТСУ, Нафтогазу, обласної військової адміністрацїі. Головувала Премʼєр-міністр України Юлія Свириденко. Сумська область пережила потужну атаку дронами – ворог прицільно бʼє по енергетичній інфраструктурі. Частина громад залишилася без світла та газу. Вода подається за графіком. Наше завдання – якнайшвидше ліквідувати наслідки обстрілів та відновити життєдіяльність територій.Аварійні бригади працюють в надскладних умовах, до регіону доставляємо додаткові генератори та обладнання.В області розгорнуто понад 220 Пунктів Незламності, які забезпечені звʼязком, теплом та водою. Після вчорашнього обстрілу залізниці тривають відновлювальні роботи.Маршрути в північних громадах Сумщини та Чернігівщини перебудовують під безпекову ситуацію – щоб не обривати сполучення і водночас мінімізувати ризики для пасажирів та працівників.На напрямку Київ–Шостка перевезення організовано у комбінованому форматі: потяг довозить людей до інших станцій, далі – синхронізована пересадка на автобуси. Зворотній маршрут працює за тим самим принципом.Приміські рейси тимчасово замінені автобусами.Так само разом з ОВА, Укрзалізницею та профільними службами переглядаються графіки і маршрути на півночі Сумської та Чернігівської областей. Формат руху адаптується до ситуації, як це вже відпрацьовано на інших прифронтових напрямках: мінімум часу зупинки, швидкі зміни під час тривог, регулярне оновлення графіків.Залізниця продовжує працювати навіть там, де ворог намагається зупинити рух країни.
❗️140 тисяч родин отримали компенсації за зруйноване або пошкоджене житло через програму єВідновлення.Проєкт працює понад два роки і вже сьогодні став головним державним інструментом для людей, чиї оселі постраждали від війни.Загальна сума виплат перевищує 48 мільярдів гривень.▪Це понад 113 тисяч родин, які змогли відремонтувати свої квартири і будинки.▪Ще майже 25 тисяч отримали житлові сертифікати для купівлі нових осель замість тих, що були знищені. Компенсації вже отримали десятки тисяч родин у різних регіонах – від Київщини до Херсонщини й Харківщини.Цьогоріч для внутрішньо переміщених осіб ми запровадили окремий механізм компенсацій. Вже зараз 7800 родини ВПО отримали сертифікати за знищене житло на загальну суму понад 11 млрд гривень. Дали старт окремому інструменту для ВПО, чиї оселі залишилися на ТОТ.Передбачено сертифікат на 2 млн грн на купівлю нової оселі або як перший внесок за іпотекою.Вже зараз для перших виплат маємо підтвердження про фінаннування $180 млн від міжнародних партнерів – це ресурс на приблизно 3 700 родин. Паралельно формуємо додаткові фінансові інструменти разом із міжнародними партнерами, щоб збільшити кількість сертифікатів і охопити більше сімей.Ми також цьогоріч запустили програму відбудови житла на власній ділянці. Уже понад 1100 родин отримали фінансування, щоб збудувати будинки заново. Загальна сума виплат – більше 1 млрд грн.Продовжуємо вдосконалювати механізми прогрми єВідновлення. Наприклад, вже працює дистанційне обстеження житла не тільки на територіях бойових дій, а й на територіях можливих бойових діях. Це важливий крок, адже дає можливість людям, які не можуть фізично забезпечити доступ до своїх осель, пройти оцінку дистанційно.
Ще одна складна ніч для України. Масовані удари по Одесі та області, по Київщині – десятки дронів по мирних населених пунктах. Ворог бʼє й по Дніпропетровщині та Запоріжжю. Сьогодні вночі росія завдала масованого обстрілу по депо Укрзалізниці в Одесі. Уламкові поранення отримав машиніст потяга. Йому надається вся необхідна допомога. Також були удари по залізничній інфраструктурі прикордонних громад на Півночі, зокрема в Конотопі. Поїзди зупинялись на безпечній відстані від зони уражень, станом на ранок – всі продовжили рух, контактна мережа заживлена.Через атаку деякі потяги Чернігівського та Сумського напрямку прямують із затримкою. Робимо все, щоб навіть такі масовані атаки не зупинять українські транспортні артерії.Росія щодня намагається зруйнувати одну із основ української стійкості - нашу інфраструктуру, яка тримає країну разом. Це і залізниця, дороги, енергетика. Країна-агресор використовує озброєння, яке неможливе без іноземних комплектуючих. Тому потрібне посилення санкцій і блокування всіх ланцюгів постачання.
❗Не допустили росію до Ради Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАО). Вибори відбулися сьогодні у Монреалі.ІСАО — це головний світовий орган, який визначає правила і стандарти для безпеки міжнародних польотів. У Раду входять держави, які мають найбільший вплив на глобальну авіацію.Упродовж тижня команда Міністерства розвитку громад та територій разом з Посольством України в Канаді провела десятки зустрічей із делегаціями держав, разом із партнерами з ЄС, Великої Британії та США переконували колег підтримати безпеку авіації, а не агресора.Цього разу росії не вистачило шести голосів, щоб повернутися до першої чи другої групи. По-перше, це чіткий сигнал: країна, яка порушує Чиказьку конвенцію, запускає літаки без сертифікатів льотної придатності, втручається в роботу GPS і несе пряму загрозу безпеці польотів, не може брати участі у керівництві міжнародною авіацією.По-друге, це продовження ізоляції росії у міжнародних організаціях. В авіаційній сфері вона втрачає будь-яку довіру і можливість диктувати правила.По-третє, це визнання того, що саме Україна і наші партнери стали рушійною силою цього процесу.Дякую команді Мінрозвитку за роботу. Це результат, який важливий для всієї міжнародної спільноти.
❗️Важливі рішення Уряду щодо підтримки прифронтових громад.Люди на цих територіях живуть під постійною загрозою російських обстрілів. Ухвалили низку рішень, які посилюють стійкість прифронтових громад і гарантують людям доступ до базових послуг. Зокрема: 📌 З резервного фонду виділили 96 мільйонів гривень для підприємств, що забезпечують централізоване водопостачання на Дніпропетровщині. Це дозволить уникнути перебоїв із подачею води та гарантувати стабільні умови життя для понад 200 тисяч жителів області.Проблема із водопостачанням стала особливо гострою після того, як громади Нікопольсього району - Марганець, Покров, Томаківка, Мирове та Червоногригорівка кілька днів залишалися без централізованої води через зупинку насосів. Тоді вдалося відновити роботу системи, але стало очевидно, що подібні ситуації потребують системного вирішення. Додаткове фінансування підприємств - одне з таких рішень.📌 Історія з Нікопольщиною показала й наскільки вразливими є прифронтові громади, коли постачальники базових послуг опиняються під загрозою відключення через борги. Саме тому ми подали на розгляд Уряду пропозицію: у прифронтових регіонах підприємства тепла та води не можна відключати від електроенергії чи газу під час воєнного стану. Доручено профільним міністерствам забезпечити безперебійне постачання енергоресурсів та підготувати план стабільної роботи інфраструктури на опалювальний сезон 2025/26. Люди, які живуть під постійними обстрілами, повинні мати впевненість, що у їхніх домівках буде тепло, світло і вода.📌 Ще одне важливе рішення — виділення 58 мільйонів гривень на ремонт аварійної ділянки Другого Донецького водогону. Ця магістральна труба постійно зазнає пошкоджень від обстрілів, і від її роботи залежить водопостачання Краматорська, Слов’янська, Дружківки та Костянтинівки. Це міста, які тримаються попри щоденні атаки ворога, і ми повинні гарантувати їхнім мешканцям базові умови життя.📌 Уряд також спрямував 128 мільйонів гривень на відновлення Дніпра після масованого ракетного удару у червні. Тоді загинула 21 людина, близько ста отримали поранення, серед них діти. Постраждали житлові будинки, школи, медичні заклади, об’єкти критичної інфраструктури, вибухова хвиля зачепила навіть пасажирський потяг. ʼВиділені кошти спрямовані на відновлення соціальної інфраструктури, енергетики, систем водо- і теплопостачання, мереж та комунальних об’єктів, які постраждали від атаки.📌 Серед рішень також - пільгові умови для передачі державних і комунальних установ під тимчасове розселення внутрішньо переміщених осіб. Умови оренди для державних і комунальних підприємств - 1 грн за м², для громадських і благодійних організацій - 3% вартості.Усі ці кроки зміцнюють стійкість прифронтових громад. Наш обов’язок - зробити так, щоб люди на цих територіях мали воду, тепло, світло і підтримку держави. Це основа життя, яку держава гарантує навіть у найважчих умовах.